gebe
 1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Lavanta Çiçeği İle İlgili Bilgiler

  Konu, 'Alternatif Tıp' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  Lavantanın Faydaları Lavanta çiçeğinin özellikleri
  Lavanta Çiçeği hakkında bilgi  Mis gibi kokusuyla bizi mesteden lavanta çiçeği, faydaları ve kullanım alanları ile ilgili bilgileri sizlerle paylaşıyoruz melekler :)

  [​IMG]


  Lavanta Çiçeği Tanımı

  Her dem yeşil lavanta, türüne bağlı olarak 20-90 santimetre boyundadır. Öbekler halinde büyür, sivri uçlu çiçekleri genelde mor ya da mavidir.
  Lavanta Çiçeği Yetiştiği Yer
  Bir Akdeniz bitkisi olan lavanta artık ılıman iklimli her yerde yetişiyor.

  Lavanta Çiçeği Faydaları ve Halk Bilgisi ve Geleneksel Kullanımı
  “Lavanta” adı, olasılıkla livere (mavileştirmek) ile lavare (yıkamak) sözcüklerinin birleşmesinden oluşan Ortaçağ Latince’si ndeki livendula türünün adından türemiştir. Pedanius Dioscorides’in, kokusunu, bütün parfümlerden daha güzel diye övdüğü lavanta, keseler içinde kullanılır. Meryem Ana, güveleri giysilerden uzak tuttuğu ve iffeti koruduğu için lavantayı çok severmiş. Ortaçağ ve Rönesans’ta vebadan korunmak için binaların zemini lavantayla kaplanırdı. Hafif bil müsekkin olarak bilinirdi. Kraliçe 1. F.lizabeth’in lavanta konservesi (çiçeği şekerle karıştırılarak hazırlanır) sevdiğine inanılır.


  Lavanta Çiçeği Faydaları ve Tıbbi Kullanımı

  Araplar için balgam söktürücüydü. Yeni Dünya’ya gelen yerleşimciler lavantayı kurt dökmede kullandılar. Aromatcrapinin kurucusu Maurice Gattefosse, yanlışlıkla yaktığı elini, lavanta yağına batırmış ve hızla iyileştiğini görmüştü. Yapılan araştırmalar bazı uçucu yağların sinir akımını azalttığını ortaya koymuştur. Lavantadan damıtılarak sağlanan perilil alkol, bir hücrenin, DNA’sı zarar gördüğünde kendini imha etme yetisi anlamına gelen apoptosisi destekliyor olabilir. Lavanta yağını koklamakla müsekkin almanın etkilerini karşılaştıran bir araştırma, yağın uykusuzluğa da aynı derecede iyi geldiğini ortaya koymuştur. Başka araştırmalar ise lavantanın kan şekerini düşürebiliyor olduğunu öne sürmektedir. Alman F. Komisyonu lavantanın gaz çıkarmaya karşı ve hafif mide rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılmasına onay vermiştir.

   
Lavanta Çiçeği İle İlgili Bilgiler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Atatük ile ilgili bilgiler

  Atatük ile ilgili bilgiler

  Mustafa Kemal Atatürk 1881 yılında Selânik'te Kocakasım Mahallesi, Islâhhâne Caddesi'ndeki üç katlı pembe evde doğdu. Babası Ali Rıza Efendi, annesi Zübeyde Hanım'dır. Mustafa Kemal Atatürk'ün eğitim aldığı okullar baştan sonra şöyledir; ilkokul eğitimini Mahalle Mektebinde ve Şemsi Efendi Okulunda, ortaokul eğitimini Selanik Mülkiye Rüştiyesi ve Selanik Askeri Rüştiyesinde, lise eğitimini...
 2. Cehennem İle İlgili Bilgiler

  Cehennem İle İlgili Bilgiler

  Cehennem İle İlgili Bilgiler arıyorum ben sizde bilgi olarak ne varsa lütfen yazın kızlar şimdiden çok sağolun.
 3. Nevruzotu İle İlgili Bilgi

  Nevruzotu İle İlgili Bilgi

  Nevruzotu nedir Nevruzotunun yararları nelerdir Nevruzotunun özellikleri Alternatif tıp tedavilerinde kullanılan nevruzotu bitkisi, kullanım alkanı ve özellikleri hakkında ki bilgiler şöyle melekler :) Nevruzotu (linaria) : Sıracagiller familyasından; düzensiz çiçekli otsu bir bitkidir. Çiçekleri aslanağzına benzer. En güzel türü mor çiçekli nevruzotudur.80 cm’ye kadar boylanabilen ve...
 4. Kokuluyonca İle İlgili Bilgiler

  Kokuluyonca İle İlgili Bilgiler

  Kokuluyonca yararları Kokuluyonca yağı faydaları Kokuluyonca neye iyi gelir Alternatif tıp tedavilerinde kullanılan kokuluyonca bitkisi, özellikleri ve faydaları ile ilgili bilgiler şöyle melekler :) Diğer İsimleri : Sarı yonca, Taş yoncası, Bal yoncası, Melilotus officinalis, Melilotus Hafif kabızlık vericidir. Romatizma ağrılarını dindirir. Vücuda rahatlık verir.
 5. Depilasyon İle İlgili Bilgiler

  Depilasyon İle İlgili Bilgiler

  depilasyon nedir depilasyon ne demek depilasyon yöntemleri İstenmeyen tüyler kadınların en çok yakındığı sorunlardan biridir melekler. Yapısal sebeplerle kimisinde az kimisinde çok sık görülen bu yakınmalar faydasızdır, tek yapmak gereken bu tüylerden nasıl kurtulanacağıdır. Siz de istenmeyen tüylerden kurtulmak için depilasyon yöntemleri konusunda bilgi sahibi olup, uygulayabilirsiniz....

Sayfayı Paylaş