1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.336
  Beğenilen Mesajlar:
  2.405
  Ödül Puanları:
  113

  Kürtaj Esnasında Rahim Ağzında Yırtık

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  kürtaj işleminde rahimde delinme,kürtajda rahmin yırtılması,kürtajın riskleri,kürtaj sonrası komplikasyonlar,kürtaj esnasında rahim yırtığı,kürtaj hakkında bilgiler < Konu Resmi..>  * Rahim delinmesi( Perforasyon )
  * Rahmin ağzında yırtık oluşmasi
  * Enfeksiyon
  * Gebeliğin devam etmesi
  * Rahim İçi Kan Birikmesi( Hematometra )
  * Kürtajın Yapılamaması
  * Parça kalması ( Rest Placenta)
  * Yapışıklık Olması (Ashermann Sendromu )
  Rahim Delinmesi:Gebe rahmi progestreon hormonu nedeniyle oldukça yumuşaktır.Sert ve kontrolsüz bir hareket ile delinebilir.Özellikle müdahale öncesi muayene edilmeyip trahmi arkaya dönük olanlarda bu işlem daha sık gözlenir.diolduğu için dikkatsizce yapılan sert bir hareketle delinebilir.Risk gebelik yaşı büyüdükçe artmakla beraber vakum küretajlarda plastik kanüller kullanıldığından bu yana görülme sıklıkları azalmıştır.
  Genellikle delik küçük ve rahmin tepesine kanama alanının az olduğu yere yakın olduğundan kanama olmaz ve delik zamanla kendiliğinden kapanır.Böyle bir işlemde hastanın hayat fonksiyonları yakın takip edilir.Eğer şüpheli bir durum varsa laporoskopi ile tanı konulur.

  Rahim Ağzında Yırtık Oluşması: Buji denilen metal oluşumlarla rahim ağzı genişletme yapılırken rahim ağzında yırtılma meydana gelebilir.Bu yırtılma özellikle rahim ağzı kenarlarına doğru olursa rahim ağzı yetmezliği ve ilerideki gebeliklerde düşüklere neden olabilir.

  Enfeksiyon:Steril olmayan ortamlar da ya da aletlerle işlem yapıldığı zaman veya hastanın danışmanlık verilmesine rağmen kürtaj sonrası erken cinsel ilişki, dolu banyo,havuza girme, antibiyotikleri kullanmama gibi nedenlerle işlemden 3-4 gün sonra enfeksiyon gelişebilir. Ağrı,kokulu akıntı ,hassasiyet, ve fazla kanama görülür. Koruyucu antibiyotik önlem için kullanılmalıdır. Hemen hekiminizle görüşmelisiniz.Enfeksiyona bağlı rahim içinde yapışıklıklar erken düşüklere ve kısırlığa,yumurtalık yolundaki yapışıklıklar dış gebelik ve kısırlığa neden olurlar.

  Gebeliğin devamı: Kürtaj işlemine geçmeden evvel mutlaka ultrason ile muayene yapılmalıdır.Zira sadece gebelik testine bakarak daha gebelik kesesi oluşmadan kürtaj yapıldığında gebelik devam edebilir.Bu işlem sırasında vakum enjektörünün içine rahim içi mukozasının kalınlaşmasından oluşan parçalar gelebilir ve bunlat gebelik mahsülü gibi algılanır.Bazen muayene edilmeden yapılan kürtajlarda eğer hasta çift gözlü rahime sahipse gebelik kesesinin olmadığı gözdeki rahim içi kalınlaşan tabakanın alınması da.

  Parça kalması (rest plasenta):prensip olarak kürtaj öncesi ultrason ile gebelik kesesi görülmeli ve işlem bittikten sonra yeniden ultrason ile bakarak olası bir parça kalıp kalmadığı gözlenmelidir.İçeride parça kaldığını göstren işaretler biraz fazla ve parçalı kanamanın olması,kasık ağrısının olmasıdır.Böyle bir durumda mutlaka hekiminizle görüşünüz.

  Rahim içi kan birikmesi (hematometra):Bazen rahim içi kan damarlarının kapanmaması ve rahim ağzının kapanması nedeniyle rahim içinde kan birikmesi kendisini kasık ağrısı zaman zaman parçalı kanama ile kendisini gösterir.hastalar içeride parça kaldığı ve kürtajın iyi yapılmadığını düşünürler.Bu yüzden tüm hastalara işlemden sonra ultrason muayenesi böyle bir yanlış tanımlamayı ortadan kaldırır.Rahim ağzının buji ile dilatasyonu çoğunlukla problemi çözer.

  Başarısız küretaj: Rahim ağzında yara yakılması, konizasyon,sezeryan gibi operasyonlar ,iltihabi yapışıklar ,myom polip gibi rahim ağzını daraltan oluşumlar dilatasyon sırasında rahim ağzı açılamaz ve kürtaj gerçekleştirilemez

  Böyle bir duurmda rahimi kasan ve rahim ağzının açılmasını sağlaya gereke vaginaya konana gerekse de ağızdan alınan bazı ilaçlarla rahim ağzı açılmaya çalışılır.Bu ilaçların olası bir rahim yırtılmasına karşılık hekim kontrolünde kullanılması gerekmketedir.

  Asherman sendromu (yapışıklık):Rahim içi mukozasının aşırı kazınması veya kürtaj sonrası enfeksiyon gelişmesi sebebiyle meydana gelir.Kısırlığa neden olabilir ya da erken düşüklere neden olur.Tedavi olarak hşstreskopil yapışıklıkların açılması sonrası hormon ilaçları ile rahim içi mukozasının desteklenmesi gereklidir.Eskiden spiral takılıp rahim içini destekleyecek hormon ilaçları verilir.Şimdilerde bu yöntem bırakılmıştır.Kesin tanısı rahim filmi ile konur.
   
Kürtaj Esnasında Rahim Ağzında Yırtık konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Rahim ağzına dikiş konması serklaj

  Rahim ağzına dikiş konması serklaj

  rahim ağzına dikiş konması serklaj serklaj sonrası akıntı dikişi nasıl alınır video sonrası Servikal serklaj nedir? Servikal serklaj gebelik esnasında serviksin kapalı kalması için uygulanan cerrahi bir tekniktir. Serviks, anne rahminin en alt kısmı olup, vajinaya açılan bölümdür. Normal hamilelik esnasında hamileliğin sonuna kadar kapalı kalır. Servikal serklaj ne zaman uygulanır? Servikal...
 2. rahim ağzında yara

  rahim ağzında yara

  Servist halk arasın da rahim yara olarak bilinir. Rahim ağzı yarası her yaştaki kadınlarda görülebilir. Bunun yaşla veya doğum yapmaklşa herhangi bir ilgisi yoktur. Rahim yarası olan kadınlarda genelde ağrılı ilişki , ilişki esnasın da veya sonrasın da kanama ve lekelenme olmasıdır.Rahim ağzı yarasının tam olarak nedeni bilinmiyor ama enfeksiyonlar rahim ağzı yarasının en sık nedenidir....
 3. Plesenta Previanın Rahim Ağzını Kapatması

  Plesenta Previanın Rahim Ağzını Kapatması

  plesentanın rahmi kapatması nedir,plesentanın rahmi kapatması neden olur,plesentanın rahmi kapatması nelere yol açar,plesenta sorunları hakkında bilgiler Plasenta bebek ile anne arasındaki besin ve oksijen transferini sağlayan gebeliğin devamı açısından hayati bir organdır. Plasentanın bebeğin doğum yolu üzerine yerleşmesine plasenta previa denir. Gebeliğin henüz başında gebelik ürününü...
 4. Rahim ağzında yara olanlar

  Rahim ağzında yara olanlar

  rahim ağzı yarası nedir,rahim ağzı yarası neden olur,rahim ağzı yarasının sebepleri,rahim ağzı yarasının tedavisi,rahim ağzı yarası hakkında bilgiler Halk arasında rahimde yara veya rahim ağzında yara olarak bilinen "servisit" jinekolog doktorlar tarafından en sık karşılaşılan jinekolojik problemlerden birisidir. Rahim ağzı yaraları genel anlamı ile cervicit (servisit) rahim ağzı...
 5. Gebeliği rahim ağzında yerleşenler

  Gebeliği rahim ağzında yerleşenler

  gebeliğin rahim ağzında yerleşmesi,hamileliğin rahim ağzında yerleşmesi,gebeliğin rahim ağzında yerleşme nedenleri,gebeliğin rahim ağzında yerleşme tedavisi hakkında bilgiler Gebelik normalde rahim ağzında bulunmaz daha yukarıda rahimin tam içerisinde bulunur. Gebeliğin aşağıda rahim ağzının içerisine yerleştiği bu nadir görülen duruma servikal gebelik denir (serviks rahim ağzı demektir). Bu...

Sayfayı Paylaş