1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Madeni Paralar Neden Yuvarlaktır?

  Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  madeni paralar neden yuvarlaktır, sebebi nedir, nedenleri, demir bozukluklar, resimleri, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz [​IMG]

  Sevgili melekler,
  Dünyanın her yerinde madeni para kullanılır.Üstlerinde o ülkeye ait özel değerlerin bulunduğu farklı büyüklükte madeni paraların ortak özelliği ise yuvarlak olmalarıdır.Acaba bunun özel bir sebebi olabilir mi?

  Madeni paraların yapılmaya başlandığı süreç aslında çok eski zamanlara dayandırılmaktadır. Bu durum başlangıçta altın ve gümüşlerin yapılması ile ortaya çıkmıştır. Yani tarihsel süreçte madeni paraların başlangıcını altın ve gümüşler oluşturur. Bu dönemlerde ise kalpazanlar ve diğer sahte üreticiler günümüze oranla oldukça fazla ve yasadışı faaliyetleri ise bir o kadar fazladır. O günün şartlarında bu duruma çare arayan devlet yöneticileri ise ,üretilmesi daha zor bir altın ve gümüş şekli ile bu durumun önüne geçilebileceği yargısına varır. Bu durum sonrasında esas kılınan şekil yuvarlak olmuştur. Daha sonraları ise yuvarlak bir altın üzerinden eksiltme veya azaltma az yapılabileceği gerekçesiyle bu şekil kalıcılığını korumuştur.

  Uzun yıllar aradan geçtikten sonra artık evrensel bir değer kazanan bu durum tüm dünya ülkelerinin yapısal olarak madeni paralarındaki yerini almıştır. Fakat yapılan araştırmalarda bu seçimin doğru olduğunu göstermiştir. Kişiler üzerinde yapılan denemelerde yuvarlak madeni paraların daha kolay taşındığı ve daha kolay bir araya getirildiği gerçeği bilimsel olarakta ortaya çıkmıştır.


   
Madeni Paralar Neden Yuvarlaktır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Osmanlıda Madeni Paralar - Yıl yıl isimleriyle

  Osmanlıda Madeni Paralar - Yıl yıl isimleriyle

  osmanlıya ait paralar Abdülaziz 20 Kuruş [1277] Mehmed Reşad 10 Kuruş [1327-7] II.Abdülhamid 20 Kuruş [1293-2] II.Abdülhamid 100 Kuruş [1293-10] Abdülaziz 5 Kuruş [1277-4] Abdülmecid 20 Kuruş [1255-8] Abdülmecid 100 Kuruş [1255-14] koleksiyon.org
 2. Madeni Paralardan yapılmış

  Madeni Paralardan yapılmış

  ABD’nin Vermont eyaletinde yaşayan Johny Swing malzelmelerin değişik amaçlarla kullanılmasında gerçekten bir usta. Koltukkanepe sehpa koleksyonunda değişik madeni paralar kullanıyor. Nikel kanepede yaklaşık 7000 adet 5 setlik madeni para kullandı.
 3. gökkuşağı neden yuvarlaktır??

  gökkuşağı neden yuvarlaktır??

  Su damlası ve yakıcı güneş. İşte gökkuşağı bunlardan oluşur. Atalarımız gökkuşağından çok korkarlardı. Onu Tanrıların elçilerinin geçmesi için yapılmış bir köprü olarak görüyorlardı. Yağmur ve güneş ile ilişkisi ilk olarak milattan önce 310 yıllarında AristOteles tarafından ileri sürüldü. Günümüzde ise bir sır olmaktan çıktı. Altından geçenin cinsiyetinin değişeceği veya yere değdiği...
 4. dünya neden yuvarlak

  dünya neden yuvarlak

  hocamız bu soruyu sordu ve yarın teclim etmem gerek çok acik
 5. Maden suyunun faydaları nelerdir?

  Maden suyunun faydaları nelerdir?

  Öncelikle bu polatform içinm teşekkürler, çok faydalı oluyorsunuz herkese..Sorum maden suyunun , sodanın faydaları neler ? Teşekkürler şimdiden..

Sayfayı Paylaş