gebe
 1. Manager

  Manager Forum Okuru

  Kulak ağrısının sebepleri ve tedavisi hakkında bilgiler

  Konu, 'Sağlık İçin Bilgiler' kısmında Manager tarafından paylaşıldı.

  kulak kepçesi ağrısı kulak ağrısı nedenleri, tedavisi, belirtileri, bitkisel, doğal çözüm, ne iyi gelir

  Kulak ağrıları bir çok sebepten dolayı başımıza gelen rahatsızlıklar arasında yer alıyor. Diş ağrısı, boğaz ağrısı, kulak hastalıkları bunlardan bazılarıdır. Sizlerde kulak ağrıları çekiyorsanız kulak ağrıları hakkında merak ettiğiniz tüm sorulara bu yazımızdan cevap bulabilirsiniz.

  [​IMG]


  Kulak ağrısı kulağın kendinden yada başka bölgeden kaynaklanıp kulağa yansıyan ağrılardır. Kulak kaynaklı sebepler, dış kulak, orta kulak ve kulak kepçesi enfeksiyonlarıdır.
  Bu yapılarda bir sorun yok kulak muayenesi normal ise ağrı yansıyan bir ağrıdır. Yani hastalık başka bölgede ancak sinirlerin dağılımı nedeniyle ağrının kulağa yansıması ile olur . Biz burada daha çok kulak dışı nedenlerin sebep olduğu kulak ağrıları üzerinde duracağız. Kulak ağrısı çeken hastalarda yutma güçlüğü sinus problemleri, boyun ve yüz ağrıları, travma soruşturulmalıdır çünkü bu hastalıklar yansıyan ağrının başlıca sebepleridir.
  Üst solunum ve sindirim sistemi tümörü olan hastaların % 19 da kulak ağrısı eşlik eder dolayısıyla bu açıdan önemlidir.

  Bunun dışında diş kaynaklı problemler kulakta çok ciddi yansıyan ağrılara yol açar. Çene eklemi ile ilgili problemler, gece uyku sırasında diş gıcırdatma çiğneme sırasında çenenin tek taraflı kullanımı kulağa yansıyan ağrılara yol açar. Sinüzit diğer önemli bir nedendir. Özellikle östaki kanalı yoluyla ağrı kulağa yayılabilir.
  Boyunda osteoartrit(kemik eklem iltihapları) boyun travması myofasyal ağrılar kulağa vurabilir.
  Tonsillofarenjit olarak adlandırılan bademcik ve boğaz enfeksiyonları daha nadir olarak larenjit(ses tellerli ve gırtlak) larengeal tümörler,yemek borusu iltihapları çok çok nadiren göğüs ağrısı bile kulağa yansıyan ağrı nedenleridir.
  Trigeminal nevralji denen tabloda ise ağrı çok şiddetli olabilir.
  Kulak enfeksiyonları meniere hastalığı ve hatta yüz felçlerinde kulak ağrısı olabilmektedir.
  Hastaya detaylı bir kbb muayenesi ardından olabilecek diş problemleri için diş hekimi , yemek borusu problemleri için gastroenteroloji uzmanı ve boyun eklem ve kasları ile ilgili olarak fizik tedavi uzmanınca da değerlendirilir. Ancak hasta önce KULAK BURUN BOĞAZ uzmanınca değerlendirilir.
  Hastadan bu çerçevede bir takım tetkikler istenir. Bunlar:
  Dental filmler(diş ve çeneyle ilgili), CT(sinüsleri görüntülemek için)
  SONUÇ: Kulak ağrısı sebeplerinin büyük kısmı kulağın kendinden kaynaklanır ancak kulak dışı sebepler de önemsenmelidir ve araştırılmalıdır.


  Ağrıyan kulağın içerisine 1 damla (fazla değil) çiğ soğan suyu damlatın. Ya da kulak temizleme çubuğunun ucundaki pamuğa soğan suyu damlatarak kulağınızın içine sürün. 2 dakika içerisinde kulak ağrınız geçecektir.

   
Kulak ağrısının sebepleri ve tedavisi hakkında bilgiler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kulak Kistleri Ve Tumorleri hakkında bilgiler

  Kulak Kistleri Ve Tumorleri hakkında bilgiler

  Kulak Kistleri Ve Tumorleri KULAK KISTLERI VE TUMORLERI Yağ (sebase) kistleri,deri bezlerinin ürettiği peynirsi bir maddeyle dolu keseciklerdir. En sık geliştiği yerlerden biri kulağın arkası ya da kafa derisidir. Yağ kistleri selimdir ve genellikle farkına varılmaz. Belirtiler -Kulak kanalında ya da kulağın önünde veya arkasında kitle. -Kulak kirinin birikmesi. -Kulakta rahatsızlık...
 2. Diş Eti Kanamaları Sebepleri ve Tedavisi İle İlgili Bilgiler

  Diş Eti Kanamaları Sebepleri ve Tedavisi İle İlgili Bilgiler

  diş eti kanamaları diş eti kanamaları tedavisi Sevgili melekler, diş etiniz şunlardan dolayı kanayabilir: · dişlerinizi fırçaladığınızda ya da diş ipi ile temizlediğinizde · bir şey yediğinizde · bir dişin belli bir noktasının üzerinden · diş çekildiğinde Diş fırçaladığınızda ya da diş ipi ile temizleme yaptığınızda diş etlerinizin kanaması normal değildir (diş fırçalamaya ya...
 3. Kıl Dönmesi Hakkında Bilgi...Kıl Dönmesi Sebepleri...Kıl Dönmesi Tedavisi...

  Kıl Dönmesi Hakkında Bilgi...Kıl Dönmesi Sebepleri...Kıl Dönmesi Tedavisi...

  Kıl Dönmesi Sebepleri Kıl Dönmesi Tedavisi Kıl dönmesi bir yandan zor hemde rahatsız edici sosyal açıdan bizi engelleyen bir hastalıktır...erken teşhis önemlidir...Genellikle kuyruk sokumu denilen yerde cıkmaktadır...Şimdi gelin beraber hastalığın belirtilerine tedavi yöntemlerine bir göz atalım....Sizlere Ahmet Marankinin Kıl Dönmesi için soğan tedavisi konusunu da paylaşıyorum.......
 4. Kulak kaşıntısının nedenleri ve tedavisi

  Kulak kaşıntısının nedenleri ve tedavisi

  Kaşınma bölgesinde kızarıklık, şişkinlik, ağrı, pullanma ve yara izi ortaya çıkabilir. Kaşıma, belirtileri geçici olarak hafifletse de uzun vadede daha fazla kaşıntıya ve enfeksiyona yol açabilir. Çoğu kaşıntı durumlarında bölgeyi kaşımaktan kaçınıp iyileşmesi için sabır göstermek gerekir. Kaşıntı bir kulak enfeksiyonunun belirtisi olabilir. Dış kulak yolu iltihabı bu enfeksiyonların en...
 5. Dışkı kaçırma nedenleri ve tedavisi

  Dışkı kaçırma nedenleri ve tedavisi

  Hastanın tedavisinin yapılabilmesi için doktor öncelikle hastanın problem ile ilgili hikayesini dinleyecektir. Daha sonra gerekli görülürse anüs bölgesinin gözle muayenesi yapılır. Sinir hasarlarının tespiti için bir iğne veya sonda ile inceleme yapılabilir. Normalde, bu şekilde bir inceleme ile anal sfinkter kası kasılır ve anüs büzülür. Anal inkontinans tanısının konması ve kesin nedeninin...

Sayfayı Paylaş