kolanya sağlık açısından büyük risk taşıyor...

mislinay

mislinay

Yeni Üye
Üye
kolanya sağlık açısından büyük risk taşıyor...
hamilelikte kolonya kullanımı hamilelikte kolonya koklamak gebelikte kullanımı koklamanın zararları

Kolonyanın içeriğindeki maddelerin sağlık açısından büyük risk taşıdığı belirtildi. Vücuda solunum, ağız ve deri yoluyla giren bu maddeler beyni, ciğerleri ve deriyi etkiliyor. Kolonya yapımında etil alkol yerine metil alkol kullanıldığını vurgulayan Dr. Murat Akbaş, "Bu tür kolonyaları kullananların tat, koku duyularında hatta beyinlerinde hasar oluşabiliyor" dedi.
Serinlemek veya temizlik amacıyla kullanılan kolonyanın yararından çok zararını olduğunu söyleyen İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Akbaş, kolonyanın birçok hastalığa davetiye çıkardığını belirtti. Akbaş, kolonya ve kolonyalı ürünün yapımında etil alkol yerine metil alkol kullanıldığını anlatan Akbaş, metil alkolün sağlık açısından son derece tehlikeli olduğunu kaydetti.
Kolonyanın telafisi olmayan sonuçlar doğurabileceğini ifade eden Akbaş, “Bu kolonyaları kullanan kişilerin damak zevki bozuluyor, koku kaybı sorunu yaşıyor, derilerinin yapısı bozuluyor, hatta kişilerin beyinleri bu kokulardan zarar görüyor" dedi.
KOKU ALAMIYOR DOĞRU BESLENEMİYORLAR
Koku kaybı yaşayan kişilerin, kokuları zamanla yanlış yorumlamaya başladıklarını ifade eden Akbaş, sokakta binlerce kişinin koku kaybı sorunu yaşadığını bilmeden hayatlarını sürdürdüklerini belirtti. Koku kaybı sorunu yaşayan kadınların erkeklere oranla daha fazla olduğunu dile getiren Akbaş, "Kadınlar kokuya daha fazla önem verdikleri için her türlü ürünü koklamadan geçemiyorlar" ifadelerini kullandı.
Koku kaybı sorunun beslenme problemini de beraberinde getirdiğini kaydeden Akbaş, şunları kaydetti: "Kokusunu beğenmediğiniz bir yemeği kimse yemek istemez. Bu hastalığa yakalanan kişiler, yemeklerin kokusunu alamadıkları için doğru beslenemezler" diye konuştu.
MÜMKÜNSE HİÇ SÜRMEYİN
Kolonyanın derinin yapısında da değişiklere neden olduğunu dile getiren Akbaş, "Kolonya cildi kurutur, özellikle hassas ciltlerde terleme olmasını engeller ve ciltte bakterilere karşı savunma mekanizmalarının çalışmasını önler" dedi. Bu durumun telafisi olmayan sonuçlar doğurabileceğini ifade eden Akbaş, "Her kolonyayı vücudunuza sürmeyin. Mümkünse kolonyayı hiç kullanmayın" uyarısında bulundu.
KADIN VE BEBEKLER RİSK ALTINDA
Özellikle kadınların ve bebeklerinin risk altında olduğunu anlatan Akbaş, "Kadınlar, bebeklerinin kirlenen elllerini ve altını temizlemek içi kolonyalı ürünleri tercih ediyorlar. Kolonyalı ürünler bebeğin cildini temizlemiyor aksine bakterilerin yapışmasına neden oluyor" dedi.
KOLONYA YERİNE SU KULLANIN
Kolonyanın temizlik ürünü olarak kullanılmasının da sakıncalı olduğunu kaydeden Akbaş, "Bazı kişiler özellikle tuvaletten çıktıktan sonra ellerini sabunlamak yerine kolonya ile mikropları öldüreceğine inanıyor. Bu son derece yanlış. Kolonya mikrop öldürmüyor aksiye mikropları çoğaltıyor" dedi. Suyun bakterileri azaltmakta kolonyadan daha etkili olduğunu ifade eden Akbaş, "Kolonya yerine suyu tercih edin" dedi.
MARKA ÜRÜNLERi TERCiH EDiN
Eti Kolonyaları'nın sahibi Serdar Fırtına, vatandaşların kolonya alırken dikkatli olmalarını istedi. Bir çok firmanın kolonya ürettiğini anlatan Fırtına, tanınırlığı olmayan ürünlerin alınmaması gerektiğini söyledi. Kolonyanın içinde bulunan maddelerin çok önemli olduğunu belirten Fırtına, etil alkolü tercih ettiklerini söyleyerek "Metil alkolden yapılmış kolonyaları almayın" uyarısında bulundu. Fırtına, bugüne kadar hiç şikayet almadıklarını belirtti.
SAHTELERiNE DiKKAT
Türkiye'de merdiven altı ürünler diye tabir edilen sahte ürünlerin piyasada çok fazla bulunduğunu belirten Akbaş, Sağlık Bakanlığı'nca onaylanmış, uygun koşullarda üretilmiş ve kapalı ambalajlardaki ürünlerin tercih edilmesi gerektiğini vurguladı. Akbaş, "Özellikle açıkta satılan kolonyalar sağlık için son derece tehlikeli. Standartlara uygun olmayan ürünler, görme kaybına, ciltle temas halinde ise alerji ve egzama gibi birçok rahatsızlığa yol açarlar. Dikkatli olmak gerekiyor" ifadelerini kullandı.
Münevver ÇAKIRTAŞ-Bugün
 

Benzer İçerikler

Üst