Kulak tıkanıklığı neden olur ,Kulak tıkanıklığı nasıl geçer?

  • Konbuyu başlatan Uzman SühaN
  • Başlangıç tarihi
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Kulak tıkanıklığı neden olur ,Kulak tıkanıklığı nasıl geçer?
Zaman zaman kulaklarımızda tıkanıklık yaşarız. Kulaklar hem içindeki hem de dışındaki faktörler nedeniyle tıkanabilir Tıkalı kulaklar işitme ve dengeyi etkileyebilir, ağrı ve rahatsızlığa neden olabilir. Kulak tıkandığı zaman yarattığı rahatsızlığa birde tuhaf çatırtı sesleri eşlik eder. Kulakta ağrı olması da tıkanıklık dışında yaygındır. En sık görülen kulak enfeksiyonu akut otitis media veya orta kulak enfeksiyonudur. Bu durumda, orta kulağınız enfeksiyon nedeniyle şişebilir veya iltihaplanabilir ve ağrının kulak zarı arkasına hapsolması nedeniyle ağrı oluşabilir . Kulak ağrısına ateş, hafif işitme kaybı veya grip gibi diğer semptomlar eşlik edebilir. Kulak enfeksiyonları çocuklar arasında oldukça yaygındır . Kulak tıkanıklığı neden olur ? Çeşitli nedenlerden dolayı kulaklar tıkanabilir . Enfeksiyon nedeniyle östaki borusu disfonksiyonu, aşırı kir birikmesi, kulağa su kaçması, allerjiler, sinüs problemleri sebepleridir.Bu makalede, hızlı ve etkili bir şekilde size bu konuda yardımcı olabilecek çeşitli denenmiş ve test edilmiş ev tedavileri sunulmaktadır. Kulak tıkanıklığı ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin..
kulak tıkanıklığı neden olur.jpg


Kulak tıkanıklığını yaşamayan yoktur. Özellikle çocuklarda soğuk algınlığı ya da sinüs enfeksiyonu sırasında sıklıkla görülür. Yetişkinlerde kir birikmesi,su kaçması , allerjiler , enfeksiyonlar vs neden olabilir. Kulakta kir birikmesi olduğunda kulaklar temizlenmelidir. Kulak tıkanıklığı temizleme işlemi hekim tarafından yapılmalıdır. Bu işlem ağrısızdır ve kulaklarınızdaki kiri gidermekle kalmaz daha rahat duymanıza yardımcı olacaktır. Evde asla pamuklu kulak çöpleriyle kulaklarınızı karıştırmaya yada temizlemeye çalışmayın, aynı işlemi çocuklarda da yapmayın. Kulak temizleme çubukları kirleri çıkarmaz aksine daha derine iter ayrıca kulak zarınızada zarar varebilirsiniz. Kulak tıkanıklığı ekşi sözlüğe de konu olmuştur nedenler ve çözüm yolları sözlükte yer almaktadır.
Kulak tıkanıklığı belirtileri
Tıkalı bir kulak çok can sıkıcı olabilir , kulaklarınız tıkandığında büyük bir rahatsızlık yaşayabilirsiniz.

Hiç bir şey duymama

Kulaklarda sürekli kaşıntı

Kulakların birinde yada her ikisinde rahatsızlık

Kulaklarda çınlama ve buna bağlı baş ağrısı

Denge kaybı
kulak tıkanıklığı temizleme.jpg


Tıkalı kulaklar birçok insanın yaşadığı sıkıntıdır. Tıkalı kulaklar, kulak kanalını tıkayan ve duymanızı zorlaştıran bir şeydir. Kulaklarınız, burnunuz ve boğazınız birbirine bağlıdır. Bununla birlikte, bazen mukus orta kulakta sıkışıp kalıyor ve bunun sonucunda tıkalı bir kulak görüyorsunuz. Bu tür bir tıkanıklıkla, genellikle soğuk algınlığı, grip veya sinüs enfeksiyonu içerebilen bir tür enfeksiyon vardır.Tıkalı kulakların olası bir başka nedeni de yüksekliktir.Bu, uçakta uçarken, tüplü dalış yaparken veya vücudun dışındaki hava basıncında bir değişiklik olduğunda olur. Tıkalı bir kulak, basınç değişiminin en yaygın etkisidir. Bunlardan bir veya daha fazlasını yaşadıysanız, tıkanmış kulakların ne kadar sinir bozucu olabileceğini bilirsiniz.Kulak tıkanıklığı bir çok şekilde giderilebilir. Doktora gittiğinizde ana neden saptanır ve ona göre tedavi uygulanır. Kulak tıkanıklığı damla ilacı ile giderilebilir. Hekiminiz size bir kulak damlası reçete edebilir. Yada durumun endeni soğuk algınlığı ise başka ilaçlar reçete edebilir.Kulakta kaşıntı neden olur ?Kulak tıkanıklığı oksijenli su ile giderilebilir ancak kesinlikle hekime danışmadan böyle bir uygulamaya kalkmayın.Hidrojen peroksitin kulak kirini parçalama kabiliyetine sahip olduğu söyleniyor.Bu kir birikmesi nedeniyle oluşan kulak tıkanıklığının giderilmesine yardımcı olur. Kulak tıkanıklığı gliserin ile çok rahat giderilir. Gliserin kulak tıkanıklığını açtığı gibi ağrısınıda hafifletiyor.Kulak tıkanıklığına soğan suyu iyi gelirmi bilmiyoruz ama ağrısı için mükemmel bir tedavidir.Kulaklarınızın vücudun hassas bir parçası olduğunu hatırlamak önemlidir. Uzun süreli rahatsızlık yaşıyorsanız, tıbbi yardım almalısınız. Kulak, burun ve boğaz doktoruna kulak ağrısı ve tıkanıklığı için mutlaka görünün..kulak tıkanıklığı belirtileri.jpg
Enfekte kulağın içine birkaç damla ılık zeytinyağı damlatılması ağrı kesilmesinde yardımcı olur.İç kulak enfeksiyonu için popüler bir ev ilacı, doğal antibiyotik özellikleri içerdiğinden ve doğal bir enfeksiyon savaşçısı olduğundan, sarımsak suyu. Bir kaç sarımsak dişi ezin ve ondan taze suyu çıkarın. Bu sarımsak suyunu bir damlalık yoluyla enfekte olmuş kulağa yerleştirin. Enfeksiyon azaldıkça kulak ağrısı da azalır..Eğer enfekte olmuş kulaktan irin boşalması varsa, soğan suyu faydalıdır. Kulak enfeksiyonunda ağrı, uçucu yağların kullanımı ile hafifletilebilir. 2 damla papatya yağı, 3 damla çay ağacı yağı ve 2 damla lavanta yağı karıştırın. Sonra bu uçucu yağların karışımını bir taşıyıcı yağ görevi gören bir yemek kaşığı badem yağına ekleyin. Bu karışımı hafifçe ısıtın ve bu ılık yağ karışımından 2 damla enfekte olmuş kulağa damlatın.
Mineral yağı, bebek yağı, hidrojen peroksit, gliserin ve karbamid peroksit gibi kulak kirini yumuşatmak için kullanılabilecek bir çok ajan vardır. Ancak bunlar hekime danışmadan uygulanmamalıdır. Kulakalrınız tıkandığı zaman esneyin, sakız çiğneyin. Bunlar kulak tıkanıklığını gidercektir. Kulak tıkanıklığında, kafanın altı santim yükseklikte tutulması doğal olarak drenaja yardımcı olur ve böylece kulak basıncını hafifletir.Gliserin çoğu kulak damlasında sık görülen bir bileşendir. Temel formu, kulakları açmak için basit bir ev çare olarak kullanılabilir. Özellikle su nedeniyle tıkalı kulaklarda gliserin, tıkanıklığı açmak için en iyi sonucu verir. Fazla suyu kurutur, böylece kulakta oluşan fazla basıncı giderir..
Kulak ağrısı nedenler ve tedavisi (Evde kulak ağrısı için öneriler)Çay ağacı yağı, antienflamatuar ve antibiyotiktir. Sinüs enfeksiyonları için iyi bir çaredir . Yağ, solunum yolu enfeksiyonları nedeniyle kulak tıkanıklığınızı da temizleyebilir. Sarımsak, antibakteriyel ve antifungal özellikleri nedeniyle enfekte olmuş kulak kanallarının tedavisinde daha iyi çalışır. Kulaklara bağlı enfeksiyonları tedavi etmek için yüzyıllardan beri kullanılmaktadır. Elma sirkesi kulağın içinde oluşan ve kulak tıkanıklığına neden olan mukusu çözer. Kulak tıkanıklığından kurtulmak için doğal ve basit bir ev çare buhar solumaktır.Kulağınıza biraz buhar girmesini sağlamak, durumu daha da kötüleştirmez, bunun yerine size yardımcı olur. Sıcak bir duş iyi gelecektir.Kulaklarınızdaki tıkanıklık kirden kaynaklanıyorsa , yumuşatmak için biraz zeytinyağı kullanmayı deneyin. Kulağa bir kaç damla zeytinyağı damlatmak için bir damlalık kullanın.Ani bir hava basıncı değişikliği nedeniyle kulak tıkanması durumunda sakız çiğenyin. Özellikle uçakla yolculuk yapanlar tıkanıklığı önlemek için sakız çiğneyebilir. Valsalva manevrası kulak tıkanıklığı için etkilidir. Burun deliklerinizi elinizle kapatın. Burun deliklerinizi sıkarken ağzınızı kapalı tutun, daha sonra ağzınızdan derin bir nefes alın ve havayı tekrar burnunuzdan üflemeye çalışın.


Bir tuzlu su gargarası hem burun hem de kulaklardaki mukusun azaltılmasına yardımcı olabilir. Aynı zamanda kolay bir çaredir. Tuzlu suyla bir çözelti hazırlayın ve bununla gargara yapın. Bu tedaviler çoğu durumda yardımcı olmalıdır, ancak tıkalı bir kulak hissi devam ederse ve bir kaç günden daha uzun sürerse mutlaka hekime görünün. Kulaktaki enfeksiyonlara orta kulaktaki bakteri ve virüs neden olur. Ve bunlar çocuklarda yetişkinlerden çok daha sık görülür.Bu durumda kulak tıkanıklığına neden olabilir. Kulakların kendi kendini temizlediğine dikkat etmek önemlidir.Kulak tıkanıklığı için kesinlikle kulak temizleme çubukları kullanmayın daha önce belirttiğimiz gibi bu kirleri daha derine itmenize neden olabilir. Kulaklarınızı temizletmek için bir kulak burun boğaz hekimine görünün..
 

Benzer İçerikler

Üst