Kızamık nedir nasıl tedavi edilir ?

Uzman SühaN

Administrator
Kızamık nedir nasıl tedavi edilir ?
Kızamık veya rubella, solunum sisteminin viral enfeksiyonudur. Kızamık, bulaşıcı mukus ve tükürük ile temas ederek yayılabilir çok bulaşıcı bir hastalıktır. Enfekte bir kişi, öksürdüğünde veya hapşırırken enfeksiyonu havaya yayabilir.Kızamık virüsü birkaç saat boyunca yüzeyde yaşayabilir. Enfekte olmuş partiküller havaya girer ve yüzeylere yerleştikçe yakınında bulunan herkes enfekte olabilir.Enfekte kişinin bardağından içmek veya yeme aletlerini enfekte biriyle paylaşmak, enfeksiyon riskinizi artırır.


kızamık.jpg


Kızamık, bir virüsün neden olduğu bir çocukluk dönemi hastalığıdır. Oldukça yaygın olsada kızamık artık hemen hemen her zaman bir aşıyla önlenebilir. Kızamık, çok rahatsız edici ve bazen ciddi komplikasyonlara neden olabilen, oldukça bulaşıcı bir viral hastalıktır.Bir doktor, belirtiler ve semptomlar varsa kızamığa kolayca tanı koyabilir. Kan testi, rubeola virüsünün varlığını doğrulayacaktır.
Kızamık belirtileri genellikle virüse maruz kaldıktan sonra 14 gün içinde ortaya çıkar. Semptomlar şunları içerir:

öksürük
ateş
kırmızı gözler
Işık duyarlılığı
kas ağrıları
burun akması
boğaz ağrısı
Ağızda beyaz lekeler

Ciddi bir deri döküntüsü, kızamığın klasik bir işaretidir. Bu döküntü yedi güne kadar sürebilir ve genelde virüse maruz kalmanın ilk üç veya beş günü içerisinde ortaya çıkar.Kızamık öncelikle aşılanmamış çocuklarda görülür. Bazı ebeveynler, aşıların çocukları üzerinde olumsuz etkileri olabileceğinden korktukları için çocuklarını aşılamamayı seçmektedir. Kızamık aşısı gören çoğu çocuk ve yetişkin yan etkilere maruz kalmaz.Bazı ebeveynler kızamık aşısının çocuklarda otizme neden olabileceğine inanmaktadır. Bununla birlikte, otizm ve bağışıklama arasında hiçbir bağlantı bulunmadığı çok sayıda çalışma kanıtlanmıştır.


Risk faktörleri

Kızamık için risk faktörleri şunları içerir:

Aşı olmamak . Kızamık aşısı olmadıysanız, hastalığa yakalanma ihtimaliniz çok daha yüksektir.
Uluslararası yolculuklar. Kızamıkların daha yaygın olduğu gelişmekte olan ülkelere seyahat ediyorsanız, hastalığa yakalanma riskiniz yüksektir.
A vitamini eksikliği. Diyetinizde yeterli miktarda A vitamini yoksa, kızamığa yakalanma riskiniz olabilir


Komplikasyonlar

Kızamık komplikasyonları aşağıdakileri içerebilir:

Kulak enfeksiyonu. Kızamıkların en yaygın komplikasyonlarından biri, bakteriyel bir kulak enfeksiyonudur.
Bronşit, larenjit veya krup.Kızamık, ses tellerinizin (larinks) iltihaplanmasına veya iç duvarların ciğerlerinizin ana hava geçitlerinde (bronşiyal tüpler) iltihaplanmasına neden olabilir.
Pnömoni. Pnömoni kızamığın yaygın bir komplikasyonudur. Bağışıklık sistemi zayıf olan insanlar, bazen ölümcül olan, özellikle tehlikeli çeşitli pnömoni geliştirebilirler
Gebelik sorunları. Hamileyseniz, kızamıklardan kaçınmak için özel dikkat etmeniz gerekir çünkü hastalık gebelik kaybına, erken doğum eylemine veya düşük doğum ağırlığına neden olabilir
Düşük trombosit sayısı (trombositopeni). Kızamık, kan pıhtılaşması için gerekli olan kan hücrelerinin trombositlerinde azalmaya neden olabilir.

Kızamık teşhis ve tedavi

Doktorunuz cildin döküntüsünü inceleyerek ve ağızda beyaz lekeler, ateş, öksürük ve boğaz ağrısı gibi hastalığın karakteristik semptomlarını kontrol ederek kızamığı teyit edebilir.Gözlem üzerine yapılan bir teşhisi doğrulayamıyorlarsa, doktorunuz kızamık virüsünü kontrol etmek için bir kan testi isteyebilir.Destekleyici tedavi dışında kızamık için özel bir tedavi yöntemi yoktur.Virüs ve semptomlar genellikle iki ila üç hafta içinde kaybolur.

Bununla birlikte, doktorunuz şunları önerebilir. Ateş ve kas ağrılarını hafifletmek için ağrı kesici,Bağışıklık sisteminizi artırmaya yardımcı olmak için dinlenme, bol sıvı tüketme,Avitamini takviyleri gerekirse antibiyotik.Kızamık, sağlıklı çocuklarda ve yetişkinlerde düşük bir ölüm oranına sahiptir ve kızamık virüsüne yakalanan çoğu insan tamamen iyileşir. Zayıf bağışıklık sistemine sahip çocuklar ve yetişkinlerde komplikasyon riski daha yüksektir.Şiddetli durumlarda, özellikle komplikasyonlar varsa, sizin veya çocuğunuzun tedavisi için hastaneye yatırılması gerekebilir.
 

Uzman SühaN

Administrator
Kızamık oldukça bulaşıcıdır ve aşı olmamış insanlar arasında hızla yayılabilir. Kızamık virüsü, enfekte bir kişiyle doğrudan temas yoluyla ya da kişi hapşırırken, öksürdüğünde veya gülerek havaya gönderilen küçük sıvı damlalarıyla solunarak yayılır.Kızamık geçiren çoğu insan için hastalık ciddi değildir. Ateş, öksürük, burun akışı ve sulu gözlerle başlar. Birkaç gün sonra bir döküntü gelişir ve yaklaşık bir hafta sürer. Sonra tek başına daha iyi olur. Ancak kızamık geçiren bazı insanlar için, hastalık daha ciddi olabilir. Ağır derecede hasta olan veya pnömoni, orta kulak iltihabı veya diyare gelişen insanlar doktorlarıyla tedaviyi tartışmalıdır. Hiçbir ilaç kızamık virüsünü ortadan kaldırmasa da, antibiyotikler gibi diğer ilaçların enfeksiyona karşı olası diğer nedenlerini tedavi etmesinde rol oynayabilir.Kızamık virüsün neden olduğu için, tedavi genellikle hastayı enfeksiyon bulaşana kadar rahat tutmayı amaçlar. Kızamık ile birlikte görülen yüksek ateş ve terleme, dehidratasyon riskini artırır , bu nedenle hastaların bol miktarda dinlenmesi ve sıvı tüketmesi gerekir
 

Uzman SühaN

Administrator
Kızamık, viral enfeksiyon nedeniyle oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Soğuk algınlığı benzeri semptomlara ve döküntülere neden olur, ancak aynı zamanda daha ciddi komplikasyonlara neden olabilir.Kızamık genellikle bir çocukluk çağı enfeksiyonudur ve aşı yapılmamış 1-4 yaşındaki çocuklarda görülür. Ancak herhangi bir yaşta kızamığa yakalamak mümkündür.Kızamık enfeksiyonunun klasik sunumlarından biri, yüzünde başlayan ve birkaç gün içinde vücudun her tarafına ayağa kadar inen düz kırmızı lekelerle karakterize bir döküntüdür. Döküntü ciltte oluşan bir iltihap belirtisidir.Döküntülere kaşıntı eşlik edebilir.Kızamık için herhangi bir tedavi mevcut olmasa da, hastalığın daha tolere edilebilecek adımları vardır.
 

Uzman SühaN

Administrator
Kızamık, bir virüsün neden olduğu bir hastalıktır.Kızamık, en bulaşıcı hastalıklardan biridir. Öksürme ve hapşırma yoluyla kolayca yayılır. Nadiren de ölümcül olabilir.Kızamık çok yüksek olabilen ateşle başlar. Kısa süre sonra, öksürük, burun akıntısı ve kırmızı gözlere neden olur. Enfeksiyondan yaklaşık dört gün sonra küçük, kırmızı veya kahverengi lekeler dökülür.Kızamık geçiren üç kişiden biri, kulak enfeksiyonları, pnömoni veya diyare gibi komplikasyonları geliştirir. Şiddetli vakalar hastaneye kaldırılmayı gerektirir .Kızamık ile enfeksiyonu önlemenin tek yolu aşıdır.Kızamık için spesifik bir antiviral tedavi yoktur. Komplikasyonlar antibiyotik tedavisi gerektirir. Semptomların tedavisi, ateş için bol miktarda sıvı ve parasetamol içerir. Aspirin, özellikle doktor tarafından tavsiye edilmedikçe, 12 yaşın altındaki çocuklara verilmemelidir.Tanıyı doğrulamak için, doktor kızamık virüsüne karşı savaşan spesifik antikorları aramak için kan testleri isteyebilir. Makalede yer alan septomlara çocuğunuz sahipse en kısa zaman da hekime götürün.
 
Üst