1. ASİMELEK

  ASİMELEK Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  13 Aralık 2010
  Mesajlar:
  4.422
  Beğenilen Mesajlar:
  2.168
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  yüreğimin yüreği

  Kolon Polipi

  Konu, 'Hastalıklar ve Tedavileri' kısmında ASİMELEK tarafından paylaşıldı.

  kolon polipi, nedir, tedavisi, hastalıklar, hakkında bilgi için yazımıza buyrun.  [​IMG]


  Polip nedir? Polip’in belirtileri nelerdir? Polip kansere dönüşebilir mi? Polip nasıl tedavi edilebilir? Bu soruların yanıtını Gastro Cerrahi Grubu uzmanı doktorları açıklıyor.
  Polip nedir?
  Kalın barsağın iç yüzeyini döşeyen tabakanın (mukoza) barsak içine doğru çıkıntı yapacak şekilde büyümesidir. Mikroskopik olarak değişik türleri bulunan poliplerden adenomatöz tipte olanlar özellikle önem taşımaktadırlar. Kalın barsak kanserlerinin büyük bir çoğunluğu bu poliplerden köken almaktadır.
  Polibin belirtileri nelerdir?
  1. Büyümedikçe genellikle belirti vermez,
  2. Makattan kanama,
  3. Karın ağrısı,
  4. Bazen ishal,
  5. Büyükse kabızlık ve nadiren barsak tıkanması yapabilir.
  Polip nasıl tedavi edilir?
  Polip bir kez gelişti ise ilaçla tedavisi mümkün değildir. Kolonoskopi esnasında saptanan tüm polipler polipektomi adı verilen ağrısız bir işlemle çıkarılır. Büyüklüğü nedeni ile kolonoskopi ile çıkarılamayan poliplerin cerrahi yoldan çıkarılması gerekir.
  Polip kansere dönüşür mü?
  Evet, kalın barsak kanseri genel olarak bir kalın barsak polibinin yıllar içinde değişikliğe uğrayarak habisleşmesi ile oluşur. Adenomatöz polipler mikroskopik olarak hafif dereceli değişiklikler (low grade displazi) ardından şiddetli mikroskopik değişiklikler (high grade displazi) evrelerinden geçip önce erken evre kanser ve daha sonrada geç evre kansere dönüşürler. Bu değişimin 5-10 yıl arasında bir sürede gerçekleştiği gösterilmiştir.
  Normal dokudan kanser gelişimi evrelerinin (polip-kanser gelişimi) bu kadar belirgin bir şekilde ortaya konulduğu kalın barsak kanserinde kanser öncüsü poliplerin sigmoidoskopi veya kolonoskopi ile erkenden saptanarak kolonoskopi ile çıkarılması yani polipektomi ile mümkündür.
  Polipektomi nedir?
  Kalın barsaktaki poliplerin e kolonoskopi ile çıkarılması işlemine polipektomi adı verilir. Hafif olarak uyutulmuş olan hastanın kolonoskop ile kalın barsağına girildikten sonra polibe bir metal kement atılır ve burası koter ile yakılarak polibin tümü dışarı çıkarılır. İşlem esnasında komplikasyon olmadıkça hasta ağrı duymaz. Çıkan polip mikroskopik değerlendirme için patolojiye gönderilir. Polibin kesildiği yer olan polip sapı temiz ise polip tümü ile tedavi edilmiş olur.
   
 2. Hacı

  Hacı Forum Okuru

  Serrated adenom patoloji sonucu boyle diyor. Biraz arastirdim çıkarılması gerekiyormuş. Benim durumumda olan birine ne önerirsiniz? Bu polipler tekrarlıyor. İnsulin direnci oldu ilk önce sonra bu gelisti sanırım yada tam tersi bilemiyorum. Kolon polipleri ile yasayanlar hic tecrübesini aktarmamış...
   
 3. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.267
  Beğenilen Mesajlar:
  2.402
  Ödül Puanları:
  113
  Eğer yeni şikayetler ortaya çıkarsa yada şikayetleriniz sürerse doktorunuza bildiriniz. Doktorunuzun önerilerine ilaveten sağlıklı bir hayat sürmeye çalışın; Yeterli istirahatta bulunun
  Besleyici ve lifli besinlerle beslenin
  Haftada en az 3 kere ve 20 dakika kadar egzersiz yapın
  Rahatlama teknikleri kullanarak beyin ve kas gevşetme egzersizleri yapın
  Günlük hayatın streslerinden kaçmak için pozitif destek sistemlerinden faydalanın
  Her hafta dinleme ve oyun için zaman ayırın

  Eğer 40 yaş üzerindeyseniz ve aşağıdaki durumlardan her hangi biri varsa; gizli kan testi, fleksibl sigmoidoskopi veya kolonoskopik incelemelerden belli aralıklarla geçmelisiniz.
  Daha önce inflamatuar barsak hastalığı, kolorektal kanser veya adenomatöz polip (poliplerin çoğu bu tiptedir, malign değildir fakat malign potansiyel gelişebilir)
  Kolorektal kanser tanısı konmuş birinci derecede akraba varsa
  Özgeçmişte endometrial, ovaryum yada meme kanser öyküsü varsa
  Ailede “familial polipozis koli” öyküsü varsa ( Bu genç yaşlarda yüzlerce polip çıkması ve zamanla bu poliplerin kansere dönmesi ile seyreden ailenin diğer fertlerinde de görülebilen bir bulgudur)

  Kolon Poliplerinin Tekrar Etmemesi İçin Neler Yapabilirim?
  Eğer şikayetlerinizden her hangi biri tekrar ederse doktorunuza söyleyin. Ayrıca;
  Diyetinize lifi ilave edin
  Kontrollere giderek doktorunuzun tavsiyelerini dinleyin. Yeni bir kolonoskopi genellikle, tedavinin 1 yılında olmaktadır.
  Eğer, kolon polipleri tanısı konduysa, ailenizin diğer fertlerine bunu bildirin çünkü bazı polipler kalıtsal geçmektedir ve diğer aile fertlerinde de kolonoskopi gerekebilir.
   
Kolon Polipi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Endometrial Polip Nedir ?

  Endometrial Polip Nedir ?

  endometrial polip nedir Meleklerim her hastalık hakkında azda olsa bir bilgi sahibi olmamızda fayda var Endometrial Polip Nedir ? bilen varmıydı aramızda bilen bilmeyen herkes daha iyi anlaması için mutlaka okuyun... Endometrial Polip Nedir ? Polipler küçük ve çoğu zaman iyi huylu küçük tümoral oluşumlardır. Vücutta rahim ağzı, rahimin içi (endometrium), ses telleri ve barsaklar gibi...
 2. Kadınlarda Polip Nedir

  Kadınlarda Polip Nedir

  Rahim İçi Polip Nedir? Kadınlarda Rahim polip ne demektir Rahim içi polip, rahim içi tabakanın kalınlaşması ile normalden fazla büyümesiyle meydana gelen, rahim içindeki bir “et parçası” olarak tarif edilebilir. Endometriyal polip, kadınlarda her yaşta görülebilebilir. Genellikle menopoz öncesi ve menopoz döneminde daha sık görülmektedir. Rahim İçi Polip Belirtileri Boyutu büyük ve birden...
 3. Kolon polipleri ve tedavisi

  Kolon polipleri ve tedavisi

  Kolon polipleri, kolon (kalın bağırsak) yüzeyinde ortaya çıkan küçük hücre yığınları olarak tanımlanabilir. Çoğu kolon polipleri zararsız olsa da zamanla kansere yol açan türleri de bulunmaktadır. Herkeste görülebilmekle birlikte 50 yaş ve üzerinde, sigara içenlerde, aşırı kilolu olanlarda, aşırı yağlı ve düşük lifli gıdalarla beslenenlerde ve ailesinde kolon polipi öyküsü olan kişilerde...
 4. Rahim polipleri kısırlık yaparmı?

  Rahim polipleri kısırlık yaparmı?

  Rahim poliplerinin kesin oluşum nedenleri bilinmemekle birlikte, hormonal faktörlerin etkin rol oynadığı düşünülmektedir. Rahip polipleri östrojene duyarlıdır. Bu, poliplerin de rahim iç katmanının östrojene verdiği yanıta benzer tepki verdiği anlamına gelir. Östrojen döngüsü ile gelişme gösterirler. Rahim poliplerinin kısırlıkla ilişkili olduğu ortaya çıkarılmıştır. Poliplerin varlığı...
 5. Rahmin de polip olup hamile kalan var mı ?

  Rahmin de polip olup hamile kalan var mı ?

  Polipler bir çok organ da gelişebilen iyi huylu oluşumlardır. Rahim iç tabakasın da yada rahim ağzında bulunan polipler ,bu dokular dan beslenen et paçası oluşumlarıdır.Rahim içerisinde oluşan poliplere endometrial polip , rahim ağzında oluşan poliplere servikal polip adı verilir. Rahim polipleri nin oluşma nedeni tam bilinmemektedir. Polip gelişiminde östrojen hormonunun etkisi olduğu...

Sayfayı Paylaş