Menepoz nedenleri belirtileri ve tedavisi

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
#1
Menepoz nedenleri belirtileri ve tedavisi
Menopoz bir hastalık değil,bir kadının hayatındaki bereketli ve adet dönemlerinin durması demek.Bu süre zarfında yumurtlama durur ve östrojen hormonları düşer. Menopoz, sıcak basması veya gece terlemesi gibi bazı kadınlarda fiziksel belirtilere eşlik edebilir. Menapoz, bir kadının 12 ay boyunca menstrüel dönemi olmadığı zaman noktasıdır. Perimenopoz, menopoz dönemine kadar geçen zamandır ve geçiş belirtileri iki ila on yıl alabilir. Menopoz, büyük sağlık risklerine karşı önleyici tedbirleri alma fırsatlarıyla yeni bir yaşam evresinin olumlu bir başlangıcı olarak görülebilir. < Konu Resmi..>


Menopoz Nedenleri
Yaş, menopozu etkileyen en yaygın faktördür. Yumurtalıklar yavaş yavaş hormon üretme ve yaş ilerledikçe yumurtlama yeteneklerini kaybeder .. Bazı ameliyatlar ve tıbbi tedaviler menopozu indükleyebileceğinden menopozun diğer nedenleri de vardır. Bu nedenler, yumurtalıkların çıkarılması, kanser için kemoterapi ve radyoterapi içerir.
Premenopozal bir kadında yumurtalıkları çıkarmadan uterus çıkarılırsa (histerektomi) menstrüel dönemler meydana gelmez, ancak menopozun karakteristik hormonal değişiklikleri olmaz.
Menapoz Ne Zaman Başlar?
Doğal menopoz yaş ortalaması 51 dir, ancak erken veya sonra ortaya çıkabilir. Nadiren, kadınlar menopoz dönemine 40 ya da 60 yaşında ulaşabilir. Sigara içen kadınlar daha erken menopoza sahip olma eğilimi göstermektedir.. Belli bir kadının menopoza ne zaman erişeceğini tam olarak önceden tahmin etmenin hiçbir yolu yoktur.
Menopoz Ne Kadar Sürer?

Perimenopozun menopoz zamanına başlaması genellikle iki ila sekiz yıl sürer. Bazı kadınlar geçiş sürecini diğerlerinden daha hızlı geçiyor. Perimenopoz Nedir?
Menopoza geçiş ve menopoza yaklaşan zamana perimenopoz denir. Perimenopoz menopozdaki zaman anlamına gelir. Bu süre boyunca yumurtalıklar hala çalışmaya devam ediyor, ancak işlevleri azalmaya başlar. Hala yumurtlayabileceği için, perimenopoz belirtileri gösteriyor olsa bile, bir kadının hamile kalması hala mümkündür. Östrojen seviyeleri bu süre içinde yükselir ve düşer.
Perimenopoz Belirtileri
Perimenopoz belirtileri kadından kadına değişir. Adet düzensizliği (düzensiz dönemler) kadınların perimenopoz sırasında karşılaşabileceği yaygın bir semptomdur.Düzensiz dönemler,cinsel istekte düşüş,ruh hali değişişmi,sıcak basması,gögüslerde hassasiyet, vajinal kuruluk,uyku bozukluğu ve yorgunluk.
Menepoz Belirtileri: Dönem Değişiklikleri
Menopoz yaklaşırken, bir kadının adet dönemleri değişebilir. Daha kısa veya daha uzun, daha hafif veya daha ağır olabilirler. Dönemler arasındaki aralık artabilir veya azalabilir. Perimenopoz döneminde, kadınların birkaç ay geçmeden bir süre geçmesi yaygın bir durumdur. Bir kadının menopoza girmesinden önce yıllarca düzensiz dönemler sürebilir. Dönemlerinizdeki değişiklikler( adet dönemleri) hakkında endişeleriniz varsa, doktorunuzla konuşun. Bazen, menopoz dışındaki koşullar da döneminizde değişikliğe neden olabilir.
Menopoz Belirtileri
Sıcak basması menopoz zamanında yaygın bir belirti oluşturur.Sıcak basması 30 saniye ila 10 dakika arasında sürebilir.Sıcak basmaların kesin nedeni bilinmemekle birlikte, muhtemelen östrojen seviyelerinin düşürülmesiyle ortaya çıkan hormonal ve biyokimyasal değişikliklerle bağlantılıdır.Menopoz sırasında uykusuzluk gece terlemesi, gece sıcak basması neden olabilir. Terleme ve sıcak basması uykuya dalmayı zorlaştırabilir. Bir kadının östrojen ve progesteron düzeyindeki değişiklikler de uyku kalitesini değiştirebilir.
Menepozu yönetme
Menopoz döneminde , kadınlar daha düşük düzeylerde östrojen yaşarlar. Östrojen düzeylerinin düşmesinden etkilenen şeylerden biri, vajinal kan dolaşımında bir azalmadır ve bu da vajinal kuruluğa neden olur. Bu, ağrılı veya rahatsız edici cinsel ilişki ile sonuçlanabilir. Suda çözünen yağlayıcılar bu sorunun üstesinden gelebilir. Vajinal kremler ve süpozituvarlar vajinal kuruluğu hafifletmek için reçete edilebilir.Hormonal değişikliklerden kaynaklanan bir başka etki, libido ya da cinsel tercihlerde meydana gelen değişikliklerdir. Bu iyileşebilir veya kötüye gidebilir, ancak menopoz dışında kalan diğer faktörlerin libidoyu etkileyebileceğini unutmamak önemlidir
Hormon tedavisi, menopozdaki zahmetli semptomların çoğunu hafifletmeye yardımcı olabilir. Düşük doz oral kontraseptif ( doğum kontrolü ) hapları, perimenopozal kadınlar için düzensiz vajinal kanamayı tedavi etmede ve sıcak basmalarını gidermek için bir seçenektir. Vajinal östrojen eksikliğinin belirtilerini tedavi ederken lokal vajinal hormon tedavileri doğrudan vajinaya uygulanabilir.Hormon tedavisi menopoz semptomlarını kontrol etmek için kullanılır.Bir dizi farklı reçeteli hormon terapisi vardır ve doktorunuz size en iyi çözümü bulmanıza yardımcı olabilir.
Menopoz, kemiklerin çok zayıflaştığı ve kolayca kopabileceği bir durum olan osteoporozda da aktif bir role sahip olabilir. Östrojen, yeni kemik yapımında önemlidir. Menopoz sırasında östrojenin azalması kadınları osteoporoza duyarlı hale getirir. 30 yaşından önce mümkün olduğunca çok kemik yoğunluğu oluşturmak çok önemlidir . Kalsiyum yoğunluğunu koruma, süt ve süt ürünleri gibi kalsiyumdan yüksek gıdalar tüketerek yapılabilir. D vitamini de önemlidir, çünkü vücudun kalsiyumu emmesine yardımcı olur. 
S

Sema ergün

Forum Okuru
#2
Ben 50 yaşındayım .Menopoza girdiğimi sanıyordum, çünkü üç yıl içinde bir adet geçirmedim. Fakat geçen ay aniden tekrar adet oldum . Ne yapmam lazım yardımcı olabilirmisiniz ?
 

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
#3
Merhaba, Menopoz menstruasyonun sonu demektir. Klinik olarak, 12 aylık bir dönem geçirmediğiniz zaman menopoza girersiniz.Menapoz sonrası vajinal kanamalar normal değildir ve doktorunuz tarafından değerlendirilmelidir. Menopoz sonrası vajinal kanamaların sebepleri ; rahim kanseri, serviks kanseri, Rahim astarının incelmesi, miyomlar,uterin polipleri,hormon bazlı ilaç kullanımı,pelvik trama vs . dir. Kanamanızın nedeni tamamen zararsız olabilir. Bununla birlikte, postmenopozal kanamalar ciddi bir şeyden kaynaklanabilir, bu nedenle derhal hekime görünmenizde fayda vardır. Sağlıklı günler diliyoruz..
 

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
#4
Menopoz bir kadının hayatında normal bir aşama. Menopoz terimi, bir kadının adet döneminden önce veya sonra yaşadığı değişiklikleri tanımlamak için sıklıkla kullanılır . Menopoz yaklaştıkça, yumurtalıklar menstrüel döngüde ve diğer fiziksel değişikliklerde değişiklik yaparak daha az östrojen üretir. Teknik olarak menopoz, bir kadındaki üreme döneminin sonudur; yumurtalıklar artık yumurta üretmez ve son adet döngüsüne sahiptir. Menopoz tanısı, kadının öyküsü, muayene ve tekitlerle konulabilir. Menopoz şüpheniz varsa en kısa zaman da bir kadın doğum uzmanına görününüz.
 
G

gülriz.

Forum Okuru
#5
35 menopoza girmek üzereydim tedavi oldum adetlerim düzeldi bu ay adet olmadım yine 4 gün geçti korunarak ilişkiye giriyorum yinede hamile olabilirmiyim
 

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
#6
Merhaba, etkili bir doğum kontrol yöntemi uyguluyorsanız gecikmeniz gebelik kaynaklı değilidir.Öncelikle gebelik testi yapın sonuç negatif olursa bir kadın doğum uzmanına görünüp muayene olun. Hormon tetkitleri + usg muayenesi ile gecikmenizin nedeni teşhis edilebilir.
 
  Saç dökülmesinin guatr ve menepozla ilişkisi hakkında benzer konular Forum Cevap Tarih
Erken menepoza girenler Erken menepoza girenler
yaşım 35 çocuğum yok adetim gecikince doktora gittim erken menopoz sinyal vermiş dedi .Erken menepoza giren tedavi olan varmı?
Bilmedikleriniz 1
Erken menopoz için Evening Primrose Oil Erken menopoz için Evening Primrose Oil
Merhaba arkadaşlar , ben 39 yaşındayım. Erken menopozla yüz yüze geldim. Bir takım belirtiler den dolayı menopozdan şüphelendim ve hormonlarıma baktırdım. Sınırdaymışım. Menopoza girmek dünyanın sonu değil ama septomları çok kötü. Yaz kış...
Tüm Sağlık Konuları 1
Erken menopoz için Evenıng Prımrose Oıl kullanan varmı ? Erken menopoz için Evenıng Prımrose Oıl kullanan varmı ?
Herkese merhaba, arkadaşlar son günlerde düzensiz regl dönemlerim oldu. Doktora gittim erken menopoza girdiğimi yapılan tetkitler sonucu öğrendim. Hamile kalmak için fazla zamanımda şansım da yokmuş. Doktor bir an önce tüp bebek yaptırmamı...
Gebelik 2
Menepoz için şifalı kürler Menepoz için şifalı kürler
Menopoz İçin Şifalı Kür, menepoza iyi gelen şifalı bitkiler, menepoza ne iyi gelir, menepoza bitkisel tedavi Hanımlarda 45–50 yaş arası adetten kesilme dönemi “Menopoz dönemi” olarak bilinir. Her kadında farklı olarak seyretmektedir. Düzenli...
Alternatif Tıp 0
Saç dökülmesinin guatr ve menepozla ilişkisi Saç dökülmesinin guatr ve menepozla ilişkisi
Guatr hastalığı diyince tiroid organının hastalığı anlaşılır. Guatra bağlı saç dökülmesi telogen effulium sebepleri arasında en sık görülenidir. Guatr dökülme açısından iki sınıfa ayrılır, bu ayrım hastanın hormon düzeyine göre yapılır. Tiroid...
Herşeyin başı sağlık ! 0

Benzer Konular