Kulakta kaşıntı neden olur ?

Uzman SühaN

Administrator
Kulakta kaşıntı neden olur ?
Küçük olsalar da, kulaklarınızda sinir uçları çok sayıda bulunur; sinirlendiğinde kulağınızda kaşıntı olabilir durumdan rahatsızlık duyabilirsiniz..Kulak kaşıntısının çeşitli nedenleri vardır ve uygun tedaviyi aramak için kaynağın belirlenmesi önemlidir. Bu makale ; kulak,kulak kaşıntısı,kulak kaşıntısı nedenleri,kulak kaşıntısı neden olur,kulak kaşıntısı nasıl geçer hakkın da bilgiler içermektedir.


Kulağınızdaki bir kaşıntıdan çok sinir bozucu ve rahatsız edici hiçbir şey yoktur. Bu yaygın rahatsızlıktan muzdarip olan herhangi biri, bunun ne kadar sinir bozucu olduğunu bilir.Kulak kaşıntısı olduğunda çoğu kişi parmağını kulağına sokar ve kaşıntıyı gidermeye çalışır. Bu durum geçici çözüm olsada kaşıntı tekrar nüksedebilir..


kulak kaşıntısı.jpg
Kulak kaşıntısı nedenleri


Kaşıntılı kulaklar, aşırı rahatsızlığa ve hatta iç kulak ağrısına neden olabilecek bir sorunun bir örneğini teşkil eder. Bununla birlikte, kaşıntılı kulaklar nispeten yaygındır ve çeşitli faktörlerin bir sonucu olarak ortaya çıkabilir. Sorunun etkin nedenini belirlemek, sorunu etkili bir şekilde tedavi edebilmek açısından önemlidir. Kaşıntılı kulakların semptomları bireye göre değişebilirken, birkaç genel semptom genellikle herhangi bir bireyde görülür. Sık görülen semptomlar kulak kanalının içinde veya çevresinde sürekli veya kalıcı kaşıntı, iç kulak ağrısı veya kulaktan rahatsızlık ve deşarj içerir. Bazı daha ağır vakalarda kulak iltihabı ve bireyin işitme üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir.


Kaşıntılı kulakların kesin nedenini bulmak bazen zor olabilir; Bununla birlikte, birçok ortak neden tespit edilmiştir. Kaşıntılı kulakların en yaygın beş nedeni, anormal sıvı üretimi, alerji, mantar enfeksiyonu, deri koşulları ve böceklerdir. Hem aşırı üretim hem de az miktarda sıvı kaşıntılı kulaklara neden olabilir. Benzer şekilde, mevsimsel alerjiler, histamin salınımı rahatsız edici, sulanmış gözlere neden olduğu gibi kaşıntılı kulak kanallarına da yol açabilir. Mantar enfeksiyonları, yüzücüler ya da sıklıkla kulaklarını suya maruz kalan bireylerde cilt koşulları, tekrarlayan cilt tahrişine eğilimli olan herkesi etkileyebilir.Travma veya enfeksiyon bulgusu olmaksızın kendiliğinden kaşıntı hafif bir steroid kulak damlası ile tedavi edilebilir. Kulağa birkaç damla koyarsanız kaşıntı miktarını azaltabilirsiniz.


Nedeni Belirleme


Dış kulaktaki kuru cilt kaşınmaya neden olabilir. Kuru cilt kulakları, yüzü veya kafa derisi gibi yerlerde görülürse seboreik dermatit adı verilen yaygın bir durum olabilir.Çevrenizdeki bir şeye hafif alerjik reaksiyonlar yaşıyor olabilirsiniz , hatta yeni bir şampuan kullanımı kaşıntıya sebep olabilir.Tüm kişisel hijyen ürünlerindeki etiketleri okuyun.Hava şartları, yani sıcaklıklar, kulakta kaşıntıya neden olabilir.En iyi tedavi kaynağını belirlemeden önce, bazı sebepleri öğrenmek önemlidir


Otitis eksterna (dış kulak iltihabı)

Otitis eksterna veya dış kulak yolu enfeksiyonu, kulak ağrısına ve kaşınmaya neden olabilir.


Sedef hastalığı


Sedef hastalığı, kişinin kırmızı döküntüsü çıkmasına neden olan bir cilt durumudur. Sedef hastalığı vücudun görünür kısımlarında, örneğin kollar veya kulakların içinde oluşabilir.


Kulak kanal dermatiti

Bu, kulak zarının içindeki ve çevresinde bulunan cilt iltihaplandığında ortaya çıkar.


Kulak kaşıntısını önleme


Kulaklarınıza sık sık kulak çubuklarını sokmayın

Kulağınızda sarı akıntı varsa mutlaka hekime görünün.

Kulağınızdaki kaşıntıyı zeytinyağı ve sarımsakla giderebilrisiniz. 1 diş sarımsağı ezin ve suyunu zeytin yağına ekleyin. İkisini karıştırın birer damla kulaklarınıza damlatın..

Alerjiler cildin kaşınmasına neden olabilir, bu nedenle mümkün olduğunca kaşıntılı cilt geliştirme riskini en aza indirmek önemlidir.Yastık kılıfınızı sık sık değiştirin

Banyodan sonra kulaklarınızı iyice kurulayın..


Kulakların kaşınması genellikle derideki doğal nem eksikliğinden kaynaklanır. Vücudun diğer bölgelerindeki ciltte olduğu gibi, kulaklarınızın içindeki cilt, sağlıklı kalabilmek için esnek ve iyi beslenmiş olmalıdır. İç kulak kaşıntısı, cildin kurumasın dan dolayı kaynaklanmaktadır.Alerjik dermatit, egzama ve sedef hastalığı, bu cilt koşulları vücudun başka yerlerinde olabileceğinden, iç kulakta kaşıntılı olabilir.


Kulaklarınızdan ciddi derecede kanama veya drenaj geçiriyorsanız veya aniden işitme kaybınız varsa hemen tıbbi yardım isteyin.Kaşıntılı kulak semptomlarınız zamanla ya da evde bakım ile düzelmediyse, doktorunuzu görmek için randevu alın.Doktorunuz muhtemelen kulaklarınızı inceler ve potansiyel nedenleri belirlemenize yardımcı olması için bir tıbbi geçmiş alır.Kaşıntı genellikle evde tedavi edilebilir, ancak ağrının eşlik ettiği ve semptomların kalıcı olduğu durumlarda tıbbi müdahale gereklidir. Bakteriler ve maya gibi bazı bulaşıcı ajanlar iç kulak kaşıntısına neden olabilir, bu da kendi kendine iyileşmezse ilacı gerektirebilir.
 

Melis ank

Aktif Üye
Üye
Benim sürekli kulağımda kaşıntı var . Bazen beni çıldırtma derecesinde oluyor. Doktora gittim egzema olduğunu söyledi. Kulak çöpüyle temizlemeyi yasakladı . Şimdi dönem dönem nüksediyor. Özellikle şu yaz sıcaklarından sık duş aldığımdan kulağımın için nemli kalıyor.Haliyle kaşıntıda artmış oluyor.
 

Uzman SühaN

Administrator
Kulak, havadaki titreşimleri algılamak ve güçlendirmek için tasarlanmış inanılmaz derecede hassas bir mekanizmadır.. Kulak, vücudunuzun en hassas bölgelerinden biri haline getiren sinir uçlarıyla doludur. Bu durumda, kulağınız kaşınmaya en yatkın yerlerden biri olması şaşırtıcı değildir! Birçok kişi kulaklarının kaşındığından yakınır. Kaşıntı genellikle dış kulak yolunun derisinde bir rahatsızlıktan kaynaklanmaktadır. En ufak bir kir birikimi, kaşıntı hissi olarak hissedilebilir. Durum oldukça yaygındır ve işitme durumunuzu tehlikeye atmaz. Kulak kaşıntısı bir kulak enfeksiyonunun belirtisi olabilir . Bakteriler ve virüsler genellikle soğuk , grip veya alerjiniz olduğunda onları etkiler .bir kulak enfeksiyonunun belirtisi olabilir . Bakteriler ve virüsler genellikle soğuk , grip veya alerjiniz olduğunda onları etkiler .Sürekli olarak aşırı neme maruz kalmak kulak enfeksiyonu riskini artırabilir ve bu da kaşıntılı kulaklara neden olabilir. Kulak kaşıntısına öksürük, ateş veya titreme, baş ağrısı, eklem sertliği, kızarıklık, burun akması, hapşırma, boğaz ağrısı veya boğaz ağrısı gibi diğer semptomlar eşlik edebilir. En iyi tedavi kaynağını belirlemeden önce, bazı sebepleri öğrenmek önemlidir.
 
Üst