1. ßeLeN

  ßeLeN Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  14 Haziran 2009
  Mesajlar:
  5.866
  Beğenilen Mesajlar:
  1.304
  Ödül Puanları:
  113

  kriz hayatı vurdu şimdide kaliteyi...

  Konu, 'Melekler Cafe' kısmında ßeLeN tarafından paylaşıldı.

  Nereye gidio bu devlet herşeyin kalitesi düşüyo melekler sırf daha ucuza satılsın diye maliyeti düşsün alım gücü yükselsin diye kaliteli diye bildiğimiz ürünler bile iki günde dağılıyor..
  Yeni bir çamaşır makinesi aldık iki günde bozuldu.. buzdolabını deişelim dedik soğutmuyo su akıtıyor! Daha aldığımız ufak tefek seylerden bahsetmiyorum bile kıyafet alırız bir giyişte salar kendini yada bir yıkarsın rengi atar çeker yada süner....
  Türkiye'de kalite yönetim sistemleri ve servis belgelendirmeleri tetkik eğitim gözetim ve test faaliyetlerinde bulunan Societe Generale de Surveillance'nin (SGS) gerçekleştirdiği seminerde ekonomik krizin ürün kalitesinden insan kaynakları yönetimine kadar her alanda olumsuz etkileri masaya yatırıldı.


  Merkezi Cenevre'de olan ve Türkiye'de kalite yönetim sistemleri ve servis belgelendirmeleri tetkik eğitim gözetim ve test faaliyetlerinde bulunan Societe Generale de Surveillance'nin (SGS) İTÜ Maçka yerleşkesinde gerçekleştirdiği 'ISO 9001 2008 Standardının Getirdiği Yenilikler & Ekonomik Kriz ile Kaliteli Mücadele' konulu seminerde ekonomik krizin ürün kalitesinden insan kaynakları yönetimine kadar her alanda olumsuz etkileri tartışıldı.
  SGS'nin müşterileri arasında yaptığı araştırmaya göre yüzde 85'lik bir grup krizden etkilendi ve firmaların siparişleri de yüzde 61 oranında azaldı. Araştırmada yüzde 71'lik bir kesim ise krizin olumsuz etkisinin artacağı görüşünde.

  Seminere konuşmacı olarak katılan Arçelik Kalite Sistemleri ve Altı Sigma Yöneticisi Bahadır Akın firmaların krizde kalite düşürmesinin büyük sorunlara yol açacağını tüketicinin ürüne olan güvenini ve marka bağımlılığını olumsuz etkileyeceğini ifade etti. Kriz döneminde yeni dengelerin oluşacağına dikkat çeken Akın kalitesiz hizmetin maliyetinin çok daha yüksek olacağı kaliteye ve kalite yönetimine yatırım yapanların ise karlı çıkacağını vurguladı.
  Borusan Lojistik Genel Müdürü Kaan Gürgenç ise özellikle hizmet sektöründeki kuruluşlar için İnsan Kaynaklarının çok önemli olduğunu belirterek kuruluşların ayakta kalabilmeleri ve ilerleyebilmeleri için hem kriz döneminde hem de kriz sonrasında da insan kaynaklarını iyi yönetmelerinin öneminin altını çizdi. Kaan Gürgenç kuruluşların karar alma mekanizmalarında ölçülebilir verilerle hareket etmelerinin alacakları aksiyonların etkinliğini artıracağını belirtti.

  Konuyu finans piyasaları açısından değerlendiren Oyak Yatırım Yurtiçi Piyasalar Grubu Genel Müdür Yardımcısı Tayfun Oral dünyada krizin sonlarına yaklaşıldığını ama Türkiye de bunu söylemenin henüz mümkün olmadığını Türkiye'nin krizin etkisinden çıkmasının faz farkı ile yaşanacağını belirtti.

  Öte yandan dünya üzerinde 170'den fazla ülkede yaklaşık 1 milyon kuruluşun sahip olduğu ISO 9001'in yeni versiyonu ISO 9001:2008'in de tanıtıldığı seminerde SGS adına konuşan SGS Sistem Servis Belgelendirme Müdürü Zeynep Saka Mumcu firmaların kalite ilgili yatırımlarını askıya aldıklarını söylerken krizin bir gün mutlaka biteceğini ve kaliteden taviz vermeyen firmaların krizden sonra bir adım öne geçeceklerini vurguladı.

  Belgelendirme konusunda Türkiye'nin iştah kabartan bir pazar konumunda olduğunu söyleyen Mumcu her geçen gün yeni belgelendirme kurumlarının ortaya çıktığını bunlardan bir kısmının kural ve prosedürlere uygun iş yapmaya çalışırken ne yazık ki birçoğunun hızlı ve kolay para kazanabilmek için sektörü de kirleten birçok uygulamaları gerçekleştirdiklerini belirtti. Dolayısıyla kalite yönetimine önem veren firmaların belgelendirme firmasını seçerken hizmet kalitesine ve belgelendirme kuruluşunun güvenilirliğine dikkat etmeleri gerektiğini sözlerine ekledi.


   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 5 Kasım 2015
 2. ßeLeN

  ßeLeN Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  14 Haziran 2009
  Mesajlar:
  5.866
  Beğenilen Mesajlar:
  1.304
  Ödül Puanları:
  113
  Ya çok güncel bir konu ama bu niye kımse bakmamış bıle :(
   
 3. beklenenbebis

  beklenenbebis Forum Okuru

  teşekkürLer BeLeN yeni gördüm... gerçektende bu indirim yazıları çıldırtı bizi =))
  ben genelde kıyafet alırken ucuzu alırım :D gerçi iyide gidio ama makinada çekio :D:Dhehe


  güzel konuya değinmşsin tşkleer..
   
 4. ßeLeN

  ßeLeN Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  14 Haziran 2009
  Mesajlar:
  5.866
  Beğenilen Mesajlar:
  1.304
  Ödül Puanları:
  113
  Tsk ederim canım...
   
kriz hayatı vurdu şimdide kaliteyi... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kriz sanatçıları da vurdu.

  Kriz sanatçıları da vurdu.

  Sanatçıları bilmem ama halkın gerçekten krizden etkilendiği ve kara kara düşündüğü ap açık ortada... Ayrıntılar haberimizde... KRİZ YÜZÜNDEN FİYAT İNDİRDİLER DOLAR YERİNE YTL'YE GEÇEN SANATÇILAR, ÜCRETLERİNDE İNDİRİME GİTTİ. Bugün gazetesinin haberine göre, geçtiğimiz aylarda her hafta Türkiye'nin birkaç yerinde birden fazla konser veren Serdar Ortaç, Hande Yener, Demet Akalın,...
 2. Tarkan'ı da kriz vurdu!

  Tarkan'ı da kriz vurdu!

  200 bin YTL'den aşağı konsere çıkmayan Tarkan'ı da kriz vurdu! Popçunun indirimli tarifesi 120 bin YTL Albüm satışlarının düşmesiyle sarsılan, ümitlerini konser ve ekstralara bağlayan sanatçılara bir darbe de ekonomik kriz vurdu! Organizasyon, festival, etkinlik ve bayi toplantılarının iptal edilmesiyle, iş bulmakta zorlanan sanatçılar fiyatlarını düşürmeye başladı. Oluşan yeni...
 3. Kriz son çeyrekte vurdu

  Kriz son çeyrekte vurdu

  Ekonomi, 2008 yılının son çeyreğinde yüzde 6,2 küçüldü. 2008'in tamamında büyüme yüzde 1.1 olarak hesaplandı. Türkiye İstatistik Enstitüsü, 2008'in son 3 aylık dönemine ilişkin büyüme rakamlarını açıkladı. Buna göre, Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) 2008'in son çeyreğinde yüzde 6.2 daraldı. 2008'in tamamında ise ekonomi yüzde 1.1 büyüdü. Ekonomi çeyrek bazında en son 2001'in dördüncü...
 4. Kriz vurdu

  Kriz vurdu

  ekonomik kriz herkesi etkiledi ünlü şarkıcı Gülşen çareyi nasıl bulmuş...... KRİZ NEDENİYLE LONDRA'YA KAÇTI! ÜNLÜ ŞARKICI GÜLŞEN EKONOMİK KRİZDEN SIKILDIĞI İÇİN LONDRA'YA GİTTİĞİNİ SÖYLEDİ... Gülşen, 'Hangi kanalı izlesem, hangi gazeteyi okusam hep kriz haberleri görüyordum. Çok sıkıldım ve buraya kaçtım' dedi. Çevresindeki olumsuzluklar karşısında üzüldüğünü belirten Gülşen kriz...
 5. Kriz mi vurdu

  Kriz mi vurdu

  ayça inci oyuncu Ayça İnci neden evini satabileceğini söyledi yoyuncuyu kriz mi vurdu işlerimi kesat cevaı haberimizde.... 'ÖDEYEMEZSEM EVİMİ SATARIM' OYUNCULARIN ÇOĞUNLUĞA KIYASLA DAHA RAHAT BİR YAŞAM SÜRDÜĞÜ DÜŞÜNÜLÜR NEDENSE. OYSA AYÇA İNCİ’NİN ANLATTIKLARI, DERTLERİN HERKES İÇİN ORTAK OLDUĞUNU HATIRLATIYOR... Ayça İnci ‘Yengeç Oyunu’ filmiyle uzun bir aradan sonra karşımızda. Bu...

Sayfayı Paylaş