Kuru saç derisine ne iyi gelir ?

Uzman SühaN

Administrator
Kuru saç derisine ne iyi gelir ?
Bir çok insan kuru saç derisininden müzdariptir.Saç derisi, nemlendirmek için yağ üreten yağ bezleri içerir. Yağ üretimi azaldığında, kafa derisi çok kuru olur.Bu birkaç nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Bazı yaygın nedenler arasında egzama, diyet yetersizlikleri, saç derisi enfeksiyonları, soğuk ve kuru havaya maruz kalma, saçınızı çok sık şampuanlama ve alkol içeren saç bakım ürünleri bulunur.Kuru bir kafa derisi kaşıntılı, kırmızı ve tahriş olabilir ve ayrıca saçınızın kuru ve mat görünmesini sağlayabilir . Yeterli nemin olmaması saç köklerini de zayıflatabilir ve hatta saç kaybını arttırabilir. Bu nedenle, sorunu fark ettiğiniz anda sorunu ele almak önemlidir.Neyse ki, saç derisine nemi geri kazandırmak ve kuruluğu tedavi etmek için bir çok basit ve etkili ev çaresi vardır.


saç derisi kuruluğu.jpg
Sıcak yağ masajı, kaybolan nemi geri kazanmak ve kuru bir kafa derisini tedavi etmek için en iyi ve en etkili yoldur. Yağ ile masaj yapmak doğal yağ üretimini teşvik eder, saç foliküllerine ve saç derisine kan dolaşımını artırır ve kafa derisine gerekli besinleri sağlar.Bu çare de kaşınmayı azaltmaya yardımcı olur. Masaj yaparken, en iyi sonuç için hindistancevizi yağı veya zeytinyağı kullanın. Tüm kafa derisine masaj yapmak için ılık yağı kullanın.Saçınızı bir havluya sarın ve 1 ila 2 saat bırakın.Yağı saçınızdan durulayın, sonra her zamanki gibi şampuanlayın.Saç derisini kaşıntı ve kuruluktan korumak için haftada bir veya iki kez masajı yapın.


Aloe vera kuru bir kafa derisi için başka çok etkili bir ev ilaçtır. Aloe vera harika bir cilt nemlendiricisi olduğundan, kaşıntılı bir saç derisinden de kurtulmak için kullanabilirsiniz .Aslında aloe vera, sedef hastalığının neden olduğu kuru bir kafa derisi için özellikle faydalıdır .Jelleri kafa derisine uygulayın.15 ila 20 dakika bekletin.Bu tedavi haftada 1 veya 2 kez tekrarlayın.Bal ayrıca kuru ve kaşıntılı bir kafa derisi için iyi bir ilaçtır. Bal antibakteriyel özellikleri kafa derisi üzerinde bulunan herhangi bir zararlı mikropların yok yardımcı ve enfeksiyon riskini azaltabilir.Ham balı biraz ılık su ile 4: 1 oranında seyreltin. Çözeltiyi 2 ila 3 dakika arasında kafa derisine masaj yapın. Kafanızı ılık bir havluyla örtün ve 2 saat bekletin. Saçlarınızı her zamanki gibi şampuanlayın.


Yoğurt ayrıca kuru bir kafa derisi için büyük bir çare olarak çalışır. Saç derisini temiz ve enfeksiyonlardan arındırmaya yardımcı olan antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahiptir. Saçınıza yoğurt sürün ve 5 ila 10 dakika iyice masaj yapın. Ilık suyla durulamadan önce 30 ila 45 dakika bekletin. Elma sirkesi özellikle sedef , egzama veya kepek nedeniyle ise, kuru veya kaşıntılı bir saç derisi için mükemmel bir tedavidir .Saç derisini ve saçı temizleyerek, biriken ürün kalıntısını ortadan kaldırır ve saçınızın pH ını geri kazandırır.3 bardak su ile Elma sirkesini karıştırın. Bu karışımı kafa derisine püskürtün. 20 ila 30 dakika bekletin.Saçlarınızı her zamanki gibi şampuanlayın.Haftada bir veya iki kez tekrarlayınKuru saç derisinden müzdaripseniz birde bu karışımı deneyin. Argan yağı, çam terebenti,kayısı yağı ,hindistan cevizi yağı, çörek otu yağını karıştırın. Bu karışımı saçlarınıza uygulayın. Saçlarınızda en az 4 saat kalsın daha sonra saçlarınızı şampuanlayın. Bu karışımlar saç derisini nemlendirdiği gibi saçınızın uzamasına ve sağlıklı kalmasına olanak sağlayacaktır. Ayrıca kuru saç derisinden kaynaklanan kepek probleminede iyi gelecektir. Son olarak kuru saç derisi için mayonez öneriyoruz. Saç derisine bol miktarda mayonez sürün.Mayonezi 15 ila 20 dakika bekletin.Saçlarınızı ılık suyla durulayın ve sonra her zamanki gibi şampuanlayın. Hftada 1 tekrarlayın.
 
Üst