Kokulu akıntım var nedeni nedir?

Uzman SühaN

Administrator
Kokulu akıntım var nedeni nedir?
Uzmanlar kadınların% 96’ sının akıntı miktarının yumurtlama, gebelik ya da daha önce menstruasyon sırasında artırdığını belirtmektedir. Fakat unutmayınız ki, akıntınızda renk, yapı, miktar ya da kötü koku olması gibi bir değişiklik fark ederseniz bir doktora görünmek için zaman kaybetmeyiniz.

Kadınlarda sarı vajinal akıntı genellikle cinsel yolla bulaşan hastalıklar sebebiyle de meydana gelebilmektedir. Klamidya, bel soğukluğu, vulvovajinit ve servisit bu hastalıklardan birkaçıdır ve en sık görülen cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında yer almaktadır. Kadınlarda genellikle bu hastalıklar sarı vajinal akıntıya sebep olmaktadır.

Eğer akıntı beyaz ya da şeffaf renkteyse, günde bir kereden fazla hijyenik ped kullanma ihtiyacına sebep olmuyorsa ve beraberinde kötü bir koku, idrar yaparken yanma gibi durumla söz konusu değilse bu akıntının kolayca fizyolojik bir akıntı olduğunu ve o bölgenin sürekli olarak temizlenmesi için bu akıntının oluştuğunu söyleyebiliriz. Diğer bir akıntı sebebi ise mantar enfeksiyonudur.
8.jpg

Ancak mantar enfeksiyonunun akıntısı peynir kesiği şeklinde olmaktadır ve genellikle aktif bir cinsel yaşamı olmayan kişilerde görülmektedir. Diğer bir akıntı çeşidi ise yukarıda bahsettiğimiz sarı renkte olan akıntıdır ve bakteriler sebebiyle ortaya çıkmaktadır.vajinal-sarı-akıntıVajinadaki sarı renkli akıntı nedir yazımıza devam edecek olursak, eğer akıntınızın renginde, kokusunda ve kıvamında bir değişiklik varsa bu durumu kendi kendinize tedavi etmek yerine mutlaka bir hekime görünmeniz gerekmektedir. Hekiminiz bu akıntıdan bir örnek alarak, mikroskop altında incelenmesini sağlayacak ve akıntının sebebi tespit edilerek, özel bir tedavi planı oluşturulacaktır. Her akıntı tipinin ve sebebinin tedavileri farklı farklı olmaktadır. Bu nedenle mutlaka hekiminize başvurmalısınız.
Bakire kadınlarda da kimi zaman enfeksiyon sebebiyle akıntıda renk değişimi, kötü koku görülebilmektedir. Kadınlar bu gibi durumlarda muayeneden endişe duydukları için doktora başvurmaktan çekinmektedirler. Ancak doktorların örnek alabilmeleri için ince çubukları bulunmaktadır ve böylece herhangi bir zarar vermeden, vajinal akıntıdan kolayca bir örnek alabilmekte, incelenmesini sağlayarak akıntının temel sebebinin ne olduğunun tespit edilmesini sağlamaktadırlar. vajinal akıntılar birçok farklı sebepten meydana gelebilmektedir, en iyi teşhis ise hekim tarafından konulabilmektedir.Bazı durumlarda, büyük bir miktardaki sarı bir akıntı signof servisit nedeni ile ortaya çıkabilir. Servisit serviksin iltihaplandığı bir durumdur. Böyle koşullardaki vajinal akıntı sarı veya grimsi renkli ve kötü bir koku taşıyor olabilir. Servisit ile ilişkili vajinal akıntılar genellikle iltihap gibi görünür. Akıntının böyle türlerine mukopurulent akıntı adı verilir.
KLAMİDYA VE GONORE


Bundan başka sarı renkli vajinal akıntıya, servikal polip (servikal kanal içinde kırmızı renkli ve düz parmak şeklindeki büyümeler), gonore ve pelvik inflamatuar hastalık yada cinsel yolla bulaşan hastalıklar neden olabilir. Sarı ve kanlı akınt klamidya ve gonore gibi bir hastalığın belirtisidir. Gonore deneyimi olan bayanlar idrar yaparken ağrı ve yanma hissinin yanısıra adet dönemleri arasında kanama gibi işaretler oluşabilir. Birçok kadın bel soğukluğu (gonore) ve klamidya belirtilerini tanımaz, hattabir mantar enfeksiyonu gibi diğer vajinal enfeksiyonlar zannederek hataya düşebilirler.
Çiğ Balık Kokulu Akıntı Neden Olur?


Gebelik sırasında soluk sarı renkli akıntı, kötü koku yok ise normal olabilir. Gebe bir kadında yükselen gebelik hormonları ve vajinal bölgeye kan akımının artması nedeni ile gebelik süresince sulu akıntı deneyimleri yaşanması ve bunda artış görülmesi normaldir. Erken gebelikte meydana gelen akıntı genellikle beyaz veya açık renklidir, fakat gebelik ilerledikçe akıntı rengi açık sarı renge doğru dönüşüm gösterebilir. Yine böyle durumlarda da akıntının köpüklü olması, kötü kokular yayması, kaşıntı ve tahriş gibi beliritlerin olmasına anne adayların dikkat etmesi gerekir ki böyle belirtiler bir enfeksiyonun olduğunu haber verir.
Geç gebeliğin yanısıra erken gebelikte görülen sarı renkli akıntılar ve bunların türleri, olası bir enfeksiyonun belirtisi olduğundan hem enfeksiyonun yayılmasını önlemek hem de anneyi huzursuz etmemesi açısından derhal bir jinekolog tarafından değerlendirilmelidir.
Yukarıda sıralanan nedenler yaygın görülen nedenlerdir. Bunların dışında sarı renkli akıntılar Vajinal kanser ve Vajinada yabancı cisim nedeni ile ortaya çıkabilir.NE ZAMAN ZARARSIZ OLABİLİR?


Sarı akıntının var olması her zaman bir sorun olduğu anlamına gelmez. Birtakım rahatsızlıkların yanı sıra hormonal değişiklikler, şiddetli stress ve doğum kontrol hapları gibi bir nebze daha zararsız faktörler de sarı akıntının oluşmasına zemin hazırlayabilir. Ayrıca cinsel ilişki sonrası vajina giren spermler nedeni ile de pıhtı şeklinde sarımsı bir akıntı olabileceği gerçeğine dikkat edilmelidir. Bu normaldir.SARI RENKLİ VAJİNAL AKINTI İLE OLUŞAN DİĞER BELİRTİLER


Sarı renkli akıntı eğer enfeksiyon ya da herhangi bir sağlık sorunu ile ilişkili değilse herhangi bir diğer belirti oluşmayabilir. Fakat enfeksiyon yada bunun diğer türleri ile ilişkili ise vulva çevresinde kaşıntı, yanma hissi ve şişme gibi belirtilerden biri oluşabilir.
Enfeksiyon nedeniyle oluşan sarı akıntı sadece süzme peynir gibi kalın kıvamda yada köpüklü olabilir. Ayrıca kötü kokulu olabilir ve özellikle ilişki sırasında, karın ağrısı gibi belirtiler de eşlik edebilir.


TEDAVİLER NELERDİR?


Hastalığın altında yatan neden belirlendikten sonar ona göre tedaviye başlanır. Altta yatan yatan neden ve hastalığın seyrine bağlı olarak tedavi süresi ve çapı değişebilir. Eğer hastalığınız bir Trichomoniasis enfeksiyonu ise doktorunuz antibiyotik reçete edebilir.
Peynir Kesiği Şeklinde Vajinal Akıntı Neye İşaret Eder?
Şayet Bakteriyel vajinozis ise antibiyotikler ile birlikte vajinal kremler tavsiye edilebilir. Antibiyotikler aynı zamanda servisit ve gonore tedavisi için de gerekli olabilir. Tedavi yapılmaması Pelvik iltihabi hastalığına (PID) neden olabilir ve kısırlığa yol açabilir. Öte yandan, kullanılacak olan antifungal ilaçlar vajinal mantar enfeksiyonu tedavisi için gereklidir.


EĞER BİR AKINTINIZ VARSA NE YAPMALISINIZ?


Özetle, sarı akıntılar çeşitli kadın sağlık sorunlarına işaret eden göstergelerden biridir. Bu nedenle, tam olarak sarı akıntının ne anlama geldiğini öğrenmek için bir doktora görünerek tıbbi değerlendirmenizin yapılması önemlidir.
 
Üst