Kızlarda ergenlik dönemi

Uzman SühaN

Administrator
Kızlarda ergenlik dönemi
Gençlik yıllarına, ergenlik denir. Bu süre zarfında, gençler yüksek oranda kilo , boyda uzama ve fiziksel değişimler görürler.Bir ergen birkaç ay içinde büyüyebilir, ardından çok yavaş bir büyüme dönemi izleyebilir, daha sonra hızla büyüme püskürtebilir. Ergenlik le ilgili değişiklikler yavaş yavaş ortaya çıkabilir veya aynı anda birden fazla işaret görünebilir.Bu değişikliklerin herkes için farklı zamanlarda gerçekleştiğini hatırlamak önemlidir.Ergenlik,ergenlik dönemi,kızlarda ergenlik dönemi,kızlarda ergenlik belirtileri,kızlarda ergenlik dönemi ile ilgili tüm ayrıntılar , makalemizin devamın da.


kızlarda ergenlik.jpg

Ergenlik gecikmesi nedir ?


Ergenlik döneminde hangi değişiklikler meydana gelir?

Ergenlik döneminde ortaya çıkan cinsel ve diğer fiziksel olgunlaşma, hormonal değişikliklerden kaynaklanmaktadır.

Kızlar ergenliği bir dizi olay olarak yaşarlar, ancak değişiklikleri genellikle aynı yaştaki erkeklerden önce başlar. Her kız farklıdır ve bu değişikliklerden farklı şekilde ilerleyebilir.

Kızların sekonder cinsel özellik geliştirirken geçirdiği belirli gelişim evreleri vardır. Aşağıda, oluşan değişikliklerin kısa bir özeti verilmiştir:

Kızlarda ilk ergenlik değişimi göğüs tomurcuklarının gelişmesidir . Göğüs ve meme başı yükselmesiyle küçük bir höyük oluşur. Areola (meme çevresindeki farklı renkli cilt dairesi) bu dönemde boyut olarak artar.

Göğüslerin hızla büyümesi devam ediyor

Sonunda, göğüslerinde bir başka çıkıntı oluşturarak meme uçları ve areolalar tekrar yükselir.Meme gelişimi 8 yaş ve 13 yaş arasında başlar ve ergenlik dönemine kadar devam eder.

Kasık bölgesinde ince seyrek il tüyler çıkar. . Bu tüyler zamanla yayılmaya devam ederken daha koyu ve daha kaba hale gelir.

Ergenlik çağındaki değişimler yaşadığı için kızlar için ek değişiklikler şunlardır:

Tüylerin çıkması yayılması yalnızca kasık bölgelerinde değil kollarda ve bacaklarda olmaktadır.. Çıkan tüyler bu dönemde traşlanacak kıvama gelmiştir.
Dişinin vücut şekli de değişmeye başlayacak. Sadece boy ve kilo değil, aynı zamanda kalçalar da büyüyebilir. . Bunlar ergenlik döneminde normal değişikliklerdir.

Ayakları, kolları, bacakları ve elleri vücuttan önce büyümeye başlarken vücudunun boyutu artacaktır. Bu, ergen kızın kendini kötü hissetmesine neden olabilir.

Ergenlik hormonları arttıkça, ergenlerde yağlı ciltte artış ve terleme olabilir. Bu büyümenin normal bir parçasıdır. Cildi her gün yıkamanız önemlidir. Akne gelişebilir.

Ergen kızlar menstrüasyon veya adet dönemleri yaşayacaklardır. Bu, vücut yumurtalıklardan bir yumurta bıraktığında başlar. Eğer yumurta bir erkekten bir sperm ile döllenirse, uterusta bir bebek haline gelir. Eğer yumurta döllenmezse, uterusun endometriyal astarına ihtiyaç duyulmaz ve vajinadan sıvı olarak dökülür. Sıvılar kanlıdır ve genellikle aylık olarak serbest bırakılır.

Ergenlikte sadece vücutmu değişir ?

Gençlik yılları sadece fiziksel olarak değil, aynı zamanda zihinsel ve sosyal değişiklikler getiriyor. Bu yıllardaki çocuklar soyut düşünme ve nihayetinde planlar yapma ve uzun vadeli hedefler belirleme yeteneklerini arttırırlar. Her çocuk farklı oranlarda ilerleyebilir ve dünyanın farklı bir görünümünü gösterebilir. Genellikle, aşağıda gençlerinizde görülebilecek bazı yetenekler bulunmaktadır

Soyut düşünme yeteneğini geliştirme

Uzun vadeli düşünmek

Hedeflerin belirlenmesi

Kendile akranlarını karşılaştırmak

Özetle ;

Ergenlik döneminde Kış uykusuna yatmış olan hormonlar uyanır ve ergenliğe girmek için vücudunuza sinyal gönderir.Ergenlik aynı zamanda büyüme ivmesi ile sonuçlanmanızı sağlar ve bu da yılda ortalama 3,5 inçlik bir büyüme ile sonuçlanır. Başınız, elleriniz ve ayaklarınız büyüyen ilk şeylerdir. Sonra kollarınızda bacaklarında büyüme ve nihayetinde gövde ve omuzlarınız vücudunuzun geri kalanına yetişiyor.

Ergenlik döneminde kızlar boylarında keskin bir büyüme yaşarlar. Buna büyüme atağı denir. 16 yaşına geldiğinde, nihayetinde büyüyeceği nihai yüksekliğin yaklaşık% 98'ine ulaşıyor.


Çoğu kız, 12 yaş ve 14 yaş arasındaki dönemlerine başlar, ancak bazıları daha erken veya geç başlar.Menstrüasyona yeni başlayan kızların genellikle düzensiz dönemlere ve hafif, orta veya ağır akışlarla dalgalanan periyotları vardır.Bazı kızların periyodlarının hemen öncesinde ve sırasında alt karında veya sırtta veya meme hassasiyetinde kramp şeklinde ağrı vardır. Bazı kızlar baş ağrısı çeker veya baş dönmesi hissederler. Bazıları mide bulantısı veya ishale yakalanır.Amenore , bir dönemin olmaması demektir. Bazı kızların 16 yaşına kadar dönemlerine başlamaması normaldir.

Menstruasyonun kızlarda başladığı menarş olarak bilinir ve aylık döngü menopoz kadar devam eder. Normal menstrüasyon kaybı, ayda 4-5 gün boyunca günde yaklaşık 25 ml'dir. Kan kaybı miktarı bireyler arasında değişmekte ancak yaşla birlikte ağırlaşmaktadır. Bir döngü 21-35 gün arasında sürebilir.

 
Son düzenleme:
Üst