1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.311
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  Mesanede sürekli idrar varmış gibi basınç hissi

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  İdrar kesesinin sinirlerinde hastalık sonucu depolama ve boşaltma işlevlerinin bozulması sonucu gelişen klinik tabloya nörojen mesane (NM) denir . İdrar kesesi asıl görevi yeteri miktarda idrarı düşük basınçlı olarak depolayıp uygun yer ve zamanda boşaltmaktır.Aşağıdaki şekilde ,normal işeme esnasında alt idrar yolunun çalışması gösterilmektedir.Nörojen mesanede bu ritim bozulmaktadır,buna bağlı birçok hastalıklar ve sonunda böbrek yetmezliği gelişmektedir.Onun için nörojen mesaneyi erken tanıyıp önlem almak hastanın yaşam kalitesini yükseltir,daha sağlıklı kalmasını sağlar
  Oluşumu:

  Diabetes mellitus:Şeker hastalığı iyi tedavi edilmezse öncelikle damarlarda dolayısiyle sinir sisteminde harabiyet gelişir.
  Tümör inir sistemi veya sinir sistemine yayılan tümörlere ikincil NM görülür.
  Ttravma:Özellikle trafik kazaları,savaşlarda ve diğer yaralanmalarında NM gelişir
  Multiple skleroz: Sinir sistemini tutan özel bir hastalık
  Tüberküloz
  Meningo myolosel

  < Konu Resmi..>  Nörojen mesaneli hastada böbrek ve idrar yollarındaoluşan ileri derece bozuklukların ilaçlı böbrek filmi incelemesindeki görünümü
  Sınıflandırma

  a)Spinal Şoknarşi devridir.Mesane kapasitesi artmıştır. Uninhi kontraksiyonlar yoktur. Lezyon alt kısmında anestezi vardır. Olay6 hafta bazen de 1 yıl sürer.

  b)Uninhibe NörojenMesanepastik mesanenin hafif şeklidir. serebro vasküler hastalık arterioskleroz,Zedelenme ve harabiyet üst merkezlerde yani beyin seviyesindedir. multiple skle roz,parkinsonda görülür. Rezidü yok,kapasite az,sık ve acil işeme hissi vardır.

  Birçok istemsiz idrar kesesi kasılması olur.Bunlardan biri işemeyi başlatacak kadar güçlüdür.
  İdrar kesesi kapasitesi normalden küçüktür.(150-200 cc)
  İşeme akımı güçlüdür.
  İdrar kesesinde “artık idrar” kalmaz.
  İdrar kesesinde dolgunluk hissi vardır.(100-150 cc de oluşur)
  c)Reflex Nörojen Mesane = Spastik Mesane : Zedelenme ve harabiyet T 12 omurganın üzerindedir. Hasta sık sık istem dışı idrar yapar. Kapasite az,rezidü var. (150-200cc) İstemli miksiyon yok, hastada babinski, clonus gibi 1.Motor Nöron lezyonlarına ait reflexler var. VUR sık görülür, röntgende”çam ağacı”manzarasında görülür.

  İstemsiz idrar kesesi kasılmaları vardır
  İdrar kesesi kapasitesi değişmemiş veya hafif artmıştır.(250 cc kadardır)
  İşeme akımı istemsiz,zayıftır,kesintilidir.
  İdrar kesesinde işemeye rağmen”artık idrar kalması”(100-150 cc)
  İdrar kesesinde dolgunluk hissi yoktur.
  d)Autonom Nörojen Mesane(Flask):İşeme hissi yok,rezidü çok fazla,kendiliğinden idrar yapamaz.T12 vertebra alt kısmı zedelenme ve harabiyetlerimnde oluşan nörojen mesane tipidir.

  İstemsiz idrar kesesi kasılması yoktur.
  İdrar kesesi kapasitesi çok artmıştır (700 cc)
  İşeme zayıftır.Göbek altı bası ile işeme desteklenir.
  Artık idrar vardır.(En az 150 cc)
  İdrar kesesi dolgunluk hissi yoktur

  )Sensory Nörojen Mesane :

  Sadece duyu sinirleri bozulur buna bağlı işeme hiss oluşmadığı için çok idrar birikse bile işeme olayı gerçekleşmez.DM, alkoliklerde olur.
  Motor Nörojen Mesane:Motor dal bozuktur.Başlarda his normaldir.Rezüdi çok (1000cc) miksiyon yapamaz. Lezyon T12 altıdır.

  a-Mesaneye ait nedenler

  b-Mesane çıkımına ait nedenler
  2)Boşaltma Bozukluğu:

  a-Mesaneye ait nedenler

  b-Mesane çıkımına ait nedenler
  Nörojenik mesanenin genel belirtileri:

  • İdrar kaçırma
  • Sık sık ve acil idrara çıkma ihtiyacı
  • İdrar yaparken acı veya yanma
  • Belin alt bölümünde, veya yan tarafında acı
  • İdrar miktarında artma veya azalma
  • Üşütmek
  • Ateş diye özetlenebilir.
  Yan Etki:Nörojen mesanede işeme bozukluklarına ilave olarak aşağıda değini len başka hastalıklar da görülebilir.

  Taş (%15-20):İdrar yollarında” enfeksiyon-tıkanıklık-taş” adeta “üçlü çete“ gibidir.her bir neden diğer birini oluşturur.
  Amiloidoz:İdrar kesesinde zararlı bir protein birikimidir.
  Enfeksiyon: Sinirleri bozuk idrar kesesinin beslenmesi bozulur kaslar da olan bozukluk nedeniyle artık idrar oluşumu başlar,İdrar kesesi en iç döşemesi olan mukoza ve mukozal engelleme bozulması tedavi edilemez enfeksiyonlara yol açar.
  VUR (%10-40):İdararın böbrek yönüne kaçışı demektir.Önemli hastalık ların habercisidir.
  Renal yetmezlik:Nörojen mesanede son duraktır.Asıl amaç bu sondan hastayı korumaktır.
  Tedavi:

  1)Spastik Nörojen Mesane

  Depolamaya Yardımcı İlaçlar .; Probantin Bantinova ,Ürispas (Flavoksat Ditropan (oxybuty) Bricanyl ,Üropan (Oksibutinin),Detrusitol ( Tolterodin),Mictonorm(Propiverine)
  Emselex(Darifenasin),Spasmex (Trospium)

  TUR(trans üretral rezeksiyon);Elektrik enerjisi kullanarak, kurşun kalem kalınlığında.içeriyi göre bilen özel bir aletle dış idrar yolundan girilip idrar kesesi çıkımının kesilerek çıkartılması işlemidir. Ürolojide hastalıkların tetkik ve tedavisinde en suk kullanılan yöntemdir
  Pudental Blok:İdrar kesesine ait bir sinirin ilaçla felç edilmesi işlemidir
  2)Flask Nörojen Mesane:

  Boşalmaya Yardımcı İlaçlar:Urocholin, Ephedrin ,Dideral,Dibenzilin ,Aldomet. Dantamacrin, Liorosel, kadında östrojenli kremler.
  3)İntermittant self kateterizasyon veya yeni adı ile TAK:Takılacak sonda disposable olabileceği gibi 700 watt lık mikrodalga fırında 30-60-90 Sn de steril edilmiş sondalar da kullanılabilir.

  4) Üriner Diversiyon:Tedavide yukardaki yöntemler yöntemler yeterli değilse yapılır.
   
Mesanede sürekli idrar varmış gibi basınç hissi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. gebeyim sürekli yorgunluk hissi var

  gebeyim sürekli yorgunluk hissi var

  gebelikte açlık hissi hamilelikte açlık hissi gebeyim hamilelikte yorgunluk ne zaman başlar yorgunluk ne zaman başlar Siz farkında olmasanız da gebe bir kadın olarak bedeniniz, dinlenme anında bile, bir dağa tırmanan normal bir bedenden daha fazla çalışmaktadır. Bunun önemli bir nedeni, bedeninizin, bebeğinizin yaşam destek sistemi...
 2. mekanda sürekli............ var

  mekanda sürekli............ var

  mekana girdiğinizde en çok kimi görüyorsunuz melişler........ acaba kim mekana yapışıp kalıyoo :D :dil::pasi::fırtına::training1:
 3. İdrar yolu enfeksiyonum sürekli tekrarlıyor ne yapmalıyım?

  İdrar yolu enfeksiyonum sürekli tekrarlıyor ne yapmalıyım?

  idrar yolu enfeksiyonu nedir,idrar yolu enfeksiyonu neden olur,idrar yolu enfeksiyonu nasıl tedavi edilir,idrar yolu enfeksiyonu hakkında bilgiler İdrar yolu enfeksiyonları böbrekler, böbrekten mesaneye kadar inen kanallar(üreter), idrar torbası(mesane) ve idrar torbasından idrarı dışarı taşıyan kanalın(üretra) daha çok bakteriler olmak üzere, çeşitli mikroplarla iltihaplanmasıdır. Kız...
 4. Karnımda sürekli şişkinlik var nedeni nedir?

  Karnımda sürekli şişkinlik var nedeni nedir?

  Genellikle karın şişliği ne tür bir yiyecek tükettiğinize ya da sindirim sistemindeki, yiyeceklerin gerektiği gibi ve hızlı bir şekilde sindirimini engelleyen problemlere dayanır. Mide, kaslardan oluşan ve oldukça büyük bir esneme kapasitesine sahip, elastik bir kesedir. Ortalama yetişkin bir kimsenin midesi, bir litrelik bir hacmi rahatça taşıyabilir. Bu oran aşıldığında, mide esnek yapısı...
 5. İdrar yaparken yanmam var nedeni nedir?

  İdrar yaparken yanmam var nedeni nedir?

  İdrar yaparken yanma, şeklinde ortaya çıkan idrar yollarındaki iltihaplanma olan sistit, kesinlikle ihmal edilmemesi gereken bir rahatsızlıktır. İhmal edildiğinde kronikleşen, böbrekler ve mesanede kalıcı hasarlara yol açabilen bir sorundur.Kadınlar anatomik yapısal farlılıklar nedeniyle, erkeklere göre bu rahatsızlığa daha fazla yakalanır. Çünkü üretra kadınlarda daha kısadır. Araştırmalara...

Sayfayı Paylaş