1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.336
  Beğenilen Mesajlar:
  2.405
  Ödül Puanları:
  113

  Kristal Avize Nasıl Parlatılır?

  Konu, 'Bilmedikleriniz' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Avizeler, salonlarımızın en önemli dekoratif parçalarından birisidir. Avizelerin salonumuza kattığı değer ve atmosfer sayesinde kişiliğimiz dahi etkilenebilir. Örnek olarak güzel bir atmosfer sağlayan bir avize bizi daha dinamik hissettirebilir. Özellikle sık sık misafir ağırlayan kişilerin misafirler üzerinde bile kalıcı bir etki oluşturabilir. Bu yüzden evimizin salonuna konulan şık bir avize göz ardı edilemez.

  Söz konusu olan ve sınırları aşan derecede söz konusu olan avizelerin temizliği bir o kadar da önemlidir. Günümüz de artan avize sayısı artığı süre boyunca ortaya yeni modeller çıkmaktadır ve bu avizelerin temizliği geçen süre boyunca daha da zorlaşmaktadır. Peki, bu dekoratif parçanın temizliği nasıl yapılır?  < Konu Resmi..>  Işıltısını yitirmiş ve tozlanmış kristal avizeleri temizlemek çoğu zaman vakit alan bir işlemdir. Hem kristalin yapısı hem de tasarım karmaşıklığı bu hassas aksesuarların bakımını zorlaştırabilir. Avizelerinizi kısa sürede temizlemek ve parlatmak için işte adımlar!


  Işıkları kapatın ve ampullerin tamamen soğumasını bekleyin.

  Merdiveni uygun konuma ayarlayın. Kristal damlaların düşme ihtimaline karşı, zemine
  battaniye ya da birkaç tane yastık koyun.

  Avizeleri sökmeye başlamadan önce çeşitli açılardan fotoğrafını çekin. Bu mümkün değilse, damlaların sıralanışını hatırlamak için kalem ve kağıt kullanın.

  Parçaları tek tek çıkarın ve yumuşak bir yüzeyin üzerine koyun.

  Uygun büyüklükteki bir kabın içerisini sıcak su ile doldurup birkaç damla bulaşık deterjanı ilave edin.

  Sıcak sudan geçirdiğiniz kristalleri deterjanlı su içerisine alıp yıkayın.

  Tüm parçaları yıkayıp, tüy bırakmayan bir bez üzerine sıralayın.

  Güderi ya da cam bezi yardımıyla, parçaları teker teker kurulayıp parlatın.

  Parçaları avizeye monte etmeden önce, temiz ve kuru bir bez yardımıyla ampullerin ve diğer parçaların tozunu alıp temizleyin.

  Öncesinde çektiğiniz fotoğrafa göre avizeye monte edin.


  Ek İpuçları ve Öneriler


  En iyi sonuç için üreticinin kullanma ve temizlik talimatlarını inceleyin.
  Sirke cam yüzeyleri parlatmak için etkili bir yöntemdir. Ancak, metal veya pirinç parçalarla temas etmesi halinde oksitlenmeye neden olabilir.


  Küçük kristal avizelerin temizliğini yapabilmek, sade avizelerin temizliğini yapmaktan çok daha zordur. Normal bir avizeyi nemli bir bez ile veya mikro fiber bez yardımıyla hızlı bir şekilde temizleyip ilk günkü parlaklığını elde edebiliriz.Kristal avizelerin temizliğini az önce de söz konusu olduğu gibi daha zordur. Kristal avize neden kirlenir? Bu sorunun cevabını hepimiz biliriz. Kristal avizelerin kirlenmesine neden olan olaylardan birisi biziz, birisi de doğal etkenler. Doğal etkenlerden kastım mesela sigara içerek kristal avizede ki kristallerin sararmasına ve sarardığı için ışığın engellenmesine neden oluruz. Diğer etken ise doğal yani tozdan falan dolayı kirlenmesidir.


  Kristal avizelerin temizliğinde kristaller teker teker sökülüp sirkeli bir pamuk yardımıyla, kristaller birbirine değmeyecek şekilde silinerek parlaklığını tekrar elde edebiliriz.
   
Kristal Avize Nasıl Parlatılır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kristaller

  Kristaller

  kristallerin gücü Alternatif tedavi yöntemlerine duyulan ilgi, her geçen gün artıyor. Dünyanın dört bir yanında milyonlarca kişi şifa bulmak için doğadan bir umut ışığı bekliyor. Bunlardan biri de değerli taşlarla yapılan tedavi'dir. Birçok eski kültürde kristaller ve değerli taşların güçleriyle ilgili bilgilere rastlayabiliriz. İnsanlık tarihi kadar eski olan bu tedavi metodu bugün yeniden...
 2. Kristal

  Kristal

  Kristal Kristalleriniz daima sıvı bulaşık deterjanıyla yıkayın. Yıkama sırasında kristallerin çizilmemesi için elinizdeki yüzükleri de çıkarın. Ağız kısımları bardakların en ince ve en hassas kısımları olduğu için bardakları ters çevirmeyin. Kristallerinizi dolaba yerleştirirken parçaların arasında mesafe bırakın. Çünkü kristaller yüksek sıcaklıkta genleşip diğer parçalara değerek kırılabilir.
 3. Evde Gümüşler Nasıl Parlatılır?

  Evde Gümüşler Nasıl Parlatılır?

  Evde gümüş parlatma nasıl yapılır Evde Gümüş Parlatma yöntemi hakkında bilgi Birçoğumuz gümüş takı kullanıyoruz melekler :) Ya da evlerimizde gümüş objeler kullanıyoruz. Bunlar haliyle zamanla kararıyorlar. Eh biz de toplayıp gümüşçüye götürüyor ve parlattırıyoruz. Aslında gümüşlerimizi evde kendimiz de parlatabiliriz. Nasıl mı? Takı amaçlı kullanılan gümüşlerinizi parlatmanın çeşitli...
 4. Altın takılar nasıl parlatılır?

  Altın takılar nasıl parlatılır?

  Altın dişçilikten takıcılığa birçok alanda kullanılan yeryüzündeki en saf metallerden biridir. Altın paslanmaz ve dünyada en çok aranan metaller arasındadır. Altının güzelliğini ve parlaklığını koruması için doğru bakım şarttır. Altın cilalama işlemi çok kolay ve hızlıdır ve sonuçlarıysa kendini belli eder. 1) BULAŞIK DETERJANI YÖNTEMİ Ilık su dolu bir kaba bir kaç damla bulaşık deterjanı...
 5. Çelik tencere nasıl parlatılır

  Çelik tencere nasıl parlatılır

  Mutfağımızda çelik ürün kullanımını sıklıkla gerçekleştiririz. Birçok bayanın çeyizinde yer alan o güzelim çatal bıçak takımları, çelik tencereler ve çaydanlıklar zamanla parlaklıklarını kaybederler. Aslında onları doğru yöntemlerle eski parlaklıklarına kavuşturabilmek olabildiğince kolaydır. Bu konu için bilgi sahibi olmadan önce sizlere çelik ürünleri nasıl temizlememeniz gerektiği konusuna...

Sayfayı Paylaş