Kocabıyık: Sanayici olmamız bize Menderes’in hediyesidir

Kocabıyık: Sanayici olmamız bize Menderes’in hediyesidir
Türkiye’nin çelik sanayiindeki ilk girişimlerinden Borusan Mannesmann Boru’nun, 50’nci yılı nedeniyle düzenlenen toplantıda konuşan Borusan Holding’in Kurucusu ve Onursal Başkanı Asım Kocabıyık, "Sanayici olmamız merhum Adnan Menderes’in bize bir hediyesidir" dedi.

BORUSAN Holding Kurucu ve Onursal Başkanı Asım Kocabıyık, "Sanayici olmamız merhum Adnan Menderes’in bize bir hediyesidir" dedi. Borusan Holding’in ilk sanayi girişimi ve Türk çelik sanayiinin köklü şirketlerinden Borusan Mannesmann Boru’nun (BMB) kuruluşunun 50’inci yılı nedeniyle düzenlenen davette konuşan Asım Kocabıyık, şirketin 50 yıllık tarihinde büyük değişimlere tanıklık ettiğini söyledi.

Nasıl sanayici olduk

Asım Kocabıyık, nasıl sanayici olduğunu şöyle anlattı: "Demokrat Parti 1950’de iktidara geçince çok liberal bir dış ticaret politikası uygulamaya başladı. Diğer taraftan devletin kontrol altında tuttuğu tarım ürünlerine çok yüksek rayiçler tespit etti. Bir iki sene memlekette adeta bayram havası sürdü. 1953’ten sonra döviz bitti, ithalat zorlaştı. Çalışma hayatında sağlam yol, ithal edilen malların Türkiye’de imalatı idi. Bizim de sanayiciliğe geçişimiz böyle oldu. 1940’larda, 1950’lerde Almanya’dan, Amerika’dan, Fransa’dan ithal ettiğimiz boruları kendimiz üretmeye karar verdik. 27 kişi ile başladığımız imalat bir taraftan öğrenerek, diğer taraftan gelişerek bugün 1300 kişi ile yaklaşık bir milyon tona ulaştı."

Bugünü göremezdim

"Benim şansım, bütün zorluklara rağmen 50 yıldaki değişimleri ve gelişmeleri görebilmek ve intibak edebilmek olmuştur" diyen Asım Kocabıyık, şöyle konuştu: "20’nci yüzyılın başında iken yüksek sürat 200 kilometreydi. Yüzyılın ortalarında 500 kilometre görüldü. Uzay mekiklerinin sürati 30 bin kilometre. 1950’lerde ülkemizin nüfusu 20 milyon, demir çelik tüketiminin tamamı, inşaat çivisinden boruya kadar, yılda 300 bin tondu. Bugün sadece Borusan’ın elden geçirdiği demir çelik miktarı 2 milyon tondur. 50 yıl önce kurduğum şirketin bugününü görmem mümkün değildi."

Hayalim Avrupa liderliği

Herşeyin boru ile başladığını söyleyen Asım Kocabıyık, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bugün Türkiye sektör lideri olan Borusan Mannesmann Boru, Avrupa’da da dikişli çelik boru sektöründe ilk 5 üretici arasında yer alıyor."

İngilizce bilen sekreteri İş Bankası’ndan alırdık

ASIM Kocabıyık, Borusan Grubu’nun ilk sanayi kuruluşu olan Borusan Boru’nun 10 yıl önce bugünkü ortağı Mannesmann ile birleşerek Borusan Mannesmann Boru adını aldığını hatırlatarak, şöyle konuştu: "50 yıl insan hayatında uzunca bir dönem. Benim geçirdiğim 50 yıllık dönem Türk Sanayi hayatının da neredeyse tarihini yansıtıyor. 50 yıl önce Türkiye’nin nüfusu 25 milyondu. Bugün 3 katı oldu. İngilizce bilen bir sekreter bulmak için İş Bankası ihracat servisinden eleman almak mecburiyetinde kalırdık. Bugün iki yabancı dil bilen yüzlerce gencimiz var."

Böyle yüksek kár olmaz sen firmayı ikiye böl

ASIM Kocabıyık, konuşmasında geçmişte yaşadığı anılarını da şöyle anlattı: "Çolakoğlu Metalurji’nin kurucusu Türk Ekonomi Bankası’nın sahiplerinin babası merhum Mehmet Çolakoğlu bana ’sen ne yaptın Asım’ diye çıkıştı. Ben de ’bir kusur mu yaptık ağabey?’ diye sorunca ’Beş milyon lira kar göstermişsin. Bir firmanın böyle yüksek kar göstermesi mahsurludur. Sen o firmayı ikiye böl’ demişti."

Vehbi Koç’tan itibar ve teveccüh gördük

ASIM Kocabıyık, Vehbi Koç ile ilgili duygularını da şöyle anlattı: ’Rahmetli Vehbi Koç’tan karım ve ben çok itibar ve teveccüh gördük. Bana bir gün sordu. ’Mevcut işlerin dışında yeni bir projen var mı?’ diye. Ben de ’Doğduğum Afyon’a bir hizmette bulunmak istiyorum. Boru ek parçaları imal etmek olduğuna düşünüyorum’ dedim. Bunun üzerine Vehbi Bey’in, ’Bu konuda ihtiyacın olursa yüzde 25’e kadar sana hissedar olabilirim’ demesi beni çok mutlu etmişti."

Korkmayın Türkiye’ye bir şey olmaz

BORUSAN Holding Kurucu ve Onursal Başkanı Asım Kocabıyık, Borusan Mannesmann Boru’nun 50’uncu kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlenen davetteki konuşmasında, "Korkmayın Türkiye’ye birşey olmaz" mesajı da verdi. Kocabıyık, şunları söyledi: "Bana soruyorlar, Türkiye’nin hali ne olacak?’ diye. Türkiye’nin sağlam bir altyapısı var. Demokrasi birikimine sahip. Korkmayın Türkiye’ye bir şey olmaz." Kocabıyık’ın bu sözleri davetliler tarafından uzun bir süre alkışlandı

hurriyet.com
 
Üst