1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Makattan sümüksü sıvı gelmesi

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  makattan sıvı gelmesi makattan sümüksü sıvı gelmesi dışkıdan sümüksü akıntı akıntı gelmesinin nedenleri makattan sümüksü sıvı gelmesi, kan gelmesi, akıntı, madde gelmesi, akıntı gelmesi  Ruhsal bozukluk yaşatan bir hastalığa değiniyoruz bu yazımızda Melek'ler. Makattan sümüksü sıvı yada kan gelmesinin nedenleri ve tedavileri nelerdir; buyrun öğrenelim.

  < Konu Resmi..>  Sindirim sistemini ilgilendiren hastalıkların stres ve psikiyatrik durum ile bağlantısı:
  a- Irritabl bağırsak sendromu ( spastik kolit, membranoz kolit):
  Yurtdışında yapılan çalışmalara göre nüfusun ortalama olarak % 15 inde görülmektedir. Kadınlarda erkeklere oranla üç kat daha fazla görülmektedir. Daha çok 45-64 yasları arasında görülmekteyse de yakınmalar erişkinliğe geçiş ya da erken erişkinlik döneminde başlamaktadır.
  Belirtiler:
  1-Disk ilama ile rahatlayan karın ağrıları ya da dışkının kıvam ve miktarında değişiklikler.
  2- Aşağıdakilerden en az 2 sinin varlığı ile birlikte olan dışkıda bozulma
  a- Dışkılama aralıklarında değişme ( haftada üçten az ya da günde üçten çok)
  b- Dışkı seklinde değişme ( gecen zamanın % 25 inden fazlasında ya çok sulu ya da çok katı yoğunlukta diski olması)
  c- Dışkının bağırsaktan geçişinde değişiklik (Gecen surenin % 25 inde varolan acele disk ilama isteği ya da tam olarak dışkılama ihtiyacını giderememe hissi.)
  d- Dışkı ile birlikte mukus ( sümüksü sıvı) gelmesi.
  3- Aşırı bir gaz hissi ya da karında gerginlik hissinin olması.
  Rahatsızlık fazla miktarda işgünü kayıplarına yol açmaktadır.Hastalarda ayrıca baş, sırt, kas, alt karın ağrıları ve boğazda yanma, cilt döküntüleri, aşırı adet sancıları, çarpıntılar,derin nefes alıp verme, kaygılar, sersemlik hissi, idrar yaparken sancı, halsizlik, terleme, yineleyen idrar yapma ihtiyacı ,avuç terlemeleri hissedebilmektedirler.
  Rahatsızlıkta bağırsağın hareket sistemine ait işlev bozukluğu on planda düşünülmektedir. Bu durumda normalde dakikada 6 olan bağırsak ritmi 3 e inmiştir.
  Vakaların yarısından çoğunda çevresel stres etkenlerinin mide- bağırsak belirtilerini tetiklediği bildirilmiştir.
  Bu stres etkenlerinin de erkeklerde mesleki ; kadınlarda ailesel kökenli olduğu belirlenmiştir. Bu kişilerde küçük yasta anne-baba kaybı, cinsel-fiziksel taciz gibi travma tik olaylara daha çok rastlanmıştır. Bu kişilere verilen değerlendirme ölçeklerine göre depresyon, kaygı, kisilerarasi duyarlılık, somatizasyon ve düşmanlık puanları yüksek çıkmış, başka bir ölçekte de histeri, hipokondriazis ve depresyon puanları yüksek çıkmıştır.
  Araştırma sonuçlarına göre rahatsızlıktan etkilenen bireylerin % 22 sinde hayatları boyunca bir duygu-durum bozukluğuna (depresif bozukluklar , mani gibi) rastlanmıştır. Hastalığın aktif döneminde % 15 oranında majör depresyon saptanmıştır.
  Rahatsızlığın seyri:
  5-8 yıl sure aralığı ile yapılan bir değerlendirmede hastaların % 85 inin kısa surede belirgin olarak daha iyileştiği, % 67 sinin ise uzun bir sure şikayetsiz kaldığı gösterilmiştir. Tedavide iyi gidisi gösteren işaretler arasında erkek cinsiyet, hastalığın başlangıç suresinin çok uzun olmaması, kabızlığın önde gelen yakınma olması, şikayetlerin ani bir mide-bağırsak düzensizliği ile başlaması sayılabilir.
  Tedavi:
  Bu rahatsızlıkta psikiyatrik sorunların da ( depresif bozukluklar gibi) daha fazla görülmesi nedeniyle uygulanan tedaviler sadece duygusal duruma değil, sindirim yakınmalarına da olumlu etki yapmaktadır. Gevşeme eğitiminin verilmesi ve bilişsel tedaviler ile genel gerilim düzeyinin azaltılması da sindirim sistemine ait yakınmaların tedavisine yardımcı olmaktadır. Stresle uygun bahsetme yollarının sağlanması ana hedeflerdendir.
  b- Pektik ülser:
  Mide ve on iki parmak bağırsağının besinlerle temas eden, iç yüzlerinde meydana gelen harabiyetlerdir. Bu zedelenmelerin boyutları genellikle 1 cm.den ufaktır.
  Rahatsızlığın sosyoekonomik düzeyin düşük olduğu kesimlerde daha çok gözlendiği saptanmıştır. Erkeklerde kadınlara göre 3 kat daha fazla ve kentsel yerleşim alanlarında daha çok görüldüğü gözlenmiştir. Orta yas üzerinde (45 yas sonrası) daha çok görülmektedir.
  Oluş sebepleri:
  Mide asidi ve sindirim enzimlerinin zararlı etkilerinden, mide duvarının korunmasını sağlayan sistemin bozulması, bikarbonat ve mu kus denen koruyucu sıvıların azalması veya ölen mide iç yüzeyi hücrelerinin sürekli yenilenmesine dayanan sistemin yetersiz çalışması gibi vücudun kendine ait sebepler rahatsızlığa yol açan etkenlerdir. Olaydan sorumlu diş etkenler arasında ise Helicobacter pylori denen bir mikroorganizma, ayrıca çeşitli ağrı kesici-romatizma ilaçları gibi mideye zararlı ilaçlar, büyük yanıklar ve stres on planda gelmektedir.
  Mide ülserinde midenin salgıladığı asit miktarı normalden az iken; on iki parmak bağırsağı ülserlerinde asit üretimi artmıştır.
  Stresli hayat koşulları ile peptik ülser arasında yakın ilişki saptanmıştır. Bu durum hem hastalığın erken , hem tekrarlayarak uzamış evrelerinde ve karin boşluğuna yırtılıp açılma hallerinde görülmektedir. Savaşlar ve çatışmalar esnasında askerlerde yoğunluk kazanmaktadır.
  Yapılan araştırmalara göre stresler ile mide asit salgılanması ve mide hareketleri artmakta,bikarbonat salgısı ise azalmakta, hastalığa zemin hazırlamaktadır. Kişinin hedeflerini gerçekleştirmek konusunda uzun sureli olarak yasadığı hayal kırıklıkları yine de ülser başlangıcı ve tekrarlamasında etkili olduğu görülmüştür.
  Peptik ülser yakınmaları:
  Karin bölgesinde yanma seklinde keskin ağrı, genellikle yemeklerden 1-3 saat sonra başlamaktadır. Ağrı besin ya da antiasit denilen ilaçlarla azalmaktadır. Bu yakınmalar nedeniyle uykusuzluk , zayıflama, bulantı, hazımsızlık, şişkinlik görülebilmektedir. Bazen kanama görülebilmekte, bu dışkıda belirlenebilmekte, ileri dönemlerde kansızlığa yol açabilmektedir. Teşhis endoskopi ve rontgen tahlilleri ile konabilmektedir. Tedavi edilmeyen vakalarda mide- oniki parmak bağırsağı delinmeleri oluşup, acil cerrahi girişim gerekmekte, bu evrede de ameliyat edilmezse peritonit (karin zari iltihabi) ile olum görülebilmektedir.
  Tedavi:
  Mide ic yuzune zararli etkenlerin kesilmesi ( ağrı kesici-romatizma ilaçları,sigara gibi) ,psikososyal sorunlarin giderilmesi, varsa baska vucutsal hastaliklarin tedavisi ve H. pylori adli mikroorganizmaya karsı tedavi uygulanmaktadır.Psikoterapi ile hastanın kendini, çevresini ve hayatı algılayışı olumlu bir yöne çevrilmekte, streslere karsı savunmaları güçlendirilmekte ve dengeli ortamı oluşturulması hedeflenmektedir.
  c- İltihabı bağırsak hastalıkları:
  Bu gruba Crohn hastalığı ve ulseratif kolit girmektedir. Amerika’da yapılan araştırmalara göre Crohn hastalığı yüz bin kişide 3-7; ulseratif kolit ise yüz bin kişide 3-15 arasında görülmektedir. Rahatsızlıklar kadınlarda ve genç erişkinlerde daha çok görülmektedir.
  Crohn hastalığı ağızdan anüse dek sindirim sisteminin herhangi bir bölümünü tutabilmekte , iç yüzeyde ülserler, diş yüzeyden Apseler , delinmeler, diğer organlara yapışmalar yapabilmektedir. Ulserztif kolit ise başlıca bağırsağın iç yüzeyinde görülmektedir. Her iki rahatsızlık ta da ishal, karnin sağ alt kısmında kramp seklinde ağrı, kilo kaybı ile seyretmektedir. Ulseratif kolitte makattan kanama görülebilmektedir.
  Hastaların % 10 kadarında ayrıca bağırsak dişi organlarda da belirtiler ( ateş, kansızlık, eklem sertlikleri- arterit,karaciğer hastalıkları, deride iltihabı döküntüler) gelişebilmektedir.Ulseratif kolitlilerde ileri donemde bağırsak kanseri gelişebilmektedir.
  Hastaların daha çok obsesif- kompulsif , bağımlı, narsistik tipte kişilik yapıları vardır. Kişiler duygusal acıdan olgun olmayıp.ayrılmalara çok duyarlı ve belirgin bağımlılık gereksinimleri olan , sürekli çevreden istekleri olan,çevrelerinden gelen mesajları reddedilme olarak algılayıp, duyarlılık gösteren kişilerdir. Bu kişilerdeki önemli ayrılıklar hastalığın şiddetini arttırabilir.
  Hastalıkta depresyon ve kaygı artmıştır.Bu artış hastalığın şiddeti ile doğru orantılı olarak artmaktadır.
  Hastaların 2/3 ünde en az bir kez operasyon gerekmektedir.Ulseratif kolitlilerin 1/5 inde tüm kalın bağırsağın çıkarılması ameliyatına gidildiği gözlenmiştir.
  Tedavi:
  Hastada gerekli cerrahi girişimlerin yapılması, damardan beslenme, iltihabı durumla mücadele için uygun ilaç tedavileri yanında psikiyatrik tedavi ( gelişebilecek depresyon , psikoz ve su-yüz denge bozuklukları nedeniyle delirium denen durum nedeniyle) uygulamak gerekmektedir.


   
 2. Kayıtsız Üyee

  Kayıtsız Üyee Forum Okuru

  makatimda kirmizii jel geldi serce parmak kadar alan kapliyor ve kokmuyor 12 yasinday
  merhaba ben 12 yasindayim.bir gun wc ye gittigimde ic camasirimda kirmizi bir jel oldugnu farettim jel demeyelimde civik bir hamur gibi yani seffaf degildi anlasilan.cok az oldugu icin adet oldugmu pek sanmiyorumserce parmak kadar bir alana kapliyordu bu kirmizi jel ve kokmuyordu nedeni ne olabilir :(
   
 3. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113
  Canım büyük ihtimalle regl yani adet olmuşsundur.İlk başta lekelenme olarak gelir.İlerki saatlerde yoğunlaşarak adetin gelmeye başlar. :)

  Eğer adet değilse,hemoridin yani basurun varsa kanamıştır.. Adet olmassan eğer, bu akıntı için doktora git canım cddi bir sorun olduğunu sanmıyorum ama doktora görünmekte fayda var
   
 4. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  Merhaba.21 yasimdayim ve yakinlarda bobrek iltijaplanmasi nedenyle tum vucuduma yayilmasiyla iki haftalik bi surec hastanede yattm.iki keredir makatimdan sumuksu bi yapi icnde kan geldgni gordum ve diskim parca parca ve ishale yakin bi sekilde.sizce bu nedr
   
 5. lutfen yardim

  lutfen yardim Forum Okuru

  Benim yaklaşık olarak 1 haftadir her dışkı yaptığım zaman katı sumuksu bir şey geliyor sizce ne yapmam lazim lutfen sorun nedir
   
 6. orhan ceylan

  orhan ceylan Forum Okuru

  il önce 2 üçgün karın agrısı sonra da anüs ten gel şefaf şeklin de jel sonrası gabızlık neden kaynaklan maktadır?
   
 7. Mehmet tepecik

  Mehmet tepecik Forum Okuru

  Hocam kis ilk girdiginde olmustu makattan sivi geliyordu karnim falanda gurulduyodu beb ilk bas soguk alginligi falan diye tahmin ettim doktora gittim sikayetimi anlattim bir sure sonra iyilestim ama makattan su gelmesi bir turlu kesilmedi beni acayip rahatsiz ediyordu sonra bir daha gittim onun uzerine psikolojik olabilir mi falan dedi antidepresan sindirim sistemi duzenliyici birde vitamin gibi birsey verdi hepsinin kullanimi bittiginde yavas yavas gecti ama yaz geldi suan makattan su gelme tekrar basladi karnimda ara sira gurulduyo ama soguk alginligi oldugunu dusunmuyorum bana bir tedavi bir care onerirmisiniz 18 yasindayim lise 4 ogrencisiyim simdiden tesekkurler
   
 8. Gamzegül2934

  Gamzegül2934 Forum Okuru

  Ben 21 yaşındayım. Çok karın ağrısı çekiyorum tuvalete şıkışmış gibi hissediyorum. Lavaboya gittiğimde hiç bişe gelmemesine rağmen rahatlıyorum. Bugün sabah ishal oldum sandım sonra sıvı geldi sümüksü şeklinde ve parça parça dışkımı yapmaya başladım her parçada sümüksü şeylerde var. Şuan karnım hiç ii değil. Bunun nedeni ne olabilir ??
   
 9. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113
  Bu tür durumlar için hekime görünüp muayene olmanız en doğrusu.Sindirim sisteminizle alakalı bir problem olabilir.
   
 10. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.137
  Beğenilen Mesajlar:
  1.159
  Ödül Puanları:
  113
  Bu tür bir durum ile karşılaşan kişilerin acilen doktora giderek tahlil yapmalarında fayda var lütfen internet sitelerinde arama yaparak iyi gelecek bitkileri veya karışımları kesinlikle kullanmayalım.

  Geçmiş olsun.
   
Makattan sümüksü sıvı gelmesi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Göbek deliğinden sıvı gelmesi

  Göbek deliğinden sıvı gelmesi

  göbek deliği iltihabı göbek deliği akıntısı göbekten sıvı gelmesi deliğinden sıvı gelmesi kokusu göbek deliği, göbek deliği iltihabı, göbek deliğinde iltihap, göbek deliği kokusu, göbek deliği ağrısı, göbek deliğinden kan gelmesi, göbek deliği akıntısı, göbek deliği hastalıkları, göbek deliğinde kızarıklık, göbek deliğinden kıl çıkması Göbek deliğinden sıvı, koku, kan ve kıl gelmesinin...
 2. Makat kanseri

  Makat kanseri

  makat kanseri, belirtileri, tedavisi, anal kanseri Merhaba Melek'ler, bu yazımızda makat kanseri ve belirtileri hakkında bilgiler sunuyoruz sizlere... KANSER NEDİR ? Vücudumuzda bulunan tüm organ ve dokular bir düzen içinde çalışır. Bunları oluşturan hücreler, belirli bir düzen içinde büyür, bölünür, çoğalır ve ölür. Vücudumuzdaki normal hücrelerin çoğalması sırasındaki kontrol...
 3. Makatimdan sıvı gelmesi

  Makatimdan sıvı gelmesi

  Büyük abdestimin et parçasına benzer olması hatta et parçasının aynı olduğunu fark ettim daha sonrasında makatimin etrafinda şişlik fark ettim daha sonrasında ağrı hissediyorum ne yapmam gerek ?
 4. Doğumdan Önce Memeden Süt Gelmesi Durumu Normal mi?

  Doğumdan Önce Memeden Süt Gelmesi Durumu Normal mi?

  Doğumdan Önce Memeden Süt Gelmesi- Bu durum normal mi? Doğumdan önce memeden neden süt gelir? Hep birlikte bu soruların yanıtını inceleyelim. Gebeliğin başlaması ile birlikte vücutta birçok değişiklik oluşur hem fiziksel hem hormonal. Bu hamilelik belirtilerinden biri aynı zamanda fiziksel değişimin ilk yaşandığı bölge memelerdir. Gebelik belirtilerinden biri dedim çünkü belki de adet...
 5. Ters ilişki sonrası makattan akıntı gelmesi

  Ters ilişki sonrası makattan akıntı gelmesi

  Merhaba ben erkek arkadasimla arkadan iliskiye girdim ondede surtunme oldu eve geldigimde iliskiye girdigimiz yerden yani arkadan sari bi akinti geldi yaklsik 5 dk boyunca geldi bu nedir acaba ?

Sayfayı Paylaş