Meme egzaması nedenleri ve tedavisi

Uzman SühaN

Administrator
Meme egzaması nedenleri ve tedavisi
Cilt iltihabından biridir egzama.Vücudun her bir bölgesinde görülebilir.Ellerde ,kulaklarda,kollarda,ayakta,yüzde gögüste.Kaşıntısı tatlı tatlı olsada ilerleyen dönemlerde kişi için çekilmez bir hal alabiliyor.Heleki uluorta kaşıyamıyacağınız bir bölge de ise.Meme egzaması bayanlarda görülen cilt hastalıklarından biridir.Meme başında mantar olması egzamayı ortaya çıkarır.Meme egzaması nedenleri,meme egzaması tedavisi tüm detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.Öncesi Memede paget hastalığı nedir , Meme ağrısı neden olur adlı konularımızı incelemnizi öneriyoruz.


Meme egzaması bayanlarda sık görülen rahatsızlıklardan biridir.Genellikle mantar enfeksiyon gibi durumlardan kaynaklansada bazı durumlarda çamaşırlarda kullandığımız toz deterjanlardan da kaynaklanabilmektedir.Bu konuda önemli bir detaya değinmek istiyorum.Sevgili hanımlar özellikle iç çamaşırlarınızı sıvı deterjan ile yıkayın ve mümkün mertebe iki defa durulama yaptırın.Deterjan kalıntıları cildi tahriş edebilir ve egzama gibi bir çok rahatsızlığa da neden olabilir.Konumuza dönersek meme egzamasının belirtileri memede kaşıntı, meme bölgesinde kızarıklık ve kırmızı renkte lekelenmeler,memenıin bazı bölgelerinde kabuklanma.Meme egzamasının tedavisi mümkün bu yüzden olası olumsuzlukları önlemek adına bu yukarda saydığımız belirtileri yaşıyorsanız mutlaka hekime görünün.Meme egzaması hakkında tüm detaylı bilgileri uzmanın dan derleyerek sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz.


Meme uçlarında oluşabilen mantarlar, bu bölgede enfeksiyon ve iltihaplanmaların oluşmasına neden olur. Memede mantar oluşumunun dışında meme başı egzaması çok sık görülen rahatsızlıklardan biridir. Egzama rahatsızlığı daha önce egzama ve astım geçirmiş kişilerde daha çok görülen ve kadınlarda daha çok meme başı egzaması şeklinde görülen cilt hastalığıdır.

Memede mantar oluşumunun ve ilerlemesinin sonucu olarak meme başında egzama hastalığı ortaya çıkar. Egzama rahatsızlığı olan kişinin bu bölgeyi kesinlikle kaşımaması önerilir. Egzama hastalığı cildin kıvrımlı ve nemli bölgelerinde daha çok görülür. Bu yüzden daha çok meme başı bölgesinde ortaya çıkmaktadır.


Meme Başı Egzama Hastalığı Belirtileri

Meme başında mantarların oluşması ve türemesi sonucunda bu bölgede egzama rahatsızlığı ortaya çıkar. Meme başı egzama hastalığının bir çok belirtisi vardır. Bunlar görüldüğü ve farkedildiği takdirde kesinlikle uzman bir doktora başvurulmalısını öneriyoruz.

Meme başı ve çevresinde kaşıntı

Meme bölgesinde kızarıklık ya da kırmızı lekeler

Meme başı ve çevresinde kabuklanma

Bu belirtiler uzun zamandır görülüyor ve geçmiyorsa meme kanseri gibi ciddi hastalıkların belirtisi olabilir. Bu yüzden ihmal edilmemeli ve bir an önce doktora danışılmalıdır.

Meme Başı Egzaması Nasıl Önlenir?

Egzama rahatsızlığı daha çok deri bölgeleri hassas olan kişilerde görülür. Bu nedenle deriyi tahriş edebilecek her türlü şeyden uzak durulmasında fayda vardır.

Alerjiye neden olan gıda ve içecekler tüketilmemelidir.
Egzama rahatsızlığı olan kadınlar, göğüs uçlarını sabunla yıkamamalıdır
Göğüs pedleri kullanılmalı ve sık sık değiştirilmelidir
Pamuklu sütyenler kullanılmalıdır. Pamuklu olmayan sütyenler kullanılmamalıdır
Egzama bir cilt hastalığı olduğundan kesinlikle önemsenmelidir. Psikolojik etkenler ve bir çok fizyolojik durumlardan dolayı meme başında egzama rahatsızlığı oluşabilir. Temizliğe, hijyene önem verilmesi bir nebze de olsa egzama ihtimalini azaltır.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst