1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.449
  Beğenilen Mesajlar:
  2.302
  Ödül Puanları:
  113

  Kolonoskopi nedir nasıl yapılır?

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  kolonoskopi nasıl yapılır kolonoskopi nedir nasıl yapılır video diyeti diyeti Kolonoskopi nedir nasıl yapılır?gibi sorularınıza yanıt olarak aşağıdaki sizler için paylaştığım bilgilere göz atabilirsiniz
  [​IMG]
  Son derece basit bir yöntem olan kolonoskopi kalın bağırsağın esnek, ucunda kamera olan ışıklı bir aletle incelenmesi işlemine verilen isimdir.

  Bu tetkiki rahat bir şekilde geçirmenizi sağlamak amacıyla, tetkike başlamadan önce kolunuzdan bazı ilaçlar uygulanabilir. Daha sonra kolonoskop size makat yoluyla uygulanacaktır. Tetkik süresi ortalama yarım saattir. Kolonoskopi sayesinde doktorunuz kalın barsağınızdaki hastalığı teşhis ve tedavi edebilecektir. Yapılan sakinleştirici ilacın etkisi gün boyu devam edecektir. Bu nedenle, tetkikin yapıldığı günün geri kalan saatleri içerisinde işe gitmemenizi, araç veya herhangi bir makine kullanmamanızı, önemli kararlar (yasal, ekonomik) vermemenizi ve alkol almamanızı önemle tavsiye ederiz.
  Kolonoskopik tetkikin başarılı olması için barsağınız çok iyi temizlenmesi gereklidir.
  Hazırlık
  • Randevunuzdan bir gün önce sıvı diyete başlamanız gerekmektedir.
  • Diyet = Su, çay, tanesiz komposto ve çorba (et, tavuk sadece suyu), meyve suyu vb. alabilirsiniz.
  o Kola, gazoz, portakal suyu ve greyfurt suyu alınmamalıdır (gaz yaptığı için).
  o Gün boyu 6-7 litre sıvı almanız gerekiyor. Saatte 2-3 bardak sıvı almanız yeterli olacaktır.
  • Eczaneden oral fleet 90 ml. (Fleet fosfosoda) almalısınız.
  • Randevudan bir gün önce saat 19:00’ da ilacınızın yarısını yarım bardak meyve suyu ile sulandırıp içmeniz gereklidir.
  • İlacın kalan yarısını randevu sabahı saat 07:00’ da içmeniz gereklidir.
  • Randevu saatine kadar bol sıvı almalısınız.
  • Refakatçi ile gelmelisiniz. Ancak, refakatçi işlem esnasında yanınızda bulunmayacak, işlem sonunda size eşlik edecektir.
  • İşlem sırasında yapılan ilacın etkisiyle refleksleriniz zayıflayacağından, işlemden sonra gün boyunca araba kullanmamanız gereklidir.
  • USG, Tomografi, MR gibi tetkiklerinizi Kolonoskopiden önce yaptırmanız gerekmektedir. Çünkü kolonoskopi esnasında barsaklara hava verileceğinden görüntüyü yanıltma ihtimali vardır.
  • İşlem esnasında sakinleştirici ilaç yapılacağından, Eforlu EKG gibi tetkiklerinizi mutlaka kolonoskopiden önce yaptırmanız gerekmektedir.
  • Eğer diyabet hastası iseniz ise ve insülin kullanıyorsanız Endoskopi günü kesinlikle insülininizi yapmamanız gerekmektedir.
  • Eğer Hipertansiyon hastası iseniz, kanı sulandırıcı (Aspirin, Coumadin vb.) ilaçlarınız dışındaki ilaçlarınızı işlem günü alabilirsiniz.
  • Endoskopik işlemlerde bir tetkiktir ve doktor istemi olmadan yapılmamaktadır. Bu nedenle mutlaka doktor isteğinizin olması gerekmektedir (Doktor isteği olmadan sigortanız da onay vermemektedir.).
  • Sigorta ile ilgili provizyon işlemlerini mümkünse randevu tarihinden önce yaptırmanız gerekmektedir. Çünkü işlemden bir gün önce diyete başlamanız gerekmektedir.
  • Eğer banka mensubuysanız yanınızda sevkiniz ile gelmeniz gereklidir.

   
Kolonoskopi nedir nasıl yapılır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Anjiyo Ne Demek nasıl yapılır

  Anjiyo Ne Demek nasıl yapılır

  Anjiyo Nedir Anjiyo Ne Demek "Anjiyo nedir?" diyen ve Anjiyo hakkında bilgi edinmek isteyen tüm misafirlerimiz ve melek'lerimiz için, bu sayfamızda Anjiyo hakkında bilgiler sunuyoruz. Anjiyo:kalbi besleyen, koroner damar adı verilen damarların görüntülenmesi olarak özetlenebilir. Halk arasında damar sertliği olarak bilinen koroner arter hastalığından şüphe duyulduğunda ya da...
 2. Mumyalama Nedir? Nasıl Yapılır?

  Mumyalama Nedir? Nasıl Yapılır?

  Mumyalama hakkında bilgi Mumyalama Nedir Mısır firavunlarının öldükten sonra mumyalandıklarını bilirsiniz melekler :) Bu teknik sayesinde günümüze kadar gelen firavun mumyaları insanda hayret ve dehşet uyandırıyor doğrusu. Bu sebepten de birçok filme konu olan mumyalamanın nasıl yapıldığı hakkında sizlere bazı bilgiler aktarmak istiyoruz :) 1. Ölünün vücudu şarap ve baharatla yıkanmak...
 3. Parfüm Nasıl Yapılır Parfüm Neden Yapılır.....

  Parfüm Nasıl Yapılır Parfüm Neden Yapılır.....

  Parfüm Neden Yapılır Parfüm Nasıl Yapılır Parfümler hem kadınlar hem erkeklerin vazgeçemediği ürünlerden sadece biri...Hele ki sıcak yaz aylarında olsun ter kokusunu gizlemek için birebir :D:D Ayrıca davetlerde buluşmalarımızda da vazgemeyiz parfümden...İşte bakalım kullandığımız bu şahane ürünler nasıl ve neden yapılıyor...İşte en beğenilen bayan parfümleri de bunlarmış...
 4. Kimyasal Peeling Nedir Nasıl Yapılır ?

  Kimyasal Peeling Nedir Nasıl Yapılır ?

  kimyasal peeling nedir kimyasal peeling Özellikle kıştan yaza girerken solgunlaşmış ve cansız cildimizi canlandırmak için ev yapımı peeling tariflerini buradan sizlerle sürekli paylaşıyoruz melekler :) Bu yazımızın konusu ise bu işin kimyasal solüsyonlarla yapılan yani kimyasal peeling. Kimyasal peeling nedir nasıl yapılır, daha ayrıntılı bilgi için sizi makalemize davet ediyoruz :)...
 5. Tilavet Secdesi Nedir ve Nasıl Yapılır?

  Tilavet Secdesi Nedir ve Nasıl Yapılır?

  tilavet secdesi, tilavet secdesi nasıl yapılır, tilavet secdesi ne demektir Tilavet secdesinin anlamı ve tilavet secdesinin nasıl yapıldığına dair bilgileri sizler için paylaşıyoruz.Tilavet secdesi hakkın da bilgi sahibi olmak isteyenler için gereken bilgiler sizlerle... Tilavet secdesi; Kur"an"ı Kerim"de secde ayetlerinin geçtiği zaman Allah"a saygı olsun için ayeti...

Sayfayı Paylaş