Limonlu çay içmenin faydaları ve zararları

Uzman SühaN

Administrator
Limonlu çay içmenin faydaları ve zararları
Çay biz Türk toplumunun en çok sevdiği içecekler den biridir. Çoğumuz şekerli şekersiz aromalı yada sade çay tüketmeyi seviyoruz. Bazılarımızda çayı limonla tüketmekten keyif alıyor. Limonlu çay tüketimi hem faydalı hemde bir takım yan etkilere neden olmaktadır.Limon, en popüler ve çok yönlü narenciye türlerinden biridir. Popülerliği, ferahlatıcı tadı ve kokusundan dolayı, birçok tarif ve kozmetik sektöründe kullanılmaktadır. Limon ayrıca çaylarda ve kokteyllerde meyve sularına kadar her türlü içecekte yaygın olarak kullanılır. Bir lezzet olarak bariz kullanımının yanı sıra, uzun zamandan beri limon tıbbi değeri için de kullanılmaktadır. Zengin bir C vitamini kaynağı olan limon, antibakteriyel ve antiviral özelliklerinden immün artırıcı yeteneklerine kadar çok çeşitli sağlık yararlarına sahiptir. Limon suyu sindirim ve detoksifikasyon maddesi olarak işlev görür ve karaciğeri temizlemeye yardımcı olur. Bu makalemizde limonlu çayın faydaları, limonlu çay mideye iyi gelirmi , limonlu çayın zararları tüm detayları ile ele alınacaktır. Daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin..limonlu çay faydalımı.jpg

Limon gibi turunçgiller, C vitamini bakımından zengindir, hücrelere zarar veren serbest radikallere karşı korunmay a yardımcı olan birincil bir antioksidandır . Muhtemelen C vitaminin bazı insanlarda soğuk algınlığı süresinin önlenmesine veya sınırlandırılmasına yardımcı olabileceğini duymuşsunuzdur.C vitamini , kalp ve damar hastalıkları ve felç riskini azaltabilir ve kan basıncını düşürebilir . Limonlarda bulunan C vitamini cilt kırışıklıklarını, cildin yaşlanmasını ve güneşten zarar görmesini önler. Limonlu çayın aroması o kadar güzeldirki bir limonlu çay resmi görmek bile iştahınızı kabartabilir. Tıpkı yukarıda yer alan görsel gibi. Limon çaya gerçekten çok yakışıyor. Ahmet maranki limonlu çayın faydaları ile ilgili arama yaptığınızda limonun faydalarını ele alan çok faydalı içeriklerle karşılacaksınız. Ancak limonlu çay içmek bazı yan etkilere neden olabilir. Şimdi limonlu çayın hem faydasını hemde zararlarını inceleyelim. Ayrıca limonlu çay ekşi sözlüğede konu olmuştur faydaları çok ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır , sözlüğü incelemenizi öneriyoruz.Limonlu çayın faydalarıLimon suyunun ve balın birleştirilmiş faydaları limonlu çayı çeşitli gazlı içeceklere ve kahvelere sağlıklı bir alternatif haline getirir. Çeşitli limon çayı faydaları aşağıdaki gibidir.Limonlu çayın sağlığa faydalarının çoğu, toksinleri sistemden alarak vücudunuzu temizlemesine bağlıdır. Bu toksinler, çeşitli hastalıkları ve enfeksiyonları davet eder. Mükemmel bir detoksizatör, limon çayı bu hastalıkların ve enfeksiyonların önlenmesine yardımcı olur.Limonlu çay soğuk algınlığı ve grip semptomlarını gidermede yardımcı olur. Soğuk algınlığı ve grip durumunda, çaya zencefil ekleyebilir ve günde 3 ila 4 kez içebilirsiniz.Limonlu çay, toksinleri kandan uzaklaştırır ve böylece vücudunuza enerji verir, zihninizi yeniler ve zihinsel berraklığı arttırır. Stres, kanda çeşitli zihinsel sağlık sorunlarını tetikleyen toksinler üretmekten sorumludur. Limonlu çay baş ağrısı , halsizlik, düşük canlılık, uyuşukluk ve yorgunluk için mükemmel bir çaredir . Kanınızı temizleyerek sizi aktif ve sağlıklı tutar.Anti-enflamatuar özelliklerle, limonların astım gibi solunum bozuklukları olanlara yardım ettiği bilinmektedir. Vücudunuzu, toksinlerden kurtularak metabolizmanızı hızlandırdığı için nemlendirir. Toksinleri temizleyerek ve organlarınıza daha fazla oksijenin akmasını sağlayarak tüm vücudunuzu detoksifiye eder.limonlu çay mideye iyi gelirmi.jpg
Sindirime yardımcı olur ve böbrek taşlarının oluşumunu önlemeye yardımcı olur. Doğal sitrik asit, mevcut olduğunda böbrek taşlarının çözülmesine yardımcı olabilir.Akneye ve kırışıklıklara karşı savaşırken cildi temizler. Limon çayının doğal faydası kollajen salınımını arttırır.Zengin bir C vitamini kaynağı olan limon suyu vücudu İmmün sistem eksikliklerinden korur.Güçlü antibakteriyel özellikleri ile limon suyu enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olur. Detoksifiye edici ajan olarak işlev görür.Sindirim sağlığının korunmasına yardımcı olur.C vitamini ile birlikte limonlar da zengin bir potasyum, kalsiyum, fosfor, magnezyum vs. kaynağıdır.Soğuk algınlığı ile savaşmaya yardımcı olurLimonlu çay, lipidleri ve iltihabı azaltan ve atardamarlarda kan pıhtılarının oluşumunu önleyen flavonoidler içerir. Bu nedenle limonlu çay içmek kalp hastalıklarıyla mücadelede harika bir yoldur.Hepimizin bildiği gibi, limon antiseptiktir. Limonlu çay, anti-bakteriyel ve antiviral özelliklere sahiptir ve bu nedenle düzenli tüketim, enfeksiyonların ve hastalıkların tedavisinde ve iyileştirilmesinde yardımcı olur.Limonlu çay, sakinleştirici etkisiyle sağlıklı sindirimi kolaylaştırır. Bunun sebebi toksinleri ve atık ürünleri ortadan kaldırması ve vücudunuzun içinde bulunan faydalı maddelerin çoğunu emmesini sağlamasıdır.


Hem çay hem de limon güçlü antioksidan özellikler içerir. Bu, çaydaki polifenollerin varlığına ve limonlarda bol miktarda antioksidan C vitamini bulunduğuna bağlanabilir. Antioksidanlar sadece sağlıklı hücrelere verilen zararı önlemekle kalmaz, aynı zamanda sağlıksız hücrelerin ölümünü de teşvik eder ve kanserli hücrelerin büyümesini önler. Limon çayının kanser karşıtı özellikleri cilt kanseri riskini azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca limonlar bol miktarda limonoid denilen bileşikleri içerir; bunlar ağız, akciğer, meme ve mide ve kolon kanserleriyle savaşır.limonlu çay resmi.jpg
Limonlu çay içmenin yan etkileriYaşlandıkça osteoporoz veya ülserin kurbanı olmak istemezsiniz, değil mi? Her gün çok fazla limon çayı içmeye devam ederseniz, bu olabilir. Limonlu çay tüketen kişiler düzenli olarak diş minesinde erozyon belirtileri gösterir. Limonlu çay, dişlerin minesi için sessiz bir katil olabilir, bu da dişlerinizi akut ağrıya ve sıcaklıktaki keskin değişikliklere duyarlı hale getirebilir.Aşırı limon çayı tüketimi, midenizin ve barsaklarınızın pH seviyesini değiştirerek, midenizdeki asidin yemek borunuza kadar hareket ettiği yerlerde asitli reflü yapabilir . Bu, göğüste yanma hissine ve bazen de kusmaya neden olabilir.


Aşırı durumlarda, limon bir idrar söktürücü olarak çalışır. Bu basitçe, vücutta dehidratasyonu tetikleyerek sık idrara çıkma dürtüsüdür. Limon çayının çok sık tüketilmesi tehlikeli olabilir ve vücutta su kaybına neden olabilir.Çok fazla limon çayı içmek, mukoza zarlarını tahriş edebilir ve potansiyel olarak kanserli yaralara neden olabilir . Limonlu çay ağzınızda hasara neden olabilir.Aşırı limon çayı tüketimi düşük veya diğer ciddi yan etkilere neden olabilir hamile kadınlar için güvensizdir.Limonlu çay sessizce vücuttan idrar yoluyla büyük miktarda kalsiyum alır, bu da yaşamın sonraki aşamalarında osteoporoza neden olabilir .Çayın içine limon ilave ettiğinizde, çayın içinde mevcut olan alüminyum vücutta emilir, normal çay içerseniz oluşmaz. Bu absorbe alüminyum, vücutta toksisiteye neden olabilir; bu da ensefalopati, osteomalazi veya aplastik kemik hastalığı, proksimal miyopati, artmış enfeksiyon riski, sol ventrikül kitlesi artışı ve miyokard fonksiyonunun azalması ve çok yüksek seviyelerde ve hatta ani ölümle birlikte mikrositik anemiye yol açabilir .Çalışmalar limon çayı alımını, yaşamın sonraki aşamalarında Alzheimer hastalığına yakalanma ihtimaliyle ilişkilendirmiştir. Düzenli limon çayı alımı, beyinde Alzheimer'ın başlangıcıyla bağlantılı olan plak birikimine neden olabilir.Bazı insanlarda düzenli olarak limonlu çay alımı mide ağrısı, ishal, irritabl barsak sendromu ve hatta ülsere neden olabilir.Limon çayının tüm bu yan etkileri ciddidir, bu nedenle ılımlılıkla tüketilmelidir.
 
Yaz geliyor artık bol bol tüketilir hatta bir kız arkadaşım kışın işte tam da bu aralarda bu yeşilken aldığı limonları 4 e bölüyor olduğu gibi difrize atıyor ve yazın tam ortasında çıkartarak blenderdan geçiriyor ve mis gibi limonata oluyor hatta kabukları ile birlikte yaptığını söyledi. Mis gibi kokar içine de bi tane nane atınca mikemmel olur ya süper :)
 
Limonlu çay favori içeceklerimden biri. İlk iki bardağı limonsuz diğerlerini limonla tüketirim. Midemi rahatlatıyor beni gevşetiyor ramazan ayında susuzluğu gideriyor. Limonlu çay tüketmek çok faydalı olsada zararlı etkileride var. Annemde böbrek taşı yapmış doktor limonlu çay tüketimini kısıtladı birde annemin tansiyonu çok düşüktü limonlu çay dahada düşmesine neden oluyordu . Annem şimdi sınırlı miktarda tüketiyor. Aslında her şeyin fazlası zarar kararında tüketmek gerekiyor.
 
Geri
Üst