Kolesterol nedir ? Kolesterolü düşüren gıdalar nelerdir ?

Kolesterol nedir ? Kolesterolü düşüren gıdalar nelerdir ?
Kolesterol normal seviyelerde vücut için önemli bir maddedir. Sigara içme, sağlıksız beslenme ve egzersiz eksikliği gibi yaşam tarzı faktörleri yüksek tansiyon veya diyabet gibi altta yatan bir durumun olması gibi bir çok farklı faktör yüksek kolesterole katkıda bulunabilir. Kolesterol nedir ? Kolesterol, vücudun her hücresinde bulunan yağ benzeri bir maddedir.Kolesterol hormonlar, D vitamini ve yiyecekleri sindirmenize yardımcı olacak maddeler üretmek için gereklidir.Vücuttaki sağlıklı kolesterol düzeyleri kalp krizi ve felce karşı koruyabilir. Kolesterolü yükselten yiyecekler tereyağı, margarinler, şeker çikolata, tam yağlı peynirler, süt, ve yoğurt kırmızı et, sucuk, salam ve dondurmadır. Kolesterolünüzü yükselmesini önlemek için bu besinlerden kaçınmanızı öneriyoruz. Yüksek kolesterol , yüksek kardiyovasküler hastalık riski ile ilişkilidir . Bu koroner kalp hastalığı , felç ve periferik vasküler hastalığı içerebilir . Yüksek kolesterol de diyabet ve yüksek tansiyon ile ilişkilendirilmiştir . Bu koşulları önlemek veya yönetmek için, makalemizi okumaya devam edin.. Kolesterol nasıl düşürülür ? İşte tüm çarbıcı deteylar !

kolesterol nasıl düşürülür.jpgKolesterol, vücudunuzdaki bir çok farklı şey için kullanılır, ancak kanınızda çok fazla olması sorun yaratabilir. Bazı yiyeceklerde kolesterol bulunur. Kolesterole neden olan yiyeceklere yukarıda değinmiştik. Kolesterol kanınızda dolaşan bir tür yağdır. Vücudunuzun düzgün çalışması için bir miktar kolesterol ihtiyacı vardır, ancak yüksek kolesterolünüz olduğunda (hiperlipidemi) ateroskleroz sürecini hızlandırır.Bu, arter duvarlarınızda plak birikir, arterleri daraltır ve kan akışını kısıtlar. Sonunda plak, çatlayacağı kadar büyük ve sert olabilir ve plak üzerinde bir pıhtı oluşur. Bu pıhtı bir arteri tıkarsa, kalp krizine veya felce neden olabilir. Yüksek kolesterol için hiçbir belirti yoktur, o yüzden birçok insan sahip olduklarından habersizdir. Bunu öğrenmenin tek yolu kan testi yapmaktır. Kolesterol düşüren kürler , yaşam tarzınızda sağlıklı değişiklikler yapmak tansiyonunuzu, kolesterolünüzü yönetmenize ve kalp krizi veya felç riskini azaltmanıza yardımcı olur.kolesterol neden yükselir.jpg

Kolesterolü ne düşürür uzman tv bu konuda beslenme programının önemine dikkat çekmektedir. Kolesterolü düşürmek için lif oranı yüksek besinlerin tüketilmsini öneriyor. Kolesterol düşürücü tarifler , kürler durumu yönetmenize yardımcı olabilir. Şimdi kolasterolü düşüren yiyecekler hakkında bilgiler verelim.Yulaf , vücuttaki kötü kolesterol olan düşük yoğunluklu lipoprotein kolesterolünü azaltabilen çözünür lif içerir . Yulaf ezmesi, düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) kolesterol, "kötü" kolesterol olanı azaltan çözülebilir lif içerir. Bu çözünür lif beta glukan olarak adlandırılır, bağırsaklardaki kolesterol ve safraya bağlanan bir jele dönüşür. Bu, kanda emilen kolesterol miktarını sınırlandırmaya yardımcı olur.
kolesterolü düşüren ve yükselten besinler.png
Kolesterol yüksekliğine ne iyi gelir ?Badem, ceviz ve diğer kuru yemişleri tüketmek kalp krizi geçirmiş kişilerde kalp komplikasyon riskini azaltabilir. Düzenli olarak fındık tüketmek kan kolesterolünü iyileştirebilir. Fındık aynı zamanda vücudu diğer hastalıklardan uzak tutan E vitamini, protein, magnezyum ve potasyum bakımından da zengindir . Yulaf gibi, kolesterolün kana emilimini engelleyebilecek lif bakımından da yüksektir. Kuruyemişlerin kalorileri de yüksek olduğundan günlük diyetinize bunlardan bir avuç ekleyebilirsiniz. Ayrıca, tuzlu olanlar tansiyonunuzu yükseltebileceğinden tuzsuz fındık yediğinizden emin olun. Avokado, pek çok besin ve tekli doymamış yağ asidi kaynağıdır. Bu nedenle günlük bir diyete eklenmesi, özellikle fazla kilolu insanlar için kandaki LDL kolesterolün iyileşmesi için oldukça faydalı olabilir. Avokadolar ayrıca kötü LDL'nin düşürülmesine ve kanda iyi LDL'nin yükseltilmesine yardımcı olan lif bakımından da oldukça zengindir . Bir çok çalışma, avokado'nun vücuttaki kolesterolü düşürmedeki etkisini kanıtlamıştır.
Yağlı balıklar uzun zincirli omega-3 yağ asitlerinin iyi bir kaynağıdır .Bu Omega-3 yağ asitleri kandaki trigliseritleri azaltır ve kalbi düzensiz ritimlerden kurtarır. Soya fasulyesi ve soya peyniri, soya sütü vb. Bunlardan yapılan tüm yiyecek maddeleri, sağlıklı beslenmeleri için mükemmel kılan protein, mineral ve vitamin bakımından zengin olmasıdır.Meyve ve sebze tüketimi sağlıklı bir seçimdir onları en sağlıklı besin kaynağı yapan vitamin ve minerallerde bol miktarda bulunmasıdır.Ayrıca, vücuttaki kolesterol seviyesini düşürdüğü bilinen lif bakımından zengindirler. Günlük diyetinize brokoli, bamya, çilek vb. Meyve ve sebzeler eklemeye başlayabilirsiniz.Sarımsak, yüzlerce yıldan beri birçok evde tıbbi özellikleri nedeniyle kullanılmaktadır. Allisin olarak adlandırılan sarımsaktaki ana bileşik, insanlarda kan basıncını düşürebilir ve ayrıca kötü LDL kolesterolü düşürebilir. Yüksek kolesterol seviyelerine karşı iyi sonuçlar için sarımsak takviyesi alabilirsiniz.


Kolsterolü olanlar nasıl beslenmeli ?


Zeytinyağı, tekli doymamış yağ asitleri ve E vitamini bakımından zengindir. Araştırmalar, tekli doymamış yağ asidi içeriğine sahip yiyeceklerin "kötü" düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) kolesterolünü düşürdüğünü ve 'iyi' yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) kolesterolünü artırdığını göstermiştir .Baklagiller, yüksek oranda diyet lifi içeriğine sahiptir ve mineraller, B vitaminleri ve bitki besinleri dahil koruyucu maddeler açısından zengindir. Bu besinler kalbi korur ve diyet lifi içeriği kolesterolü ve enerji alımını azaltır.Baklagiller doğal olarak yağ bakımından da düşüktür ve kolesterol içermez.Tam yağlı süt ürünleri ve peynirlerin çoğu yüksek doymuş yağ içeriğine sahiptir ve kolesterol seviyesini yükselttiyseniz kaçınılması gerekir.Ancak bu, bu yiyecek grubunu tamamen kesmeniz gerektiği anlamına gelmez. Süt ürünlerinin kesilmesi kalbin sağlıklı kalması için gerekli bir mineral ve osteoporozun önlenmesi gibi insan vücudundaki diğer birçok önemli rolden mahrum olacaktır.Bununla birlikte, düşük-kolesterol diyetinde yağsız süt, yoğurt ve süzme peynir kullanabilirsiniz.Tüm meyve ve sebzeler kolesterolü düşürmeye ve kalbi korumaya yardımcı olabilir. İki grup özellikle faydalıdır, yani C vitamini bakımından zengin veya beta karoten bakımından zengin meyve ve sebzeler.Kolesterol yüksekliği için beslenme önerileri


Çemen otu tohumu vücuttaki kolesterol ve trigliserit seviyesini düşürme yeteneğine sahiptir . Limonların harika bir C vitamini kaynağı olduğu söylenir ve günlük limon suyu içilmesi vücuttaki kötü LDL kolesterol seviyesini azaltabilir. Limon suyu sitrik asit bakımından zengindir ve bu da onu şaşırtıcı bir doğal temizleyici yapar. Her sabah aç karnına ılık suyla biraz limon suyu için. Bu yiyeceklerden maksimum düzeyde faydalanmak için, her gün yediğiniz doymuş ve trans yağları sınırlandırdığınızdan emin olun. Ayrıca diyetinize zencefil, kişniş, salkım fasulyesi, tarçın, kereviz, elma sirkesi ve yeşil çay gibi besinleri de dahil edebilirsiniz.Bir süredir fermente edilmiş yiyeceklerin sağlığa yararlarını bu sitede tanıtıyoruz , fakat kolesterolü düşürdüklerini biliyor muydunuz? Örneğin kimchi'de bilinen kültür-sebze garnitürü , toplam ve LDL kolesterolünüzü yüzde 8 ila yüzde 10 oranında düşürebilir. Sadece bu değil, kimchi vücut yağını, kan şekerini ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olur.
Kinoa , son zamanlarda popülerlik kazanmış antik, yüksek proteinli, glütensiz bir tahıldır.Ön çalışmalar, diyetinize kinoa eklemenin kolesterolü önemli ölçüde azalttığını gösteriyor. Meyve ve yeşil yapraklı sebzelerin karışımını içeren taze meyve suyunu hiç denemediyseniz, yapmanız gerekir! Taze yeşil meyve suyu lezzetlidir, enerjide net bir artış sağlar ve kolesterolünüzü düşürür. Kimyon; Günde sadece yarım çay kaşığı bu lezzetli baharat kolesterolünüzü düşürebilir.Yüksek kolesterolünüzü düşürmeye çalışıyorsanız, diyet lifindeki yüksek, özellikle çözünür lif içeren yiyecekleri yemeyi hedefleyin, çünkü kanınızdaki LDL kolesterol miktarını azaltabilirler. Yaşam tarzı değişiklikleri yapmak, özellikle yediğiniz yiyeceklerin bir kısmını değiştirmek ve egzersiz yapmak, yüksek LDL kolesterolün azaltılmasına yardımcı olmak için çok önemlidir.Yüksek kolesterol seviyelerini tedavi etmek için doktorunuz önce diyet değişiklikleri ve egzersiz dahil yaşam tarzı değişiklikleri önerecektir. Beslenme tek başına yüksek kolesterol seviyesini düşürmek için yeterli değilse, LDL seviyenizi düşürmek için ilaçlar yazabilir. Kolesterol seviyenizi kontrol etmek için ilaç vermeden önce, şu anda almakta olduğunuz ilaçların doktorun reçete etmek istediği ilaçlarla reaksiyona girmemesini sağlamak için tıbbi geçmişinizi doktorunuzla görüşmeniz gerekir.
 
Similar threads
Üst