Etiketler:
 1. mislinay

  mislinay Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2007
  Mesajlar:
  7.147
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  0

  Kolik olan bebek sürekli ağlar...

  Konu, 'Bebek & Çocuk Hastalıkları' kısmında mislinay tarafından paylaşıldı.

  hep söylenir dururuz ya bu çocuk şimdi neden ağlıyor karnı tok,altı temiz diye işte ağlamasının diğer nedenide kolik ağlamasından kaynaklanıyor olabilirmiş...


  Yeni bebek sahibi olan çiftlerin heyecanını
  gölgeleyen bebeklerdeki aşırı ağlamalar çoğu zaman ebeynlerin panik olmasına neden olur. Sanılanın aksine bebeğe...
  < Konu Resmi..>

  Yeni bebek sahibi olan çiftlerin heyecanını gölgeleyen bebeklerdeki aşırı ağlamalar çoğu zaman ebeynlerin panik olmasına neden olur. Sanılanın aksine bebeğe herhangi bir zararı olmayan bu durumu azaltmak, bazı noktalara dikkat ederek mümkün.
  Anne babaların literatürüne son yıllarda giren kolik bebekler, yeni bebek sahibi olan çiftlerin de korkulu rüyası oluyor. Aileler, sürekli ağlayan bebeklerinin kaldığını düşünerek erken dönemde ek gıdalara düşme hatasına düşüyor. Uzmanlar, bu hataya düşmemeleri için anne babaları uyarıyor. Anadolu Sağlık Merkezi Ataşehir Tıp Merkezi’nden Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Sevim Gülbaş, bu dönem hakkında merak edilen soruları yanıtladı.
  - Kolik ağlaması nedir?
  Kolik ağlaması, 15 gün-3 ay arasındaki sağlıklı bebeklerde, özellikle öğleden sonra akşam saatlerinde ani başlayan ve saatlerce süren ağlamalardır. Bu ağlamalar 6-9 aylığa kadar sürebilir.
  - Belirtileri nelerdir?
  Kolik bebeklerde, ağlarken yüzleri kızarır, karın şiş ve gergin olur. Bebek ağlarken bacaklarını karnına doğru çeker. Ayakları da soğuktur.
  - Sık karşılaşılan bir durum mudur?
  Kolik, bebeklerin yüzde 10-40’ında görülür.
  - Nedenleri nelerdir?
  Nedenleri tam olarak açıklanamamıştır. Ancak beslenme tekniğindeki hataların, hava yutmanın, alerjik nedenlerin ve psikolojik faktörlerin rolü olabileceği ileri sürülmektedir.
  - Bebeğe zararı var mıdır?
  Bu durumun bebeğe herhangi bir zararı bulunmamaktadır.
  - Kolik bebeğe yaklaşım nasıl olmalıdır?
  Bebeğin dik ve yüzü omuza gelecek şekilde tutularak, sırtına hafif masajla gaz çıkartmasına edilebilir. Kucakta taşımanın, aşırı uyarıdan kaçınmanın, karına sıcak havlu uygulamanın, müzik dinletmenin ağlama süresini kısalttığı bildirilmektedir.
  - Ne zaman doktora başvurmak gerekir?
  Bebeğin fizik muayenesi yapılarak organik bir nedenin olmadığından emin olunmalıdır. Ateş, kusma, kanlı dışkılama gibi durumlarda hemen bir uzmana götürülmesi gerekir.
  - Bebeği kolik olan anne babalara ne önerirsiniz?
  Uzun süren ağlama nöbetleri sırasında aile ortamında doğabilecek endişe ve gerginliklerin semptomları ağırlaştırabileceğini bilinmelidir. Kolik tablosunun bazı bebeklerde görülen bir gelişim süreci olduğunu da unutmamak gerekiyor. Aşırı gazlı bebeklerin bir kısmı hafif gaz önleyici ilaçlardan yarar görür. Zayıf spazm çözücü bitkisel çaylar (rezene, papatya gibi) az miktarda verilmek kaydıyla denenebilir. Anne, lahana, brokoli, kuru baklagiller gibi bazı besinleri diyetinde azaltarak, çay, kahve gibi uyarıcılardan kaçınarak yardımcı olabilir.
  Ayrıca bebeğin aşırı huzursuz olması, ağlamanın çoğu zaman anne sütünün yetmediği şeklinde yorumlanarak annelerin erken ek besinlere başlamasına neden olmaktadır. En değerli besinin anne sütü olduğu unutulmamalı, bu konuda aceleci davranılmamalıdır.


   
 2. semazen

  semazen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  23 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  521
  Beğenilen Mesajlar:
  3
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: Kolik olan bebek sürekli ağlar...
  mislicimm bu bilgiler meleklerimize lazım olacak
  paylaşım için teşekkürler sağol canımmm:)

   
 3. mislinay

  mislinay Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2007
  Mesajlar:
  7.147
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: Kolik olan bebek sürekli ağlar...
  saol canım gayemiz o zaten faydalı olabilmek inşallah olabilirim:)
   
Kolik olan bebek sürekli ağlar... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. bebeklerde infantil kolik

  bebeklerde infantil kolik

  Bebeklerde Gaz Sancısı (İnfantil Kolik), Bir Hastalık Gibi Algılanmamalı İnfantil kolik, bebeklerde 10-15 günlükken başlar ve sıklıkla 3-4 ay kadar devam eder. Kesin nedeni bilinmeyen ancak bağırsakların olgunlaşma eksikliğine bağlanan ve toplumumuzda gaz sancısı olarak bilinen bir durumdur. İnfantil kolik için çeşitli tanımlar yapılmaktadır. Ancak en çok kullanılan tanım; sağlıklı bir...
 2. Bebek Niye Ağlar

  Bebek Niye Ağlar

  bebekler uykularında neden ağlar bebekler rüyasında neden ağlar rüyada Bebekler eve gelip rahatça yerleştikten sonra gerçek yüzlerini göstermede tereddüt etmezler. Bütün bebekler biraz ağlar, ama bazıları bu olayı abartmayı severler! Ağlama bebeklerin tek iletişim kurma biçimidir. Buna ilk bebek konuşması demek mümkün. Bebeğiniz aç mı, uykusuz mu, rahatsız mi olduğunu ancak ağladığında...
 3. Bebekler neden ağlar?

  Bebekler neden ağlar?

  Bebeğinizin sizinle konuşma dili ağlamasıdır.Size acıktığını,altını kirlettiğini ya da bir yerinin ağrıdığını ağlayarak anlatırlar.Buyurun meleklerim bebeklerinizin ağlamalarının sebeplerini ayrıntılı bir şekilde öğrenelim; BEBEKLER NEDEN AĞLAR? Yenidoğan bebeklerin çok ağlamasının bir sebebi var mıdır? Bebekler sıkıntı veren her durumda teselli bulmak için yardım aramaya...
 4. Bebekler Niye Ağlar?

  Bebekler Niye Ağlar?

  Bebeklerin neden ağladığını çoğu kez anlamak zordur. çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Erhan Ateş, bebeklerin ağlama nedenlerine ve bunlara karşı uygulanabilecek yöntemlere değiniyor. Bebekler Niçin Ağlar? Bebek genellikle acıktığında, altını kirlettiğinde, kendini kötü hissettiğinde, diş çıkartma döneminde, uykuya dalmakta zorlandığında, yorgun olduğunda, üşüdüğünde ya da çok sıcak...
 5. Kolik nedenleri belirtileri ve tedavisi

  Kolik nedenleri belirtileri ve tedavisi

  Bebekler farklı nedenlerle ağlarlar. Ağlama, bebeklerin bize neye ihtiyaç duyduklarını söylemelerinin bir yoludur. Aç olabilirler, kirli bezleri olabilir, tutulmak isterler veya daha fazla uyarılma veya daha az uyarılma isteyebilirler. Kolik yaygın bir sorundur, yaklaşık 10 bebekten birinde görülür.Bebeğinizin doktoru genellikle semptomların desenine göre koliği teşhis edebilir....

Sayfayı Paylaş