1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Medyada Cinsiyetçiliğin Meclis Gündemine Gelmesi

  Konu, 'Kadın Haberleri' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  "Medyada Cinsiyetçiliğin Meclis Gündemine Gelmesi Olumlu"
  Milletvekili Erbatur medyada cinsiyetçiliğin araştırılması, çözüm önerileri için Meclis araştırması istedi.

  MEDİZ'den Tanrıöver "Medyadaki cinsiyetçilik siyasi bir olgu. Meclis'in gündemine gelmesine sevindim. Komisyon kadınlarla çalışmalı" dedi.

  BİA Haber Merkezi - Ankara-istanbul

  05 Haziran 2008, Perşembe
  Tolga KORKUT

  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Gaye Erbatur, medyadaki cinsiyetçiliğin nedenlerinin, toplum üzerine etkilerinin araştırılması ve soruna çözüm önerilerinin oluşturulması için bir meclis araştırması açılmasını istedi. Erbatur araştırmada medya çalışanları, yöneticileri ve ilgili sivil toplum örgütlerinin de görüşlerinin alınması gerektiğini belirtti.

  Tanrıöver: Siyasal bir konu olarak Meclis gündemine gelmesi sevindirici
  Erbatur'un önergesinde bulgularından örnekler verdiği Medya İzleme Grubu'ndan (MEDİZ) Doç. Dr. Hülya Uğur Tanrıöver, konunun Meclis'in gündemine gelmesini sevindirici bulduğunu bianet'e söyledi.

  "Medyadaki cinsiyetçiliğin -her alandaki cinsiyetçiliğin olduğu gibi- siyasal bir konu olarak belirlenip Meclis'in gündemine gelmesi olumlu. Kadınların sorunları siyasal sorunlardır. Bizim derdimiz siyasal. Mutluyum, takdirle karşılıyorum."

  "Komisyon kadınlarla ve örgütleriyle çalışmalı"
  Tanrıöver kurulacak olası bir araştırma komisyonunun başta MEDİZ olmak üzere bu konuda çalışan kadın örgütleriyle yakın ilişkide olması gerektiğini söyledi. Ayrıca medya çalışanlarıyla da birlikte çalışılması gerektiğini de ekledi.

  Kadınların ağırlıkta olacağı bir komisyonun "siyaseten doğru" olacağını belirten Tanrıöver, "Bu konuya duyarlı ve gerçekten emek veren erkekler varsa, onlarla da çalışılmalı" dedi.

  Tanrıöver, komisyonun çalışmasının çıktısının medyada yönetici kadrolar için kadın kotasından, cinsiyetçi yayın yapanlara yönelik telkinlere kadar birçok konuyu içerebileceğini söyledi.

  İstatistiklerle medyada cinsiyetçilik
  Erbatur'un da önergesinde yer verdiği, MEDİZ'in medyada cinsiyetçilikle ilgili bazı istatistikleri şöyle.

  Arka sayfa "güzellerinin" yüzde 100'ü kadın yüzde 0'ı erkek.
  Medyada yöneticilerin yüzde 15'i kadın yüzde 85'i erkek.
  Köşe yazarlarının yüzde 12'si kadın yüzde 88'i erkek.
  Televizyonların siyasi tartışma programlarına katılan konukların yüzde 11'i kadın yüzde 89'u erkek.
  Haber kaynaklarının yüzde 18'i kadın yüzde 82'si erkek.
  Genel yayın yönetmenlerinin yüzde 0‘ı kadın yüzde 100'ü erkek.
  Erbatur:Medyada cinsiyetçilik kadının mücadelesini sekteye uğratıyor

  Önergesinde, bu istatistiklerin "kadın erkek eşitliği kampanyalarının halen medyada gerekli yansımayı yaratamadığını" gösterdiğini söyleyen Erbatur medyada kadının temsiline dair de şunları yazdı:

  "Gerek reklam kuşakları olsun, gerek program ve habercilik anlayışları olsun kadını halen erkeğe bağımlı, 'evinde mutlu', erkeğin ardından gelen, birincil görevi çocukları ve kocasının bakımı olan bir kişi olarak göstermektedir. Kabul edilir ki bu durum kadının toplumsal yaşamda ve ekonomik hayatta birey olabilme mücadelesini büyük sekteye uğratmaktadır. Bu mücadelenin başarıyla sonuçlandırılabilmesi için medya kuruluşlarının da yayın anlayışlarında değişikliğe gitmeleri şarttır. Artık kadını 'arka sayfa güzeli' ya da gündüz kuşağında ağlayan 'aldatılmış, çaresiz kadın' olarak gören anlayıştan uzaklaşılmalıdır." (TK/EZÖ)


   
Medyada Cinsiyetçiliğin Meclis Gündemine Gelmesi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Millet meclisi

  Millet meclisi

  Rüyada bir milletvekili olarak Millet Meclisi'ne girdiginizi görmek, yakinda yapacaginiz bir çok isleri kolaylikla basaracaginiza ve karli çikacaginiza delalet eder.
 2. Meclis

  Meclis

  Politikacıların bulunduğu meclis menfaat çatışmasına, söz ve fiilde gösteriş ve riyaya, iş değil söz üretmeye, kitle avcılığına ve demagojiye; Vaaz ve nasihat meclisi üzüntü ve sıkıntıdan kurtulmaya, öğüt ve tavsiyelerin gereğini yerine getirmeye, Kur'ann meclisi ve orada adabına uygun olarak oturmak esenlik ve makama, İlim meclisi adınlık kafaya, güzel ve anlamlı hayata; Meclis rütbeye,...
 3. Bedelli askerlik Meclis gündeminde

  Bedelli askerlik Meclis gündeminde

  CHP Adıyaman Milletvekili Şevket Köse, bedelli askerliği Meclis gündemine taşıdı. Şevket Köse, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na sunduğu soru önergesinde, bugüne kadar kaç kez ve hangi tarihlerde bedelli askerlik için yasa çıkarıldığını öğrenmek istedi. Çıkarılan bedelli askerliklerin ekonomiye ne kadar katkı sağladığını da öğrenmek isteyen Köse,...
 4. Kredi affı Meclis gündeminde

  Kredi affı Meclis gündeminde

  Üniversite mezunu öğrencilerin öğrenim kredisi ile ilgili sıkıntısı Meclis gündemine geliyor. Üniversiteyi bitirip öğrenim ve harç kredisi borçlarını ödeyemeyen yaklaşık 1,5 milyon gencin sorunu TBMM gündemine geliyor. Borçlu üniversite mezunlarının sorunlarını Meclis gündemine taşıyan CHP, MHP ve DSP'li milletvekilleri, TBMM Başkanlığı'na sundukları 6 ayrı kanun teklifiyle geri ödemelerde...
 5. Türkiye Gündemini Takip Ediyor musunuz?

  Türkiye Gündemini Takip Ediyor musunuz?

  Bolca sorunların olduğu ülkemizde gündemi takip etmek de bir başarı biliyorum ama melekler Türkiye Gündemini takip ediyor musunuz? Olanlardan bitenlerden haberiniz var mı? Özellikle siyasi-politik, ekonomik ve sosyal gündem olarak düşünerek cevap verirseniz daha sağlıklı sonuçlar ortaya çıkacaktır. Herkesin her şeyden haberdar olması dileğiyle.. Sevgiler

Sayfayı Paylaş