Kuş gribi nedir belirtileri ve tedavisi nasıldır ?

Uzman SühaN

Administrator
Kuş gribi nedir belirtileri ve tedavisi nasıldır ?
Kuş gribi, kuşlar arasında yayılır bulaşıcı bir grip türüdür. Nadiren insanlara zarar verebilir.Kuş gribi virüsünün birçok farklı türü var, bunların çoğu insana bulaşmaz. Kuş gribi viral bir enfeksiyondur ve kuştan kuşa yayılır. ( Kanatlı hayvanlar)Kuş gribi göçü , özellikle de vahşi ördekler kuş gribi virüslerinin doğal taşıyıcılarıdır . Enfeksiyondan yabani kümes hayvanlarından evcil kanatlılara bulaşma ihtimalinden şüpheleniliyor.İnsanlar kuşlarla veya kuş pislikleriyle yakın temasta kuş gribine yakalanırlar.


kuş gribi.jpgKuş gribi yalnızca kuşları değil insanlar ve diğer hayvanları da enfekte edebilen viral bir enfeksiyondur. Virüsün çoğu kuşlarla sınırlıdır.Kuşlar, tıpkı insanlar gibi grip olurlar. Kuş gribi virüsleri, tavuk, diğer kümes hayvanları ve ördekler gibi yabani kanatlılar da dahil olmak üzere kuşlara bulaşabilir.Kuş gribi geçiren insanların çoğu kuşların tükürük, mukoza veya pisliğine maruz kalmıştır.Kümes hayvanları veya iyi pişmemiş yumurta yiyerek kuş gribini yakalamak da mümkün olabilir.Bazı durumlarda, kuş gribi ciddi komplikasyonlara ve ölüme neden olabilir. Mevsimsel gribe benzer bazı insanlar ciddi hastalık riski altındadır. Bunlar arasında hamile kadınlar, zayıflamış bağışıklık sistemi olan insanlar ve 65 yaş ve üstü yaşlılar bulunur.Antiviral ilaçlarla tedavi, hastalığın şiddetini azaltabilir


Kuş gribinin belirtileri nelerdir?

öksürük
ishal
Solunum zorlukları
Ateş
baş ağrısı
kas ağrıları
keyifsizlik
burun akması
boğaz ağrısı

Kuş gribine maruz kaldıysanız, doktora veya hastaneye gidince önce personeli bilgilendirmelisiniz. Onların vaktinden önce uyarılması, bakım yapmadan önce personelin ve diğer hastaların korunması için önlem almalarına izin verecektir.

Kuş gribine neden ne olur?

Çeşitli kuş gribi türleri olmasına rağmen, H5N1, insanlara bulaşan ilk kuş gribi virüsüdür. İlk enfeksiyon 1997de Hong Kongda meydana geldi. Salgına, enfekte kümes hayvanlarının taşınması ile bağlantılıydı.H5N1 vahşi su kuşlarında doğal olarak bulunur, ancak evcil kanatlılara kolaylıkla yayılabilir. Hastalık enfekte kuş dışkıları, burun salgıları veya ağız veya gözlerden gelen salgılarla temas yoluyla insanlara bulaşır.

Kuş gribinin risk faktörleri nelerdir?

H5N1, uzun süre hayatta kalma kabiliyetine sahiptir. H5N1 ile enfekte olan kuşlar dışkı ve tükürükte virüsü 10 gün süreyle serbest bırakmaya devam ediyor. Kirlenmiş yüzeylere dokunmak enfeksiyonu yayabilir.İnsanın bulaşma şekli hala esrarengizdir. Etkilenen kişilerin yaş ortalaması kuş gribinin türüne bağlı gibi gözükse de, her yaştan insan kuş gribine yakalanabilir.

H5N1 ile anlaşma riskiniz daha yüksek olabilir:

Bazı durumlarda insanlar ve domuzlar ve tilkiler gibi diğer memeliler kuş gribine yakalanabilir. Bu, enfekte olmuş hayvanlarla insanlar arasında, hayvanlara bakanlar ya da tarama ile uğraşanlar arasında doğrudan ve geniş bir temas olursa gerçekleşebilir.İnsanlarda kuş gribinin semptomları çoğu durumda hafiftir. Ciddi veya hatta ölümcül enfeksiyonlar istisnai durumlarda bildirilmiştir


Bir kümes hayvanı çiftçisi
Etkilenen bölgeleri ziyaret eden bir gezgin
Enfekte olmuş kuşlara maruz kalma
Az pişmiş kümes hayvanları veya yumurta yiyen biri
Enflü hastalara bakan bir sağlık görevlisi

Komplikasyonlar

Kuş gribi olan insanlar aşağıdakileri de içeren hayatı tehdit eden komplikasyonlara neden olabilir:

zatürree
İflas etmiş akciğer
Solunum yetmezliği
Böbrek disfonksiyonu
Kalp sorunları

Testler ve teşhis

Virüsün var olup olmadığını ve hastalığın kuşkusunun bulunduğu yerlerden kanatlı numuneleri üzerinde teşhislerin yapıldığını görmek için laboratuvar testleri gerçekleştirilir.

Laboratuvar testleri

Burnunuzdaki veya boğazındaki sıvıların örnekleri kuş gribi virüsü bulguları açısından test edilebilir. Bu numuneler, belirtilerin ortaya çıkmasından sonraki ilk birkaç gün içinde alınmalıdır.

Görüntüleme testleri

X-ışınları akciğerlerinizin durumunu değerlendirmede yararlı olabilir, bu da doğru teşhisin ve belirti ve semptomlarınız için en iyi tedavi seçeneklerinin belirlenmesine yardımcı olabilir.

Kuş gribini önleme ve tedavi

Evcilleştirilmiş kuşlardan kaçının. Mümkünse, kırsal alanlardan, küçük çiftliklerden ve açık hava pazarlarından kaçının.
Ellerinizi yıkayın. Bu, her türlü enfeksiyonu önlemenin en basit ve en iyi yollarından biridir. Seyahat ederken en az yüzde 60 alkol içeren (alkol bazlı) el temizleme maddesi kullanın.
Grip atışı hakkında soru sorun . Seyahat etmeden önce doktorunuza grip aşısı hakkında danışın. Özellikle sizi kuş gribinden korumaz, ancak kuş ve insan gribi virüsleriyle eşzamanlı olarak enfeksiyon riskini azaltmaya yardımcı olabilir.
Çiğ kanatlılarla temas eden kesme tahtalarını, mutfak eşyalarını ve tüm yüzeyleri yıkamak için sıcak sabunlu su kullanın.
Çiğ yumurtadan uzak durun. Çünkü yumurta kabukları kuş pislikleri ile kontamine olur, çiğ veya az pişmiş yumurta içeren yiyeceklerden kaçının.
Tavuğu sık tüketiyorsanız mutlaka çok iyi pişirin.
Farklı türde kuş gribi farklı belirtilere neden olabilir. Sonuç olarak, tedaviler değişebilir.Çoğu durumda, antiviral gibi ilaçlarla tedavi edilir. Ciddi bir enfeksiyon gelişirse, doktorunuz size solunum aparatı verebilir.
 
Üst