Krup nedir ? Krup belirtileri nelerdir ?

Uzman SühaN

Administrator
Krup nedir ? Krup belirtileri nelerdir ?
Krup korkutucu gelebilir, ancak bebeklerde inanılmaz yaygın bir hastalıktır ve hızlı bir şekilde tedavi edilebilir. Krupa üst solunum yollarının akut viral enfeksiyonu neden olur. Bu enfeksiyon inflamasyona, mukus üretimine ve üst solunum yollarının şişmesine neden olur. Krup genellikle kendi başına geçmesine rağmen, krup olan bazı çocuklar hastaneye başvurmayı gerektirir. Krup, küçük çocuklarda en sık görülen solunum sıkıntısı nedenlerinden biri olmaya devam etmektedir.İlk başta, bir çocuğun burun tıkanıklığı veya burun akıntısı ve ateş gibi soğuk algınlığı semptomları olabilir . Hava yolları şişmeye devam ederse, solunum zorlaşır. Çocuklar nefes alırken sıklıkla tiz veya gıcırtılı bir ses çıkarır . En ciddi durumlarda, çocuk oksijen eksikliği nedeniyle solgun görünebilir veya ağız çevresinde mavimsi bir renge sahip olabilir.krup.jpg

Krup, larinks, trakea ve genellikle virüslerin neden olduğu bronşiyal tüplerin bir enfeksiyondur . Daha az sıklıkla, krupa bakteriler neden olabilir. Krup bulaşıcıdır , özellikle hastalığın ilk birkaç günü boyunca.Krup tedavisi soğuk nemli hava, tuzlu su burun damlaları, ağrı ve ateş ilaçları, sıvılar ve çok nadiren antibiyotikler içerebilir .Krupda en önemli endişe , hava geçişleri daralırken ilerleyici solunum zorluğudur . Krup genellikle viral bir enfeksiyondur ve yaygın soğuk algınlığı ve gripten sorumlu olanlar da dahil olmak üzere birçok farklı virüsten kaynaklanabilir.


Krup belirtileri nelerdir?Enfeksiyon , soğuk , öksürük ve iki ila üç gün süren düşük dereceli sıcaklık ile başlar . ses kısıklığı , yutma güçlüğü ve solunum sıkıntısı varlığı sık görülür, ancak şiddetli olabilir veya olmayabilir. Öksürük krup belirtileri arasındadır.Viral krup, her ikisi de hava yollarının daralmasıyla sonuçlanan ses tellerinin şişmesinin bir sonucu olan iki farklı sunuma sahip olabilir . Daha yaygın olan çeşitlilik, virüs maruziyetinden iki ila üç gün sonra ateş (100 F-103 F), hafif ses kısıklığı ve boğaz ağrısı semptomlarına sahiptir .Çocuğunuzda burun akıntısı veya burun tıkanıklığı ve ateş olabilir . Semptomlar genellikle dört ila yedi gün sürmektedirKrup nedenleri nelerdir?Krup en yaygın olarak çocuklar arasında kolayca geçebilen bir viral solunum yolu enfeksiyonundan kaynaklanır.Krup, erişkinlerde nadiren görülür. Aşağıdaki koşullar gelişirse doktorunuzu arayın:


Çocuğunuzun yüksek ateşi var .


Çocuk normalden daha hızlı ve gürültülü nefes alır.


Çocukta az idrara çıkma, ağız kuruluğu ve dehidratasyon belirtileri gösterir .


Çocuk nefes darlığı nedeniyle kısa cümlelerle nefes almaya veya konuşmaya başlar.


Çocuk, solunum sıkıntısı veya dehidrasyondan kaynaklanan huzursuzluk veya halsizlik belirtileri gösterir.


Cildin, dudakların veya tırnak yatağının mavimsi bir rengi olan siyanoz, vücutta ciddi oksijen eksikliğini ve acil bir durum olduğunu gösterir.
krup nedir.jpg

Krup, sonbaharda ve kış başında daha yaygındır. Erkeklerde kızlardan daha yaygındır. 3 ay ile 5 yaş arasındaki bebekler en fazla risk altındadır. Çoğu zaman, krupa bir enfeksiyon neden olur. Bu durumun iki türü vardır: viral ve spazmodik. Viral grubu, ses kutusunu (gırtlak) ve nefes borusunu ( trakea ) enfekte eden virüslerden kaynaklanır . Spasmodik grup, gecenin ortasında aniden ortaya çıkar. Çocuğunuz gece nefes almada zorluk çekebilir ve uykudan uyanabilir.Spazmodik grupta ateş yaygın değildir. Doktorlar, bir alerjiden kaynaklanabileceğine düşünürler.Hangi türden bir grup olduğu farketmez, çocuğunuz krup septomları yaşıyorsa mutlaka hekime götürülmelidir.Krupa maruz kalmış çocukların büyük çoğunluğu, mevcut hastalık öyküsü ve yukarıda tanımlanan belirtileri gösteren bir fizik muayene ile teşhis edilebilir. Laboratuvar testleri nadiren gereklidir ve çoğunlukla ikincil bir bakteriyel enfeksiyona ilişkin kaygının gelişebileceği ve birincil viral sürecin üzerine bindirildiği ciddi durumlar ile sınırlıdır.Krup, hem çocuklar hem de ebeveynler için korkutucu olabilir.Çocuğun yakından izlenmesi, hastalığın erken evrelerinde önemlidir.Çocuğun daha rahat nefes almasına yardımcı olmak için, çocuğun yanında buhar cihazı bulundurmak gerekir.Bebeklerde ve çocuklarda, mukustan dolayı burun tıkanıklığı gelişebilir.Tuzlu su damlaları bu durumu düzeltecektir.Enfeksiyon bir evde kolayca yayılır. Bu nedenle hastanın bulunduğu ortam sıklıkla havalandırılmalı ve sık sık ller yıkanmalıdır. Hastayla temasta maske kullanılmalıdır. Üst solunum yolu daraldığı için krupta en önemli endişe solunum güçlüğüdür. Çocuğun nefes almasının yakından izlenmesi önemlidir. Çocuk özellikle geceleri solunum zorluğundan dolayı uyurken gözlenmelidir. Genel olarak, başlangıç hedefi hastalık şiddetini belirlemektir. Bu tıbbi tedaviyi yönlendirecektir.Krup bulaşıcı bir hastalıktır. Mümkünse, soğuk algınlığı veya öksürük semptomları olanlarla temastan kaçının .
 

Uzman SühaN

Administrator
Krup, larinks, trakea ve genellikle virüslerin neden olduğu bronşiyal tüplerin bir enfeksiyondur . Daha az sıklıkla, krupa bakteriler neden olabilir. Krup bulaşıcıdır , özellikle de hastalığın ilk birkaç günü boyunca.Krup tedavisi nemli hava, tuzlu sulu burun damlaları, ağrı ve ateş ilaçları, sıvılar ve çok nadiren antibiyotikler içerebilir . Krupta en önemli endişe , hava geçişleri daralırken ilerleyici solunum zorluğudur . Krup genellikle viral bir enfeksiyondur ve yaygın soğuk algınlığı ve gripten sorumlu olanlar da dahil olmak üzere birçok farklı virüsten kaynaklanabilir. Krup 6 ay ile 3 yaş arasındaki çocuklarda görülür. Şiddetli krup vakalarında veya çocuğunuz iyi bir şekilde nefes almıyorsa, hastaneye yatış gerekebilir.Krup çocuğunuzun nefes alma kabiliyetini etkiliyorsa mutlaka doktora götürün.
 
Üst