1. handanca

  handanca Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  1 Nisan 2008
  Mesajlar:
  4.464
  Beğenilen Mesajlar:
  102
  Ödül Puanları:
  63

  Kolesterol granülom (kist) nedir?

  Konu, 'K.B.B Tedavisi' kısmında handanca tarafından paylaşıldı.

  granülom nedir granülom kist nedir kolesterol granülomu sinüzit kisti Aşağıda Mastoid yerleşimli kolesterol kistinin intraoperatif görüntüsünü görmektedisiniz.
  < Konu Resmi..>


  < Konu Resmi..>
  Burada daire içinde gösterilen yerde Kulakta Mastoidin yeri görülmekte.

  Kolesterol granüloma sadece kulakta görülmez elbette. İşte bulduğum bilgiler şöyle.

  Kolesterol granüloma; sadece spesifik klinik ya da patolojik bir tanım olmayıp aynı zamanda değişik dokuların kolesterol kristallerine karşı verdiği reaksiyon olarak tanımlanır. Kolesterol granüloma esas olarak histopatolojik bir terimdir.

  Histolojik olarak; fibröz granülasyon, dokuya yerleşmiş hemosiderin yüklü makrofajlar, köpük hücreleri ve yabancı cisim dev hücrelerle çevrilmiş kolesterol kristalleri sonrasında oluşan yarıklar olarak tanımlanır.


  Kolesterol granüloma; vücudun farklı bölgelerinde gelişebilir. En sık mastoid antrumda ve temporal kemiğin havalı hücrelerinde görülür. Tipik lokalizasyonu ise orta kulağın mastoid proçesi ve paranazal sinüslerdir. Kolesterol granüloma için pekçok farklı lokalizasyon tanımlanmıştır. Bunlar; kafatasının intradural kısmı, kafatabanı, orbita, akciğer, böbrek, çene, testis, lenf nodları ve göğüste meme papillomasıdır.

  Kolesterol granüloma patogenezi tam olarak açıklanamamıştır. Pek çok kaynak kanama ve yetersiz drenajın kolesterol granüloma gelişimine katkıda bulunan faktörler olduğunu belirtmektedir. Kolesterolün kaynağı için kanama sırasında hemolize olan eritrosit membranları suçlanmıştır. Kolesterolün bir diğer kaynağıda doku hasarı ve nekroz sonucunda bozulmuş dokunun hücre membranlarıdır.
  Ventilasyon eksikliği ve yetersiz drenaj sonucu kolesteroller kristalize olur. İnflamatuar proçeste meydana gelen kolesterol kristallerine karşı oluşan yabancı cisim reaksiyonu kolesterol granülomanın temelini oluşturmaktadır.


  Kolesterol granülomanın geliştiği pekçok bölge tanımlanmıştır. Bunlardan biride paranazal sinüslerdir. Paranazal sinüs kolesterol granüloması patogenezinde esas olarak üç faktör bildirilmiştir; bunlar bozulmuş ventilasyon, azalmış drenaj, kemik kavitede hemorajiyi takiben hemoliz ve kırmızı hücre membranlarında kolesterol birikimidir. Kolesterol granülomanın histopatolojik görünümü diagnostiktir. Kunt; paranazal sinüs cerrahisinden elde edilen tüm örneklerde patolojik inceleme yapılması gerektiğini çünkü maksiller sinüs kolesterol granülomasının yanlışlıkla kronik sinüzit tanısı alabileceğini bildirmiştir.

  Kolesterol granüloma proçesinin esas olarak hemorajiyle başladığı kabul edilir. Bu hemorajiyi ise büyük olasılıkla tekrarlayan sinüzit atakları sağlamaktadır. İnflamasyon sırasında maksiller sinüsün ventilasyonu ve drenajı fazlasıyla bloke olmakta ve bu durum eritrosit ve diğer hücrelerin membranlarında serbest kalan kolesterolün kristalize olmasına neden olmaktadır. Bu sayede indüklenen granülomatöz doku reaksiyonu kolesterol granüloma gelişmesine yol açmaktadır. Bu tür vakaların malignitelerden ve granülomatöz diğer hastalıklardan (Wegener, Tüberküloz, Sifilis v.s) ayırımının yapılması gerekir. Bunun içinde kronik sinüzitli hastaların mutlaka paranazal sinüs bilgisayarlı tomografisinin çekilmesi ve sonrasında cerrahi işlem yapılan hastanında materyallerinin mutlaka patolojik ve mikrobiyolojik incelemeye gönderilmesi gerekmektedir.


   
  Son düzenleme: 18 Temmuz 2009
Kolesterol granülom (kist) nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kolesterol Nedir ?, Kimler Risk Altında ?

  Kolesterol Nedir ?, Kimler Risk Altında ?

  Kolesterol nedir? Kolesterol yaşam için gerekli olan mum kıvamında yağımsı bir maddedir. Kolesterol beyin, sinirler, kalp, bağırsaklar, kaslar, karaciğer başta olmak üzere tüm vücutta yaygın olarak bulunur. Vücut kolesterolü kullanarak hormon (kortizon, hormonu....), D vitamini ve yağları sindiren safra asitlerini üretir. Bu işlemler için kanda çok az miktarda kolesterol bulunması...
 2. Kolesterol nedir?

  Kolesterol nedir?

  Kolesterol Nedir ?, Kimler Risk Altında ? Hazırlayan: Prof. Dr. Tekin Akpolat 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji Bilim Dalı Kolesterol nedir? Kolesterol yaşam için gerekli olan mum kıvamında yağımsı bir maddedir. Kolesterol beyin, sinirler, kalp, bağırsaklar, kaslar, karaciğer başta olmak üzere tüm vücutta yaygın olarak bulunur. Vücut kolesterolü kullanarak hormon (kortizon,...
 3. Kolesterole ne iyi gelir?

  Kolesterole ne iyi gelir?

  Kalp ve damar hastalıklarının başlıca nedeni olan yüksek kolesterolü doğru beslenme alışkanlığı kazanarak, fazla kilolardan kurtularak ve hareketli bir yaşamı benimseyerek normal seviyelerde tutabiliriz. En önemli ayağı olan yemek yeme düzenini uygun bir şekilde değiştirirseniz; • Kolesterollü yiyeceklere duyduğunuz iştahı azaltabilir, • LDL denilen kötü kolesterolü daha az tüketebilir, • HDL...
 4. VLDL Kolesterol nedir?

  VLDL Kolesterol nedir?

  Kolesterol iyi kolesterol ve kötü kolesterol olarak ikiye ayırmıştık. Vldl kolesterolda kötü kolesterol grubuna dahildir. "Very Low Density Lipoprotein" kelimelerinin baş harflerinden oluşan Vldl Türkçe'de "Çok düşük özgül ağırlığa sahip lipoprotein" olarak açıklanabilir. Vldl kötü kolesterol Ldl'nin en zararlı olan alt grubudur. Kan sıvısı içindeki görevi, barsaktan...
 5. Hemorajik kist belirtileri ve tedavisi

  Hemorajik kist belirtileri ve tedavisi

  Yumurtalıklada (overde) en sık rastlanılan kistlerden birisi korpus (corpus) hemorajikum kistleridir. Bunlar yumurtlama döneminde yumurtalıklarda follikül kisti veya korpus luteum içerisine kanama olması nedeniyle oluşurlar. Korpus hemorajikum kanamalı cisim amlamına gelir. İçerisine kanama olması ile folikül kisti veya korpus luteum bir miktar büyür ve genellike 4-5 cm boyutlarında kırmızı...

Sayfayı Paylaş