Lavanta yağını'nın faydaları nelerdir ?

Uzman SühaN

Administrator
Lavanta yağını'nın faydaları nelerdir ?
Lavanta esansiyel yağı bugün dünyada en çok kullanılan esansiyel yağdır . Bir spa sağlık merkezinde olduğunuzda, masör vücudu rahatlatmak ve dokularınızı sakinleştirmek için çeşitli aromatik yağlarla sizi tedavi eder. Büyüleyici ortam ve uçucu yağların kokusu zihni ve ruhu gevşetir. Lavantada bu terepilerde kullanılan bitkilerden biridir.Güçlü antioksidan, antimikrobiyal, yatıştırıcı, sakinleştirici ve antidepresif özellikleri nedeniyle lavanta yağı yararları bolca bulunmakta dır. Bitkinin yaprakları ve sapları, sindirim sistemi hastalıklarına ve romatizmaya karşı da iyi gelmektedir.Yağın kozmetik kullanımı vardır ve bazı tıbbi kullanımları olduğuna inanılmaktadır.
lavanta yağı.jpg

Lavanta, kokusu için sabun ve şampuan gibi kozmetik ürünlerde yaygın olarak kullanılır, ancak aynı zamanda yaygın olarak bilinmeyen birçok sağlık yararına sahiptir.Lavanta, anksiyeteyi azaltmak , uykuyu düzeltmek ve ağrıyı yönetmek için kullanılabilir . Yararlı etkileri hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.Lavanta esansiyel yağı antioksidan ve anti-inflamatuar etkilere sahiptir . Lavanta esansiyel yağı kas ağrılarını ve böcek ısırıklarından kaşıntıyı rahatlatır. Lavanta yağı vücudunuzdaki birden fazla sistemi tedavi etmenize yardımcı olabilir. Antibakteriyel özellikleri ile enfeksiyonları ve hatta ağrıyı gidermek için harikadır. Lavanta yağı ile yapılan bir masaj, boğaz kaslarını, burkulma ve sırt ağrılarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Ayrıca kesik ve güneş yanıklarının iyileşmesine yardımcı olduğu bilinmektedir.
Lavanta yağı faydaları şunları içerir:Anksiyeteyi ve duygusal stresi azaltır


Diyabet semptomlarına karşı korur


Beyin fonksiyonunu iyileştirir


Yanıkları ve yaraları iyileştirmeye yardımcı olur


Uyku problemlerine iyi gelir


Cildi iyileştirir ve sivilceyi azaltır.


Güçlü antioksidanlar ile yaşlanmayı geciktirir


Ağrı giderir


Baş ağrısını hafifletirStresli olduğunuzda veya yüksek kaygı duyduğunuzda, lavanta yağı , bu stresin tümüyle gelme eğiliminde olan migren, baş ağrısı, sinir gerginliği ve duygusal kaygıyı tedavi etmeye yardımcı olabilir . Solunum problemleri için de yararlıdır; Grip, öksürük, soğuk algınlığı ve hatta bronşit, larenjit ve bademcik iltihabı gibi. Uykusuzluk çekenler için lavanta en iyi bitkidir.Vücudunuzda ve zihninizde sakinleştirici etkileri vardır . Günümüzde, lavanta esansiyel yağı, huzursuzluk, uykusuzluk, anksiyete ve depresyon gibi durumlara yardımcı olmak için bir ev ilacı hastalığı olarak kullanılmaktadır .


Lavanta yağı antiseptik özelliklere sahiptir ve daha sağlıklı bir cilde sahip olmak istiyorsanız Lavanta yağı kullanın.Sakinleştirici ve rahatlatıcı bir bitki olan lavanta, ağrılı kaslar veya eklem ağrıları içinde iyidir.Lavanta esansiyel yağı da yanıklar, yaralar veya hafif akne gibi hafif cilt tahrişlerinde oldukça etkilidir . Anti-inflamatuar özellikleri, bakterileri veya diğer tahriş edici maddeleri uzak tutmak için mükemmeldir. Ayrıca yaranın normalden çok daha hızlı iyileşeceğini de görebilirsiniz. Lavanta antibakteriyel özellikleri ile, böcek ısırıkları gibi herhangi bir enfeksiyon veya tahriş türü için kullanabilirsiniz . Lavanta aslında bazı sivrisinek kovucularda bir madde olarak kullanılır! Güçlü kokusu birçok böcek tarafından sevilmiyor.Lavanta yağı, genel soğuk algınlığı ve grip, öksürük veya sinüs tıkanıklığı gibi bazı solunum rahatsızlıklarının semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Lavanta esansiyel yağı saçınızı sağlıklı ve parlak tutmak için bitleri, bit yumurtalarını ve sirkeleri öldürmeye yardımcı olabilir. Lavanta esansiyel yağı, PMSseptomlarına da iyi gelmektedir.Dermatologlar tarafından önerilen, akne tedavisi için en yararlı esansiyel yağlardan biridir. Antibakteriyel özellikleri, hormonlarınızı düzenlemenize yardımcı olur ve ayrıca yaraların azaltılmasına yardımcı olur.Bitleri ortadan kaldırır !


Lavanta yağı saç bitleri , bit yumurtalarını ve sirkeleri ortadan kaldıran güçlü bir antiseptiktir .Saçınıza lavanta yağı ile masaj yapın ve 20 dakika sonra yıkayınToksinler, kirleticiler, kimyasallar ve hatta stresin yarattığı serbest radikaller, bir hücresel hasar, bağışıklık inhibisyonu ve kronik hastalık ve kanser de dahil olmak üzere sınırsız sağlık riskleri için kuşkulardır.Lavanta yağı güçlü bir antioksidandır. Lavanta belki de sakinleştirici ve yatıştırıcı etkileri ile bilinir. Sinir sisteminin aktivitesini yavaşlatabileceğine ve dolayısıyla gevşemeyi teşvik edeceğine, uyku kalitesini artırabileceğine ve duygusal dengeyi sağladığına dair kanıt vardır. Bu nedenle, sıklıkla, strese bağlı baş ağrıları, kalp çarpıntısı veya stresle ilişkili sindirim sorunları gibi sinirsel bir elementle fiziksel semptomları tedavi ettiği için diğer bitkisel ilaçlarla birlikte kullanılır. Lavantanın sinir sistemi üzerinde sakinleştirici etkisi aynı zamanda uykusuzluk tedavisi için değerli bir bitkisel ilaç haline getirmiştir .
Bu şifalı bitki, mantar enfeksiyonları , yaralar, egzama , varisöz ülserler, güneş yanığı ve akneleri tedavi etmek için topikal olarak kullanılır . Lavanta, adet dönemi ile ilgili rahatsızlıklarla ilişkili birçok semptom için yararlı bir bitkisel ilaç olduğu düşünülmektedir.Anti-spazmodik etkisi menstrüel krampları hafifletebilir ve baş ağrısını ve yorgunluğu hafifletmenin yanı sıra ruh halini iyileştirmede de yararlı olabilir. Ayrıca pelvik bölgeye ve uterusa kan akışını uyardığı ve bu nedenle menstürasyonu uyardığı düşünülmektedir. Bitki şu anda antiviral ve antibakteriyel özellikleri için araştırılmaktadır. Önemli antiseptik değere sahip olduğu bilinen uçucu yağlar içerir.
Çay ağacı yağı ile birlikte kullanıldığında geliştirilmiş antiseptik nitelikleri, yaraları ve böcek ısırıklarını tedavi etmede de lavantayı faydalı hale getirir.Birçok sindirim bozukluğu doğal olarak lavanta ile tedavi edilmiştir. Bu kas spazmları yatıştırmaya ve hafifletebilir kolik , karın şişliği, kalıcı şişkinlik, bulantı, dönemlerini rahatlatmak ishal ve hazımsızlık. Ayrıca, iştah açıcı iştahın artmasına da inanılmaktadır. Hamile veya emziren kadınlar lavantanın kullanılmasından kaçınmalıdır. Çocuklarda oral kullanım önerilmemektedir, çünkü erkeklerde meme gelişmesine neden olabileceğine dair bazı kanıtlar vardır.Lavanta yağı zararlı böcek kovucularına mükemmel bir doğal alternatiftir. Lavanta yağının kokusu, sivrisinekve güveler de dahil olmak üzere birçok böcek türü için çok güçlüdür.Bir böcek tarafından ısırıldıysanız, cildinize birkaç damla lavanta yağı sürün. Bu ısırığın neden olduğu tahrişleri hafifletir.Uyumaya yardımcı olan reçeteli ilaçlar, bağımlılık da dahil olmak üzere ciddi yan etkilere sahip olabilir.Lavanta yağı herhangi bir yan etki olmadan uyumaya neden olur; Lavanta'nın yatıştırıcı aromasının sinirleri yatıştırdığı ve anksiyeteyi azalttığı bilinmektedir. Migren, depresyon ve duygusal stres semptomlarının giderilmesine yardımcı olur.Araştırmalar lavantayı kullanan aromaterapinin kan dolaşımını arttırdığını, yüksek kan basıncını düşürdüğünü ve hipertansiyonu azalttığını bulmuştur.Artan kan akışı, kaslarda ve beyinde artan oksijen miktarına yol açar. Cildiniz ayrıca daha iyi kan akışı nedeniyle parlar ve vücudunuz kalp hastalığına karşı daha iyi korunur.
Sakinleştirici, fiziksel ve duygusal olarak dengeleyici bir kokuyla, vücut üzerindeki rahatlatıcı etkileri için yaygın olarak kullanılmaktadır.Lavanta, her formda, yağlar, jeller, losyonlar, sabunlar, şampuanlar, spreyler de kullanılır.Tıbbi olarak kullanılan lavanta esansiyel yağının, zararlı bakterileri yok etmek, kas spazmlarını gidermek, şişkinlik gidermek, iltihaplı cildi yumuşatmak ve dezenfekte etmek, özellikle zehirli, kaşıntılı bir böcek ısırığı sonucu ortaya çıkarsa, tahriş olmuş ve yaralanmış cildin hızlı iyileşmesini hızlandırır ve kasları rahatlatır. Aromaterapide kullanıldığında, bu hafif sedatif, stres hormonuna katkıda bulunan kortizol seviyelerini azalttığı söylenen beyin dalgalarını gevşeterek stresi azaltmak için kullanılır.


Lavanta yağı, sindirim kanalındaki yiyeceklerin hareketini artırarak daha iyi sindirime yol açar.Yağ bağırsaklarınızı ve safra ve mide suları üretiminizi uyarır. Bu mide rahatsızlığı, mide ağrısı, hazımsızlık, gaz, kolik, kusma ve ishali tedavi eder. Boğaz ağrısı , eklem ağrısı, burkulma, sırt ağrısı ve adet kramplarına da yardımcı olabilir.Adet krampları için, alt karın bölgesinde birkaç damla lavanta yağı masaj yapınÇevrede sayısız toksin vardır, cildin günlük strese maruz kalmasıyla birlikte, sadece erken yaşlanma belirtilerine yol açmakla kalmaz, aynı zamanda bazen iltihaplı, pürüzlü bir görünüm gibi ani etkilere neden olur. Lavanta, maruz kaldığı kirleticilerin olumsuz etkilerini önlemeye yardımcı olan güçlü antioksidanları sayesinde bu yaygın suçlularla savaşmaya yardımcı olabilir.Lavanta esansiyel yağı, analjezik ve anti-inflamatuar özellikleri sayesinde ağrılı kasların neden olduğu ağrıyı gidermek için mükemmeldir . Ağrılı kaslara ek olarak eklem ağrılarını, bel ağrılarını ve romatizmayı rahatlattığı gösterilmiştir.Kan dolaşımı vücudunuzun genel sağlığının önemli bir parçasıdır. Kan dolaşımındaki bir artış , kalbin yanı sıra vücuttaki kaslara ve atardamarlara fayda sağlar ve tüm ekstremitelere oksijen açısından zengin kan akışını artırır. Bu amaç için lavanta yağını kullanmanın en iyi yollarından biri, cildinize, ayaklarınıza, bileklerine, veya istediğiniz yere birkaç damla yağ damlatmaktır.Yağı göğsünüze, boynunuza veya sırtınıza uygulayarak, sinüs tıkanıklığı, bronşit, soğuk algınlığı, grip, öksürük astımı ve alerjiler dahil olmak üzere solunum problemlerinin semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilirsiniz.Lavanta yağı saç dökülmesinin tedavisi söz konusu olduğunda olumlu sonuçlar göstermiştir. Bitki, cilt ve güzelliğe çok önem verir ve cildi arındırmaya yardımcı olmak için parfümlerde ve şampuanlarda yaygın olarak kullanılır. Lavanta yağının, küçük yanıklar ve böcek ısırıklarını iyileştirmeye yardımcı olabilecek antiseptik ve anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğuna inanılmaktadır.Araştırma anksiyete, uykusuzluk , depresyon ve huzursuzluk tedavisinde yararlı olabileceğini düşündürmektedir .Lavanta ağrıları baş ağrısı , burkulma, diş ağrısı ve yaralardan hafifletmek için kullanılır . Saç dökülmesini önlemek için de kullanılabilir.
 
Lavantanın kokusunu çok severim. Genelde elbiseler ve çamaşırlar güzel koksun diye keselere doldurur keseyi dikerim. Ve çamaşırların arasına yerleştiririm. Yağınıda saç bakımım için kullanıyorum. O gün baş ağrım varsa baş ağrımıda geçiriyor iyi geliyor tavsiye ederim.
 
Geri
Üst