Larenjit nedenleri ve tedavisi

Uzman SühaN

Administrator
Larenjit nedenleri ve tedavisi
Adından da anlaşılacağı gibi, larenjit, gırtlakta bulunan bir kartilajinöz organ olan gırtlağın bir enflamasyonudur. Ses kordonlarını içeren gırtlak, seslendirme (konuşma sesleri üretme), yutma ve soluma ile ilgilidir. Larenjit, larenkste tanımlanan en yaygın hastalıklardan biridir. Larenks iltihabı olan larenjit akut ve kronik formlarda kendini gösterir.

larenjit.jpgFaranjit ve larenjit için tedavi yöntemleri

Larenjit, larinks iltihabıdır. Larenjit semptomları aniden başlayabilir ve genellikle 2-3 günlük bir süre zarfında kötüleşip ilerleyebilir. Bir hastada, larenjit belirtileri 3 haftadan fazla sürerse, durum kronik larenjit olarak sınıflandırılır .Larenjit,larenjit nedir,larenjit nedenleri,larenjit belirtileri,larenjit tedavisi,larenjit ile ilgili tüm bilgileri makalemizin devamın da bulabilirsiniz.

Çoğu durumda, larenjit semptomları birkaç haftadan az sürer ve bir virüs gibi küçük bir şeyden kaynaklanır. Daha seyrek olarak, larenjit semptomları daha ciddi ya da uzun süreli bir şeyden kaynaklanır.

Larenjit belirtileri şunları içerebilir:

Ses kısıklığı
Zayıf ses veya ses kaybı
Boğazında sansasyon ve halsizlik
Boğaz ağrısı
Kuru boğaz
Kuru öksürük

Akut larenjit vakalarını sesinizi dinlendirmek ve bol miktarda sıvı içmek gibi kişisel bakım adımlarıyla yönetebilirsiniz. Akut larenjit atağı sırasında sesinizin şiddetli kullanımı, ses tellerine zarar verebilir.Nefes darlığı,yüksek ateş,öksürük,yutma sorunu boğazda ağrı gibi septomlar görülürse mutlaka hekime görünün.


Larinjit nasıl tedavi edilir?

Larenjit vakalarının çoğu, bir hafta içinde tedavi edilmeden iyileşir. Ses tellerinizin iyileşmesine yardımcı olmak için sigara içmemeniz, dumanlı ortamlardan kaçınmanız, bol miktarda sıvı (özellikle su içilmesi) ve sesinizi olabildiğince dinlendirmeye çalışmanız önemlidir.
Bazı durumlarda, altta yatan neden olan larenjitin tedavisi mümkün olabilir. Örneğin belirtiler bir alerjik reaksiyondan kaynaklanıyorsa, alerjiniz olan maddeden mutlaka kaçının.

Larenjit önlenebilir mi?

Larenjit sıklıkla soğuk algınlığı veya grip gibi yaygın bir viral enfeksiyon nedeniyle ortaya çıktığı için, bunu önlemek her zaman mümkün değildir.Mümkünse, larenjit olduğunuzda sesinizi dinlendirin. Ses telleri iltihaplandığında sesi aşırı kullanırsanız, durum ilerleyebilir.Herhangi bir kalıcı hasar pek olası değildir, ancak normal sese dönmesi daha uzun sürebilir. Bir virüsün yanı sıra, larenjit diğer mikroplardan da kaynaklanabilir. Bunlar bakteri veya mantar olabilir.


Larenjit nasıl tedavisi ek bilgiler

Larenjitin önlenmesi, üst solunum yolu enfeksiyonu ile aynıdır. İnsanlar ellerini sık sık ve iyice yıkamalı ve hasta olabilecek insanlarla temastan kaçınmalıdır. Larenjit kendiliğinden kaybolabilir. Durumunuz daha da kötüye giderse, aşağıdaki tedavilerden herhangi biri uygulanabilir.

İlaçlar:

Antibiyotikler: Bu ilaç, bakterilerin neden olduğu bir enfeksiyonun tedavisine veya önlenmesine yardımcı olmak için verilir.
Antifungal ilaçlar: Bu ilaçlar fungal larinjiti tedavi etmek için verilir.
Antiasit ilaçları: Proton pompa inhibitörleri olarak adlandırılan bu ilaçlar midenizdeki asit miktarını azaltmak için kullanılır.

Diğer tedaviler:

Hava nemlendiricisi: Bir nemlendirici kullanarak evinizdeki havaya nem katabilirsiniz.. Nemli hava larenjitin daha hızlı iyileşmesine yardımcı olabilir.
Sıvı alımının arttırılması: Her gün içtiğiniz sıvı miktarını artırmanız gerekebilir .
Sesli dinlenme: Belirtileriniz düzeltilinceye kadar birkaç gün boyunca sesinizi dinlendirmeye çalışın.Bağırmayın, şarkı söylemeyein yüksek sesle konuşmayın.


Larenjit için bitkiler

Larenjit tedavisinde çok sayıda bitki kullanılabilir. Bitkisel pastiller ve boğaz spreyleri boğazda rahatlama sağlayabilir. Larenjit için etkili olan bitkiler arasında kekik, kakule, tarçın ve okaliptus bulunur . Ayrıca rezene ve nane gibi şifalı otları tüketmek sizi gevşetecektir. Boğazınızdaki yanmayı gıcıklanmayı sıcak tuzlu su gargarası yaparak giderebilirsiniz.


Soğuk algınlığı ve diğer viral enfeksiyonlar, sigara içimi, alerji veya sinüs enfeksiyonu, toz veya dumanlar gibi tahriş edici maddelere maruz kalma ve bronşit ve mide ekşimesi gibi bazı sağlık sorunları nedeniyle sesinizi aşırı kullanmanın yanı sıra larinjit neden olabilir. Sürekli, açıklanamayan ses kısıklığı, özellikle sigara kullanıyorsanız, durumunuz değerlendirilmeye ihtiyaç duyar. Bu kanser belirtisi olabilir. Ayrıca kanlı öksürüyorsanız veya hırıltılı soluyorsanız mutlaka zaman kaybetmeden hekime görünün.
 
Üst