1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Makat çatlağı nasıl belirtiler gösterir?

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Anal fissür makat çıkışındaki örtünün (mukozanın) genellikle arka duvarından (kuyruk sokumu hızası) yarılmasıdır. Bu yara dış büzücü makat adelesi üzerinde olur. Her dışkılama sırasında dışkı adeleyi tahriş eder. Böylece ağrı ve adelede istemsiz kasılma (spazm) oluşur. Adeledeki bu kasılma çatlağın iyileşmesini geciktirir. Sonuç olarak yara-ağrı-spazm-yara kısır döngüsü oluşur.
  Kimlerde Görülür?

  Uzun süren kabızlık sorunu olan kişilerde

  Çok sık ishal olan kişilerde

  Doğum yapmış kadınlarda

  Hemoroid hastalarında

  Ülseratif kolit ve Crohn gibi iltihabi bağırsak hastakalıklarında

  Belirtileri nelerdir?

  Dışkılama anında ve sonrasında bıktırıcı ağrı

  Dışkıda çizgi şeklinde kan

  Makatta kaşıntı ve yanma

  Anüste ele gelen çıkıntı (meme ucu gibi)
  < Konu Resmi..>


  Teşhis (tanı):

  Hastanın hikayesi ve anüsün muayenesi genellikle teşhis için yeterlidir. Parmakla muayene ağrılı olabilir. Bazen anoskopik ve rektoskopik muayene gerekebilir.

  Tedavi :

  Tıbbı Tedavi: Erken dönemde teşhis edilmiş hastalarda kabızlıktan kaçınmak (posalı diyet, dışkı yumuşatıcı ilaçlar), ılık oturma banyoları ve ciddi bir medikal tedavi fissürün kronikleşmesini (müzminleşmesini) önleyerek tedavi sağlar.

  Girişimsel Tedavi: Bir kaç ay içerisinde iyileşme görülmez ise fissür kronikleşmiş demektir, tedavi cerrahidir. Anüsü çevreleyen spazm oluşmuş büzücü kas gevşetilir bu işleme Lateral İnternal Sfinkterotomi denir.

  Lokal anestezi gereklidir.

  Ortalama girişim süresi 5 dakikanın altındadır.

  Hasta aynı gün taburcu edilebilir.


  Anal Fistül:

  Anal kanalla anüs etrafındaki cilt arasında oluşan ayrı bir yoldur. En sık neden bu bölgede oluşan abselerdir. Alçak veya yüksek seviyeli olabilir.

  Belirtileri nelerdir?

  İç çamaşırı kirleten şekilde sarı, kirli akıntı

  Kaşıntı

  Ağrı

  Zaman zaman kanama

  Anüs etrafında kitle hissi

  Kimlerde görülür?

  Anal bölge etrafında abse olan ve daha önce oluşmuş kişilerde.

  Hemoroid hastalarında

  Kronik anal fissürü olanlarda

  Sistemik bir hastalığın belirtisi olanlarda (Crohn hastalığı, Ülseratif kolit, Tüberküloz vb.).

  Teşhis (tanı)

  Muayene genellikle yeterlidir. Fistülün makat içindeki ağzı ancak anoskopik muayene ile görülür. Komplike fistüllerde radyolojik görüntüleme yöntemlerine ihtiyaç duyulur (fistülografi, rektal ultrasonografi gibi).

  Tedavi

  Cerrahidir. Fistülün yerleşimine, alçak veya yüksek seviyeli oluşuna bağlıdır.

  Uygulanan bazı yöntemler;

  Fistülotomi: Fistül yolunun açılarak sekonder olarak iyileşmeye bırakılmasıdır.

  Fistüllektomi: Fistül yolunun cerrahi olarak çıkarılmasıdır.

  Seton uygulaması

  Genel anestezi gerekir.

  Ortalama girişim süresi 15 dakika civarıdır.

  Hastanede yatış süresi 1 gecedir.
  Makat Çatlağı Belirtileri Nelerdir, Nasıl Anlaşılır?
  Sinsi bir hastalık olmayıp, ilk andan itibaren size dayanılması hüç bir acı yaşatarak her zaman durumun normal olmadığını ortaya koymaktadır.

  Dışkılama Esnasında Acı: Dışkılama esnasında oluşan çizik ilk andan itibaren ve bundan sonraki dışkılama aşamasında size öylesine dayanılmaz bir acı yaşatır ki bu sorunu yaşayan insanlar bunu sanki makat iç kısmını cam ile kesiyorlar şeklinde özetlemektedir. Bir çok insan o acıyı yaşamamak için dışkılama alışkanlığını olabildiğinde uzun tutmaktadır. Tabii ki buda yeniden kabızlığa ve daha fazla şikayete neden olmaktadır.

  Kronik Anal Fissür Nedir?
  Yukarıda belirtildiği şekilde hastalığı siz ilk andan itibaren farkına varıyorsunuz. Aynı şekilde her dışkılama esnasında yaşadığınız acı ile farkında olacaksınız. Siz utanma sorunu yada başka nedenlerle muayene ve tedaviden uzak durmanız halinde hastalık 15 gün sonra kronik müzmin hale gelecektir. Yani artık erken süreç bitmiş olacaktır. Tekrar belirtmek gerekirse hastalığın farkına vardığınız anda en geç 10 gün içinde tedavi olmalısınız.

  Makat Yırtığı Nedir?
  Anal Fissur, Makat Çatlağı, yada Makat Yırtığı olarak bilinmekte olup, bu sayfada geçen hastalıktır. Makatta çatlak olarakta karşınıza çıkabilir. Makat yırtığı farklı bir hastalık olmayıp, bildiğiniz makat çatlağıdır.

  Anal Fissür Tedavisi Nasıl Yapılır?
  Öncelikle hastalık erken ve kronik olarak ayırdık, çünkü tedavisinde erken teşhis her zaman etkili olmakta olup, ilk 1 hafta 10 gün içinde bir Genel Cerrahi Proctoloji (Makat Hastalıkları) uzmanına muayene olduğunuzda size bir krem yazarak tedavi imkanı sunacaktır. Fakat 15 gün sonrası gelmeniz halinde artık kremle tedavi imkanı kalmayacaktır.


   
Makat çatlağı nasıl belirtiler gösterir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Makatta çatlak nasıl anlaşılır?

  Makatta çatlak nasıl anlaşılır?

  makat çatlağının nedenleri,makat çatlağının belirtileri,makatta çatlama neden olur,makat çatlağı tedavi edilirmi,makat çatlağı hakkında bilgiler Çatlağın Nedenleri Makatta çatlağa neden olan faktörler tartışmalıdır. *Genellikle kalın dışkının önce makat yüzey tabakasında çatlağın başlamasına ,daha sonra da yırtığın gelişmesine neden olduğu belirtilmektedir. *Bol miktarda, patlar...
 2. Yumurtalıklarda oluşan sorunlar nasıl belirti gösterir

  Yumurtalıklarda oluşan sorunlar nasıl belirti gösterir

  kötü over nedir,kötü over belirtileri,kötü over başarısız tüp bebek,kötü overlerin tedavisi,kötü overe neden olan hastalıklar hakkında bilgiler Özellikle tüp bebek uygulamalarında şayet anne adayının yaşı 44’ ün üzerinde ise çoğu tüp bebek merkezi tedavi için adayları kabul etmez. Yumurtalık fonksiyonun azalması yani üreme sisteminde ki kayıp menopoz ile aynı anlamda değerlendirilmektedir....
 3. Göbek fıtığı nasıl belirti gösterir?

  Göbek fıtığı nasıl belirti gösterir?

  Bir barsak parçasının karın kaslarındaki bir açıklıktan dışarı çıkmasına göbek fıtığı denir. Bebeklerde daha sık görülebilir olmasına karşın yetişkinlerde de görülebilir. Bebeklerde karındaki bir çıkıntıya bir de ağlama eşlik ediyorsa bu göbek fıtığının klasik bir işaretidir. 1 yaşında kadar çoğu göbek fıtığı kendi kendine kapanır fakat tamamen iyileşmesi 4 yaşına kadar sürebilir. Göbek fıtığı...
 4. Mide fıtığı nasıl belirti gösterir?

  Mide fıtığı nasıl belirti gösterir?

  Hiatal herni (Mide fıtığı) çok uzun yıllardan beri bilinmesine rağmen gastroözofageal reflü hastalığı ile ilişkisi nedeniyle son yıllarda yeniden gündeme gelmiştir. Çoğu kez hastada belli bir şikayete neden olmaz ve genellikle rastlantısal olarak teşhis edilirler. Radyolojik çalışmalara göre görülme sıklığı yaşla birlikte artan hiatal herni, yetişkinlerin yaklaşık olarak %10? unda (%3-20)...
 5. Menenjit nasıl belirti gösterir tedavisi nasıldır?

  Menenjit nasıl belirti gösterir tedavisi nasıldır?

  Örümceksizarın (araknoit) iltihabıdır. İltihaplanma bu iki zar arasında yer alan örümceksizar altı aralıktaki beyin-omurilik sıvısında da görülür. Örümceksizar altı aralığı beyin ve omuriliği kesintisiz biçimde çevreler. Bu yüzden beyin zarını aşmayı başaran enfeksiyon etkeni, son derece ince olan aralık boyunca yayılan bir enfeksiyona yol açar. Ayrıca beyin boşluğu ile beyin zan arasında...

Sayfayı Paylaş