1. ßeLeN

  ßeLeN Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  14 Haziran 2009
  Mesajlar:
  5.866
  Beğenilen Mesajlar:
  1.304
  Ödül Puanları:
  113

  Kızamık hastalığı ve aşısı

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında ßeLeN tarafından paylaşıldı.

  kızamık resmi kızamık resimleri kızamıkla ilgili resimler hastalığı resimleri ile ilgili görseller
  Bayanlar kesinlikle bu aşı olayını ihmal etmeyelim çocuklarınız , kardeşlerinizin sağlığı unutmayın herşeyden önemli..
  Özellikle de 1998 yılının en korkulan hastalıklarından biriydi. Vaka sayısı 27 bini aşmıştı. Sağlık Bakanlığı'nın yaptığı aşı kampanyalarıyla vaka sayısı 2007'de 4'e indi. Ancak bu yılın başından beri tam 18 vakaya rastlandı. Özellikle de İstanbul'da görülen hastalık, en çok da çocuklarımızı tehdit ediyor... Kızamıktan bahsediyoruz.

  En çok çocuklar tehdit altında!
  [​IMG]
  Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanlığı konuyla ilgili olarak kızamık hastalığından aşıyla korunmanın mümkün olduğu bildirilen açıklamada, Türkiye'de 'Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesi'nin kızamık eliminasyon hedefine paralel olarak 2003 yılından bu yana kızamık hastalığının tamamen ortadan kaldırılmasına yönelik program yürütüldüğü' kaydedildi. Açıklamada, Sağlık Bakanı Recep Akdağ olmak üzere bilim insanlarının Türkiye'de yurt dışı kaynaklı vakalar görülebileceğine dikkati çektiği hatırlatıldı...

  Bu bağlamda merak ettik. Kızamık yine mi hortladı? Ne yapılması gerek?
  AŞI ÇOK ÖNEMLİ
  Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu Başkanı Hasan Eraydın, vaka sayısının değiştiğini ifade ederken şöyle devam etti: "Şu anda 18 vaka var. Türkiye'de Sağlık Bakanlığı'nın aşı kampanyası sayesinde kızamıkta vaka sayısı inmişti. 2007'de 4 vaka ile karşılaşılmöıştı. Sonrasında da denk gelmedik. Ama yabancı ülklerede rutinde değil aşı. Bakanlık yurtdışından hareketlerin olması nedeniyle yurtdışı kaynaklı kızamık görülebileceğine dikkat çekti.

  İstanbul'daki kızamık vakaları da yurtdışı kaynaklı bireylerle başladı. Aile hekimleri rutin olarak 12 ay ile 15 ay arasındaki çocuklarımıza kızamık, kızamıkçık ve kabakulak üçlü aşısı yapıyor. Aileler yan etkileri nedeniyle yaptırmıyor. Ama önemli bir yan etkisi yok. Sadece aşı yapıldıktan sonra bir kaç gün içinde ateş olabilir. Çok önemli şeyler değil. Bunlar beklenen etkilerdir. Aşının önemli yanı koruyuculuğunun yüksek olması. Mutlaka yapılması gerekiyor. Daha kalıcı bağışıklık kazanılması için tekrarını yapıyopruz 4-6 yaş arasında. Aşı yapılmayan ülkelerden gelen hastalar ya da bireyler toğplumumuza da bulaştırıyor. Aşılı bireylerin korkmaması gerekir".

  ÜCRETSİZ AŞILAR ASM'LERDE
  Aşılar Aile Sağlık Merkezleri'nde yapılıyor. Ücreti yok. ASM'de yapılan diğer işlemler ücretsiz. SGK'sı var mı yok mu diye yaklaşımları duyuyoruz. Kızamık, kızamıkçık, kabakulak aşısı ücretsiz olarak yapılıyor. Daha çok koruyucu hizmetlere dikkat çektik. Ailelerin aşı konusunda duyarlı olmasını, zamanı geldiğnde çocuklarının aşılarını kendilerine sunulan takvim içinde ASM'deki arkadaşlarımız yardımcı olurlar. Aşılarını takip ederlerse, bu tür sorunlar yaşanmaz. Duyarlı davranmak gerekiyor" açıklamasını yaptı.


  AŞI OLMAZSA KÖTÜ SONUÇLAR DOĞABİLİR
  Çocuk Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Yonca Nuhoğlu da 1989 yılından önce doğan ve tek doz aşı uygulanan erişkinlerin ve hiç kızamık aşısı olmamış 1 yaş altı bebekler ile henüz 2. doz kızamık aşısını olmamış 6 yaş altındaki çocukların kızamık hastalığına yakalanma riskinin yüksek olduğunu belirtiyor

   
Kızamık hastalığı ve aşısı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kızamık Aşısı İsmi

  Kızamık Aşısı İsmi

  Kızamık Aşısı İsmi Merhaba arkadaşlar Kızamık Aşısı İsmi nedir nasıl yapılır hakkında bilgi istiyorum
 2. Kızamık Aşısı Hakkında Bilgi

  Kızamık Aşısı Hakkında Bilgi

  kızamık aşısının ismi kızamık aşısı hakkında bilgi Eskilerin ''Teneşirde bile çıkarılır'' dediği kızamık aşısı hakkında kısaca bilgilendirme yaptırmak istiyoruz melekler :) Günümüzde kullanılan kızamık aşısı canlı, zayıflatılmış virüs içerir; diğer bir deyişle bu aşıdaki virüs öldürülmemiş, ancak kızamığa yol açamayacak derecede zayıflatılmıştır. Kızamık aşısı tek başına yapılabilirse...
 3. Kızamık Aşısı Sonrası Ateş Ve Döküntü

  Kızamık Aşısı Sonrası Ateş Ve Döküntü

  Kızamık Aşısı Sonrası Ateş Ve Döküntü konusunda bana bildiklerinizi lütfen çok acil yazın kızlar
 4. Kızamık Aşısı Komplikasyonları

  Kızamık Aşısı Komplikasyonları

  Kızamık Aşısı Komplikasyonları nelerdir Kızamık Aşısı Komplikasyonları hakkında bilgi verin bana lütfen
 5. Kızamık Aşısı Yan Etkileri

  Kızamık Aşısı Yan Etkileri

  Kızamık Aşısı yan etkileri Kızamık Aşı etkileri kızamık komplikasyon Aşılar elbette ki çocuklarımızı bulaşıcı hastalıklardan korumak için uyguladığımız tedbirler. Yalnız bazen bu aşılar da yan etki yapabilir. Mesela kızamık aşısı.. Aşılanan çocukların yüzde 6'sında aşıdan altı gün sonra görülen ateş, 5-6 gün kadar sürebilir. Aşıya bağlı kızamık döküntülerine ise oldukça ender rastlanır.

Sayfayı Paylaş