Uzman SühaN

Administrator
Kızlar Selenyum Minerali Kullanan Kadınlara Tavsiyeler
selenyum minareli nedir,selenyum minareli ne için kullanılır,selenyum minarelinin yararları,selenyum minareli nasıl kullanılır,selenyum minareli hakkında bilgiler


ss.jpg

Günlük hayatta adını duymadığımız bu mineral, iç organlarımızın işleyişinde bir hayli gereklidir. Vücut için hayati bir antioksidandır. Bağışıklık sistemini güçlendirir, korur ve bazı tip tümörlerin oluşumuna karşı koruyucu görev yapar. Oluşumunu tamamlamış tümörlerle de mücadele eder.
Pankreasın düzenli çalışması ve doku elastiki için de gereklidir. Selenyum ve E vitamini kalp ve karaciğer fonksiyonlarının sağlıklı olarak devamı için vücuda lazımdır. Vücutta antikor üretimi için selenyum ve E vitamini birlikte çalışarak birbirlerinin etkisini artırırlar. Vitamin E ve çinko ile birlikte kullanıldığında prostat büyümesi olan kişilerde rahatlama sağlayacaktır.EKSİKLİĞİNDE VÜCUTTA ORTAYA ÇIKACAK DURUMLAR


Uzmanların yaptığı araştırmalar sonucunda selenyum eksikliğinde vücutta bazı ciddi aksaklıklar gözlenmektedir. Çeşitli kanser türlerine ve kalp hastalıklarına sebep olmaktadır. Özellikle çocuklarda ve gelişim çağındaki ergenlerde gelişme bozukluğuna neden olur.
Hamile kadınlar da bebeklerinin gelişimi için bu minerali gerekli miktarlarda almalıdır. Selenyumun yeterince alınmaması enfeksiyonlar, karaciğer bozukluğu (şeker hastalarında), kolesterol seviyelerinde artış, kısırlık gibi birçok hastalığa yol açmaktadır.


YÜKSEK DOZDA ALIMININ VÜCUTTA YARATACAĞI SORUNLAR


Mineraller bir çeşit kimyasal olduklarından, dozajları çok önemlidir. Aşırı yüksek selenyum seviyelerinde artrit, tırnaklarda kırılma, nefesin sarımsak kokması, ağızda metalik tat, sindirim sistemi bozuklukları, yaşa bağlı olmaksızın görünen saç dökülmesi, cilt dökülmeleri, cildin pul pul olması ve sarımsı bir renk alması gibi bulgular alabilir. Görüldüğü gibi; selenyumun aşırı dozajda alınması derimizde, cildimizde ağır tahribatlara yol açmaktadır. Bunun sebebi, ihtiyaç fazlası selenyumu vücudun deri yoluyla dışarı atmasından kaynaklanır.


SELENYUM MİNERALİNİ EDİNEBİLECEĞİMİZ BESİNLERSelenyum yiyeceklerin yetiştiği toprağın selenyum miktarına bağlı olarak et ve hububatlarda bulunabilir. Bira mayası, tavuk ve sütten elde edilmiş gıdalarda, somon ve ton balığında, deniz mahsüllerinde, brokolide, sarımsak ve soğanda, arpa, buğday, yulaf, çavdar gibi hububatlarda selenyum bulunur.
Eğer vücudunuza yeterince selenyum minerali alamıyorsanız, bir doktor gözetiminde ek tabletler kullanabilirsiniz. Ek destek olarak ek tabletlerden elli yüz gram olarak, günde yüz iki yüz miligram olarak kullanabilir.
 
Geri
Üst