Koltuk altı kalp ameliyatı kimlere yapılır?

Uzman SühaN

Administrator
Koltuk altı kalp ameliyatı kimlere yapılır?
Ameliyat olacak hastanın gerekli tahlillerinin yapılması için, ameliyattan yeteri kadar önce hastaneye başvurulması gerekmektedir. Bu tahliller rutin olup kan, idrar testleri ve elektrokardiyogram (EKG), röntgen filmi gibi tetkiklerdir. Kapak hastaları için ameliyat öncesi dişlerin kontrolü ve gerekiyorsa tedavisi gereklidir. Daha önceden yapılmamış ise, koroner anjiogramın ameliyat öncesinde yapılması şarttır. Testler hazır olduktan sonra bazen hasta direkt olarak ameliyat için aynı gün hastaneye gelebilir. Ama genel uygulama, hastanın hastaneye ameliyattan bir gün önce kabul edilmesi şeklindedir.Ameliyatınızı gerçekleştirecek olan cerrah sizi muayene edip ameliyatın detayları hakkında sizinle görüşecek ve sorularınızı cevaplandıracaktır. Sizinle ilgilenen hemşire ihtiyaçlarınızı belirleyip rahat etmenizi sağlayacaktır. Ayrıca bir anestezist sizinle görüşüp durumunuzu değerlendirecek ve ameliyat sırasında dikkat edilmesi gereken durumları belirleyecektir.

2.jpg


Yine ameliyat öncesi sizden kan alınacak, kol damarı içine kanül yerleştirilecek (damar içine ilaç vermek için), ameliyat sonrası yoğun bakımda nasıl nefes alıp vermeniz gerektiği öğretilecek ve ameliyatın ne zaman gerçekleştirileceği hakkında bilgi verilecektir. Ameliyat zamanı önceden belirlenir ve zamanında da gerçekleştirilir. Ama ameliyat olması gereken acil bir hasta nedeniyle geciktirilme zorunluluğu doğarsa, mümkün olan en kısa zaman için tekrar planlanacaktır.

Mitral, aort ve triküspit kapaklarının tamir, değişim operasyonlarında ve kalp delikleri ( ASD, VSD ) tamirlerinde, daha önceden kalp kapağı ameliyatı olmuş hastalarda ikinci operasyon gerektiğinde, sağ koltukaltından 6cm'lik kesiyle ve kaburgalar arasından girilerek, göğsü açmadan, hiç bir kemik kesmeden yapılan kalp ameliyatlardır.

Kimlere Uygulanır?

Her yaştaki kadın - erkek tüm kalp kapağı hastalarına ve kalp deliği tamirlerinde uygulanabilir.

Nasıl Yapılır?

Sağ koltukaltından meme çizgisine paralel 6 cm'lik cilt kesisiyle kaburgaların arasından girilip (kasık veya başka bir yerden kesi yapılmadan) müdahale edilerek kalp kulakçığı açılır ve kapakçığa ulaşılır.

Avantajları Nelerdir?
- Hasta ameliyat sonrası erken dönem rahatlık yaşar.
- İstediği pozisyonda yatabilir.
- Rahatça öksürebilir, göğüs açılma riski yoktur.
- Yara yeri çabuk iyileşir.
- Enfeksiyon riski düşüktür.
- Erken taburcu olur.
- Ameliyattan hemen sonra günlük hayatına kendi otomobilini kullanarak dönebilir.
- Emniyet kemeri takabilir.
- Göğsüne darbe gelmesinden korunmak zorunda değildir.
- Kollarını rahatça kullanabilir ve ağır kaldırabilir, yüzebilir.
- Ameliyat yeri koltukaltında olduğu için görünmez.
- Kozmetiktir.

Koltuk Altı Ameliyatları Uygulamaları
- Mitral Kapak Tamir ve Değişimi
- Aort Kapağı Değişimi
- Triküspit Kapak Tamir ve Değişimi
- ASD (Atrial Septal Defekt) Tamiri
- VSD ( Ventriküler Septal Defekt) Tamiri
- REDO ( İkincil) Kalp Kapağı Ameliyatları

Yukarıdaki bütün ameliyatlar sağ koltukaltından yapılan 6 cm'lik girişimle gerçekleştirilir. Göğüs ön yüzden açılmaz ve kemik kesilmez. Hasta çabuk iyileşir ve erken taburcu olur.
 
Üst