1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Kollardaki güçsüzlük

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  kollardaki güçsüzlük, kas güçsüzlüğü, nedenleri, sebepleri, tedavisi hakkında bilgiler burada arkadaşlar

  Kollarınızda ki güçsüzlük, yani kaslarınızın güçsüz olmasınnı bakın ne gibi nedenleri varmış Melek'lerim. Sebepleri ve tedavisi hakkında bilgiler, aşağıda yer almaktadır.

  < Konu Resmi..>

  Fizik tedavi ve rehabilitasyon hekimine başvuran hastaların çoğunluğu kas ağrısından ve kas güçsüzlüğünden yakınır. Bir hastada ağrı ve güçsüzlük aynı anda bulunabileceği gibi ayrı ayrı da bulunabilir. Bir hastalığın farklı dönemlerinde bunu görmek mümkündür. Yine gözle görülür bir kas güçsüzlüğü veya ağrısı olmadan da hasta bu şikâyetlerle gelebilir.
  Bu hastaların bazılarında ağrının kaynağı kaslar olabildiği halde diğerlerinde ağrının kaynağı kaslar olmayabilir. Ağrı diğer dokulardan kaynaklanan sorun olarak gözlenebilir.
  Romatizmal bir hastalığı olan bir çok hasta yorgunluk kas erimesi güçsüzlük ağrı uyuşma ve duyu kusurlarından bahsedebilir. Bu bulgular sinirlerle ve kaslarla ilgili sorunları da yansıtabilir.
  Burada yapılması gereken ilk iş ağrının ve kas güçsüzlüğünün hangi dokudan kaynaklandığını tespit etmektir. Bu tespitten sonra da ileri incelemeleri yapmaktır.
  KAS AĞRILARI
  Kas ağrısını tarif eden hasta ağırlık hassasiyet sertlik tutukluk tükenme yanma spazm ve kramp olarak da tarifi yapabilir. Kas ağrısı genellikle yeri tam tarif edilemeyen yüzeysel ve şiddeti az olan ağrıdır. Hastayı uykudan uyandırmaz. O kası kullanma ve istirahatte kendini gösterebilir. Kas ağrıları daha çok enfeksiyonlarda ve süresi uzun tutulan egzersizlerde görülebilir.
  KRAMPLAR
  Kramp ise ani kısa güçlü ve keskin bir ağrıdır. Genel olarak kramplar baldırda görülür. Bazen de ayak parmaklarında. Bunlar hasta diabetik ise şekerin düşüp çıktığını ayrıca kanda bazı minerallerin eksikliğini ya da uçlarda görülen bir damar tıkanma hastalığının belirtisi olarak da ortaya çıkabilir.
  Kramplar karın veya kollarda oluşup da egzersiz sonrasına rastlıyorsa daha ileri incelemeler yapmayı gerektirir. İleri derecede su kayıpları buna bağlı olarak elektrolit dengelerinin bozulması da kramp nedenidir. Diyaliz hastalarında üremide de kramplar oluşabilir.
  SPAZMLAR
  Spazmların en tipik örneği bel fıtıklarında bel kaslarında görülen spazmlardır. Hastalar ağrının yerini göstermekte zorlanabilirler. Dolayısıyla diğer dokulardan kaynaklanan ağrıları da tespit edemeyebilirler. Örneğin kalça ağrısı uyluk kemiği kaslarına yayılabilir. Eklem ve eklem kapsülünden kaynaklanan ağrılar kas ağrısına göre daha belirgindir. Eklem hareketiyle ağrılar artabilir. Eklem kapsülündeki ağrılar ise eklem belli bir pozisyondayken artabilir. Mesela hasta omuz hareketinde bir noktaya geldiği zaman ağrının arttığını söyler. Bu da bize sorunun eklem kapsülünde olduğunu düşündürür.
  KEMİK AĞRILARI
  Kemik ağrıları genel olarak daha derinde hissedilir ve rahatsız edicidir. Ayrıca kemik ağrıları daha ziyade geceleri olur. Etrafındaki kasların kasılmasından etkilenmezken kas ağrısı kasların kasılmasıyla artar. Uçlardaki sinirlerde olan sorunlarda sırttaki sinir kökü basılarında ortaya çıkar. Ağrı genellikle istirahatte de olur ve yanıcıdır. İlave olarak uyuşma ve karıncalanma gibi nörolojik belirtiler de görülebilir.
  KAS GÜÇSÜZLÜKLERİ
  Kas güçsüzlüğü beklenen kas kuvvetine ulaşmadaki başarısızlıktır. Bacaklarında kas güçsüzlüğü olanlar sandalyeden kalkmakta ve merdiven çıkmakta zorlanabilirler. Kollarda güçsüzlüğü olanlar da elbiselerini giyip çıkarmada saçlarını tarama ve yıkamada sorunlar yaşayabilirler. Kollarda kavrama kuvvetindeki zayıflık bacaklarda ise engebeli yüzeylerde yürürken takılma şeklinde kendini gösterebilir.
  Gerçek kas güçsüzlüğü olan hastalar bu durumu ağırlık tutukluk yorgunluk halsizlik el ve ayakların tutmaması yürürken dengesizlik merdiven inip çıkmada zorluk olarak tarif edebilirler. Ayrıca bu hastalar kansızlık akciğer ve kalp hastalıkları kronik enfeksiyon ve hareketsizlik nedeniyle oluşan kuvvet kayıpları sonucunda da hekime müracat edebilirler. Burada hastanın hikâyesi çok önem kazanır. İleri tetkikler için de bize fikir verir.
  "Ne şekilde başladı ve ne şekilde ilerliyor?" sorusu çok önemlidir. Ani bir kas güçsüzlüğü başlamışsa kandaki potasyum magnezyum ve fosfor gibi elektrolitlerin kan düzeyindeki değişiklikleri yani elektrolit dengesinin bozulmasına bakılmalıdır. Merkezi sinir sistemindeki ani oluşan sorunları da göz ardı etmemek gerekir.
  Pek çok kişide egzersiz sonrası veya travma sonrası kas ağrıları olabilir. Bunun için travma muhakkak sorulmalıdır. Özelikle spor yapanlarda küçük kas zorlanmalarından kas yırtığına kadar uzanabilen bir süreç vardır.
  Egzersiz boyunca veya hemen bitince olan ağrı için verilebilecek iki örnek ayak damarlarındaki sorun veya kalp damarlarındaki spazm olarak düşünülür.
  Gecikmiş kas yorgunluğu ise bu durumda egzersizden saatlerce sonra hissedilir ve günlerce kalabilir. Kas kramplarında ise terleme ile oluşan elektrolit dengesizliği sonrasında oluşan kramplardır.


   
 2. selinyshs

  selinyshs Forum Okuru

  Eklem yerlerinde agri olabilir mi ?
   
Kollardaki güçsüzlük konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. koltuk

  koltuk

  Koltuk Evde bulunan koltuklar kişinin eş ve dünyalığına, Resmi dairelerde görülen koltuk sorumlulluk gerektiren iş ve görevlere, Gösterişli koltuk makam ve mansıp sevdasına, gözünü yöneticilik hırsı bürümüş halk avcılığı yapan demagog kimselere delalet eder. Kool ile omuzun birleştiği yerin alt kısmı olan insan vücudundaki koltuk insanın sırlarına, eşler arasındaki sevgi ve muhabbete;...
 2. kol

  kol

  rüyada kol düğmesi rüyada düğmesi görmek Kol Uzun kol cömert insana, kısa kol yiğit ama kendini beğenmiş bir kimseye, Kolunda acı ve ağrı hissetmek üzüntüye yahut eliyle yaptığı şeyin değer ve kıymet bulmamasına, Kolun kırılması vefat etmeye yahut bir musibete uğramaya, Kolda görülen aşırı kıllar, kişiyi rahatsız edecek borca, Çıplak erkek kolu, kendi kazancını yiyen şerefli bir erkeğe;...
 3. Kol Kola Gezdiler..

  Kol Kola Gezdiler..

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile eşi Hayrünnisa Gül, Avusturya Cumhurbaşkanı Heinz Fischer ve eşi Margit Fischer’i Kayseri’de ağırladı. Gül ve Fischer çifti, kentin tarihi yerlerini kol kola girerek gezdi. Cumhurbaşkanı Gül memleketi Kayseri’de, Türkiye’nin AB üyeliğine muhalefet eden Avusturya’nın Cumhurbaşkanı Heinz Fischer’e, "Objektif olun, attığınız imzayı onurlandırın"...
 4. Koltuk takımı

  Koltuk takımı

  kahverengi koltuk dekorasyonu kahverengi koltuk takımları Selam melekler üç aydır kendime salon için koltuk takımında karar veremedim mobilyalarım kahverengi camları siyah sandalyelerimin oturma yerleri krem ama asil bi salonum olsun istiyorum koltuk perde ve halılarda hangi renkleri seçmeliyim karar veremedim.Krem kırmızı konusunda bi fikrim var ama fazla mı iddialı olur.Önerilerinizi bekliyorum
 5. Puzzle koltuk takimi

  Puzzle koltuk takimi

  Puzzle koltuk takimlari çocuklar duymasın koltuk takımı çocuklar duymasındaki koltuk takımı Evini yenilemek isteyenler veya yeni evlenenler, bu Puzzle oturma grublari degsiklik ve cilginlik isteyenlere cok uygun. Yeni mobilya alacaginiza, herdefasinda ayni mobilyalarla salonunuzun havasini degise bilirsiniz. Adi üstünde Puzzle yap ve boz =)

Sayfayı Paylaş