Kulak kanseri nedir ? Kulak kanserinin belirtileri nelerdir?

Uzman SühaN

Administrator
Kulak kanseri nedir ? Kulak kanserinin belirtileri nelerdir?
Kulak, burun ve boğaz, baş ve boyun kanserlerinden etkilenen en yaygın bölgelerdir. Bu kanserin semptomları, kanserin nerede geliştiği ve nasıl yayıldığına bağlı olabilir. Örneğin , larinks veya farinksdeki tümörler boğazda bir yumru olarak keşfedilebilir. Ağızdaki kanser ağızda yaralara veya çene şişmesine neden olabilir.Baş ve boyun kanserinin fiziksel belirtilerine ek olarak, bu hastalıklar genellikle soğuk algınlığı gibi daha az ciddi koşullara benzer semptomlara neden olurlar. Ses kısıklığı , baş ağrısı, boğaz ağrısı veya öksürükteki değişiklikler boğaz kanseri belirtileri olabilir. Kulaklarda ağrı veya çınlama da belirli baş ve boyun kanserlerine eşlik edebilir.Tümörler genellikle kulağın dış kısmında pullu bölgeler veya beyaz şişlikler olarak başlar. Alan sızabilir veya boşalabilir. Bir tümör de kulak kanalında başlayabilir. Hasta kanaldaki drenajı veya kulağın içindeki ağrıyı fark edebilir.Bazal deri karsinomu en sık görülen kulak ve temporal kemik kanseri türüdür. Bu tümörler, kulağın içine yayılabilir ancak nadiren vücudun diğer kısımlarına yayılabilir.kulak kanseri.jpg
Boynun her iki tarafında da topaklar olabilir. Topaklar genellikle hassas veya ağrılı değildir. Bu, kanserin boyundaki lenf düğümlerine yayılmasından kaynaklanır ve onları normalden daha büyük hale getirir. Lenf düğümleri, vücutta bulunan bağışıklık sistemi hücrelerinin koleksiyonlarını içeren bezler veya organlardır. Normal olarak, bir bezelye büyüklüğünden daha küçüktür.Melanomlar ve karsinomlar, kulağı etkileyen iki kanser kategorisidir. Kulağın dış bölgesinde ortaya çıkan skuamöz hücreli karsinomlar daha sık görülür, ancak iç veya orta kulağa bağlı bazal hücreli karsinomlar ve ayrıca malign melanomlar da ortaya çıkar. Orta, dış ve iç kulak kulağın üç farklı bölgesidir. Kulağın orta kısmı üç küçük kemiği olan küçük bir oyuktur; Bu bölge titreşimlerin kulak zarından iç kulağa geçmesini sağlar. İç kulak, sıvı ve koklea (küçük spiral tüp) içerir. Kokleada bulunan sinirler, titreşimleri impulslara dönüştürürler, daha sonra beyne kadar ilerlerler. İç kulaktaki boşluklar, dengenin korunmasında yardımcı olan sıvı ile doldurulur.
Dış Kulak Kanseri BelirtileriKulak kanserleri çoğunlukla dış deride gelişir. Deri kanserlerinin yaklaşık % 5 i kulakta gelişir. Dış kulak kanseri için birincil semptom 4 haftadan fazla devam eden iltihaplı bir akıntı veya yaradır.
Kanama veya ülsere dönüşen yaralar, bazı erken kanser belirtileri olabilir. Büyüme, kaşıntı hissi ve kanama gibi değişiklikler gösteren moleküller incelenmelidir. Dış kulağın üst kenarı, kanama ve kabuklanma ile düzensiz yapılar gösterebilir. Ancak bunlar zararsız olabilir ve yıllarca uzayabilir.kulak kanseri nedir.jpg

Orta ve İç Kulak Kanseri Belirtileriİç kulak kanserleri çok nadirdir; Kulak kanseri semptomları, kulakta tümörün bulunduğu yere dayanır. İç kulaktan kan gelmesi orta kulak kanseri için tipik bir semptomdur. İşitme kaybı, baş ağrısı, baş dönmesi,kulak içinde ağrı, diğer belirtilerdir.


Yetişkinler ile karşılaştırıldığında, çocuklar kulağındaki enfeksiyonlara daha yatkındır. Hekim, kulak enfeksiyonu ile birlikte üst akciğer enfeksiyonunu kontrol etmelidir. Kulaktaki tümörler, yassı hücreli kanserde olduğu gibi benign veya malign olabilirler. Bu tümörlerin büyümesi yavaştır

Kulağın içindeki ağrı, baş ağrısı, işitme kaybı, baş dönmesi veya kulakta çınlama iç kulak kanserinin belirtileri olabilir.Bazı kulak kanseri hastalarında da boyunlarında şişmiş lenf düğümleri olabilir.Doktorlar, tümörün boyutunu ve yayılma derecesini inceledikten sonra kanser aşamasına karar verirler. Kanser nadir olduğunda, kanser evrelemesi için bir sistem geliştirmek zordur. Kulak kanseri için, doktorlarca çok sayıda evreleme sistemi kullanılmaktadır. Hastalığın erken evrelerinde, tümör küçüktür ve kaynaklandığı bölgede kalır. Kanserin vücudun diğer bölgelerine yayılması durumunda kanser evresinin geliştiği söylenir.Kulak kanseri kulakta, kulak kanalında veya orta kulakta ve iç kulakta gelişen kansendir. Kulak kanseri nadir görülen bir kanserdir. Kulağın kanserlerinin çoğu dış kulağın cildinde gelişir.Kulak kanserlerinin çoğunluğu skuamöz hücreli karsinomlardır. Bazal hücre kanseri, adenoid kistik, melanom ve adenokarsinomu içeren başka tipte kulak kanserleri vardır. Bir insan kulağı 3 kısımdan oluşur: Dış kulak, orta kulak ve iç kulak. Kemik, kulağın etrafını saran ve koruyan önemli bir parçasıdır.


Dış Kulak: Görebildiğimiz , yani görebileceğimiz kısım budur.

Orta Kulak: Orta kulak, 3 küçük kemikten oluşan küçük bir oyuktan oluşur. Bu kemikler, titreşimlerin kulak zarından iç kulağa iletilmesinde yardımcı olurlar.


İç Kulak: İç kulakta sıvı ve koklea olarak bilinen küçük bir spiral tüp bulunur. Bu koklea, orta kulaktan sinir impulslarına iletilen titreşimlerin dönüştürülmesine yardımcı olan çok küçük saç benzeri sinirler içerir. Bu sinir uyarıları daha sonra beyne seyahat eder. İç kulakta, dengelemede bize yardımcı olan birçok sıvı dolu boşluk vardır.


Kemik: Temporal kemik, kulağı saran kemiktir. Kulak kanalı, iç kulak ve orta kulağın tamamı temporal kemiğin içinde bulunur. Temporal kemik, kafatasının bir kısmına aittir ve kulağın hemen üzerinde bulunur.


Mastoid Kemik temporal kemiğin bir parçasıdır. Kulağın arkasında topaklı bir yansıma olarak hissedilir. Dıştan, mastoid kemik sert ve katı kemik olarak hissedilir, ancak içte kemik bir petek şeklinde dir.. Dilin ve yüzün hareketini kontrol etmeye yardımcı olan iç kulak ve sinirler ile birlikte küçük boşlukların içinde hava bulunur.


Kulak kanserinin semptomları tümörün konumuna bağlıdır. Bazı hastalarda boyun lenf bezlerinin şişmesi görülebilir. Orta kulakta en sık görülen kanser belirtisi, kulağın kanla karışık bir akıntısıdır. Kulak kanserinin diğer semptomları arasında kulak ağrısı ve işitme kaybı vardır. Bazı hastalar yüzlerini kulak kanserinin bulunduğu tarafa taşıyamazlar. İç kulakta kanser belirtileri arasında ağrı, işitme kaybı, baş dönmesi ve kulak çınlaması bulunur. Muayene doktor tarafından yapılır ve hastanın genel sağlığını kontrol etmek için kan testleri yapılır. Biyopsi, kulak kanseri veya bu konuda herhangi bir kanser teşhisini doğrulayan tek yöntemdir. Biyopsi, kulağın etkilenen bölgesinden az miktarda doku alındığı ve muayene için laboratuvara gönderildiği bir testtir. Biyopsi kanseri ortaya çıkarırsa, CT taraması veya MRI taraması gibi görüntüleme testleri, hasta için en iyi olan tedavi tipine karar vermek için yapılır. Bazı durumlarda, hastanın biyopsi yapmadan önce bu taramalara sahip olması gerekebilir.Kanserin evrelemesi, kanserin büyüklüğüne ve boyutuna bağlı olarak, yani metastaz yapıp yapmadığına veya vücudun başka bir bölümüne yayılıp yayılmadığına bağlı olarak yapılır. Kulak kanserinin tedavisi faktörlere bağlıdır.
 

Uzman SühaN

Administrator
Kulak kanseri nadirdir ve çoğunlukla 60 yaşından büyük erkekleri etkiler. Kulak kanseri semptomları ağrısız bir şişlikten şiddetli kulak ağrısına ve işitme kaybına kadar değişebilir. Kulak, boynun üstünde ve kafatasının temporal kemiğinin altında bulunan dengenin durması ve korunması organıdır. Özellikle erkeklerde güneşe maruz kalmak, dış kulağın cildinin bazal deri karsinoması (bir tür cilt kanseri) geliştirmeye yatkındır. Temporal kemik de bu tip cilt kanserinden etkilenebilir . Malign melanom, dış kulağın cildini etkileyebilen başka bir durumdur.Daha yaygın bir kulak kanseri türü, kulağın daha derin kısımlarını, özellikle kulak kanalını etkileyen skuamöz hücreli karsinomdur. Kulaktaki bezler ayrıca adenoid kistik karsinomdan da etkilenebilir. Dış kulağın cildindeki anormal hücre büyümesi, genellikle kulağın üst kenarında kalıcı bir kabuklanma olarak görülür. Tümör, nemlendiricinin kullanımıyla düzelmeyen, bazen de sızıntı yapabilir.Lezyonlar başlangıçta ağrısız olabilir ve yavaş büyür ancak daha sonra bunlar ağrı ile birlikte ülsere ve kanamaya neden olabilir.
 
Üst