1. mislinay

  mislinay Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2007
  Mesajlar:
  7.147
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  0

  Kordon dolanması anne karnındaki bebeğe zarar verirmi

  Konu, 'Gebelik' kısmında mislinay tarafından paylaşıldı.

  anne karnında kordon dolanması bebeğin boynuna kordon dolanması bebeğe anne karnında bebeğe hamileyken korkmak zarar verirmi
  Kordon dolanması,gebe anneleri genelde korkutup,endişe duymalarına sebep olur. Sıkça rastlanan bu durum bebeğin anne karnındaki hareketlerine bağlıdır.Kordon dolanmasından çok fazla korkmaya gerek yok anne adayları.Bu konuda sadece dikkat etmemiz gereken tek şey arkadaşlar doğum öncesi düzenli bir şeklilde doktora gitmeniz.  < Konu Resmi..>  Kordon sadece bebeğin boynuna dolanmaz. Eller, ayaklar ve gövde de kordonun dolanabileceği kısımlardır. Fakat, kordon dolanması genellikle bebeğin boynunda olmaktadır. Göbek kordonunun çok uzun olması boyuna dolanması açısından risk oluşturur. Dolanmanın kesin bir nedeni yoktur. İçerde sürekli hareket eden bebeğin hareketlerine bağlı bir olaydır. Nadir karşılanan bir durum değildir, sıkça rastlanmaktadır.

  Bebeklerin yaklaşık %20-25'inde doğum esnasında kordon dolanması görülebilmektedir. Bu dolanmalar doğum esnasında farkedilebildiği gibi, doğum öncesi ultrasonografide de görülebilmektedir. Kordonun bebeğin boynuna dolanmış olması bebeğe çoğu durumda zarar vermemektedir. Kordondaki damarlar, sağlam bir kılıfla koruma altındadır ve dolanma ya da sıkışma gibi durumlarda kan akışı kesilmemektedir.

  Hamileliğin ilk dönemlerinde bebek sıvı içinde rahat hareket ederken, ileri dönem hamilelik zamanlarında bebeğin büyümesi ile yer daraldığından bebeğin hareket edebileceği alan azalır. Kordon boynuna son haftalarda dolandıysa, bebek içinden çıkamayabilir. Bebek anne karnında zamanla aşağıya indikçe ya da doğum sırasında, kordon daha fazla sıkışabilir ve kordondaki koruyucu kılıfın etkisi azalabilir. Bu esnada bebeğe giden kan ve oksijen miktarında da azalma olabilir. Bazı bebekler bundan etkilenmezken bazıları için hayati sorunlar söz konusu olabilir. Bebeğin kalp atımlarında yavaşlama söz konusu olduğu taktirde ve düzelme gözlenmediğinde sezeryan gerekli olabilmektedir.

  Hamilelikte kordon dolanmasının kesin tanısı ultrasonografi ile konur. Dolanma ultrason gibi cihazlarda açıkça kendisini gösterir. Eğer dolanma sıkça görülen tek bir dolanma haricindeyse yani 3 ya da daha fazla şekilde bebeğe dolanmışsa, anne uyarılır ve hamilelik yakın takibe alınır. Bebeğin kalp atışları ve kordondaki kan akışı sıkça kontrol edilebilir. Bu gibi durumlarda normal doğum yerine sezeryan tercih edilebilmektedir. Kordon kısaysa ya da boynuna birden fazla dolandıysa, bebeğin normal doğumda aşağıya inmesine izin vermez. Bebeğin kalp atışlarında bozulma olmadan ve doğum durmadan, anne hemen ameliyata alınabilir.

  Kordon dolanmasında genellikle bebeklerin çoğu sağlıklı bir şekilde doğum eylemlerini tamamlarlar. Sanılanın aksine boyundaki kordon bebeğin boynunu sıkmaz. Ayrıca, normal doğumda bebeklerin kalp atışları sürekli kontrol edilebilmekte ve ters bir durumda anında müdahale ile bebek sağlıklı bir şekilde dışarıya çıkarılabilmektedir. Dolayısıyla, kordon dolanmasından çok fazla korkmaya gerek yoktur. Durum doktor denetimine bırakılmalı ve doğum öncesi düzenli olarak kontrollere gidilmelidir.


   
Kordon dolanması anne karnındaki bebeğe zarar verirmi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Ultrasonun anne karnındaki bebeğe zararı yokmuş

  Ultrasonun anne karnındaki bebeğe zararı yokmuş

  gebelikte sık ultrasona girmek ultrasonun zararları sık ultrasona girmek ultrasonun bebeğe zararı var mı bebeğe zarar verirmi Bazı hamile bayanların ultrasyona girdiği taktirde bebeklerine zarar geleceği düşüncesi vardır Bu düşünceyle birçok kadın ultrasyona girmekten kaçınır.Ama uzmanların yaptığı bir açıklamayla birçok anne adayı derin bir nefes aldı çünkü ultrasyonun anne karnındaki bebeğe...
 2. Anne KArnında bebek

  Anne KArnında bebek

  bebek karikatürleri anne karnında bebek resmi anne karnında resimleri karikatürleri Anne karnında bebek.... Uzmanlar hep anne karnında bebeklerin anne v babalarını tanırlar derler.. iştee sizlere kanıt... Anne karnında ki bebeklerin günlük faliyetleri... Ay ne dadlu demi....
 3. Melişler Ultrasonun Anne karnındaki bebeğe zararı var mı acaba ?

  Melişler Ultrasonun Anne karnındaki bebeğe zararı var mı acaba ?

  Kızlar 2 aylık hamişim, ultrasonun anne karnındaki bebeğe zararı oluyor mu, henüz cinsiyetini göstermedi ve üç beş güne bir gidiyoruz. Bu zararlı değildir dimi ?
 4. Doğumda Bebeğin Boynuna Kordon Dolanması

  Doğumda Bebeğin Boynuna Kordon Dolanması

  bu konu bebeğin boynuna kordon dolanması hakkında bilgilere yer vermektedir. Çok sık olmasada bazı gebelikler de anne karnında ki bebeğin boynuna dolanan kordon hakkında merak ettiğiniz tüm bilgileri sizler için sunuyoruz. Bilindiği gibi kordon (umblikal kord) bebek ile plasenta (bebeğin eşi) arasında uzanır ve anne kanındaki besinleri, oksjeni plasentadan bebeğe taşır. Bebek kanındaki...

Sayfayı Paylaş