1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Kulağa su kaçarsa ne olur ?

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Kulak insan vücudunun duyma işlevini sağlayan bir organ olmasının yanı sıra vücudun denge kurmasını sağlayan da bir organdır. Kulağa giren bir cisim olduğunda duyma bozukluğunun yanı sıra denge kaybı da oluşabilecektir. Bu neden ile kulakların bakımı iyi yapılmalı ve kulağa kaçabilecek şeylerden korunmak şarttır.


  Kulağa kaçabilecek ve insan vücudunda sıkıntı oluşturabilecek en önemli şeylerin başında da su gelmektedir. Banyo veya duş yaparken, havuz veya denizde yüzerken kulaklara su kaçabilmektedir. Bunun engellenmesi gerekir. Çünkü kulağa kaçacak su ağrılar oluşturabilir, kulak iltihaplarına sebep olabilir, hafif oranda işitme kaybına neden olabilir. Bunların haricinde daha da derin kısımlara yani orta kulağa ve sonrasına su kaçmasında ise daha ciddi sorunlara oluşabilir. Orta kulağa su kaçmamalıdır.

  < Konu Resmi..>  Eğer orta kulağa su girdiyse mutlaka çıkarılmalıdır. Bir pamuklu çubuk yardımı ile su alınabilir. Tabi ki bu işlem kulağa zarar vermeden yapılmalıdır. Bundan farklı olarak da bazı hareketler ile(su kaçan kulağın aşağı bakması sağlanıp zıplanması gibi)su çıkarılabilir. Eğer bu gibi işlemler ile su çıkarılamadıysa mutlaka bir hekime gidilmelidir. Ağrı, hafif işitme kaybı, orta kulak iltihabı gibi sorunların oluşmaması için kulağa su kaçması önlenmelidir. Bunun için de duşa veya banyoya girildiğinde kulakların içine su kaçmaması için dikkatli olunmalı, deniz veya havuza girildiğinde ise kulaklar sağlam ve kaliteli bir kulak tıkacıyla ya da bir vazelinli pamuk ile kapatılmalıdır. Bunlar kullanılırken de dikkatli olunmalı, bu cisimlerin kulağa kaçması önlenmelidir.
  EN BİLİNEN YÖNTEMLER  En bilindik yöntemlerden biri olan zıplamak, doğru uygulandığı zaman kulağa su kaçtığında çıkarmak için yeteri olabilecek uygulamalar arasına girmektedir. Bu yöntem ile kulağa kaçan suyun çıkarılmasını sağlamak için halk arasında bilindik bir yöntem; su kaçan kulağınız hangisi olduğunu belirledikten sonra o taraftaki ayağınızı yukarı kaldırmanız ve kafanızı o tarafa doğru yatırmanızdır. Bu sayede ayağınızı kaldırınca vücut, otomatik olarak kulaktan beyne gidecek sinyalleri iletmek için suyun boşaltılmasını sağlayacaktır. Uygulanacak yöntemlerden bir diğeri; su kaçmış olan kulağınız altta kalacak şekilde yastık ile yatmanızdır. Ayrıca; saç kurutma makinesi ile kurutmak, Antiseptik özellik gösteren kulak damlaları kullanmanız da kulağa su kaçtığında uygulanacak yöntemlerden bazılarıdır.
  1- Su Olduğundan Emin Olun. Öncelikle kulağınızda su olup olmadığını tam olarak anlayabilmek için bileğinizle alnınıza hafifçe vurun. Eğer kulağınızda su varsa, kendinizi huzursuz ve tedirgin hissedeceksiniz. Eğer su varsa aşağıdaki yöntemlere bir bakınız, hangisi size uygunsa uygulayınız;  Kulağın içindeki suyun dışarı çıkmasını kolaylaştırmak için nazikçe ve yavaşça dış kulağı silin ve başınızı bir tarafa doğru eğin. Doğru pozisyonu bulmak için başınızı ileri geri, öne arkaya hareket ettirebilirsiniz. Kulağınızın içinin daha da genişletebilmek için kulak memenizi çeliştirebilirsiniz.


   
Kulağa su kaçarsa ne olur ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. ben ve utku evden kaçarsa neler olur=)

  ben ve utku evden kaçarsa neler olur=)

  gene ben geldim şimdi ben 5 yaşındayım utku 7 yaşındaydı biz annemizden çikolata istedik almadı agladık almadı sızladık insafsızlar almıyor birde bize birer tane çarptılar zırlamayın diye bizde küstük evden kaçmaya karar verdik..daha bu yaştaallah sonumuzu hayır etsin neyse şimdi bir filimde izlemiştik evden kaçanlar bir tanede mektup bırakıyorlar bizde yazalık dedik ama mektubumuza bakın bak...
 2. Yemek tuzlu olur tuzu kaçarsa ne yapmalı ?

  Yemek tuzlu olur tuzu kaçarsa ne yapmalı ?

  Kocişime yemek yaptım ve kontrol ettiğimde yani yemek piştikten sonra baktığımda baya bi tuzlu olduğunu gördüm yaa :::S acaba yemeğin tuzunu alabilecek önerileriniz nelerdir melekler. O kadarda özendim yapmak için. bu arada yemek sulu bi yemek arkadaşlarım lütfen yardımcı olun.
 3. Kulak tıkanıklığı neden olur?

  Kulak tıkanıklığı neden olur?

  kulak ağrısı,kulak çınlaması, kulak tıkanıklığı niye olur,kulak neden tıkanır,kulak çınlaması ve tıkanıklığının sebepleri Tıkanmanın ağrıya neden olduğu ve kulağı hassaslaştırdığı durumlar da görülür. Özellikle soğuk algınlığına yakalanan çocuklarda sık rastlanır. Kulak tıkanıklığı çok basit bir nedenden kaynaklanıyor olabileceği gibi, işitme kaybını haber veren, ciddi bir işaret de...
 4. Bebeklerde kulak kaşıntısı neden olur?

  Bebeklerde kulak kaşıntısı neden olur?

  Bebeğinizin sadece kulağını kaşımasından yola çıkarak bir şikayeti olup olmadığını anlamanız tabii ki pek kolay değildir. Derdini sözcüklere dökemeyen bebeğiniz size bir ipucu vermekte olabilir. Bu nedenle şüphelendiğiniz durumlarda, bebeğinizde -örneğin bir kulak enfeksiyonuna işaret eden- başka belirtiler de var mı izlemeniz gerekir. Böylece çocuk sadece kulaklarıyla mı oynuyor yoksa bir...
 5. Kulak kireçlenmesi neden olur?

  Kulak kireçlenmesi neden olur?

  Kulak kireçlenmesi, kulak zarı ile iç kulağın bağlantısını sağlayan üzengi kemikçik yapısının sertleşmesi hastalığıdır. Bu hastalıkla birlikte oradaki kemikçiklerin tamamı veya bir kısmı elastik yapılarını kaybederek sesi eskisi kadar iyi iletemez hale gelirler. Kulak Kireçlenmesi Belirtileri Hastalarca bu hastalığın varlığına dair ilk bulgu işitme kaybı olmaktadır. Hasta zamanla fısıltıları...

Sayfayı Paylaş