1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Meme ameliyatı sonrası bakım

  Konu, 'Plastik Cerrahi' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Meme ameliyatınız sırasında , doktorunuz gerekli gördüğünde koltuk altındaki lenf bezlerini de çıkarabilir. Bu işlem koltukaltı lenflerin çıkarılması ( aksiller disseksiyon ) adını almaktadır.

  Vücudumuzda bildiğiniz kan dolaşımına ilave olarak lenf dolaşımı adı verilen beyaz lenf sıvısı dolaşımı vardır. Bu sıvı, lenf kanalları ile taşınırken lenf bezlerine uğrar. Koltuk altı lenf bezlerinin çıkarılması, lenf sıvısının taşınmasını zorlaştırır, lenf kanallarının yollarını değiştirir ve koldaki sıvının genel dolaşıma ulaşmasını engeller. Size yapılan ameliyattan dolayı, ameliyat tarafındaki elinizde ve kolunuzda şişkinlik ( lenfödem ) riski artmaktadır. Bu risk, aynı memeye radyoterapi (ışın tedavisi) alındığında ciddi olarak artar. Bu hastaların el, ön-kol ve kollarının, her türlü kesik, yanık gibi travmalardan korunması büyük önem taşımaktadır.


  < Konu Resmi..>

  Ameliyat tarafındaki elinizde veya kolunuzda, yaralanma ya da iltihabi bir olay başlarsa, vücudunuz bu bölgeye sıvı ve hücreler göndererek mikroplarla savaşır. Buradaki fazla sıvının geriye dönüşü güçleşmiş olduğundan elde ve kolda şişkinlik (ödem) gelişebilir. Bu nedenle enfeksiyonlara karşı çok dikkatli olmanız gerekmektedir.

  Bu kitapçık, ameliyat tarafındaki el ve kolunuzda enfeksiyon ve buna bağlı şişkinliği (lenfödem) nasıl önleyebileceğinizi veya azaltabileceğinizi anlatmaktadır. Burada yazılan bilgiler hastaneden taburcu olduktan sonra yaşamınız boyunca size gerekli olacaktır.  Ameliyatınızdan sonra yapılması gereken egzersizler

  Size bu egzersizleri öğretmedeki amacımız;

  - Omuz ve kol eklemlerindeki kireçlenmeyi önlemek veya gidermek,
  - Kola ameliyat öncesi hareketliliğini kazandırmak,
  - El, ön-kol ve kol kaslarını güçlendirmek,
  - Ameliyat ve radyoterapiye bağlı gelişen sırt, bel, boyun, baş ve omuz ağrılarının giderilmesine yardımcı olmak,
  - Çarpık duruşu/ duruş bozukluğunu önlemek,
  - Elinizin, ön-kol ve kolunuzun şişmesini(lenfödemi) engellemek,
  - Bu ekstremitenin normale dönüşü ve iyileşmesinin hızlanmasına yardımcı olmaktır.

  Egzersizlere ne zaman başlamalısınız?

  Drenler (yaranızdan çıkan hortumlar) Çıkmadan önce;

  Egzersizlere ameliyat sonrası ilk 24 saat içinde sınırlı hareketlerle başlanır.

  Top sıkma egzersizi

  - Avucunuza sığacak kadar bir lastik top kullanarak elinizi sıkıp gevşetiniz.

  El açıp kapama egzersizi (top sıkmaya benzer egzersiz)


  - Ameliyattan birkaç saat sonra başlanır. El, 15 ila 25 defa açılıp kapatılır.Bu hareket günde 3-4 kez tekrarlanır. Bu şekilde lenf sıvısının genel vücut dolaşımına dönüşü hızlanacaktır.


  Saç tarama egzersizi


  - Dik oturun, dirseğinizi masaya dayayın ve bir tarakla saçınızın bir tarafını önden başlayarak geriye doğru tarayın daha sonra saçınızın tamamını taramaya çalışın.


  Etkilenmiş kolun dirsek ve el hareketlerini yapabilirsiniz. Ancak kolun omuzdan yana açma- kapama egzersizleri drenler çıktıktan sonra başlayacaktır. Drenler dururken kolunuz devamlı vücudunuza yapışık kalmamalıdır (Günlük işlerinizi bu elinizi kullanarak , çok yorulmadan yapabilirsiniz). Bu nedenle açıp- kapama hareketini yapmadan sadece 90° lik açı ile açma ve kol altına yastık koyma işlemini yapabilirsiniz.


  Günde en az iki kez egzersizleri tekrarlayabilir, ağrı oluşursa egzersizlere ara verebilirsiniz. Bu egzersizleri yaşam boyu yapmalısınız.


   
 2. seher erinç

  seher erinç Forum Okuru

  ameliyatı olalı 7 gün oldu sol gögüste aşırı morarma başladı sağ gögüsümde kaşınıyor bu normalmi acaba
   
 3. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113
  Merhaba, gögüsteki kaşıntı dikiş yerlerinin iyleşme sürecin den kaynaklanıyor.Fakat gögüs morarması ,ameliyat sonrası beklenmeyen olumsuz bir durum.Hekime ne kadar sıklıkla kontrole gidiyorsunuz bilmiyorum ama , durumu mutlaka hekiminize bildirin. Meme kaybı yaşanabilir.
   
 4. Ecem ;)

  Ecem ;) Üye Üye

  Kayıt:
  21 Nisan 2017
  Mesajlar:
  187
  Beğenilen Mesajlar:
  6
  Ödül Puanları:
  18
  Meme dikleştirme ameliyatı sonrası kollarınızı 1 hafta boyunca kullanıp zorlamıyacaksınız . Ayrıca sigara içmiyceksiniz. Sigara içenlerde meme dokusu ölüyor ve güzel bir gögüse sahip olayım derken gögüslerinizden olabilirsiniz. Meme dikleştirme ameliyatı sonrası doktor düzenli aralıklarla kontrole çağırıyor ve pansumanı o yapıyor. Benim kaşıntıdan başka hiç bir problemim olmadı .
   
 5. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113
  Meme büyütme estetiği en yaygın yöntemlerden biridir.Göğüs Büyütme, göğüs protezleri ile dış silikon yüzeye sahip ve jel veya serum içerisindeki memenin büyümesidir. Ameliyat her yaş grubu için uygundur.Göğüs boyutu, hamilelik, göğüs kanseri cerrahi operasyonu ve hızlı kilo kaybı gibi durumlardan etkilenen göğüs boyutunu geri kazanmak için silikon veya jel dolgulu göğüs protezinin kullanılması ile arzu edildiği gibi ayarlanır. Yerleştirilecek malzeme, protez boyutuna, omuz genişliğine, ağırlığına, yüksekliğine göre ayarlanır.Ameliyat süresi yaklaşık 2 saattir ve ameliyat sonrasındaki uygulama uygulanan tekniğe kadar sürer. Örneğin meme dokusu altındaki implantasyondan sonra ağrı azdır ve 2-3 hafta boyunca devam eden ağrılar, kas dokusunda implant yerleştirildikten sonra normaldir. Ameliyattan sonraki ilk gün hastaneden taburcu olmak mümkündür, ancak asgari bir ay boyunca ağır egzersiz yapılmamalıdır.
   
Meme ameliyatı sonrası bakım konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Ameliyat Sonrası Yoğun Bakım

  Ameliyat Sonrası Yoğun Bakım

  kalp ameliyatı sonrası yoğun bakım akciğer tembelliği açık kalp ameliyatı sonrası yoğun bakım oyunları ameliyat Hasta ameliyatheneden yoğun bakıma alındığında uyuyor vaziyettedir ve bu periyod yaklaşık 4-6 saat sürer. Yoğun bakımdaki hastanın tüm yönleri ile yaşamsal fonksiyonları moniterde takip edilir. Solunum yollarına takılan tüp vasıtası ile solunum cihazına bağlıdır. Göğüs kafesinden...
 2. Ameliyat sonrası psikozları

  Ameliyat sonrası psikozları

  Bin altı yüz ameliyatta bir oranında, ameliyat sonrası psikozlarına rastlanır. Bu insidans ameliyat yerine, hastanın yaşına, beslenmesine ve genel durumuna göre değişir. Müdahaleyi psikiyatrik bozukluğun izlediği ameliyatlar arasında katarakt, peptik ülser ve kardiak hastalık ameliyatları vardır. Konfüzyon durumları kadar, depressif ve paranoid reaksiyonlar da sık görülür. Hastayla ameliyat...
 3. SEZARYEN AMELİYATI SONRASI AĞRI

  SEZARYEN AMELİYATI SONRASI AĞRI

  sezeryandan sonra ağrı neden olur,sezeryan sonrası ağrı nasıl geçer,sezeryan sonrası iyleşme,sezeryan ameliyatı ve bakımı,sezeryan hakkında bilgiler Her ameliyat gibi sezaryen (sezaryan, sezeryan) ameliyatından sonra da belirli derecelerde ağrı olur ancak günümüzde gelişen ağrı kesici ilaçlar ve anestezi-ağrı kesici metodlar sayesinde bu ağrıları azaltmak kolaylaşmıştır. Sezaryen doğum...
 4. Estetik Burun Ameliyatı Sonrası Bakım Rehberi

  Estetik Burun Ameliyatı Sonrası Bakım Rehberi

  estetik burun ameliyatı,estetik burun ameliyatı sonrası iyileşme süreci,estetik burun ameliyatı sonrası morluklar,estetik burun ameliyatı sonrası şişlikler,burun ameliyatı hakkında tüm bilgiler, Burun ameliyatınızdan sonra iyileşme süreci zaman ve sabır gerektirir. Ameliyat sonrası bakıma aktif olarak katılmanız, ameliyat kadar önem taşımaktadır. Aşağıda sıralanan önerileri lütfen...
 5. Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Bakım

  Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Bakım

  Estetik burun ameliyatları çoğunlukla genel anestezi altında yapılıyor. Genel anesteziden sonra tam olarak kendine gelmek yaklaşık 6 saat sürüyor, bu nedenle hastanede bir gece kalmak gerekebiliyor. Eve çıktıktan sonra da 2 gün daha evde istirahat etmeniz, fazla eğilip kalkmamanız öneriliyor. Ameliyattan sonra uyanınca ağrı hissetmiyorsunuz, ancak eğer tampon kullanılmışsa burundan nefes...

Sayfayı Paylaş