Maydanoz hangi hastalıklara iyi gelmektedir ?

Uzman SühaN

Administrator
Maydanoz hangi hastalıklara iyi gelmektedir ?
Maydanoz her mevsim bulunabilem çok besleyici bir bitkidir. Salatalarda yemeklerde sıklıkla tüketiriz. Hoş bir aromasının yanın da gerek vücut sağlığı gerekse cilt sağlığı üzerinde oldukça faydası vardır. Anti-inflamatuar özelliklere sahip bir ağrı kesici olarak görev gören maydanoz , kanser , şeker hastalığı ,osteoporoz ,romatoid atrit gibi bir çok hastalığada iyi gelmektedir. Maydonoz ayrıca mide rahatsızlıkların tedavisinde kullanılırken bağışıklık sisteminide güçlendiriyor. Maydanozun faydaları bu kadarla sınırlı değil. Makalemizin devamın da maydanozun sayısız faydalarını bulabilirsiniz.

maydanoz.jpg

Maydanoz genellikle yemeklerin lezzetini veya sunumunu arttırmak için tercih edilen bir bitkidir.Bununla birlikte, aynı zamanda bir dizi sağlık faydası da sağlamaktadır. Maydanoz, kansere , diyabet ve kemik zayıflığına karşı korunmaya yardımcı olabilir . Demirde yüksek olduğu için , maydanoz , anemili hastalar için önerilir . Maydanoz, kanserle savaşan bileşikler açısından zengindir . Bu nedenle beslenmenizde mutlaka maydanoza ağırlık verin..

Maydanoz yaprakları ayrıca mineraller, vitaminler şeklinde çok miktarda besin değerine sahiptir ve onları yemenin sağlığınız üzerinde çeşitli faydalı etkileri vardır.Maydanoz demir ve K vitamini alımını artırır. Vitamin K, trombositlerin, kan pıhtılarının oluşması ile görevli uzmanlaşmış hücrelerin işlevinde önemli bir rol oynamaktadır. Kanamayı kontrol altına almak için kan pıhtına ihtiyacınız var. Pıhtı oluşumunu bozan düşük K vitamini seviyeleri anormal kanama ve morarma yaratabilir. Demir kırmızı kan hücrelerinin fonksiyonunu destekler ve dokularınıza oksijen taşınmasına yardımcı olur.

Maydanozun sağlığa olan faydaları oldukça şaşırtıcıdır ve özellikle de daha uzun yaşamak ve kanser, artrit ve kalp rahatsızlığı gibi ciddi hastalık riskini azaltmak isterseniz çok daha fazla yemeye değer bir süperfondur. Maydanoz da çok faydalı bir sindirim yardımcısı, detoksifikatör ve iç temizleyici, bağışıklık arttırıcı ve hatta daha iyi koku almanızı sağlayabilir. Maydanoz iştahınızı arttırır ve vücudunuzdaki sindirim süreçlerini iyileştirir. Sindirim sırasında gıdaların düzgün biçimde parçalanmasına yardımcı olan enzimlerle doludur.Aynı zamanda, yediğiniz gıdanın emilimi ve uygun kullanımı için yararlı olan çeşitli vitaminler, mineraller ve diğer besin maddelerinden zengindir. Maydanoz çayı mide ve hazımsızlık için popüler doğal bir çare. Bir çay kaşığı taze veya kurutulmuş yaprakları 15 dakika boyunca kaynar suda bir fincan içinde demleyip tüketin..

Ve birçok insanın bildiği gibi, sarımsak, soğan veya diğer yüksek sülfürlü gıdaların neden olduğu en kötü kötü nefes vakalarını bile etkisiz hale getiren mükemmel bir nefes tazeleyicisidir. Taze maydanoz, salatalar, çorbalar, pesto, makarna ve pirinç yemekleri, patates kızartması ve sandviç gibi çeşitli yemeklere eklemek için basit ve besleyici bir besindir. Yemek, aynı zamanda sağlıklı ciltler ve saçlar için besleyici maddelerin birçoğunu diyetinize almanın harika bir yoludur.

Maydanoz, kolajen üretimi için gerekli olan C vitamini bakımından zengin olup, lekeleri temizler ve iyi cilt tonusu sağlar.İçindeki K vitamininin çok yüksek seviyeleri aynı zamanda cildin elastikiyetini ve görünümünü iyileştirmeye yardımcı olurken yara iyileşmesini hızlandırır. Maydanozdaki beta-karoten, cilt bakımı ve onarımını sağlar.Maydanozun yüksek C vitamini seviyeleri cilt hücreleri için antioksidan koruma sağlar. Bu sivilceye neden olabilecek tahrişleri azaltabilir. C vitamininin cildin iyileşmesini hızlandırdığı da bilinir; bu nedenle lekelerin giderilmesi için gereken süre kısalır.Maydanozda bulunan çinko, akne üzerinde faydalı etkileri olduğu bilinen bir mineraldir . Sivilce problemi olan bir çok kişi diyetlerine daha fazla çinko eklediğinde olumlu sonuçlar alabilir.

Saç büyümesi, düzenli olarak diyetimizden aldığımız genel beslenme düzeyiyle yakından ilişkilidir. Böyle besleyici bir gıda olan maydanoz saç dökülmesine ve genel olarak zayıf ya da cansız saçlara yol açabilecek beslenme yetersizliklerini önleyebilir.Maydanoz üç önemli mineralin - kalsiyum, magnezyum ve potasyumdan iyi bir kaynağıdır.Bu üç mineral, sağlıklı kan hücreleri oluşturmak için gereklidir ve maydanoz , mevcut en iyi kan yapıcılardan ve temizleyicilerden biri olarak bilinir.Ayrıca, yaşa bağlı maküla dejenerasyonu ve katarakt gibi göz hastalıklarına karşı korumaktadır. Maydanoz, kalsiyum, magnezyum, florür ve bor gibi osteoporoz durumunda daha fazla kemik inceltilmesine karşı koruma sağlayan minerallerin iyi bir kaynağıdır. Diyetteki düşük K vitamini seviyeleri de gelişen osteoporoz ile bağlantılıdır. Maydanoz, bizi kanser gelişimine karşı koruyacak çeşitli besin maddelerine sahiptir..Görüldüğü üzere maydanozun bilmediğimiz sayısız faydası vardır. Eminimki bu bilgileri öğrendikten sonra maydanoz tüketmeye özen göstereceksiniz.
 

Uzman SühaN

Administrator
Yemeklerimizin salatalarımızın olmazsa olmazıdır maydanoz. Maydanoz K vitamini Ve C vitamini açısından zengindir. Maydanoz diyip geçmeyin bu küçük yapraklı yeşillik vücudun sağlığını korumasının yanın da yaşlanmaya karşıda etkilidir.Maydanoz böbrek problemlerine, rahim iltihabına, diyabete ve hatta kansere karşı koruma da sağlamaktadır. Maydanozun faydası sadece bunlarla sınırlı değil kemik sağlığınızı da maydanozla korumanız mümkün. Yorgunluğunuz ve eklem ağrılarınız varsa bu problemlerden maydanozla kurtulabilirsiniz. Özellikle sabah kahvaltıların da ve salatalarda mutlaka maydanoz tüketin. Maydanoz tüketerek sağlığınıza katkıda bulunabilir, bir çok hastalığı ekarte edebilirsiniz.
 
Üst