1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Kış hastalıklarına Dikkat

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  sinüzit balgam yaparmı nefes borusunda yanma sinüzit ateş yaparmı diş ağrısı öksürük Kış mevsimi beraberinde sadece, rüzgar, fırtına ve yağış değil, nezle, grip, farenjit, sinüzit, tonsillit, larenjit, bronşit ve zatürree gibi hastalıkları da getiriyor. Mikroorganizmalardan kaynaklanan bu hastalıklar plaza benzeri penceresiz ve kalabalık yerlerde hızla kişiden kişiye bulaşabiliyor. Uzmanlar hastalıklarını tanımak ve ciddiye almak gerektiğini belirtiyor.
  < Konu Resmi..>


  Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta'nın verdiği bilgiye göre kış hastalıkları şunlar:

  Nezleyle gribi karıştırmayın

  NEZLE: Soğuk algınlığı adıyla da bilinen bir üst solunum yolu enfeksiyonu. Genizde yanma, burun kaşıntısı ve hapşırmalarla başlar. Arkasından burun akıntısı gelir. Burun tıkanıklığı özellikle geceleri daha da artarak hastayı çok rahatsız eder. Gözlerde kızarma, sulanma ve yanma da görülebilir. Ateş çoğu kez normal seyreder bazen çok hafif yükselebilir. Nezle çok bulaşıcıdır ancak kesin bir tedavisi de yok. Belirtileri ortadan kaldırmaya yönelik ilaçlar alınabilir.

  GRİP: Bazı belirtileri nezleye benzese bile çok yüksek ateş yapar. Şiddetli baş ve eklem ağrıları, aşırı halsizlik, bitkinlik ve istahsızlık görülür. Bebekler, yaşlılar, astım ve kalp hastaları için tehlikeli olabilir. Mevsimden önce grip aşısı yapılması hastalıktan korur.

  FARENJİT: Bakteri ve virüslerin etkisiyle yutağın iltihaplanması sonucu ortaya çıkar. Genellikle burun ya da gırtlaktaki iltihap eşlik eder. Yutma güçlüğü ve yutarken ağrı hissiyle kendini gösterir. Ateş ve halsizlik de yapar. Boyundaki lenf bezlerinde de şişmeye yol açabilir.

  SİNÜZİT: Sinüs adı verilen boşlukların iltihabı. Çoğu zaman üst solunum yolu enfeksiyonlarını izler. En tipik belirtisi olan başağrısı, sinüs boşluklarını dolduran ihtihabın yaptığı baskıdan dolayı ortaya çıkar. Koyu, yapışkan burun ve geniz akıntısı olur. Burun tıkanıklığı solunumu güçleştirir. Grip sonrası görülen sinüzit daha ağır seyreder.

  Kışın en popüler hastalığı

  TONSİLLİT: Bademciklerin iltihabı. Hastalıkta bademcikler büyür ve şişer. Bu nefes alıp vermeyi güçleştirir. Bademciklerin yüzeyinde beyaz lekeler görülebilir. Bazen de bademcikler içinden iltihap sızması da olabilir. Bakterilerin neden olduğu bademcik iltihabı yüksek ateşe de yol açar.

  LARENJİT: Ses tellerinin iltihabı. Çocuklarda solunum güçlüğüne yol açabilir. Ses kısıklığı ve seste çatallanma veya boğuklaşma olur. Hatta bazen ses hiç çıkamaz. Hasta boğazında yabancı bir cisim duygusu hisseder ve devamlı boğazını temizlemek ister. Bazılarında kuru gıcık şeklinde öksürük, bir süre sonra da balgam görülür. Hava kirliliği, sigara, soğuk gibi etkenler hastalığın ortaya çıkmasını kolaylaştırır.

  Akut bronşit geçicidir
  < Konu Resmi..>

  BRONŞİT: Bronşların üzerini döşeyen mukozanın iltihabı. Bu iltihap ana nefes borusunda olursa, ‘trakeit’, çok küçük bronşlarda olduğunda ‘bronşiolit’ denir. Kışın en sık rastlanan hastalıklardan biri. Genellikle soğuk algınlığını takiben ortaya çıkar. Öksürükle birlikte hafif ateşle seyreder. Bazı hastalarda yaygın göğüs ağrıları da olabilir. Önceleri kuru olan öksürük sonraki günlerde balgamla birlikte çıkar. Akut bronşit sanıldığının aksine tehlikeli bir hastalık değil ve en geç 2 hafta içinde düzelir.

  ZATÜRREE: Akciğer dokusunun iltihabı. Çok çeşitli mikroplarla ve çok farklı tablolarda ortaya çıkabilir. Ciddi olarak tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Ağır hastalar ve yaşlıların hastanede yatırılmaları önerilir. Yüksek ateşle birlikte öksürük ve balgam da görülür. Çoğu zaman sarı, yeşil renklerde olan balgamda bazen kana da rastlanabilir. Öksürürken veya nefes alırken hissedilen göğüs ağrısı, ihtihabın akciğer zarına yayılmış olduğunu da gösterir. Hastalığın ‘atipik pnomoni’ denilen ve bilinen belirtileri göstermeyen tipi de vardır. Kesin tanı için akciğer röntgeni, balgam tahlili ve bazı kan incemeleri yapılır. Uygun antibiyotikle iyileşme sağlanır
  Uzmanından 13 kış tavsiyesi  Organizmayı zorlayan, birçok hastalığa neden olan kış ayları geldi. Hastalıktan korunmanın yolu, vücut direncini artırmaktan geçiyor. İşte Prof. Dr. Küçükusta'nın kış reçetesi.


  Bazı basit önlemlerle, uzun ve soğuk kış aylarının beraberinde getirebileceği bronşit gibi hastalıklara karşı kendinizi hazırlayabilirsiniz. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, kış aylarının hastalıkla zehir olmaması için verdiği ‘reçete’de, bol sebze ve meyve yemeyi, düzenli uyamayı, sigara ve alkolden uzak durmayı, güneşten yararlanmayı, spor yapmayı önerdi. Vücut direncini yüksek tutmak için dikkat edilmesi gerekenleri Prof. Dr. Küçükusta, şöyle sıraladı:

  Beslenmeye dikkat edin. Bol sebze ve meyve, A, C ve E vitaminlerinden zengin soğan, sarmısak, havuç, limon, portakal, mandalina, greyfurt, yeşil biber, marul ve salatayı sofranızdan eksit etmeyin. Bitkisel yağları tercih edin. Haftada en az bir kez balık yiyin.

  Sigara ve alkolden uzak durun. Her ikisi de vücudun sinsi düşmanı ve bağışıklık sistemini bozarlar. Enfeksiyon ve alerjilere, bazı kanserlere zemin hazırlarlar.

  Bol su ve meyve suyu için. Yazın olduğu kadar susamasanız bile bol bol su için. Taze sıkılmış meyve sularını tercih edin.

  İlaçlarınızı düzenli alın. Astım, kronik bronşit, diyabet, hipertansiyon, damar sertliği gibi hastalıklarda bazı ilaçlar şik*ayet bulunmasa bile alınmalı. Önerilen özel diyetler varsa uyun. Fazla kilo sorununuz varsa, bilinçli yöntemlerle kurtulun.

  Öpüşmeyin. Sonbahar ve kış aylarında görülen birçok infeksiyon hasta kişilerle yakın temasla ve solunum yoluyla bulaşır. Nezle ve gripli kişilerden uzak durun. Öpüşmeyin ve kucaklaşmayın. Başka kişilerin kalem, kitap, defter, mendil gibi eşyalarını kullanmayın. Salgınlar sırasında kalabalık ortamlara girmeyin. Zamanında grip aşısı yaptırın.

  Düzenli uyuyun. Düzenli uyku vücudu infeksiyonlara karşı güçlendirir. Mümkün lduğu kadar aynı saatlerde uyuyun. Erken yatın, erken kalkın.

  Uygun giysiler seçin. Ne çok kalın ne de ince elbiseler giyin. Yani ne üşüyün ne de terleyin. Şemsiyesiz veya yağmurluksuz sokağa çıkmayın.

  Güneşi kaçırmayın. Güneşli günleri değerlendirin. Güneş ışınları vücudun savunma sistemini güçlendirir. D vitamini oluşumunu artırır. Kalsiyum mekanizmasına destek olur.

  Ilık duş alın. Mümkünse her gün ılık duş alın. Vücuda, dirilik, enerji ve güç verir.

  Ağız sağlığına önem verin. Günde en az 2 kez dişlerinizi fırçalayın. Çürük dişleriniz varsa diş doktoruna başvurun.

  Spor yapın. Spor dinlendirir, sinir sistemini rahatlatır ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Spor yapanlar enfeksiyonlara karşı daha dayanaklıdırlar.

  Odanızın havası temiz olsun. Oda ortamı için en ideal sıcaklık 18 derece. Odalarınızı hergün havalandırın. Kalorifer yandığında ortamın nemli olması için radyatörlerin üzerine su kapları koyun. Kuru hava solunum yollarını tahriş eder.

  Stresten kaçının. Stresin enfeksiyon hastalıklarının ortaya çıkmasında çok önemli rolü var. Anlamsız tartışlamalardan, gerginliklerden kaçının. Güleryüzlü olun. Küçük olaylardan kendinize mutluluk payı çıkarın.


   
Kış hastalıklarına Dikkat konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kış Hastalıkları

  Kış Hastalıkları

  boğazda yağ bezesi öksürük için ne yapmalı eğilince baş ağrısı eğilince artan baş ağrısı öne Kış Hastalıklarına Dikkat! Hava sıcaklığında oluşan ani değişimler vücut direncini kırıyor. Mevsimsel virüsler de ortaya çıkınca grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklar bu dönemde çok sık görülüyor. Bu hastalıkları daha yakından tanımaya ne dersiniz? Soğuk havaların başlamasıyla birlikte, tipik kış...
 2. kış hastalıklarından nasıl korunuruz?

  kış hastalıklarından nasıl korunuruz?

  HASTALIK DOGAL OLDUGU GİBİ KORUNMAK TEDBİR ALMAKTA GAYET DOGAL VE ÖNEMLİ BİR KONU:) BİZLER GENELDE HASTA OLDUKTAN SONRA TEDBİR ALIYORUZ NEDENSE:D ÇOGUMUZDA VAR BU. BU KIŞ BİR DEGİŞİKLİK YAPALIM VE TEDBİRİ BASTAN ALALIM NE DERSİNİZ? Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Tıbbi Aromatik Bitki ve İlaç Araştırma Merkez Müdürü...
 3. Kış hastalıklarına karşı çözüm

  Kış hastalıklarına karşı çözüm

  Kış mevsiminde oldukça sık rastladığımız solunum yolu enfeksiyonları ve çözümlerini ele alıyoruz bu yazımızda Melek'ler... Evet, kış hastalıklarından nasıl korunabiliriz; buyrun öğrenelim:) Memorial Ataşehir Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü'nden Uz. Dr. İlkay Keskinel, genellikle kışın görülen solunum yolu enfeksiyonları ve korunma yolları hakkında Takvim'e bilgi verdi. Nezleyseniz...
 4. Kış Hastalıklarının Pratik Tedavileri

  Kış Hastalıklarının Pratik Tedavileri

  Kış Hastalıklarının pratik Tedavileri Kış Hastalıklarına Bitkisel Çözümler Havaların soğumasıyla birlikte soğuktan kaynaklanan hastalıklar yayılmaya başlar melekler :)Nezle, grip, öksürük gibi bulaşıcı olanlarının yanı sıra soğuğun tetiklediği migren ağrıları ya da romatizmal ağrılar da şiddetini artırır. Bize düşen, bu hastalıklardan korunmak ya da ilerlemelerini önlemek için gereken...
 5. Kış Hastalıklarından Nasıl Korunacaksınız ?

  Kış Hastalıklarından Nasıl Korunacaksınız ?

  Bu konu; kış hastalıklarından korunma hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, kış ayları hastalıkların daha fazla görüldüğü, kapalı mekanlarda sık sık bir arda olunması sebebiyle mikrobik hastalıkların kolayca yayıldığı bir dönem. Bu dönemde hastalanmamak ve hastalandığınızda etrafınıza bıulaştırmamak için birkaç noktaya dikkat etmeniz yeterli. Kışın hastalıklardan korunmakiçin...

Sayfayı Paylaş