1. TİTAN

  TİTAN *Melekler Mekanı*

  Kayıt:
  21 Eylül 2012
  Mesajlar:
  14.147
  Beğenilen Mesajlar:
  1.646
  Ödül Puanları:
  113

  Klima mı Vantilatör mü?

  Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  klima sağlığa zararlı mı vantilatör klima
  klima zararları

  Sevgili melekler, kışın yazın gelmesini, yazın kışın gelmesini bekleriz. Şimdilerde ise kavurucu sıcaklara merhaba dememize az kaldı. İşte bu zamanlarda da en büyük kurtarıcımız ya vantilatör ya da klima oluyor. Peki siz hangisini daha çok tercih ediyorsunuz? Aşağıdaki makalede Op. Dr. Muhammet Dilber, sağlık açısından birçok olumsuz sonuçlara yol açabilen bu cihazları kullanırken dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.


  [​IMG]


  Klima açıkken uyuyanlara uyarı!

  Klimalar havayı ısıtır, soğutur ama aynı zamanda havayı kurutur, neticesinde üst ve alt solunum yollarının hastalanması için zemin oluşturur.

  Klimanın çalışması ile havadaki nem oranının azalması mekanda yoğunlaşan kuru havanın, burunda- boğazda tahrişe neden olması sonucu enfeksiyon riski belirgin ölçüde artar. Böylece kronik farenjitlere davetiye çıkarmış oluruz.

  Özellikle klimalı bir ortamda uyurken dikkatli olmak gerekir. Çünkü bu sırada vücudumuzun savunması zayıflar ve kolaylıkla hastalanabiliriz.

  Terliyken dikkat!

  Dışarıdan terlemiş olarak gelip klimalı ortama girdiğimizde, terin üzerimizde aniden soğuması "klima çarpmasına" sebep olabilir. Ani soğuk ve sıcak değişimi, bir nevi "şok" etkisi oluşturur ve boyun tutulması ve göğüste bıçak saplanır tarzda bir ağrı meydana getirir. Bunu önlemenin yolu ortamdaki ısıyı bir anda çok fazla soğutmaktansa kademeli olarak düşürmekten geçer.

  Klimalı ortamda sigara içmek daha tehlikeli!

  Klimalı ortamda sigara içilmesi ise bağışıklık sistemini zayıflatarak kronik akciğer hastalıkları için zemin oluşturur. Nemsiz ortamda kurumuş üst ve alt solunum yolları hastalanmak için zaten çoktan bahane arıyorken üstüne bir de sigara içilmesi durumu iyice kötüleştirmekten başka bir şey değildir.

  Araç kliması felce bile sebep olabilir

  Araba klimalarının kullanımında da oldukça dikkatli olunması gerekmektedir. Araç klimalarının çok yakından hava üflüyor olmasının daha da zararlı olduğunu unutmamalıyız. Özellikle serinlemek için yüzümüzü yıkayıp yola çıktığımızda, açtığımız klimanın yüz felcine kadar varan birçok rahatsızlığı ortaya çıkarabileceği unutulmamalıdır.

  Aracın belli bir süre kapalı kaldıktan sonra, içerideki havasızlığın da etkisiyle bazı bakterilerin ve polenlerin klima filtrelerinde biriktiğini, bunların da hem alerjik sorunları tetiklediğini hem de enfeksiyonlar için uygun ortam oluşturduklarını bilmemiz gerekmektedir.

  Arabaya biner binmez klimayı çalıştırmak yerine, camları açmak ve birkaç dakika doğal havalandırma yapıldıktan sonra klimaların kullanılması çok daha doğru olacaktır. Ayrıca polen filtreli klima kullanımı da alerjik bünyeli kişilerde faydalı olacaktır.

  Vantilatörün olumsuz etkisi daha az!

  Vantilatör, bir basınç farkı oluşturup havanın akışını sağlayarak daha doğal bir serinlik sağlar. Klimaya göre biraz ilkel görünse de olumsuz etkileri daha azdır. Çünkü isteseniz de ortamın ısısını bir anda çok fazla düşüremezsiniz. Fakat vantilatörlerin de dikkatli kullanılmamasının kas iskelet sistemi problemlerine yol açtığını unutmamalıyız.
   
  Asena_Sule ve SHOPISTIKPERI bunu beğendi.
 2. Asena_Sule

  Asena_Sule Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  27 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  1.624
  Beğenilen Mesajlar:
  975
  Ödül Puanları:
  163
  Şehir:
  kadrinin götürdüğü yerde
  bende bu yüzden klima taktırmıyorum beni çok çarpıyor hasta ediyor vantilatör kullanıyorum kalma kadar dokunmuyor heryere taşıayabiliyorsun bide elektirkkten tasarruf daha az elektrik harcıyor
   
Klima mı Vantilatör mü? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Düğün mü Nikah mı?

  Düğün mü Nikah mı?

  adana aqualand düğün düğün mü nikah mı nikah mı mü hayal balo salonu adana hayal balo salonu Bu aralar ailede bir muhabbet konusu; akrabalardan biri evlenecek de nikah düğün tartışmasıdır gidiyor. Evlenmiş olanlar siz nasıl evlendiniz? Herşeyi birebir adım adım yaşayanlardan mısınız? Yoksa belirli ritüelleri atladık da hallettik diyenlerden mi? Nikahla sade bir şekilde hallettik diyenler...
 2. Şık mı Rüküş mü?

  Şık mı Rüküş mü?

  Melekler buraya ünlülerin giyim tarzları hakkında konuşmak isteyenler buyursunlar... Başlayalım mesela... Anastacia sizce burada şık mı rüküş mü?
 3. Klima ve vantilatöre dikkat!

  Klima ve vantilatöre dikkat!

  Klima ve vantilatör yüz felçi yapıyor; Esentepe Fizik Tedavi Merkezi'nden Uzm. Dr. Kazım Haliloğulları; klimaların ve vantilatörlerin yoğun kullanıldığı yaz döneminde özellikle bel, boyun ve baş ağrılarında artışlar görülebileceğini söyledi ve ekledi: "Sıcakların artması ile çoğalan klima, fan ve vantilatör kullanımına paralel olarak; grip gibi solunum hastalıklarının yanı sıra artan...
 4. Oruçluyken oje sürülür mü makyaj yapılır mı?

  Oruçluyken oje sürülür mü makyaj yapılır mı?

  Selam hanımlar, benim bir sorum olacak acaba oruçluyken oje sürülür mü? çünkü ben genelde oje sürüyorum tırnaklarım genelde ojelidir ve bir de makyaj yapıyorum orucum sayılmaz mı?
 5. Digiturk mü Daha İyi D-Smart mı ?

  Digiturk mü Daha İyi D-Smart mı ?

  Bu konu; digiturk mü dsmart mı hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, almak isteyenler için digiturk ve dsmart'tan hangisini önerirsiniz ? Ben başlayayım. Salonda ki televizyonumuzda digiturk kullanıyoruz ama sık sık özellikle son zamanlarda yayın bir anda gidiyor ve kendi kendine geri geliyor. Ayrıca bir arıza olup ta eve geldiklerinde mutlaka bir para alıyorlar. İyi güzel de...

Sayfayı Paylaş