gebe
 1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Lazerle Varis Tedavisi

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  lazerle varis tedavisi, nasıl yapılır, etkileri, sonuçları, öneriler, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz
  [​IMG]


  Sevgili melekler,
  Varis kötü görüntüsü kadar çektirdiği ızdırapla bize çok sıkıntı verir.Türkiye'de etkilediği düşünülen kişi sayısı 10 milyon olan varis,çeşitli yöntemlerle tedavi edilmeye çalışılmaktadır.Varis tedavi edilmediği takdirde ilerleyen zamanlarda egzama, cilt lekeleri hatta iyileşmeyen bacak yaraları gibi çeşitli büyük problemlere neden olabilmektedir.

  Sema Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Aşkın Ali Korkmaz damar içi lazer tedavisini anlattı:

  EVLT ( Damar içi Lazer Tedavisi )

  EVLT varise neden olan toplardamarın, iz bırakmadan ve ameliyatsız lazer ışınları kullanarak içten yakılması yöntemidir. Lokal anestezi ile basit bir müdahale odasında yapılabilmesi ve kısa ve büyük ölçüde ağrısız bir iyileşme dönemi olması gibi avantajları bulunuyor. Tedavi genellikle 1 saatten az bir sürede yapılıyor ve hasta müdahele odasından yürüyerek çıkıp aynı gün evine dönebiliyor. Günlük normal aktivitelerini hemen yapabilen hastalar eğer çalışıyorlarsa 1–2 gün içinde işlerine başlayabiliyor.
  EVLT Tedavisi Nasıldır?
  İŞLEM ÖNCESİ;
  Tedaviden birkaç saat veya hemen önce yapılan muayene ve tetkikler bulunuyor. Bacağın ultrasonik doppler ile değerlendirilmesi ve fizik muayene bulguları ile problemin nedeni ve ciddiyeti anlaşılıyor. Bu bilgiler ışığında hastaya hastalığı ve girişimin ne şekilde yapılacağı ayrıntısı ile anlatılıyor ve hastanın soruları cevaplanıyor. Girişimin olası riskleri konusunda hasta aydınlatılıyor ve onayı isteniyor.
  İŞLEM SIRASINDA;
  Müdahale odasında yatırılan hasta steril örtülerle örtülür.
  İşlemin yapılacağı bacakta kateterin giriş noktasına lokal anestezi yapılır.
  Ultrason rehberliğinde işlem yapılacak damar bulunur.
  Lazer kateteri kasığa kadar yine ultrason rehberliğinde ilerletilir.
  Damarın seyri boyunca yine özel karışım bir lokal anestezi (tümesan anestezi) yapılır.
  Lazer kateteri yavaş bir şekilde kasıktan giriş yapılan yere kadar çekilerek damar içten lazer ışınları ile tahrip edilir.
  İŞLEM SONRASI;
  EVLT işleminin hemen sonrasında elastik bandaj veya basınçlı varis çorapları ile işlem yapılan bacağa kompresyon uygulanır.
  Bandaj ya da çorabın ne kadar kalması gerektiği ( en az 24 saat) ve hangi durumlar olmadıkça gevşetilmemesi konusunda hastaya ayrıntılı bilgi verilir.
  Hasta aynı gün evine gönderilir eve giderken yürüyebilir ve eve döndükten sonrada kısa yürüyüşler yapması önerilir.
  2 gün sonra kontrole çağrılan hasta, artık günlük işlerine dönebilir sadece sıcak banyo ve ağır egzersizler yapmaması önerilir.
  EVLT işlemi sonrası rahatsızlık hissi minimumdur hastayı çok rahatsız etmeyen, işlem bölgesindeki hassasiyet ve kızarıklıklar 7–14 gün içinde iyileşmektedir.
  Hasta 1 hafta sonra kontrole çağrılır. Daha sonraki kontrollerinin nasıl ve ne zaman olması gerektiği konusunda bilgilendirme yapılır
  EVLT Tedavisi Hakkında Merak Edilenler
  EVLT cihazı ne şekilde çalışıyor?
  Lazer enerjisi fiber kateter içinden geçerek hastalıklı toplardamarı içten yakıyor ve damarın büzülüp kapanmasına neden oluyor böylece damar içinden artık kan geçemiyor.
  Bu damarın kapatılması sorun oluşturur mu?
  Hayır. Bacaklarımızda toplardamarlar bir ağ gibidir, diğer damarlar kanın yukarı dönüşünü rahatlıkla sağlayabilir.
  İşlemin olası riskleri nelerdir?
  Her türlü tıbbi işlemin birtakım komplikasyonları olabilmektedir, ancak EVLT eğer usulüne uygun yapılırsa ciddi problemlere neden olmamaktadır. Sadece bazı hastalarda bacaklarda hassasiyet, kızarıklık nadiren geçici uyuşmalar olabilmektedir.
  EVLT’ye alternatif tedaviler nelerdir?
  Hastalıklı damarın tedavisinde geleneksel yöntem cerrahi olarak damarın çıkarılması ve bağlanmasıdır ( Stripping ve ligasyon ). Bu yöntemde kasıkta ve diz ya da bilek seviyesinde en az iki kesi yapılması gerekir. Bu işlem genellikle genel anestezi altında yapılmaktadır. Bütün bunlar hastanede kalış ve iyileşme süresini uzatır, ameliyat izleri daha büyüktür.
  EVLT sonrası varisler tekrar oluşabilir mi?
  EVLT ile tedavi edilen bu damardaki hastalık varislerin en önemli nedenidir bu yüzden yeniden varis oluşumu çok nadir olmakla birlikte garantisi yoktur.
  EVLT’nin başarı oranı nedir?
  Yeni bir yöntem olması ile birlikte, elimizde 5 yıllık takip sonuçları vardır ve araştırmalar başarı oranının %98’in üzerinde olduğunu belirtmektedirler.
   
 2. serkomen

  serkomen Forum Okuru
  EDIT BY BEYZA BAŞKA SİTEYE AİT LİNK VERMEYİN !
  hakkında bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 28 Eylül 2015
Lazerle Varis Tedavisi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Varislere lazer tedavisi..

  Varislere lazer tedavisi..

  Damarların büyüyüp şişmesi anlamına gelen varis, pek çok kadına rahatsızlık veriyor. Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu, “Endovenöz Laser (ELT) adlı cihaz sayesinde, 45 dakikalık bir işlemle varislerden kurtulmak mümkün..” dedi ve ekledi: “Tedavide, doğru teşhis önem kazanıyor” Damarların büyüyüp şişmesi anlamına gelen ve bacakların...
 2. Varis tedavisi için geçikmeyin

  Varis tedavisi için geçikmeyin

  varis, varis tedavisi, varis nasıl oluşur, varis belirtileri, varis kremi VARİS TEDAVİSİ İÇİN GECİKMEYİN Varis kadınları da erkekleri de etkileyen bir sağlık sorunu. Kadınları estetik görünüş açısından da rahatsız ediyor. Alınacak basit önlemler ve erken tanı tedaviyi kolaylaştırabiliyor. Kadın cilt yapısının daha ince olması varisi tetikleyen en önemli faktör. Özellikle bacaklarda görülen...
 3. Varis tedavisi için gecikmeyin!

  Varis tedavisi için gecikmeyin!

  Varis kadınları da erkekleri de etkileyen bir sağlık sorunu. Kadınları estetik görünüş açısından da rahatsız ediyor. Alınacak basit önlemler ve erken tanı tedaviyi kolaylaştırabiliyor. Kadın cilt yapısının daha ince olması varisi tetikleyen en önemli faktör. Özellikle bacaklarda görülen varis hem estetik hem de sağlık açısından ciddi bir sorun. Kalp-Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Hasan...
 4. Lazerle Varis Tedavisi Bilgileri

  Lazerle Varis Tedavisi Bilgileri

  lazerle varis tedavisi, lazerle varis tedavisi hakkında, lazerle varis tedavisi fiyatları Birçok bayanın ortak cilt sorunlarından biri olan varis artık tarihe karışıyor. Lazer ile günümüz de birçok soruna çare olurken buna varis tedavisi de ekleniyor. Lazer ile varis tedavisi hakkında detaylı bilgi sahibi olmak isteyenler için gereken bilgileri sizler için paylaşıyoruz. Varis günümüz...
 5. Varisi önlemenin yolları nelerdir?

  Varisi önlemenin yolları nelerdir?

  Temiz kan, yani, oksijenli kan, atardamarlar sayesinde vücudun tüm doku ve organlarına ulaşır. Doku ve organlarca kullanılan kan kirlenir. Bu kez, kirli kanın temizlenmek üzere kalbe gitmesi gerekir. Bu görevi de toplardamarlar yapar. Ancak toplardamarların görevi bir hayli zor. Çünkü, kirli kan, ayaktan, kalbe gidecektir. Toplardamarlar bu görevi, damarların içindeki tek yönlü kapakçıklar ve...

Sayfayı Paylaş