Mandalina yağının faydaları nelerdir ?

Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Mandalina yağının faydaları nelerdir ?
mandalina,mandalina yağı,mandalina yağı faydaları,mandalina yağı ne işe yarar,mandilana yağı ne için kullanılır,


mandalina yağı.jpg
Mandalina, narenciye ailesinin bir üyesidir . Boyut olarak küçüktür ve portakaldan daha tatlıdır. Mandalina yağı kabuğundan çıkarılır. Yağ turuncu-sarı renklidir ve tatlı bir portakal kokusuna sahiptir. Mandalina yağı, antifungal ve antiseptik özellikleriyle bilinir, bu da onu cilt bakım formüllerinde popüler bir madde haline getirir.Mandalina esansiyel yağı çeşitli amaçlar için kullanılabilir. Birden fazla sağlık yararı vardır ve bunu birkaç ev uygulaması için kullanabilirsiniz. Mandalina esansiyel yağı, bakterileri öldüren ve yayılmasını önleyen doğal olarak bileşenlere sahitir.Dolaşım, solunum, sindirim, sinir ve boşaltım sisteminiz için faydalıdır.Sinirliliği, kaygıyı ve depresyonu hafifleten bir yatıştırıcıdır. Mandalina esansiyel yağı, bakterileri öldürerek ve mantarların büyümesini önleyerek tahriş olmuş cilt enfeksiyonlarını önleme kabiliyetine sahiptir. Mandalina esansiyel yağının şaşırtıcı derecede sayısız faydaları vardır. Makalemizin devamında mandalina esansiyel yağının sayısız faydalarına tüm detayları ile değineceğiz. Daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin..
Mandalina Esansiyel Yağı yararları, sağlıklı bir cildin teşvik edilmesini, zihinsel yeteneklerin gelişmesini, kanserin önlenmesini, vücut ağrısının giderilmesini, kanın temizlenmesini, sindirimin iyileştirilmesini, saç sağlığının teşvik edilmesini ve spazmların hafifletilmesini içerir. Diğer faydalar arasında kilo kaybını teşvik etmek, enerji sağlamak, vücut kokusunu ortadan kaldırmak bulunur. Meyve, düşük kalorili ve yüksek besin içeriği ile taze ve narenciye tadıyla bilinir. Meyve içindeki vitamin içeriği sınıfının en iyisidir. Mandalina ayrıca zengin bir C vitamini, folat ve beta-karoten kaynağıdır.Yağ, meyvenin kabuklarından soğuk preslenir ve bu nedenle çok iyi bir kokuya sahiptir. Hipertansiyon ve stresle uğraşan insanlar için harikadır. Sakinleştirici etkileri nedeniyle, vücuttaki gerginliği azaltır ve duygusal kaygıları dengeler. Sedatif özellikleri nedeniyle, mandalina yağı da sabit bir uyku düzenini indüklemede faydalıdır. Yağ, sinirliliği azaltan ve depresyon ve uykusuzluğa yardımcı olan sakinleştirici bir etkiye sahiptir .
Temel Faydalar


Mükemmel antioksidan kaynağı

Yatıştırıcı ve rahatlatıcı

Temizleme ve arındırıcı

Sağlıklı bir bağışıklık sistemini destekler

Bir narenciye meyvesinden elde edilen diğer yağlar gibi mandalina esansiyel yağı, güçlü antiseptik özelliklere sahiptir ve zararlı bakterileri öldüren ve yayılmalarını engelleyen bazı bileşenler içerir. Mandalina C vitamini kaynakları ile vücut için gerekli olan mükemmel antioksidanları sağlar. Bu antioksidanlar vücutta iltihabı önler.Vücut için yararlı olmayan gereksiz oksidasyon reaksiyonları yapan serbest radikallerin oluşumunu önlediği bilinmektedir.Spazmlar ciddi bir sağlık problemidir. Sadece kas spazmları ile sınırlı değil, aynı zamanda sindirim, solunum, sinirlerde de görülebilir. Spazmlar öksürük, sindirim tıkanıklığı, kolera, spazmodik diyare ve sinir spazmı gibi olabilir.Mandalina esansiyel yağı organ sistemini rahatlatmak için yararlıdır. Mandalina yağı vücut için bir sakinleştirici görevi görür. Vücutta oluşan çeşitli iltihaplar, mandalina esansiyel yağı ile aşılabilir. Kandaki toksik maddeler, anksiyete, stres ve hatta alerjiler konusunda rahatlama sağlar.

Narenciye yağları, her türlü uçucu yağ koleksiyonunda sık kullanılanlar arasındadır. Çok yönlü ve etkilidirler, bir çok kullanım ve fayda sağlarlar. Günümüzde en çok kullanılan narenciye yağları, portakal, limon, greyfurt, mandalina, bergamot esansiyel yağıdır.Narenciye yağları, ruh halini ve duygusal dengeyi geliştirmek için harika bir yoldur. Beynin kimyasalları ve hormonları üzerinde çalışarak daha iyi bir ruh hali yaratırlar.Narenciye yağları, serbest radikalleri nötralize etmeye yardımcı olan antioksidan özellikler içerir. Serbest radikal, hücrelerin ve dokuların zarar görmesinden sorumludur. Antioksidanlar ayrıca bağışıklık sistemi üzerindeki stresi azaltmaya da yardımcı olur.Narenciye yağları mikropları öldürmek ve patojenlere karşı savaşmak için iyi bilinir. Tüm doğal mikrop giderilmesinin tadını çıkarmak için ev yapımı temizlik ürünlerinde narenciye yağları kullanın.Narenciye yağlarının bağışıklık sistemini etkin bir şekilde arttırdığı bilinmektedir. Narenciye yağları fiziksel ve zihinsel enerji seviyelerini artırmaya yardımcı olur.Narenciye yağları, gördüğünüz gibi çok yönlüdür, her türlü uçucu yağ koleksiyonunun önemli bir parçasıdır. Aromatik, topikal ve dahili olarak kullanılabilirler (yağınız tüketim için güvenli olarak etiketlendiği sürece). Kullandığınız yağlarda listelenen talimatları izleyin.
Mandalina esansiyel yağı, sinirleri yatıştırmaya ve anksiyeteden kurtulmaya yardımcı olabilir, çünkü uykusuzluğu tedavi edebilen ve zihinsel sağlığınızı geliştirebilen sakinleştirici özelliklere sahiptir.Akne sebumun aşırı salgılanması nedeniyle tıkalı gözeneklerden kaynaklanabilir, bununla birlikte, mandalina esansiyel yağının uygulanması, sivilceleri ve akneleri gidermektedir.Bu uçucu yağ, ayrıca, kırışıklıkların görünümünü en aza indirmede uzun bir yol kat edebilen kolajen üretiminin yanı sıra hücrelerin rejenerasyonunu da arttırabilir.Mandalina esansiyel yağı, kanserli değişiklikleri tetikleyen hücrelerdeki oksidatif hasarı önlemeye yardımcı olabilir ve bağışıklık sistemini destekleyebilir.Ağrı, vücudun sadece bir kısmı ile sınırlı değildir, daha ziyade kaynağa bağlı olmayan farklı kısımlarda hissedilebilir . Reçeteli analjezikler genellikle ağrıyı yönetmeye yardımcı olmak için kullanılırken, yan etkilerde olmaktadır. Mandalina esansiyel yağının kullanılması doğal bir ağrı kesici olarak etkili olabilir ve krampları, eklem ağrılarını ve sinir ağrısını hafifletmede kullanılan daha güvenli bir yöntem olarak kabul edilir. Aynı zamanda, yoğun bir ağrıya eşlik eden iltihaplanmanın azaltılmasında da etkili olabilir.
Mandalina esansiyel yağı, tipik olarak, meyve kabuğundan gelen soğuk sıkıştırma işlemiyle ekstre edilir. Bu yöntemle elde edilen mandalina, alfa pinen, limonen, linalol, sitronelal ve camfen gibi bir dizi kimyasal bileşik içerir.in tıbbında da zengin bir geçmişe sahip olan mandalinalar, günümüzde aromaterapide çeşitli fiziksel ve zihinsel durumları tedavi etmek için esansiyel yağ kullanılmaktadır.Antiseptik özellikleri nedeniyle, mandalina esansiyel yağı, çeşitli bakteri türlerinin büyümesi ve yayılması için topikal olarak kullanılabilir.Mandalina esansiyel yağı, antiseptik ve anti-fungal özellikleri nedeniyle bir dizi cilt bakım ürününde ortak bir maddedir. Diğer narenciye yağları gibi, akne ve diğer cilt şikayetleri için kullanılabilecek temel yağlardan biridir.Mandalina esansiyel yağı, zihni sakinleştirmeye ve endişe ve stres belirtilerini hafifletme yeteneğine sahiptir.Stres ve anksiyeteyi gidermek ve onu doğrudan solumak faydalı olacaktır.
Mandalina esansiyel yağının güçlü bir depüratif olduğu düşünülmektedir, bu da kanın arındırılmasına ve detoksifikasyon sürecinin teşvik edilmesine yardımcı olduğu anlamına gelir. Yağın, toksinlerin ve fazla tuz ve ürik asit gibi diğer maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olduğu söylenir. Yağın ayrıca alyuvarların oksijeni tutma kabiliyetini arttırdığı düşünülmektedir.Mandalina esansiyel yağının özellikleri, çeşitli sindirim sistemi ve mide rahatsızlıklarının tedavisinde faydalıdır. Sindirim sularının akışını düzenleyerek ve bağırsakta asit düzeylerini korur.Mandalina esansiyel yağı spazmların neden olduğu çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde ve rahatlatılmasında yardımcı olabilecek antispazmodik özelliklere sahiptir. Spazmlar vücutta meydana gelebilir ve yaygın mide krampları ile sınırlı değildir.Solunum, sinir ve sindirim sistemlerinde de ortaya çıkabilir ve nefes alma zorlukları, öksürük, ishal ve konvülsiyonlar gibi daha fazla güçlüğe yol açabilirler. Mandalina esansiyel yağının, çok ciddi hale gelmeden önce bu koşulların çoğunu rahatlatabilmektedir.
Mandalina yağı, inflamasyonu ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir.Mandalina esansiyel yağı genellikle güvenli kabul edilir ve toksik değildir ve tahriş edici değildir, ancak esansiyel yağlar kullanılmadan önce her zaman dikkatli olunmalıdır.Hamile kadınlar, uçucu yağları kullanmadan önce her zaman doktora danışmalıdır.Deriye uygulamadan önce her zaman uygun bir taşıyıcı yağ ile seyreltin.Seyreltildikten sonra bile, reaksiyonunuz olmadığından emin olmak için cildin ayrı bir bölgesinde bir yama testi yapın.Sindirim sorunları çok yaygındır ve uygun şekilde tedavi edilmediği takdirde diğer ciddi sağlık durumlarına yol açabilir. Mandalina esansiyel yağı, sindirim sistemi için destek sağlayabilir. Zararlı toksinler kan dolaşımına girdiklerinde, kanın toksik metabolitlerle tıkanması ve ihtiyaç duyulan hücrelere gerekli besin ve oksijeni sağlayamaması nedeniyle, bazı rahatsızlıklara neden olabilirler. Mandalina esansiyel yağı, kanın saflaştırılmasında hayati bir rol oynamaktadır, çünkü karaciğer ve böbrek fonksiyonlarını iyileştirmeye yardımcı olabilir ve bu toksik veya zararlı maddelerin vücuttan atılmasını teşvik eder.

Kıl foleküllerine yeterki kadar kan akışı sağlanmazsa saçın sağlığı bozulur saç dökülmesi başlar. Saç dökülmesi de nem eksikliğine atfedilebilir, ancak, mandalina esansiyel yağı hem nem eksikliği, kaşıntı ve kepek önlenmesi ile ilgili saç problemlerini tedavi edebilir ve kıl foliküllerine kan akışını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Bir taşıyıcı yağ ile karıştırıldığında kafa derisine masaj yapılabilir. Spazmlar, sinir, sindirim ve solunum sistemi gibi vücut sistemleri dahil vücudun herhangi bir yerinde meydana gelebilir ve uygun şekilde ele alınmadığında tehlikeli olabilir. Nöbetler, ishal, şiddetli öksürük ve solunum güçlüğü gibi komplikasyonlara neden olabilirler. Spazmı hafifletmek için doğal bir yol, çeşitli vücut sistemlerinde sinirlerin kasların ve miyelin kılıflarının gevşemesini artırabildiği için, bu durumlardan kronik hale gelmeden önce rahatlama sağlayan, mandalina esansiyel yağını kullanmak olabilir. Yağ da kas gevşetmek için iyi çalışır krampları gidermek içinde masaj yapılabilir.Aşırı kilo alımı sağlıksızdır ve artmış kalp hastalığı riski ve yüksek tansiyon gibi ciddi sorunlara yol açabilir. . Bu uçucu yağ aynı zamanda kan şekeri seviyelerini düzenleyerek kilo kaybına yardımcı olabilir, böylece ensülinin eylemleri nedeniyle istekleri azaltır ve yağ depolanmasını azaltır.Vücut kokusu hem erkek hem de kadınları etkiler ve doğal olmasına rağmen hoş değildir ve psikolojik sıkıntıya neden olabilir ve ilişkileri bozabilir. Kişisel hijyenin ötesinde, mandalina esansiyel yağı, vücut kokusunu giderir.Bu uçucu yağın hoş narenciye kokusu, vücut kokusunu iyi maskelemektedir. Mandalina esansiyel yağının görüldüğü üzere pek çok faydası vardır. Ancak kullanılmadan önce mutlaka hekime danışılması faydalı olacaktır..
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Mandalina esansiyel yağı, Antifungal ve Antiseptik olarak davranır. Uygun sindirim suyu akışını ve asit ve safra arasındaki dengeyi koruyarak fazla asitleri nötralize etmek için midenizi iyi durumda tutar. Masaj kremlerine ve yağlara eklendiğinde, mandalina yağı cildi yumuşak ve esnek yapar. Ayrıca cilt pigmentini daha parlak hale getiren bazı bileşiklere sahiptir.Antifungal ve antiseptik özelliklerinden dolayı, mandalina yağı sivilce ve cilt problemlerine iyi gelir.Bu yağ aynı zamanda antiseptik özellikleri, kepeğe ve saç derisi problemlerine iyi gelmektedir.Mandalina esansiyel yağı da sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Stresi giderir ve gevşemenizi sağlar. Uykusuzluğa iyi gelmektedir.Tüm narenciye yağlarında olduğu gibi, topikal uygulamadan sonra en az 12 saat boyunca doğrudan güneş ışığından kaçının. Yaygın kullanımdan önce daima cildin hassasiyetini test edin.
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Mandalina Potasyum, folat ve çeşitli antioksidanlariçerir.Ayrıca, mandalina B6 vitamini ile yüklüdür. Bu bileşenlerin nörolojik faydalar sağladığı bilinmektedir. Folat Alzheimer hastalığının oluşumunu ve bilişsel gerilemeyi azaltır.Büyük bir mandalina günlük C vitamini ihtiyacının yüzde 53'üne sahiptir.Yeterli C vitamini alımı, yalnızca enfeksiyonla mücadeleye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda saç ve ciltte bulunan önemli bir protein olan kollajeni yaratabilir ve koruyabilir . Ayrıca, mandalina A vitamini içerir. Vitamin A'nın, sebum üretiminin artmasıyla saçların nemli kalmasını sağladığı bilinmektedir.Mandalina esansiyel yağı mükemmel bir antioksidan kaynağı olarak işlev görür gevşemeyi sağlayarak spazmlardan rahatlama sağlar. Dolaşımı iyileştirir.Sağlıklı bir bağışıklık sistemini destekler. Mandalina esansiyel yağı, vücutta çalışan organ sistemlerinde her türlü iltihaplanma ve hiperaktiviteyi yatıştırır. Bunlar, solunum, dolaşım, sindirim, sinir ve boşaltım sistemlerini içerir. Yağdaki özellikler ateş kaynaklı iltihabı, kan dolaşımındaki zehirleri, kasılmaları, kaygıyı, stresi ve alerjileri sakinleştirir. Duygudurum dalgalanmalarının ve itici tepkilerin hafifletilmesine yardımcı olduğu bilinmektedir.
 

Benzer İçerikler

Üst