Etiketler:
 1. kaprisli

  kaprisli Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  13 Kasım 2008
  Mesajlar:
  4.310
  Beğenilen Mesajlar:
  19
  Ödül Puanları:
  0

  Kiraz ve Kiraz Çöpünün Faydaları

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında kaprisli tarafından paylaşıldı.

  kiraz çöpünün faydaları kavak yaprağının faydaları kiraz yaprağının üzüm yaprağı
  Kiraz çöpü bitkisinin faydaları:
  İdrar azlığı- böbrek yetersizliği - idrar yolları iltihabı - Colibacile - Sistit - Ödem - vücutta su toplanmasında - böbreklerde kum ve taşta tercih edilir.


  Ürenin Bitkisel Tedavisinde Bulunması Gereken Şifalı Bitkiler: Kiraz çöpü, Ayrık otu, Vişne, Nar, Elma
  Hazırlanış Şekli:* Birer avuç kiraz çöpü ile ayrık otu yirmi dakika sü*reyle suda kaynatılır. Süzülerek elde edilen sıvı bir kaba doldurularak dinlendirilir. Dinlendirilen sıvıdan, yarı ora*nında içme suyuna karıştırılarak günde üç bardak ısıtıla*rak içilir.
  * Tedavi süresince sıkılarak elde edilen vişne suyu, hastaya bol bol içirtilir.
  * Tedavi süresince sıkılarak elde edilen ekşi nar suyu, hastaya bol bol içirtilir.

  * Tedavi süresince sıkılarak elde edilen ekşi elma suyu, hastaya bol bol içirtilir.

  Yüksek tansiyonda fayda verir.
  Kiraz çöpü anlamı:
  * Gülgillerden bir meyve ağacı (Cerasus avium). Bu ağacın kırmızı ve beyaz renkte, etli, sulu, tek çekirdekli meyvesi
  * kiraz ağacı; cornelian cherry kızılcık, kiraz ağacından yapılmış, Carnus mas morello cherry vişne, Prunus cerasus sour cherry kira; kiraz ağacının kerestesi; parlak kırmızı; Prunus, kiraz; parlak kırmızı renk.
  İdrar Yollarında Kullanılan Bitkiler
  İdrar Yollarında Kullanılan Bitkiler
  Kanı temizleyerek, vücudun sağlıklı kalmasında önemli rolü böbreklerimizin sağlıklı kalmasında ve çalışmasında etkili bitkiler şunlardır:
  İdrar Söktürücü Bitkiler
  Sarmısak, enginar yaprağı, kuşkonmaz kökü, akhuş, funda, kocayemiş, frenk üzümü, kiraz çöpü, maydanoz kökü, ayrık, yabani hindiba, tere, berberis, rezene, dikenli mersin, çilek kökü, dişbudak, ardıç tohumu, mısır püskülü, kokulu yonca, kantaron, soğan, zeytin yaprağı, ısırgan, kavak, arslan dişi, pırasa, at kuyruğu, çuha çiçeği, çöğen, altınbaş otu ve mürver çiçeği.
  İdrar Yollarına Etkili Bitkiler
  Akhuş(öz suyu), koca yemiş, tarçın, kappari yaprağı ve çiçeği, okaliptüs yaprağı, ardıç, karanfil, lavantin, taş yoncası, mersin meyvesi, soğan, kavak, çam, altınbaş otu ve kekik.
  Ödem Giderici Bitkiler
  Çoban çantası, selvi kozalağı, lavantin, at kestanesi, soğan ve arapsaçı.
  Kanamayı Durduran Bitkiler
  Çoban çantası, selvi kozalağı, fındık yaprağı ve at kuyruğu.
  İdrar Yolları Spazm Giderici Bitkiler
  Kök boya, kara ısırgan otu ve diş otu tohumu.
  İdrar Yollarında Ağrı Giderici Bitkiler
  Kocayemiş yaprağı, funda yaprağı, mısır püskülü, ebegümeci, altınbaş otu, batı mazısı yaprağı ve öküz çanı.
  İdrar Yollarında Kum-Taş Döken Bitkiler
  Böbreklerde okazalat, ürat, fosfat taşı oluşur. Bunları eritip döken bitkiler: Fener çiçeği(ürat-okzalat), sarmısak(ürat), dulavrat otu kökü( ürat), akhuş (ürat), funda-frenk üzümü (ürat), ayrık-çilek kökü (ürat), dişbudak(ürat), kök boya(fosfat), ardıç tohumu(ürat), mısır püskülü(ürat-fosfat), ısırgan otu( ürat), maydanoz(ürat), arslan dişi- siyah turp (ürat), altınbaş otu(ürat).
  Böbrekleri ve Karaciğeri Etkileyen Bitkiler
  Enginar yaprağı, frenk üzüm yaprağı, ayrık, şahtere, arslan dişi, siyah turp ve altınbaş otu.


  Kirazın bilinmeyen faydaları:
  Baharın habercisi kirazın kolesterolü ve kan şekerini düşürücü, kalp sağlığını iyileştirici etkisi var. İşte kirazın faydaları… Kirazın bilinmeyen özellikleri:
  Kiraz fitokimyasallar açısından zengindir. Bunlar: anthocyanins (mevye ve sebzelerin rengini veren pigmentler; ki bunlar hücreleri zararlı kanserojen maddelere karşı koruyan antioksidan özellikleri sebebiyle kansere karşı seçenek oluşturabilirler). Aynı şekilde bir flavonoid olan quercetinki içinde hem anti-kanser bir oluşum, hem de anti-imflamotoral ve intihistaminik (alerji ve enfeksiyon önleyici) özellikler taşıyan bir antioksidandır.
  Kiraz hem kolesterolü hem de kan şekerini düşürmeye yardımcı olabilir.
  100 gram kirazda, 17 bin miligram C vitamini bulunmaktadır. Her insanın günde 60-80 miligram C Vitamini alması gerekiyor.
  B1, B2, B5 vitaminleri, magnezyum ve kalsiyum da bulunmaktadır.
  Ürik asit ve ürat tuzlarının vücuttan atılmasını sağlayabilir. Bu nedenle romatizma ve gut hastalıkları, eklem kireçlenmesi ve damar sertliğinin tedavisinde kullanılabilir.
  Kabızlığı önlemede etkilidir.
  Kirazda bulunan kinik asit, böbreklerin taş ve kum yapmasını önleyebilir ve varsa zamanla dökülmesine yardımcı olabilir.
  Kandaki zararlı maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olabilir.
  Aşırı ilaç tüketimi ile karaciğerde oluşan yükün azaltılmasında yardımcı olabilir.
  Nikotinin vücuttan atılmasında yardımcı olur.
  İçerdiği meyve şekeri levüloz rahat sindirilebildiği için, şeker hastaları da kirazı yanında protein kaynağı besinlerle birlikte tüketebilir.
  A vitamininin önemli bir kaynağı olan karoteni içeren kiraz, göz problemlerinin önlenmesinde yardımcı olabilir.
  20 kirazda 12 - 25 miligram arasında antosiyanin bulunmaktadır, bu da bir aspirinden on kat daha etkilidir.
  30 gram kiraz sapını 1 litre suda 10 dakika kaynatarak hazırlayacağınız çay, böbrekleri çalıştırarak, diüretik (idrar söktürücü), kan ve idrar yolları temizleyicisi, safra akımını sağlayıcı, bağırsak düzenleyici etki gösterebilir.  alıntı   
Kiraz ve Kiraz Çöpünün Faydaları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kiraz

  Kiraz

  Michigan Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma kirazın kolesterolü ve kan şekerini düşürdüğünü ve kalp için birebir olduğunu ortaya koydu. ABD’deki Michigan Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma kirazın, zengin antioksiden içeriği seyisende kalp hastalıklarıyla savaştığını ortaya koydu. Kiraz hem kolesterolü hem de kan şekerini düşürmeye yardımcı oluyor. Kirazda kırmızı ve mor...
 2. kiraz

  kiraz

  Kiraz Kolay ve çabuk hasıl olan fayda ve menfaate, Mevsiminde kiraz yemek sıkıntıdan kurtulmaya, ahlak güzelliğine, Kiraz ikramı başkasından gelecek rızka delalet eder.Rüyada kiraz ağacı görmek, sizin ve yakınlarınızın mutlu günler geçireceğine, sağlığınızın tamamen düzeleceğine işaret eder. işlerinizde de başarılı olacaksınız şeklinde yorumlanır. rüyada kiraz görmek yaptığınız İyilikler...
 3. Kiraz Sapı Özellikleri ve Faydaları

  Kiraz Sapı Özellikleri ve Faydaları

  Kiraz sapı yararları kiraz sapı zayıflatırmı Kiraz sapı faydaları Meyvesini hepimizin sevdiği kirazın sapı da bazı rahatsızlıklara iyi geliyor melekler :) Kiraz sapının hangi rahatsızlıklara iyi geldiğini ve kullanımını öğrenmek için makalemizi inceleyebilirsiniz :) Kirazın, B ve C vitaminleri açısından zengin olduğu, antioksidan etkisiyle bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve kanı...
 4. Çöpüne kadar her derde deva kirazın faydaları

  Çöpüne kadar her derde deva kirazın faydaları

  Kiraz, lezzetli, güzel ve sezonluk meyvelerdendir. 3-4 metreye kadar uzanan ağaçlarda yetişir ve ılıman iklimi sever. Kirazın mükemmel tadının yanında sağlık açısından faydaları da çok fazladır. Kirazın en önemli özelliği mükemmel bir antioksidan olmasıdır. Bol miktarda A vitamini içeren kiraz bunun yanında C, K ve B6 vitaminlerini de içermektedir. Kiraz, potasyum, demir ve magnezyum...
 5. Kiraz ve sapının şaşırtan faydaları

  Kiraz ve sapının şaşırtan faydaları

  Kiraz en çok sevilen meyveler arasında.Bir çok faydası bulunan kirazın meyvesi kadar sapıda bir çok derde deva.Romatizmadan gut hastalıklarına,kireçlenmeden damar sertliğine kadar bir çok hastalığın tedavisinde kullanılan kiraz sapı ayrıca bronşitede iyi geliyor.Yazımızın devamın da kirazın ve kiraz sapının hangi hastalıklara iyi geldiğini görebilirsiniz.Öncesi ; Kiraz Sapı Özellikleri ve...

Sayfayı Paylaş