Etiketler:
 1. mislinay

  mislinay Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2007
  Mesajlar:
  7.147
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  0

  kolanya sağlık açısından büyük risk taşıyor...

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında mislinay tarafından paylaşıldı.

  hamilelikte kolonya kullanımı hamilelikte kolonya koklamak gebelikte kullanımı koklamanın zararları
  Kolonyanın içeriğindeki maddelerin sağlık açısından büyük risk taşıdığı belirtildi. Vücuda solunum, ağız ve deri yoluyla giren bu maddeler beyni, ciğerleri ve deriyi etkiliyor. Kolonya yapımında etil alkol yerine metil alkol kullanıldığını vurgulayan Dr. Murat Akbaş, "Bu tür kolonyaları kullananların tat, koku duyularında hatta beyinlerinde hasar oluşabiliyor" dedi.
  Serinlemek veya temizlik amacıyla kullanılan kolonyanın yararından çok zararını olduğunu söyleyen İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Akbaş, kolonyanın birçok hastalığa davetiye çıkardığını belirtti. Akbaş, kolonya ve kolonyalı ürünün yapımında etil alkol yerine metil alkol kullanıldığını anlatan Akbaş, metil alkolün sağlık açısından son derece tehlikeli olduğunu kaydetti.
  Kolonyanın telafisi olmayan sonuçlar doğurabileceğini ifade eden Akbaş, “Bu kolonyaları kullanan kişilerin damak zevki bozuluyor, koku kaybı sorunu yaşıyor, derilerinin yapısı bozuluyor, hatta kişilerin beyinleri bu kokulardan zarar görüyor" dedi.
  KOKU ALAMIYOR DOĞRU BESLENEMİYORLAR
  Koku kaybı yaşayan kişilerin, kokuları zamanla yanlış yorumlamaya başladıklarını ifade eden Akbaş, sokakta binlerce kişinin koku kaybı sorunu yaşadığını bilmeden hayatlarını sürdürdüklerini belirtti. Koku kaybı sorunu yaşayan kadınların erkeklere oranla daha fazla olduğunu dile getiren Akbaş, "Kadınlar kokuya daha fazla önem verdikleri için her türlü ürünü koklamadan geçemiyorlar" ifadelerini kullandı.
  Koku kaybı sorunun beslenme problemini de beraberinde getirdiğini kaydeden Akbaş, şunları kaydetti: "Kokusunu beğenmediğiniz bir yemeği kimse yemek istemez. Bu hastalığa yakalanan kişiler, yemeklerin kokusunu alamadıkları için doğru beslenemezler" diye konuştu.
  MÜMKÜNSE HİÇ SÜRMEYİN
  Kolonyanın derinin yapısında da değişiklere neden olduğunu dile getiren Akbaş, "Kolonya cildi kurutur, özellikle hassas ciltlerde terleme olmasını engeller ve ciltte bakterilere karşı savunma mekanizmalarının çalışmasını önler" dedi. Bu durumun telafisi olmayan sonuçlar doğurabileceğini ifade eden Akbaş, "Her kolonyayı vücudunuza sürmeyin. Mümkünse kolonyayı hiç kullanmayın" uyarısında bulundu.
  KADIN VE BEBEKLER RİSK ALTINDA
  Özellikle kadınların ve bebeklerinin risk altında olduğunu anlatan Akbaş, "Kadınlar, bebeklerinin kirlenen elllerini ve altını temizlemek içi kolonyalı ürünleri tercih ediyorlar. Kolonyalı ürünler bebeğin cildini temizlemiyor aksine bakterilerin yapışmasına neden oluyor" dedi.
  KOLONYA YERİNE SU KULLANIN
  Kolonyanın temizlik ürünü olarak kullanılmasının da sakıncalı olduğunu kaydeden Akbaş, "Bazı kişiler özellikle tuvaletten çıktıktan sonra ellerini sabunlamak yerine kolonya ile mikropları öldüreceğine inanıyor. Bu son derece yanlış. Kolonya mikrop öldürmüyor aksiye mikropları çoğaltıyor" dedi. Suyun bakterileri azaltmakta kolonyadan daha etkili olduğunu ifade eden Akbaş, "Kolonya yerine suyu tercih edin" dedi.
  MARKA ÜRÜNLERi TERCiH EDiN
  Eti Kolonyaları'nın sahibi Serdar Fırtına, vatandaşların kolonya alırken dikkatli olmalarını istedi. Bir çok firmanın kolonya ürettiğini anlatan Fırtına, tanınırlığı olmayan ürünlerin alınmaması gerektiğini söyledi. Kolonyanın içinde bulunan maddelerin çok önemli olduğunu belirten Fırtına, etil alkolü tercih ettiklerini söyleyerek "Metil alkolden yapılmış kolonyaları almayın" uyarısında bulundu. Fırtına, bugüne kadar hiç şikayet almadıklarını belirtti.
  SAHTELERiNE DiKKAT
  Türkiye'de merdiven altı ürünler diye tabir edilen sahte ürünlerin piyasada çok fazla bulunduğunu belirten Akbaş, Sağlık Bakanlığı'nca onaylanmış, uygun koşullarda üretilmiş ve kapalı ambalajlardaki ürünlerin tercih edilmesi gerektiğini vurguladı. Akbaş, "Özellikle açıkta satılan kolonyalar sağlık için son derece tehlikeli. Standartlara uygun olmayan ürünler, görme kaybına, ciltle temas halinde ise alerji ve egzama gibi birçok rahatsızlığa yol açarlar. Dikkatli olmak gerekiyor" ifadelerini kullandı.
  Münevver ÇAKIRTAŞ-Bugün
   
kolanya sağlık açısından büyük risk taşıyor... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. evcil hayvanlar hamileler için risk taşıyor!

  evcil hayvanlar hamileler için risk taşıyor!

  Kedilerden insanlara bulaşan toksoplasma gondii adlı parazit, anne karnındaki bebeklerde telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurabiliyor. Toksoplasma gondii adlı parazit ile hamileliğin ilk döneminde enfekte olan bebekler sağırlık, yüksek ateş, sarılık, çeşitli solunum yolu, göz ve sinir sistemi hastalıkları riskiyle karşı karşıya kalabiliyorlar. Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp...
 2. çocuklar için abur cubur gıdalar büyük risk taşıyor

  çocuklar için abur cubur gıdalar büyük risk taşıyor

  Ayşe Cengiz Beslenme Uzmanı, Tüder Gıda Komisyonu Başkanı Abur Cubur Türü Gıdaların Tüketim Fazlalığı, Gelecekte 7-12 Yaş Grubu Okul Çocukları İçin Sağlıksızdır, Risktir... Geçen günlerde ulusal gazetelerimizden birinde yer alan haber Tüder Gıda grubu olarak bu konuyu ele almamızı zorunlu kıldı. Bu haberle ilgili aynı gün TRT İstanbul Radyosu, bizim görüşümüzü de kamuoyuna aktarmıştır....
 3. Kadının sık sık doğum yapması sağlığı açısından tehlike taşıyor

  Kadının sık sık doğum yapması sağlığı açısından tehlike taşıyor

  sık doğumun sakıncaları nelerdir sık doğumun zararları çok sakıncaları kedi resmi göster çok ve doğum yapmanın ana sağlığı üzerinde ne gibi zararları vardır İdeal bir korunma yönteminin, gebeliği kesin olarak önlemesi, sağlığa zararve düşük maliyetli olması ve çiftler tarafından benimsenmesi gerektiği belirtildi. vermemesi, uygulamanın kolay Her kadının istediği zaman ve istediği sayıda...
 4. Lazer Epilasyonda Sağlık Açısından Risk Var mı?

  Lazer Epilasyonda Sağlık Açısından Risk Var mı?

  lazer epilasyon, yararları, sağlık yönünden etkileri, nasıl yapılır, ne zaman yapılır, merak edilen herşey burada Hayır yok! Ağda vb. epilasyon amaçlı kullanılan yöntemlerde deri iltihaplanmaları ve bulaşıcı hastalık görülme riski bulunmaktadır. Oysa ki lazer epilasyonda böyle bir durum yoktur. Hızlı bir yöntemdir, kanserojen etkiye sahip olduğunu gösteren veri bulunmamaktadır. Lazerdeki...
 5. Muşmulanın Sağlık Açısından Etkileri

  Muşmulanın Sağlık Açısından Etkileri

  Muşmula nedir yararları nelerdir Muşmulanın sağlık açısından etkileri Tadıyla beğenilen meyvelerden biri olan muşmula, alternatif tıp tedavilerinde de kullanılıyor melekler :) Bakın bu adı sevimsiz meyvenin sağlığımıza faydaları nelermiş ? :D:D Muşmulanın faydaları : Yaprağını kurutarak ezip dövüp semiz otu suyuyla içmek kan tükürmeği giderir. Çekirdeğini ezip döverek tozundan 3 gramını...

Sayfayı Paylaş