Kredi Kart aidatları 'aman dikkat edin'

handanca

Daimi Üye
Yönetici
Kredi Kart aidatları 'aman dikkat edin'
KREDİ KARTIN VARSA; AİDATI DA VAR
Bakanlar Kurulunun (Hükümetin) teklif ettiği, Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı, SANAYİ, TİCARET, ENERJİ, TABİİ KAYNAKLAR, BİLGİ VE TEKNOLOJİ Komisyonunda kabul edilerek kredi kartı sahiplerine 1.maddede aşağıda komisyonda kabul edilen tasarı ile önemli bir yük daha bindirilmiş oldu. Yük diyorum yanlış anlamayın, parasal bir yük… Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısının, tüketicileri (kredi kartı sahiplerini) en çok ilgilendiren sadece 1.maddesini incelersek aynen şöyle;

MADDE 1- 23/2/2006 tarihli ve 5464 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanununun 8 inci maddesinin dördüncü fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir."Kart çıkaran kuruluşlar, kartın verilmesi anında kart hamilini yeteri derecede bilgilendirmek ve talep edilmesi halinde, gerçekleştirilmiş işlemlere ait kayıtları otuz günü geçmemek üzere işlemin mahiyetine uygun bir süre zarfında sağlamakla yükümlüdür. Yurt dışı işlemlerinde bu süre altmış gün olarak uygulanır. Kart çıkaran kuruluşlar Kanunun 9 uncu maddesinin birinci fıkrasında belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde üçbinbeşyüz Türk Lirasına kadar kullanım limiti tahsis ettikleri kredi kartları için otuzbeş Türk Lirasına kadar, üçbinbeşyüz Türk Lirası ve daha fazla bir tutarda kullanım limiti tahsis ettikleri kredi kartları içinse tahsis edilen limitin yüzde birini geçmeyecek şekilde belirleyecekleri bir tutarda yıllık kredi kartı kullanım bedeli talep edebilirler. Kredi kartı kullanım bedeli kart hamillerinden yılda bir kez ya da eşit taksitler halinde tahsil edilebilir." diyor, Bakanlar Kurulu.

Hiç dikkat edilmemiş sanırım bu tasarı hazırlanırken, şimdi siz 1.500.-TL limiti olan kredi kartı sahibinden 35,00.-TL talep ederken, 15.000.-TL limiti olan kredi kartı sahibinden de 150,00.-TL talep edeceksiniz. Aradaki çıtaya dikkat ederseniz, on katı fazla limiti olan kredi kartından dört katı büyüklüğünde kart aidatı alıyorsunuz. Bence hiç adaletli değil. Bu kredi kartlarından aslında hiç kart ücreti alınmaması lazım. Çünkü bankalar pos makinelerinden harcama yapıldıkça üye işyerlerinden çekimlerde zaten komisyon olarak fazlaca tahsil ediyorlar. Tüketicinin hakları da bu aidatlarla bir adım daha geriye gitmiş olmuyor mu?

Bizden söylemesi, komisyonda kabul edilen bu tasarı ile kredi kartınız varsa, aidatına da katlanacağınızı şimdiden hatırlatalım. Sizlere hatırlattıktan sonra kendi kendime düşündüm hesap ettim kendi ödeyeceğim kredi kartı aidatını; benim payıma düşeni burada tabiidir ki açıklamayacağım. Sadece şunu söyleyebilirim, bu tasarıya göre bende epey kart ücreti ödeyeceğim. Zaten içlerinden bir tanesini kullanıyorum. Hemen harekete geçerek kullanmadığım bir köşede duran kredi kartlarımı iptal ettirmeye karar verdim.

Ama iptal mümkün değil ki, ‘’efendim o daha tasarı, henüz bir şey yok, şimdilik dursun, zaten bankaların kendi içlerinde aidat almama gibi bir yetkileri var’’ şeklinde. Ama karar verdim iptal ettireceğim, bu fuzuli ücreti ödemeyeceğim. Zaten kullanmıyorum. Ayrıca şunu da belirtmeden geçemeyeceğim, kullandığımız (hizmet satın aldığımız) kredi kartlarından makul, adaletli, eşit bir ücret alınabilir. Bizim sözümüz, eleştirimiz hiç kullanılmayanlara, Saygılarımla,

Şakir GÜRLÜK
SM.Mali Müşavir

(alıntıdır)

Cevap: Kredi Kart aidatları 'aman dikkat edin'

Buda demek oluyorki kart limitimize göre yıllık aidat alınacak artık.
Kartlarını kullanıyoruz diye ceza kesiyorlar sanki yaaa..
13 kartım vardı. Şuan 3 e düşürdüm. Bu aidatlara itiraz ediyorum her geldiğinde. Bazıları siliyor bazıları iptal etmiyordu.
Bu kanunla artık pisi pisi öderiz.

Cevap: Kredi Kart aidatları 'aman dikkat edin'

240620091407184045641_2.jpg
Kredi kartı düzenlemesinde aidat için son karar

[FONT=Arial, Verdana, Helvetica, sans-serif]İktidar ve muhalefet partilerinin uzlaşmasıyla Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu’nda değişiklik öngören tasarı yasalaştı. Meclis’ten 43 milyon 781 bin kredi kartı sahibine müjde niteliğindeki bu yasayla bankalar artık müşterilerinden minimum 35 TL’lik yıllık kart bedelini isteyemeyecek[/FONT]

[FONT=Arial, Verdana, Helvetica, sans-serif]Banka kartları ve Kredi Kartları Kanunu’nda değişiklik öngören tasarı Meclis Genel Kurulu’nda yasalaştı. Bankaların 35 TL yıllık kredi kartı aidatı almasını öngören düzenlemeden iktidar ve muhalefetin uzlaşmasıyla vazgeçilirken, yasa icra takibi başlatılan kredi kartı mağdurlarının borçlarının yeniden yapılandırılmasını öngörüyor. [/FONT]

[FONT=Arial, Verdana, Helvetica, sans-serif]Kabul edilen önergeyle, bankaların, kullanım limiti 3 bin 500 TL’ye kadar olan kredi kartları için 35 TL’ye kadar, 3 bin 500 TL ve daha fazla tutarda kullanım limiti tahsis ettikleri kredi kartları için ise limitin yüzde 1’ini geçmeyecek şekilde belirleyecekleri bir tutarda yıllık kredi kartı kullanım bedelini talep etmesine yönelik düzenleme yasalaşmadı. [/FONT]

[FONT=Arial, Verdana, Helvetica, sans-serif]Yasal dayanak kalktı[/FONT]

[FONT=Arial, Verdana, Helvetica, sans-serif][/FONT]

[FONT=Arial, Verdana, Helvetica, sans-serif]Kredi kartlarıyla ilgili şu anda geçerli olan mevzuat “kart aidatları” yla ilgili belirsizlik taşıdığından çok sayıda mahkeme tarafından aidat alınmayacağına dönük kararlar çıkıyordu. Düzenlemenin Meclis Genel Kurulu’ndan bu haliyle geçmesi halinde halinde bu yasal boşluk ortadan kaldırılarak, kart aidatı vatandaşın aleyhine şekilde yasalaşmış olacaktı. [/FONT]

[FONT=Arial, Verdana, Helvetica, sans-serif]Bankalar, Hükümet’ten uzun zamandır “kart aidatını” güvence altına almasını talep ediyordu. Bankaların isteği gerçekleşseydi, 4 bin TL limitli bir kart sahibi yılda 40 TL, 2 bin TL limitli kart sahibi de 35 TL aidat ödeyecekti. Söz konusu hükmün yasadan çıkarılmasıyla, yasal dayanak da ortadan kalktı. [/FONT]

[FONT=Arial, Verdana, Helvetica, sans-serif]YASA NE GETİRİYOR?[/FONT]

[FONT=Arial, Verdana, Helvetica, sans-serif]* 31 Mayıs 2009 itibarıyla, ihtar çekilenler, haklarında icra takibi başlatılanlar ve kredi kartı borcu bulunanlar, kanunun yayımı tarihinden itibaren 60 gün içinde bankalara başvurmaları halinde, icra takibine konu olmuş takip, dava masraf ve harçlarını ve nispi kanuni vekalet ücretinin yüzde 25’ini de kabul edilen plan çerçevesinde ödeyebilecek. [/FONT]

[FONT=Arial, Verdana, Helvetica, sans-serif]* Kart sahibinin işletilmiş faiz borcu, 31 Mayıs 2009 tarihine kadar Merkez Bankası’nca 3 aya kadar vadeli ağırlıklı ortalama mevduat faiz oranı esas alınarak, ilan edilecek aylık endeks katsayısıyla çarpılarak, ödeme planına esas borç tutarı hesaplanacak.[/FONT]

[FONT=Arial, Verdana, Helvetica, sans-serif]* Hesaplanan ödeme planına esas borç tutarı; başvuru tarihinden itibaren 30 gün içerisinde bir defada ya da taksitle ödenirse, herhangi bir ilave borç hesaplamasına gidilmeyecek. [/FONT]

[FONT=Arial, Verdana, Helvetica, sans-serif]* Vadeli ödeme talep edilirse, 6 aylık vade için 1.04, 36 aylık vade için 1.26 ile çarpılacak; hesaplanacak tutar ay sayısına bölünerek hesaplanacak. [/FONT]

[FONT=Arial, Verdana, Helvetica, sans-serif]* Yasaya göre, sözleşmede belirtilen asgari ödeme tutarı, dönem borcunun yüzde 20’sinden aşağı olamayacak. [/FONT]

Geri