1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.318
  Beğenilen Mesajlar:
  2.404
  Ödül Puanları:
  113

  Klima kullanırken tasarruf nasıl yapılır ?

  Konu, 'Bilmedikleriniz' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Yaz aylarının sıcak kavurucu etkisin den klima sayesin de korunuyoruz. Ofislerin , cafelerin , evlerin , işyerlerinin olmaz sa olmazıdır klimalar. Gün boyu kullandığımız klimalanın kullanım dan ötürü fatura yüksek gelebilir. Yazımızın devamın da klima kullanırken tasarruf etmenin yollarını bulabilrisiniz.
  Teknolojik nimetlerden biridir klima. Yazın sıcaktan , kışın soğuktan bizi korur. Her iki mevsimde de kullanım gereksinimin den ötürü fatura yüksek gelebilir.Faturayı en aza indirmenin yolalrını sizler için aralştırdık.Klima kullanırken nasıl tasarruf etmeli,klima kullanımı nasıl olmalı ? Detaylar yazımızın devamın da yer alıcak. Önce küçük ve önemli bir bilgi paylaşalım. Klima kullandığınız zaman ara ara odanızı mutlaka havalandırın. Bunun yanısrıa klimanızın bakımını mutlaka yapın, yaptırın. Kilma da binlerce virüs var. Bu virüsler bağışıklık sisteminizi çökertebilir. Bu yüzden aylık periodlarda klima temizliği yapılmalı. Şimdi bütçenizi sarsmadan klima kullanımı hakkın da bilgiler verelim..

  Öncesi ; Klima Bakımı Nasıl Yapılır? Adlı konumuzu incelemenizi öneriyoruz.


  < Konu Resmi..>
  Klima Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

  Klimanızı çalıştırırken uygun bir oda sıcaklığı seçmeniz önerilmektedir. Çok düşük sıcaklık seçimi yapmanız odayı çok soğutacağı gibi gereksiz enerji tüketimine yol açacaktır. Ayrıca sık sık derece değiştirmemeniz önem taşıyor.

  Ev ve işyerlerinde 23°C sıcaklık ve %50 nem, ideal iklimlendirme koşullarıdır. Klimanızı çalıştırırken bu konumları seçmeniz önerilmektedir.

  Klimanızı uzun süre kullanacaksanız zaman zaman pencere veya kapıyı açarak odanızı havalandırınız.

  İç ünitede yer alan hava kanatçıklarının soğutma konumunda yatay, ısıtma konumunda dikey olmalarına dikkat edilmelidir.

  Dikey menfez kanatlarını sağ ve sola ayarlayarak havanın odaya eşit şekilde dağıtılmasına özen gösterilmelidir.

  Soğutma ya da nem alma konumunda odanın neminin %80’in altında olmasına dikkat ediniz. Yüksek nemde uzun süre cihazın çalıştırılması yoğuşmaya yol açar ve hava çıkış kanallarından su damlayabilir.

  Soğutma konumunda, ortamda ısı yayan cihazların kullanılmamasına özen gösteriniz. Bilgisayar, TV, müzik seti gibi elektronik cihazlarla ampul, avize ve abajurlar ortama ısı yayarlar ve klimanın enerji sarfiyatını artırırlar.

  Dış ünitenin direkt güneş altında olduğu yerlerde, bir gölgelikle direkt güneşten korunması enerji sarfiyatının artmasını engeller.

  Her yaz ve kış sezonu öncesi klima cihazınızın bakım, temizlik ve kontrolleri çok önemlidir. Isı değişim parçalarının kirlenmesi veya tıkanması, klimanızın istediği soğutma-ısıtmayı gerçekleştirmek için daha çok çalışmasına, dolayısıyla enerji sarfiyatının artmasına sebep olur. Bu nedenle, klimanızı yılda en az bir veya iki defa yetkili servisler aracılığıyla bakım yaptırmanız klimanın fazla enerji tüketmesini engeller.
   
  Sevimli cadı bunu beğendi.
 2. Sevimli cadı

  Sevimli cadı Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  5 Aralık 2016
  Mesajlar:
  1.182
  Beğenilen Mesajlar:
  152
  Ödül Puanları:
  63
  Ben kilmayla ısınıyorum Bu ay elektrik faturam 300 TL geldi .Yazın daha azmı yakıyor ne anlayamadım. Yazın faturam 150-170 aralığındayken kışın fatura cep yaktı.Verdiğiniz bilgileri dikkate alıcam .Şahsen ben hiç klimamı temizletip bakımını yaptırmamıştım .Bakalım işe yarayacakmı .Faturam az gelirse tekrar yazarım adminim .;)
   
Klima kullanırken tasarruf nasıl yapılır ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Klima Kullanırken Bunlara Dikkat Edin

  Klima Kullanırken Bunlara Dikkat Edin

  Üretici firmalar tarafından düzenlenen cazip kampanyalar sayesinde son yıllarda kullanımı giderek artan klimalar, bunaltıcı sıcaklara karşı serin bir yaz geçirilmesini sağlarken çok sayıda hastalığa da davetiye çıkarıyor. Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı öğretim Üyesi Prof. Dr. Barlas Aydoğan, kullanımı giderek yaygınlaşan klimaların solunum yollarının pek...
 2. Araba kullanırken benzin nasıl tasarruf yapılır?

  Araba kullanırken benzin nasıl tasarruf yapılır?

  araba, tasarruf, benzin, mazot, fren ARABA KULLANIRKEN BENZİN NASIL TASARRUF YAPILIR? Alçak vitesle araç kullanmak, şehir içinde trafik ışıklarında ya da sıkışık trafikte motoru durdurup alıştırma ve kalkışlarda gaz pedalına gereğinden fazla basmak, aracın daha fazla yakmasına neden oluyor. Aniden hızlanmak, gereksiz yere gaza ve frene fazla basmak, motoru çalıştırırken marşa gereğinden...
 3. Evde Elektrik Tasarrufu Nasıl Yapılır?

  Evde Elektrik Tasarrufu Nasıl Yapılır?

  elektrik tasarrufu, evde elektrik tasarrufu, evde enerji tasarrufu Sevgili melekler, günümüzde en dikkatle harcanması gereken materyallerin başında şüphesiz elektrik geliyor. Kendi cebimizi yaktığı gibi, ülke ekonomisine de zarar veren gereksiz enerji tüketiminden lurtulabilmek adına evde elektrik tasarrufu nasıl yapabiliriz, bu sayfamızda sizlerle paylaşmak istiyoruz... Küçük ev...
 4. Evde Doğalgaz Tasarrufu Nasıl Yapılır?

  Evde Doğalgaz Tasarrufu Nasıl Yapılır?

  doğalgaz tasarrufu nasıl yapılır,doğalgazdan tasarruf nasıl edilir,doğalgaz tasarrufu nasıl sağlanır,doğalgazdan tasarruf etmek için neler yapabiliriz,doğalgaz tasarrufu nasıl yapılır diyenler,doğalgazdan tasarruf etmek hakkında bilgiler, Doğalgaza yapılan son zamlar ve yaklaşan kış aylarıyla birlikte doğalgaz tasarrufu yeniden gündeme oturdu. Her yıl bir öncekine göre daha çok artan...
 5. Klima Bakımı Nasıl Yapılır?

  Klima Bakımı Nasıl Yapılır?

  Isıtma ve soğutma amaçlı olarak kullanılan klimaların periyodik bakımlarının zamanında yapılması son derece önemlidir. Klima periyodik bakımları yetkili servisler tarafından yapılarak klimanın en yüksek verimle çalışmasını sağlar ve klimanın ömrünü uzatır. Bunun yanında klimada meydana gelen küf, mantar ve bakteri oluşumları da klima bakımında temizlenerek klimanın yol açabileceği sağlıksız...

Sayfayı Paylaş