lens kullanımı!

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
lens kullanımı!
lens kullanım süresi

Kontakt lens kullanırken nelere dikkat etmeliyim ?


Lens gözünüzdeyken kesinlikle doktorunuzun önermediği hiçbir damlayı gözünüze damlatmayınız.
Lens temizliği ve bakımı için çeşme suyu kullanmayın. Bu amaçla üretilmiş olan solüsyonları kullanın.
Lenslerinizi her çıkarışta temizleyin, durulayın ve dezenfekte edin. Dezenfeksiyon sırasında lens kutusunu kapalı tutunuz. Aynı solüsyonu bir seferden fazla kullanmayın.
Farklı lens bakım sistemlerini ardı ardına, bir arada kullanmayın veya gerekmedikçe lens bakım sisteminizi değiştirmeyin. Yalnızca göz doktorunuzun önerdiği sistemi uygulayın.
Lens kullananların tırnaklarını temiz tutmaları ve fazla uzatmamaları, yumuşak lensi yırtabileceği için asla dokundurmamaları gerekir.

Lenslerinizi asla yüksek ısıya maruz bırakmayın.
Aseton, alkol, benzol gibi kimyasal solüsyonlar lensleri bozabilir.
Sert lenslerin maddesi esnek, ama belli bir ölçünün üzerinde bükülemeyecek şekilde yapılmıştır. Lensin temizlenmesi sırasında fazla basınç uygulanması lensi kırabilir. Sürekli basınç lensi deforme eder ve optik açıdan kullanılamaz hale getirir.
Yumuşak lensler solüsyonsuz açık havada bırakılırsa kuruyabilir ve bozulur. Bu durumdaki lenslerin kullanılmaması gerekir.
Kontakt lens kullananların sigara içmesi, özellikle gece boyunca gözde kalan lens kullananlarda sorunların artmasına yol açabilir.
Lensler gözünüzde bir rahatsızlık yapmasa bile kullanım süresini aşmamaya çalışın.
Kullanım tarihi dolan lensleri kullanmayın.
Takiplerinizin sağlıklı olarak yürümesi için lensinizin ambalajını saklayın.
Lenslerin takılı olmaması gereken bir zamanda mecburen lensleri takmamak için yanınızda gözlük bulundurun.
Yüzerken kontakt lenslerinizi çıkarın.
Sıcak ve kuru havaların lenslerin normalden daha kısa sürede kurumasına neden olabildiği gözlenmiştir. Bu durumlarda gözünüzü daha çok kırpmanız, lensin susuz kalmasını önlemede yardımcı olacaktır.
Banyo yapmadan önce lenslerinizi çıkararak üzerine sabun veya şampuan bulaşmasını önleyin.
Gaz geçirgen sert lenslerin kullanımı sırasında gözlerin belli bir alışma süreci vardır. Bu esnada ışığa karşı hassasiyet artabilir ve gerektiğinde güneş gözlüğü kullanabilirsiniz. Bu lenslere gözlerinizin alışabilmesi için doktorunuzun belirleyeceği kullanma sürelerine riayet etmelisiniz.
Kontakt lens kullanırken sağlıklı bir görüşü korumak için düzenli olarak göz kontrolü yaptırmak gerekir.

Kontakt lensleri hangi durumlarda kullanmamak gerekir?


Göz ön kamarasında akut ya da subakut iltihap ya da enfeksiyon olduğu ya da lens kullanımı ile kötüleşebilecek gözün kornea, konjonktiva veya kapaklarını etkileyen hastalığı, yaralanması, alerjisi, enfeksiyonu, iltihabı gibi durumlarda.
Kornea duyusu azalmış olanlarda.
Kontakt lens kullanımına engel oluşturacak göz yaşı salgısının yetersiz olduğu durumlarda.
Kontakt lens kullanımıyla daha da kötüleşen ya da kontakt lens kullanımına engel oluşturan sistemik hastalıklar, genel sağlık durumunda bozukluk, şiddetli soğuk algınlığı veya grip olduğunda.
Kontakt lens kullanımı ile etkileşimi olan ya da kontakt lens kullanımında kontrendike olan ilaç kullanılması durumunda (göz ile ilgili preparatlar dahil olmak üzere). Antihistaminikler, dekonjestan maddeler, diüretikler, kas gevşeticiler, trankilizanlar ve araba tutmasına karşı kullanılan ilaçlar gözün kurumasına, lensin gözde hissedilmesine veya görüş bulanıklığına yol açarlar. Doğum kontrol hapı kullananlarda da görüşte veya lens toleransında değişiklikler meydana gelebilir.
Lensin gözde olduğu süre içerisinde göze uygulanacak ilaçla tedavi gerektiren göz hastalıkları olduğunda
Kontakt lensin alerji meydana getirdiği kişilerde.
Kontakt lens kullanımı ile bağlantılı olarak nüks edebilecek göz ya da göz kapağı hastalığı ya da diğer sorunların bulunduğu hastalarda.
Aşırı kuru, dumanlı ve tozlu ortamlarda çalışanlarda.
Deniz gözlüğü olmaksızın su sporu yapanlarda

Kontakt lens kullanımı kolay mıdır?

Yumuşak lensler kullanımı en kolay lenslerdir. Daha önce hiç kontakt lens kullanmadıysanız bile yumuşak lensleri rahatlıkla kullanabilirsiniz. Yumuşak lensler yüksek oksijen geçirgenliğine sahiptir. Bu nedenle bazı yumuşak kontakt lensler gece bile çıkarılmadan kullanılabilmektedir.

Gözde herhangi bir bozukluk olmadan yumuşak lensler ile sadece göz rengi değiştirilebilir mi?
Evet, numarasız renkli kontakt lensler vardır. Ancak kontakt lens kullanıp kullanamayacağınıza bir göz doktorunun karar vermesi ve kontakt lensi kullanımınız esnasında da bir göz doktorunun takibinde olmanız gerekir.

Görünümü bozulmuş gözlerde kontakt lenslerle iyi bir görünüm elde edilebilir mi?
Bu amaçla üretilen protez kontakt lensler mevcuttur. Bu lensler hasarlı gözlere doğal ve estetik bir görünüm sağlar ve hastaya psikolojik rahatlık kazandırır. Yumuşak lenslerdir ve denenerek alınması gerekir.

Kontakt lensimi kullanmadığım zaman da günlük olarak dezenfeksiyon yapmam gerekir mi?
Lenslerini sürekli kullanmayanlar kullanmadıkları süre içerisinde on beş günde bir lenslerini dezenfekte etmelidirler.

Kontakt lens kullanırken spor yapabilir miyim ?

Spor yaparken yumuşak kontakt lens kullanmak gözlük kullanmaktan hem daha esnek, hem de daha sabit bir görme düzeltimi sağlar. Kontakt lensler ne buğulanır ne de burnunuzun üstünden kayar. Spor yaparken kullanılan kontakt lensler peri ferik görmenizi arttırarak gözlüklerden daha üstün performans göstermenizi sağlar. Üstelik kontakt lensleri güneş gözlükleri ile birlikte de kullanabilirsiniz. Güneş gözlüklerine ek olarak UV korumalı Precision UV kontakt lenslerini kullanarak ekstra koruma sağlayabilirsiniz.

Kontakt lens ile yüzebilir miyim ?

Yüzerken kontakt lens ile yüzücü gözlüklerini birlikte kullanarak görme sorununuzu çözebilirsiniz. Kontakt lensler sudaki çeşitli kimyasal maddeleri ve kirliliği absorbe edebileceğinden yüzücü gözlüksüz kullanılmaları önerilmiyor. Ayrıca su altında gözler açıldığında, lens kolayca gözden çıkabiliyor. Yüzme ve diğer su sporlarını yaparken kontakt lens kullanımı konusunda ayrıntılı bilgiyi göz doktorunuzdan alabilirsiniz.

Alerjiler kontakt lens kullanımını etkiler mi ?

Mevsimsel alerjisi olan kişiler kontakt lens kullanmaya başladıklarında şikayetleri artabilir. Alerji belirtileri geçene kadar lens kullanım süresini azaltmak veya lens kullanımını bırakmak zorunda kalabilirsiniz
Bir günden fazla kullanılan lenslerde koruyucu madde içermeyen bir dezenfektan kullanmak ve lensleri daha sık ve özenli temizlemek şikayetlerin bir miktar azalmasını sağlayabilir. Ayrıntılı bilgi için göz doktorunuza danışın.

Kontakt lenslere adapte olmam ne kadar sürer ?

Yumuşak kontakt lensler çok konforlu olduğu için hastaların çoğu birkaç saat içerisinde adapte olurlar. Bazılarında bu süre biraz daha uzayabilir ancak birkaç günü pek geçmez.

Çift odaklı gözlüğe ihtiyacı olanlar içinde Kontakt lens var mı ?

Evet. CIBA Vision, yaşın ilerlemesine bağlı olarak yakına odaklama yeteneğini kaybetmeye başlayan prespiyobik hastalar için Focus Progressives yumuşak kontakt lenslerini üretiyor. Focus Progressives ile çift odaklı ya da okuma gözlüğü sıkıntısına katlanmanıza artık gerek yok. Çift odaklı gözlüklerdeki görüntü atlamaları ve kesintiler olmaksızın yakın, orta ve uzak tüm mesafelerde net görüş sağlıyor. Focus Progressives lenslerinde görüş alanınızda çift odaklı ya da progresiv gözlüklerde bulunan farklı görme bölgeleri yok. Bu yüzden de net görmek için doğal olmayan baş hareketleri yapmanız gerekmiyor. Focus Progressives lenslerini bir aya kadar kullanabilirsiniz

Kontakt lenslerimi ne kadar sıklıkla değiştirmeliyim ?


Size uygun olan değişim planını göz doktorunuz belirler. Doktorunuzun önerisi gözyaşı yapınıza, genel göz sağlığınıza, günlük aktivitelerinize ve seçilen lense göre değişir. Kontakt lensin önerilen kullanım süresi lensin tipine göre 1 gün, 1 hafta, 2 hafta, 1ay veya daha uzun süre olabilir. Hangi kontakt lensi kullanırsanız kullanın, önerilen kullanım süresi, bakım talimatları ve değişim planına kesinlikle uymalısınız

Sık değişim lenslerinin süre sonunda atılması öneriliyor buna rağmen gözümü rahatsız etmiyorsa kullanmaya devam edebilir miyim ?
Kontakt lens malzemeleri farklı farklıdır, bu yüzden de lensler önerilenden daha uzun süre kullanılmamalıdır. Kontakt lensleri planlı bir şekilde değiştirmenin amacı lens üzerinde biriken lipit ve proteinlerin neden olabileceği rahatsızlık, gözde kuruma, bulanık görme ve alerjik reaksiyonların önlenmesidir. Size en uygun olan lens ve değişim planını göz doktorunuzla beraber belirleyebilirsiniz.

Kontakt lens kullanırken makyaj yapabilir miyim ?


Evet, ancak makyaj malzemesinin lense bulaşmamasına dikkat etmelisiniz. Lenslerinizi göz makyajı ve maskara öncesi takınız. Gözleriniz hassas ise, kontakt lensler ile beraber kullanabilecek özel makyaj malzemelerini kullanabilirsiniz.

Lensler gözümün içinde kaybolabilir mi ?


Hayır! Konjonktiva da denilen ince ancak dayanıklı bir zar göz kapaklarının iç kısmını kaplayarak gözün üstüne döner ve gözün beyaz kısmını (sklera) örter. Lensler bu zarı geçemez, ancak göz kapaklarınızın altına kayabilir, yer değiştirebilir. Böyle bir durumda, lensin kaymış olduğu yöne bakarak yerine oturmasını sağlayabilirsiniz. Eğer yumuşak kontakt lens kullanıyorsanız, bu lensler zaten kornea üzerinde merkezi hemen bulma eğilimindedir.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Geri
Üst