1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Kış Aylarında Bahçe Bakımı

  Konu, 'Bitki ve Bitki Bakımı' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Kış ayı Bahçe düzenlemesi Kışın Bahçe düzenlemesi

  Merhaba Sevgili Melek'ler, biz misafirimizinde isteği üzerine bu yazımızda kış aylarında bahçe bakımı ve bahçe düzeni hakkında bilinmesi gereken bilgileri sizlerlede paylaşıyoruz.


  < Konu Resmi..>
  Kış mevsimi bakım işlerinin az olduğu bir dönemdir.Bununla beraber yapmamız gereken önemli bakım işleri de vardır. Mesela çim alanların organik gübrelerle gübrelenmesi için en uygun zaman Aralık, Ocak ve Şubat aylarıdır.
  İyi yanmış ahır gübresi, tercihen elenmiş olarak 1,5 cm kadar kalınlıkta çimenliğe serilir ve demir tırmıkla toprağa karıştırılmaya çalışılır. Bu sırada yosunlaşmış yerler varsa bunların da tırmıklanarak temizlenmesi mümkündür.

  Çim alanlarla ilgili önemli bir işte drenaj sistemi ile ilgili bozuklukların giderilmesidir. Kışın şiddetli donlarında çimenler adeta buzlanır.

  Donlu geçen sürenin bazen ileride yararı da vardır. Bundan yararlanarak büyük ağaçların nakli kolaylaşır. Oldukça basit bir metoda dayanmakla beraber herkes her yerde uygulayabileceği için bilinmesi faydalı olur. Yeri değiştirilmek istenen yetişkin bir ağacın kök çevresi oldukça geniş bir çember şeklinde kazılır.

  Bu sırada ortaya çıkan kalın ve ince kökler özenle kesilir. Çepeçevre açılan hendek kök derinlğine ulaşınca kazı, ağacın kök sisteminin altına yöneltilir. Bunun sonucu olarak ağacın toprakla ilişkisi kalmaz.

  Böylece kök sistemini içine alan bir toprak balya meydana gelir. Bunu traşlayarak küçültmek, ince kökleri fazla harcamamak şartıyla mümkündür. Toprak balya özel kanaviçe, çuval parçası veya kafes telle sımsıkı sarıldıktan sonra yapılacak iş akşam üzeri ve daha ağaç çukurdan alınmadan balyanın sulanmasıdır. Gece ayazı balyanın dışında bir don tabakası meydana getireceğinden, ertesi sabah toprak dağılmadan ağacı istenen yere taşımak kolaylaşır.

  Ağacın yeni çukuru toprak balyaya kıyasla fazlaca büyük olmalıdır. Ayrıca ağaç bu çukura gübreli, humusça besince zengin bir toprak veya harçla dikilmelidir. Dikilirken toprak kat kat sıkıştırılmalı ve bolca sulanmalıdır.

  Üçlü herek veya gergi telleriyle yeni yerine sağlamca tutunması sağlanmalıdır. Ayrıca dallar budanarak kısaltılmalıdır. Azalan köklere uyarak tacın da küçülmesi, fizyolojik dengeyi sağlaması bakımından şarttır.

  İbreli ve diğer herdem yeşil büyük ağaçlar bu yer değiştirmeye bir yıl önce hazırlanır. Ancak zorunlu hallerde ve kök kaybını önlemek amacıyla bu ağaçlarda da aynı usul uygulanabilir.

  Mutedil günlerde budama ve kesim işleri ile meşgul olunur. Kış donlarına hassas olmayan ve yaprak döken ağaç ve süs çalıları, gençleştirme ve seyreltme amacı ile budanırlar.

  Yaşlı, kuru ve hastalıklı dallar kesilir, yaraları temizlenerek macunlanır. İlkbaharda çiçek açanların, çiçekleri sona erdikten hemen sonra budanması en doğrusudur.

  Yaprak döken çit bitkilerinin de, derin budanarak, seyreltilerek ve yaşlı dalları çıkartılarak gençleştirilmesi mümkündür. Ligustrum, Acer campestre, Cornus mas gibi çit bitkileri derin kesime çok dayanıklıdır. Fakat ibreli olanlar için bu mümkün değildir.

  Kesilen hastalıklı ve haşere yumurtaları taşıyan daların mutlaka yakılması lazımdır. Toprak işlenmesi için Ocak ayında da zaman zaman uygun havalar olabilecektir. Bu günlerden yararlanrak çapalama ve fidan çukuru açma dibi işler yapılabilir. Böylece ilkbahar ekim ve dikim işleri için gerekli toprak hazırlığında bulunulur.

  Gübre ve kompost yığınlarının aktarılması, kış aylarında yapılabilecek belli başlı işlerden birisidir. Fazla yağışlı olan yerlerde ibreli ağaç dalları kar yığınlarının ağırlığı altında eğilir, çatlar ve kırılır.

  Onları bu yükten itina ile kurtarmak lazımdır. Hatta bina saçaklarından çığ şeklinde kayan kar kümeleri saçak altlarındaki süs ağaç ve çalılarının dallarını kırabilir. Bu gibi tehlikelere karşı da tedbir alınmalıdır. Karla ilgili bir işimiz de, her zaman kullanılan yolları kapatan karların temizlenmesidir.

  Toprak donma ve çözülme olayları nedeniyle kışın kabarır ve gevşer. Bu nedenle bitki köklerinin çevresindeki toprak sıkıştırılır. Kum kaplamalı yollarda bozulan ve incelen kaplamanın onarılması, ilkbaharda tertip ve tanzim yönünden yapılacak değişikliklerin planlanması, alet ve makinelerin yıllık bakım ve onarımları gibi işler de bu ayda yapılabilecek işlerdendir


   
Kış Aylarında Bahçe Bakımı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Mayıs ayında Bahçe bakımı

  Mayıs ayında Bahçe bakımı

  Mayıs ayında bahçe bakımı Çim alanlarla ilgili olarak sulama, biçme ve yabancı ot temizliği başta gelen işlerimizdendir.Henüz körpe olan geniş yapraklı otları selektif ilaçlarla, çimenlere zarar vermeden yok etmek veya bütün yabancı otları, ucu çatallı demirle kökünden söküp atmak mümkündür. Önemli bir işimiz de gübrelemedir. Uygun bir azotlu gübre ile, çimenlerin yıllık azot...
 2. Kış aylarında cilt bakımı

  Kış aylarında cilt bakımı

  Kış soğuklarında cildiniz kurur, çatlar ve yıpranır. Hava kirliliğinin de etkisiyle ciltte lekelenmeler ve siyah noktalar oluşur. Cildinizi korumak için kullandığınız temizleyici ürünler ve bakım kremleri, içerdikleri kimyasal katkı maddelerinden dolayı uzun vadede cilde zarar verebilir. Ekonomik yönden de bütçede önemli bir gider oluşturur. Hazır ürünlere alternatif olarak, cilt temizliği ve...
 3. Kışın Bahçe Bakımı

  Kışın Bahçe Bakımı

  Kışın Bahçe Bakımı nasıl omlalı dökülen yapraklardan nasıl temiz tutabiliriz bahçemizi, çiçeklere nasıl bakım yapmalıyız kışın?
 4. Kış Aylarına Özel Bakım Önerileri

  Kış Aylarına Özel Bakım Önerileri

  Kış Aylarına Özel Bakım Önerileri istiyorum sizden cildim saçım başım hatta tırnaklarım bu soğuklarda bozuldu arkadaşlar bir el atın bana yaa
 5. Kış Aylarında Cilt Bakımı Tavsiyeleri

  Kış Aylarında Cilt Bakımı Tavsiyeleri

  kış aylarında cilt bakımı, cilt bakımı, kışın cilt bakımı nasıl olmalı Havaların yavaş yavaş soğuması ile birlikte kış aylarını birçok bölgemiz yaşamaya başladı bile.. Soğuk ve sert havaların etkisi ile cilt iyice nemini kaybederek kuru bir hale dönüşür. Kış ayların da nemini kaybeden cildiniz için en sağlıklı bakım tavsiyeleri ile karşınızdayız. Sizde sağlıklı bir cilde sahip olmak...

Sayfayı Paylaş