Etiketler:
 1. Manager

  Manager Forum Okuru

  Kulak ağrısının sebepleri ve tedavisi hakkında bilgiler

  Konu, 'Sağlık İçin Bilgiler' kısmında Manager tarafından paylaşıldı.

  kulak kepçesi ağrısı kulak ağrısı nedenleri, tedavisi, belirtileri, bitkisel, doğal çözüm, ne iyi gelir

  Kulak ağrıları bir çok sebepten dolayı başımıza gelen rahatsızlıklar arasında yer alıyor. Diş ağrısı, boğaz ağrısı, kulak hastalıkları bunlardan bazılarıdır. Sizlerde kulak ağrıları çekiyorsanız kulak ağrıları hakkında merak ettiğiniz tüm sorulara bu yazımızdan cevap bulabilirsiniz.

  [​IMG]


  Kulak ağrısı kulağın kendinden yada başka bölgeden kaynaklanıp kulağa yansıyan ağrılardır. Kulak kaynaklı sebepler, dış kulak, orta kulak ve kulak kepçesi enfeksiyonlarıdır.
  Bu yapılarda bir sorun yok kulak muayenesi normal ise ağrı yansıyan bir ağrıdır. Yani hastalık başka bölgede ancak sinirlerin dağılımı nedeniyle ağrının kulağa yansıması ile olur . Biz burada daha çok kulak dışı nedenlerin sebep olduğu kulak ağrıları üzerinde duracağız. Kulak ağrısı çeken hastalarda yutma güçlüğü sinus problemleri, boyun ve yüz ağrıları, travma soruşturulmalıdır çünkü bu hastalıklar yansıyan ağrının başlıca sebepleridir.
  Üst solunum ve sindirim sistemi tümörü olan hastaların % 19 da kulak ağrısı eşlik eder dolayısıyla bu açıdan önemlidir.
  Bunun dışında diş kaynaklı problemler kulakta çok ciddi yansıyan ağrılara yol açar. Çene eklemi ile ilgili problemler, gece uyku sırasında diş gıcırdatma çiğneme sırasında çenenin tek taraflı kullanımı kulağa yansıyan ağrılara yol açar.
  Sinüzit diğer önemli bir nedendir. Özellikle östaki kanalı yoluyla ağrı kulağa yayılabilir.
  Boyunda osteoartrit(kemik eklem iltihapları) boyun travması myofasyal ağrılar kulağa vurabilir.
  Tonsillofarenjit olarak adlandırılan bademcik ve boğaz enfeksiyonları daha nadir olarak larenjit(ses tellerli ve gırtlak) larengeal tümörler,yemek borusu iltihapları çok çok nadiren göğüs ağrısı bile kulağa yansıyan ağrı nedenleridir.
  Trigeminal nevralji denen tabloda ise ağrı çok şiddetli olabilir.
  Kulak enfeksiyonları meniere hastalığı ve hatta yüz felçlerinde kulak ağrısı olabilmektedir.
  Hastaya detaylı bir kbb muayenesi ardından olabilecek diş problemleri için diş hekimi , yemek borusu problemleri için gastroenteroloji uzmanı ve boyun eklem ve kasları ile ilgili olarak fizik tedavi uzmanınca da değerlendirilir. Ancak hasta önce KULAK BURUN BOĞAZ uzmanınca değerlendirilir.
  Hastadan bu çerçevede bir takım tetkikler istenir. Bunlar:
  Dental filmler(diş ve çeneyle ilgili), CT(sinüsleri görüntülemek için)
  SONUÇ: Kulak ağrısı sebeplerinin büyük kısmı kulağın kendinden kaynaklanır ancak kulak dışı sebepler de önemsenmelidir ve araştırılmalıdır.


  Ağrıyan kulağın içerisine 1 damla (fazla değil) çiğ soğan suyu damlatın. Ya da kulak temizleme çubuğunun ucundaki pamuğa soğan suyu damlatarak kulağınızın içine sürün. 2 dakika içerisinde kulak ağrınız geçecektir.
   
Kulak ağrısının sebepleri ve tedavisi hakkında bilgiler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kulak Kistleri Ve Tumorleri hakkında bilgiler

  Kulak Kistleri Ve Tumorleri hakkında bilgiler

  Kulak Kistleri Ve Tumorleri KULAK KISTLERI VE TUMORLERI Yağ (sebase) kistleri,deri bezlerinin ürettiği peynirsi bir maddeyle dolu keseciklerdir. En sık geliştiği yerlerden biri kulağın arkası ya da kafa derisidir. Yağ kistleri selimdir ve genellikle farkına varılmaz. Belirtiler -Kulak kanalında ya da kulağın önünde veya arkasında kitle. -Kulak kirinin birikmesi. -Kulakta rahatsızlık...
 2. Kulak Kiri Nedenleri ve Tedavisi

  Kulak Kiri Nedenleri ve Tedavisi

  kulak, kulak kiri, kulak kiri hakkında, kulak kiri tedavisi, kulak kirinin nedenleri,sağlık bilgileri,sağlığımız için bilgiler,hastalıklar ve tedavileri. Hoş bir görünüşü olmasa da kulak kirinin yararlı bir işlevi vardır; kulağı enfeksiyonlardan korur. Ancak biriktiği zaman sorun yaratıp tıbbi yardım gerekir. Kulak kiri, kulak kanalının, dışta bulunan üçte birlik bölümünde yer alan...
 3. Kulak tıkanıklığı nedenleri ve tedavisi?

  Kulak tıkanıklığı nedenleri ve tedavisi?

  Kulak tıkanıklığı rahatsız edici ve duymayı önleyici sağlık sorunlarındandır. Östaki borusu adı verilen kısımdan dolayı daha çok görülür. Östaki tüpü orta kulağı boğaz arasındaki bağ olduğundan çeşitli sebeplerden dolayı tıkanıklığı görülebilir. Kulakta dolgunluk hissi ile kendisini belli eder. Ağrıya neden olmadığı gibi kişi hışırtılı sesler duymaya başlar, sesler daha boğuk ve anlaşılmaz...
 4. Kulak kaşıntısının nedenleri ve tedavisi

  Kulak kaşıntısının nedenleri ve tedavisi

  Kaşınma bölgesinde kızarıklık, şişkinlik, ağrı, pullanma ve yara izi ortaya çıkabilir. Kaşıma, belirtileri geçici olarak hafifletse de uzun vadede daha fazla kaşıntıya ve enfeksiyona yol açabilir. Çoğu kaşıntı durumlarında bölgeyi kaşımaktan kaçınıp iyileşmesi için sabır göstermek gerekir. Kaşıntı bir kulak enfeksiyonunun belirtisi olabilir. Dış kulak yolu iltihabı bu enfeksiyonların en...
 5. İnofolik nedenleri ve tedavisi

  İnofolik nedenleri ve tedavisi

  Hormonal ortam dengesizliği sonucunda yumurtlamanın bozulması ve yumurtalıklardan aşırı miktarda androjen (erkeklik hormonu) salgılanması durumudur. İnsülin hormonu metabolizmasında bozukluk olduğunda da PKO ortaya çıkabilmektedir. Adet düzensizliği ve tüylenme ile kolayca tespit edilebilir. PKO insülin hormonunun katılması ile tüm vücudu etkileyen metabolizma hastalığına dönüşür. PKO...

Sayfayı Paylaş