1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Meme egzaması nedenleri ve tedavisi

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Cilt iltihabından biridir egzama.Vücudun her bir bölgesinde görülebilir.Ellerde ,kulaklarda,kollarda,ayakta,yüzde gögüste.Kaşıntısı tatlı tatlı olsada ilerleyen dönemlerde kişi için çekilmez bir hal alabiliyor.Heleki uluorta kaşıyamıyacağınız bir bölge de ise.Meme egzaması bayanlarda görülen cilt hastalıklarından biridir.Meme başında mantar olması egzamayı ortaya çıkarır.Meme egzaması nedenleri,meme egzaması tedavisi tüm detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.Öncesi Memede paget hastalığı nedir , Meme ağrısı neden olur adlı konularımızı incelemnizi öneriyoruz.

  Meme egzaması bayanlarda sık görülen rahatsızlıklardan biridir.Genellikle mantar enfeksiyon gibi durumlardan kaynaklansada bazı durumlarda çamaşırlarda kullandığımız toz deterjanlardan da kaynaklanabilmektedir.Bu konuda önemli bir detaya değinmek istiyorum.Sevgili hanımlar özellikle iç çamaşırlarınızı sıvı deterjan ile yıkayın ve mümkün mertebe iki defa durulama yaptırın.Deterjan kalıntıları cildi tahriş edebilir ve egzama gibi bir çok rahatsızlığa da neden olabilir.Konumuza dönersek meme egzamasının belirtileri memede kaşıntı, meme bölgesinde kızarıklık ve kırmızı renkte lekelenmeler,memenıin bazı bölgelerinde kabuklanma.Meme egzamasının tedavisi mümkün bu yüzden olası olumsuzlukları önlemek adına bu yukarda saydığımız belirtileri yaşıyorsanız mutlaka hekime görünün.Meme egzaması hakkında tüm detaylı bilgileri uzmanın dan derleyerek sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz.


  Meme uçlarında oluşabilen mantarlar, bu bölgede enfeksiyon ve iltihaplanmaların oluşmasına neden olur. Memede mantar oluşumunun dışında meme başı egzaması çok sık görülen rahatsızlıklardan biridir. Egzama rahatsızlığı daha önce egzama ve astım geçirmiş kişilerde daha çok görülen ve kadınlarda daha çok meme başı egzaması şeklinde görülen cilt hastalığıdır.

  Memede mantar oluşumunun ve ilerlemesinin sonucu olarak meme başında egzama hastalığı ortaya çıkar. Egzama rahatsızlığı olan kişinin bu bölgeyi kesinlikle kaşımaması önerilir. Egzama hastalığı cildin kıvrımlı ve nemli bölgelerinde daha çok görülür. Bu yüzden daha çok meme başı bölgesinde ortaya çıkmaktadır.


  Meme Başı Egzama Hastalığı Belirtileri

  Meme başında mantarların oluşması ve türemesi sonucunda bu bölgede egzama rahatsızlığı ortaya çıkar. Meme başı egzama hastalığının bir çok belirtisi vardır. Bunlar görüldüğü ve farkedildiği takdirde kesinlikle uzman bir doktora başvurulmalısını öneriyoruz.

  Meme başı ve çevresinde kaşıntı

  Meme bölgesinde kızarıklık ya da kırmızı lekeler

  Meme başı ve çevresinde kabuklanma

  Bu belirtiler uzun zamandır görülüyor ve geçmiyorsa meme kanseri gibi ciddi hastalıkların belirtisi olabilir. Bu yüzden ihmal edilmemeli ve bir an önce doktora danışılmalıdır.

  Meme Başı Egzaması Nasıl Önlenir?

  Egzama rahatsızlığı daha çok deri bölgeleri hassas olan kişilerde görülür. Bu nedenle deriyi tahriş edebilecek her türlü şeyden uzak durulmasında fayda vardır.

  Alerjiye neden olan gıda ve içecekler tüketilmemelidir.
  Egzama rahatsızlığı olan kadınlar, göğüs uçlarını sabunla yıkamamalıdır
  Göğüs pedleri kullanılmalı ve sık sık değiştirilmelidir
  Pamuklu sütyenler kullanılmalıdır. Pamuklu olmayan sütyenler kullanılmamalıdır
  Egzama bir cilt hastalığı olduğundan kesinlikle önemsenmelidir. Psikolojik etkenler ve bir çok fizyolojik durumlardan dolayı meme başında egzama rahatsızlığı oluşabilir. Temizliğe, hijyene önem verilmesi bir nebze de olsa egzama ihtimalini azaltır.


   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 9 Ağustos 2016
Meme egzaması nedenleri ve tedavisi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Horlama: Nedenlerİ Ve Tedavİsİ

  Horlama: Nedenlerİ Ve Tedavİsİ

  Normal erişkin insanların en az %45’i zaman zaman horlamaktadır. %25’i sürekli olarak horlamaktadır. Horlama problemi en sık şişman erkeklerde görülür ve yaşla birlikte her geçen gün artar. A.B.D. de 300 den fazla firma horlamaya karşı cihaz geliştirmiştir. Bazı modeller pijama arkasına tenis topu yapıştırmak gibi eski bir modelin modifikasyonlarıdır (Sırt üstü yatarken horlama daha çok...
 2. Lohusalıkta meme iltihabı nedenleri ve tedavisi

  Lohusalıkta meme iltihabı nedenleri ve tedavisi

  Meme dokusunun iltihaplanması sorununa mastit, denilmektedir. Yalnızca lahusa döneminde olan kadınlarda değil, tüm kadınalrda farklı sebepler dolayısı ile meydana gelebilir. Loğusa olan kadınlarda gelişen meme iltihabı sorununa ise puerperal mastit denilmektedir. Tedavi edilmediği durumlarda, meme absesi gelişebilir. Çoğunlukla doğum yapıldıktan sonraki ilk haftalarda meydana gelen bir...
 3. Gögüsüm de iltihap var ne yapmalıyım?

  Gögüsüm de iltihap var ne yapmalıyım?

  Meme iltihabı, tıptaki adıyla “mastit” memede ağrı, şişlik, sıcaklık ve kızarıklık meydana gelmesine yol açan bir meme dokusu enfeksiyondur. Mastit varlığında yüksek ateş ve titreme de yaşanabilir. Çoğu zaman emziren kadınlarda görülür ve “laktasyon mastit” olarak adlandırılır. Ama emzirmeyen kadınları da etkileyebilmektedir. Laktasyon mastit, genellikle doğumdan sonraki ilk üç ay içinde...
 4. Meme kistleri nedenleri ve tedavisi

  Meme kistleri nedenleri ve tedavisi

  Günümüzde meme kanseri kadınlarda sık görülen kanser türlerin den biri. Meme kanseri kadınların ortak kabusu . Öyleki gögüslerdeki en ufak değişimi kadınlar kansere yorabiliyor. Meme kanserin de erken teşhisin hayat kurtaracağını unutmayın ve düzenli olarak meme taramanızı yaptırın. Bu konumuzda meme kistlerine değinicez. Meme kistleri nedir,meme kistleri kanser yaparmı,meme kistlerinin...
 5. Erkeklerde meme kanseri nedenleri belirtileri tedavisi

  Erkeklerde meme kanseri nedenleri belirtileri tedavisi

  Meme kanseri, kanserin en yaygın türüdür. Göğüs kanseri teşhisi konan kadınların çoğu 50 yaşın üstündedir, ancak genç kadınlar da göğüs kanseri olabilirler.Sekiz kadından birinde meme kanseri teşhisi var. Erken dönemlerde tespit edilirse iyileşme şansı vardır.Bu nedenle, kadınların göğüslerini her değişiklik için düzenli olarak kontrol etmeleri gerekir.Nadiren de, erkeklere meme kanseri...

Sayfayı Paylaş