Etiketler:
 1. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.137
  Beğenilen Mesajlar:
  1.159
  Ödül Puanları:
  113

  Kuyruk sokumu ağrısı başımın belası

  Konu, 'Hastalıklar ve Tedavileri' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

  kuyruk sokumu ağrısı nasıl geçer kuyruk sokumu ağrısı, nedenleri, tedavisi, sebepleri, kuyruk sokumu batması

  Kuyruk sokumu dediğimiz bir yer var arkadaşlarım hani şu poponun ayıptır söylemesi çizgisinin sonuna doğru bir yerde. Dönem dönem bu kuyruk sokumu batmalarından o kadar şikayet ettim ki anlatamam. Halada tam olarak tedavisini buldum şudur diyemiyorum.

  Benim gibi aynı dertten müzdarip olan arkadaşlarımıza vereceğim bilgiler umarım yardımcı olur. Sağlıkla kalın.
  < Konu Resmi..>

  Uzman Doktor Elif Gürkan, ilki 10 yaşındayken ikincisi de 32 yaşındayken düşerek kırmış koksiks yani kuyruk sokumu kemiğini. Kendisine 10 yaşında müdahele yapılmamış. Yıllarca oturmakla artan ağrı çekmiş. Tedavisini tam olarak bulamayacağını düşündüğü için de ağrısıyla yaşamaya çalışmış. Ancak ikinci düşmeden sonra ağrı dayanılmaz hale gelmiş. Çaresini ise Paris'te bulmuş. Hocası Profesör JY Maigne, kuyruk sokumuna enjeksiyon yapmış ve ondan sonra hiç ağrısı kalmamış.
  Çiğdem İŞLER yazıyor

  hurriyet.com.tr yazısından aynen alınmıştır.
  Şu an röntgende kuyruk sokumu kemiğinin hem kırık hem de çıkık olarak göründüğünü belirten Gürkan, sert yere ve uzun oturmamaya dikkat ederek hayatını ağrısız olarak sürdürebiliyor. Kuyruk sokumu ağrısını çok iyi bildiği için uzmanlığında bu bölgenin tedavisine de ağırlık veriyor ve Fransa ve ABD'de yaptığı çalışmalar, edindiği tecrübelerle aynı sorunu yaşayan hastalara çare oluyor. Özellikle hamile kadınların bir numaralı doktoru, çünkü hamilelik kuyruk sokumu bölgesinde değişim yaratıyor. Oluşabilecek ağrıyı gidermek için ilaç alamayacakları için hamile kadınların elle tedaviden aldığı sonuç, diğer hasta grubunun aldığı sonuçtan daha değerli oluyor.

  Kuyruk sokumu kemikleri çok ince ve kırılgan

  Kuyruk sokumunda ne gibi sorunlar oluşuyor? Öncelikle bu bölümde nasıl bir yapı olduğunu bilmek gerekiyor. Kuyruk sokumu kemikleri 3 küçük kemikten oluşuyor. Bu kemikler birbirine bağlarla bağlanıyor. Elif Gürkan, aslında bu bağları disk olarak adlandırdıklarını ancak bundan omurlardaki diskleri anlamamamız gerektiğini, çünkü bu yapıların daha küçük ve ince olduğunu söylüyor.

  Kemikler diğer kemikler gibi güçlü olmadığı için bir yere çarpmayla, sert bir yere oturmayla zarar görebiliyor ve diskler birbirinden ayrılıp kopabiliyor. Kuyruk sokumu kemikleri kırılabiliyor.

  Kadınlarda daha sık


  Genelde kadınlarda sık görülüyor. Kadında kalçalar biraz daha yanlarda olduğu için kuyruk sokumu kemiği çarpmalara daha açık durumda bulunuyor. Erkekler kalçaları dar ve kapalı olduğu için biraz daha şanslı bu konuda. Onlarda da yine bir düşme söz konusu olduğunda, kayak yaparken, futbol oynarken alınan bir darbe oluşması için neden. Masanın köşesine çarpmak, sert bir zemine oturmak gibi nedenlerle de oluşabiliyor.

  Kuyruk sokumu ağrısı en çok hamile kadınların sorunu

  Kuyruk sokumu ağrısı özellikle hamile kadınları çok etkiliyor. Çünkü vücutta hormonal değişim yaşanıyor. Hamile kadında Relaxin adı verilen hormon salgılanmaya başlıyor ve eklemler gevşiyor. Aslında bu vücudun doğuma hazırlanması demek. Ağrının hamileliğin ilk aylarında oluşabileceğini belirten Gürkan, "Otururken, yatakta bir yandan diğer yana dönerken hissetirebilir. Kişi uyumakta zorluk çekebilir. Sanki o bölgede bir apse varmış gibi. Özellikle oturup kalkarken, pozisyon değiştirirken o kemiklerin yerinden oynayıp birbirine sürtmesi sonucu çok şiddetli ağrı doğar. Ağrı kesici alamadıkları için çok rahatsız edicidir. Normalde hamile kadınlar, hamileliklerinin 6. 7. ayına kadar çalışabilirler ancak bu ağrı çalışmayı da imkansız haline getirir." diyor.

  Ağrının doğru teşhisi şart

  Kuyruk sokumu ağrısının teşhisi uzmanlık gerektiyor. Başka iskelet sistemi ağrıları da var. Kalçaların içindeki eklemler de açıldığı için bu ağrıyla karışmaması gerekiyor. Her iki kalçanın ortasındaki küçük kemikte dokunmakla hissettiren ağrı olması, hasta otururken ağrısının artması, oturur kalkarken ağrısının oluşması gerekiyor. Çoğu hastanın bu durumu "bıçak saplanması" olarak tarif ettiğini kaydeden Gürkan, "Bu konuda uzman doktorun muayenesi ve tecrübe çok önemli. Önce bel yani omurga muayenesi yapıyoruz. Kalça eklemleri ve kasıkta kemiklerin girdiği eklemleri kontrol ediyoruz. Onlarda birşey olmadığını garantiye aldıktan sonra kuyruk sokumunu kontrol edip, tam anlamıyla kuyruk sokumu ağrısı olduğundan emin oluyoruz. Hastanın öncesindeki problemleri, yürüyüşü oturması kalkması çok önemli. Omurgasının duruşu, dışardan baktığın zaman şekli, normalliği anormalliği kamburluğu kilosu etkili faktörler." diye konuşuyor.

  Tedavisi elle doğru yere ulaşıp kemikleri yerine oturtmak

  Peki nasıl tedavi ediliyor? Gürkan tedavisi ile ilgili olarak şu açıklamayı yapıyor:

  "Hamilelerde tedavi çok doğal, makattan müdahale ederek düzeltmekle yapılıyor. Sadece kemiği değil yanlarındaki spazm olmuş kaslara da masaj yapılıyor. Özel, tekniği olan bir masaj bu. Hastayı son derece rahatlatıyor. Bir çıkık varsa yerine oturtuluyor. Kesinlikle çok güvenli ve anesteziye gerek kalmadan uygulanan bir tedavi bu." diyor.

  Bütün dünyada bu yöntemin uygulandığını vurgulayan Gürkan, yöntemin uzman kişiler tarafından yapılması gerektiği konusunda uyarıyor:

  "Bunu halk arasındaki çıkıkçıların yapmasına izin vermemek lazım. Çünkü bu insanlar anatomiyi bilemeyecekleri için hastaya zarar verebilirler. Bir de dışarıdan müdahale ederek yapmaya çalışıyorlar. Kırılma riski çok yüksek. İçeriden anatomiye uygun şekilde müdahale ederek kemikleri yerine oturtmak ve kasları rahatlatmak esas."

  Diğer hasta grubu için enjeksiyon uygulanıyor

  Hamile dışındaki hastalarda tedavi nasıl?

  "Öncelikle kuyruk sokumunun üç boyutlu tomografisi alınıyor. Küçük milimetrik enjeksiyonlarla o bölgedeki ödem çözülerek ağrıyı azaltılıyor. Enjeksiyonla yüzde 80 iyileşme sağlanıyor. İyileşme sağlanamayan yüzde 20'lik hasta grubunu yine elle tedavi ediyoruz. Bu yüzde 95 iyileştiriyor. Geçmeyen yüzde 5'lik hastaya ise ameliyat gerekebiliyor. Tecrübeli bir cerrah tarafından yapılırsa ameliyat ağrı tamamen yok oluyor."

  Haftada 2-3 seansta ağrı kalmıyor

  Manuel yani elle tedavi 10 dakika sürüyor. Haftada 3 seans uygulanıyor. Bazı hastalara 2 seans yeterli oluyor. Enjeksiyon tedavisi ise 1 saat süren bir tedavi.

  Kuyruk sokumu ağrısının bir de psikolojik boyutu var. Bu ağrının takıntı haline gelmeye meyilli bir ağrı olduğuna dikkat çeken Elif Gürkan, "Tıpta psikiyatrik olarak bilinen bir konu. Bizim uyguladığımız tedavi çerçevesinde psikolojik yardım da gerekebiliyor." diyor.

  Umarız bu bilgiler siz melekler için yararlı olmuştur. Kolay gelsin arkadaşlarım.


   
 2. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  "Poponun çizgisi" mi ne güzel yalın bir anlatım olmuş bittim doğrusu hahaha Süpersin valla Sadmin hahaha
  Bilgiler için tşkler diyor ve hala anlatımına olan hayranlığımı belirterek gülüyorum:D:D
   
 3. ßeLeN

  ßeLeN Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  14 Haziran 2009
  Mesajlar:
  5.866
  Beğenilen Mesajlar:
  1.304
  Ödül Puanları:
  113
  Ben küçükken kayaktan kayıp küt diye yere düştüğümü hatırlıyorum ne acıydı ya ara ara kendini hatırlatır dururdu. bilgiler tşk ederim.
   
 4. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  o elif gürkandan bahsetmeyın bana mılletı enayi yerıne koyuyolar 250 muane 200 anlaşmalı bı yerde emar 1600-2000 arası enjeksıon ve hiçbirşey yapmadan gerı yolluyo insaff be haram olsun o paralar size!
   
Kuyruk sokumu ağrısı başımın belası konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. başımızın belası baş ağrıları

  başımızın belası baş ağrıları

  kafa uyuşmasının nedenleri baş uyuşmasının nedenleri başın arkasında ağrı başın baş yanmasının sebepleri Yaşamının herhangi bir döneminde baş ağrısından yakınmayan insan yoktur. Ancak baş ağrılarını iki şekilde değerlendirmek gerekir. Birincisi çeşitli hastalıkların bulgusu olarak baş ağrısı, ikincisi ise başlı başına bir hastalık olarak baş ağrısı. Birinci gruptaki baş ağrıları genellikle...
 2. Kuyruk sokumu kemiği

  Kuyruk sokumu kemiği

  kuyruk sokumu kırığı nasıl anlaşılır kuyruk sokumu neresidir kemiği adı kemiği ağrısı kuyruk sokumu kemiği, ağrısı, nedir, kırığı, tedavisi, adı, uzaması, nerededir, ismi, sakrum kemiği Diğer adı sakrum kemiği olan, kuyruk sokumu kemiği hakkında detaylı ve de faydalı bilgiler sunuyoruz bu yazımızda sizlere Melek'ler. SAKRUM KEMİĞİ (KUYRUKSOKUMU KEMİĞİ): Sakrum kemiği çocukta beş ayrı...
 3. Kuyruk Sokumu Rahatsızlıkları

  Kuyruk Sokumu Rahatsızlıkları

  kuyruk sokumu pöcük batması pöçük nasıl çekilir pöçük kemiği ağrısı düşmesi kuyruk sokumu ağrısı, hastalıkları, nedenleri, sebepleri,tedavisi nasıl olmalıdır, kuyruk sokumu batması hakkında genel bilgiler burada Oturarak çalışanların büyük sıkıntı çektiği bu ağrılar, yolculuk sırasında ve uzun süre oturmak zorunda kalanlarda sıkça görülüyor.Felaket bir ağrısı olan bu kuyruk sokumu hakkında...
 4. kuyruk sokumu

  kuyruk sokumu

  hamile kadınlarıda kuyruk sokumu ağrılarına tedavi var mı?
 5. Kuyruk sokum ağrısı neden olur?

  Kuyruk sokum ağrısı neden olur?

  kuyruk sokumu ağrısı nedir,kuuyruk sokumu ağrısının nedenleri,kuyruk sokumu ağrısının belirtileri,kuyruk sokumu ağrısının tedavisi,kuyruk sokumu ağrısı hakkında bilgiler Kuyruk sokumu, insan vücudunda bulunan 33 tane omurun en alt kısmında bulunan son parçasıdır. Bu kemiğe halk arasında “poçik” ve tıp dilinde ise “koksiks” adı verilir. Koksiks veya kuyruk sokumu leğen kemiğinin içindeki...

Sayfayı Paylaş