Etiketler:
 1. Mirmiga

  Mirmiga Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  21 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  854
  Beğenilen Mesajlar:
  10
  Ödül Puanları:
  0

  Kısa Boylu Erkekler Hor Görülüyor

  Konu, 'Ah Erkekler' kısmında Mirmiga tarafından paylaşıldı.

  kısa boylu erkek ünlüler kısa boylu ünlüler erkek erkekler boyu Son bir araştırma uzun boylu erkeklerin, kadınların ilgisini daha çok çektikleri için, çocuk sahibi olma açısından kısa boylu hemcinslerine kıyasla daha şanslı olduklarını ortaya koyuyor. Kadınlardaki bu eğilim günümüzde bile erkekler üzerinde evrimsel bir baskı oluşturabilir.

  Daha önce gerçekleştirilen bir araştırmada, Liverpool Üniversitesi evrimsel ruhbilim uzmanı Robin Dunbar erkek ve kadınların eşlerinde ne tür özellikler aradıklarını görmek üzere arkadaş bulma ilanlarını taradı. Bu tarama sonucunda erkeklerin yalnızca uzun boylu olduklarında bu bilgiyi ilana yansıttıklarına tanık oldu. Kısacası, arkadaş arayanlar yalnızca olumlu niteliklerini sayıyorlardı.

  Bunun üzerine Dunbar şöyle bir sonuca vardı: Kadınlar uzun boylu erkeklere daha çok ilgi duyduklarına göre, bu erkeklerin çocuk sahibi olma olasılığı da daha yüksek olmalıydı. Dunbar bu görüşünü kanıtlamak için iki meslektaşını da yanına alarak bir araştırma başlattı. Bu araştırma kapsamında, 1983-1989 yılları arasında zorunlu olarak tıbbi incelemeden geçen, yaşları 25 ile 60 arasında değişen 4400 sağlıklı erkeğin kayıtları gözden geçirildi.

  Ekip deneklerin boylarını ve çocuk sahibi olup olmadıklarını kaydetti. Ardından elde edilen bu verilerle, söz gelimi, daha yakın bir geçmişte doğanların daha iyi beslenme ve bakım sonucunda daha uzun boylu olma eğilimi gibi etmenler karşılaştırıldı.

  Sonuçta, çocuksuz erkeklerin genelde bir ya da daha çok çocuğu olan erkeklerden çok daha kısa oldukları görüldü. Dunbar'a göre bu durum kadınların uzun boylu erkekleri yeğlediklerinin bir kanıtıydı. Dahası, bekâr erkeklerin evli hemcinslerine oranla daha kısa boylu olmaları da bu görüşü destekliyordu.

  Kadınların uzun boylu erkekleri yeğlemelerinin birçok nedeni olabilir. Toplumda boylu poslu erkekler genellikle varsıllık, başarı ve iyi sağlıkla özdeşleştirilirler. Ancak böylesi bir etkinin son derece yaygın olması kadınlardaki bu eğilimin genlerde programlanmış olabileceği görüşünü doğuruyor. Bu tür bir programlama avlanmayla geçinen toplumlarda uzun boylu erkeklerin daha güçlü ve bu işe daha uygun oldukları dönemde gerçekleşmiş olabilir.

  Dunbar bu araştırma sonucunda bilim adamlarının, cinsel seçimin davranış biçimini etkilediğine inanacaklarını ümit ediyor ve ''Toplumsal bilimlerde insanlar evrim ilkelerinin davranış biçemini etkilediğine pek inanmak istemiyorlar. Araştırma sonuçları sanırım bu eğilimi değiştirecek'' diyor.

  Dunbar'ın araştırması uzun boylu erkeklere gösterilen ilginin kadının seçim yapamayacağı durumlarda yok olduğunu da ortaya koyuyor. 30'lu yıllarda doğan erkekler evlilik piyasasına II. Dünya Savaşı'nın hemen ardından girdiler. Bu dönemde erkeklerin sayısı her zamankine kıyasla daha düşüktü. Bu yüzden, kısa ya da uzun boylu olsun, tüm erkekler çocuk sahibi olma açısından aynı oranda şanslıydılar. Kadınlar bulduklarıyla yetinmek zorundaydılar.
   
Kısa Boylu Erkekler Hor Görülüyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kısa boylu olanlar yaşadı...

  Kısa boylu olanlar yaşadı...

  New York'taki Albert Einstein Tıp Fakültesi'nde yaşlılık üzerine araştırma yapan uzmanlar, kısa boylularda yaşlanmayı yavaşlatan bir gen buldu. İnsanoğlu tarih boyunca daha uzun yaşayabilmenin sırlarını araştırdı durdu. Beslenmeden egzersize, yaşam tarızndan genetiğe kadar çok sayıda sav öne sürüldü. Ancak son yapılan araştırma genetiği diğer savların bir adım önüne geçirdi. İngiliz...
 2. hortum

  hortum

  Kişi rüyasında bir hortumdan su fışkırdığını görürse hayırlı bir gelir sahibi olur.Rüyada su hortumu görmek kazanca yorumla-nir. Rüyasinda içinden su geçen bir hortum görmek, isinde ka-zançli olacagina veya eline beklemedigi bir yerden mal veya para geçecegine veya bir mirasa konacagina delalet eder. Yangin hortu-mu görmek, kiskançliga isarettir, içinden su geçmeyen kuru bir hortumu sarili bir...
 3. Bu Söz Boşanma Nedeni 'Kısa boylusun.' oldu

  Bu Söz Boşanma Nedeni 'Kısa boylusun.' oldu

  İZMİR Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi'nde öğretim görevlisi 34 yaşındaki Elif Çağrı Dora, 6 yıl arkadaşlık, 2 yıl nişanlılık döneminin ardından evlendiği 8 yıllık eşi bir yazılım firmasında çalışan 33 yaşındaki Erem Dora'nın, kendisini beğenmeyip sık sık `Kısa boylu' diye alay ettiğini ve işyerinde çalışan bir başka kadınla aldattığını iddia ederek boşanma davası açtı. Genç kadın,...
 4. Kısa boylu erkekler daha iyi koca oluyormuş

  Kısa boylu erkekler daha iyi koca oluyormuş

  *Uzun boylu erkekleri 'karşı konulmaz' bulan kadınlar, evlilik söz konusu olunca kısaları seçiyor. Araştırmalara göre, kısa boylu erkekler daha güvenilir oluyor. *İngiltere'nin ünlü gazetelerinden Daily Mail'de çıkan bir habere göre, kadınlar kendilerinden kısa boylu erkeklerle evlenmeyi tercih ediyor. *'Mükemmel erkek' denince akla uzun boylu, esmer ve yakışıklı tipler gelmesine rağmen,...
 5. Kısa boylu güzeller

  Kısa boylu güzeller

  kısa boylu ünlüler kısa boylu mankenler en manken en manken türk ünlüler Kim demiş illaki mankenler uzun boylular güzel diye Birazdan resimlerini paylaşacağım güzeller dünyada birçok kişinin hayranlık duyduğu erkeklerin beğendiği kızların örnek aldığı kişiler ve erkekler tarafından da oldukça seksi bulunuyorlar

Sayfayı Paylaş